Percepcija i priroda stvarnosti
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » POTRAGA ZA SVEZNANJEM
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 05 Jun, 2011 07:41 am    Naslov: Percepcija i priroda stvarnosti
Odgovoriti sa citatom

Opažanje stvarnosti i uloga ega.
Ograničena sposobnost naših pet čula blokiraju našu percepciju celokupne stvarnosti i daju nam osećaj odvojenosti, izolacije i stalnog nedostatka. Što je veća želja za preobražajem tog unutrašnjeg programa, to nam je bliže i prava spoznaja.

Link

Ko si ti?
U stvarnosti, mi nemamo pojma šta postoji izvan nas. Mi doživljavamo svet iz sebe, a nikada ne možemo zaista da osetimo ono što se nalazi izvan nas.
Na primer, kad čujem zvuk ja pretpostavljam da postoji neki uticaj ili neki izvor koji stvara zvučni talas. Zvučni talas dolazi u moje uho, udara u membranu i inicira električne impulse i hemijske reakcije, koje moj mozak interpretira kao zvuk. Upoređujući ono što sada čujem sa prethodnim iskustvima, koja su zabeležena u mom mozgu, shvatam da čujem određeni zvuk. Drugim rečima, ne percipiram taj zvučni talas izvan mene direktno, već nakon što je obrađen stotinama puta unutar mene. Ono što ja vidim nije stvarni signal koji postoji izvan mene.
Ovo je jednostavan primer zašto ne možemo zapravo da utvrdimo šta je izvan nas. Mi samo možemo da opišemo ono što percipiramo. Međutim, sve je to u cilju shvatanja da ovaj vid egzistencije nije dovoljan za nas. Mi na taj način dolazimo do zaključka da nam treba novo, dodatno čulo osim naših pet postojećih čula, da bismo mogli da prevaziđemo granice našeg sveta. Čulo koje će nam omogućiti da osetimo univerzum na potpuno drugačijem nivou i da uđemo u novu dimenziju.

Link

Da li si se probudio?
Mi ne možemo zasigurno da znamo da li smo u snu ili ne. U principu, svako ko percipira samo naš materijalni svet smatra se uspavanim. U ovom našem svetu mi osećamo samo kroz poređenja, kroz sukob kontrastnih osećaja. Ovaj sukob osećamo u točki preseka i nismo u stanju da osetimo jednu suprotnost bez one druge.

Link

Link

rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 05 Jun, 2011 07:42 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kakva je prava priroda stvarnosti?

Link

Ostali djelovi

Link

Link

Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » POTRAGA ZA SVEZNANJEM
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE POHVALE 79 Mladen 48423 07 Jan, 2011 11:12 am
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42532 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34402 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SAMOSPOZNAJA 16 Vakan Tanka 16930 13 Jan, 2010 12:55 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35469 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42883 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11352 11 Apr, 2008 02:22 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)