STARI ZAVET
Idi na stranu Prethodni  
1, 2
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 20 Mar, 2011 08:45 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Predavanje dr.Miroljuba Petrovića-Posljednji događaji
Tema:Plan uništenja.

rade1969
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 20 Mar, 2011 08:49 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tema:Najvažniji događaj

rade1969
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 20 Mar, 2011 08:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tema:Danilo i Otkrivenje, prvi deo

rade1969
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 20 Mar, 2011 08:54 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tema:Danilo i Otkrivenje, drugi deo

Danko
Iskušenik

Pridružio: 16 Dec 2010

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 11:26 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zaboravljenjo sećanje na Boga Prvog i Jedinog i Izvorište Svetog Trojstva

Uvid:

Čitajući zadnje Isusove reči na krstu:
„Ili! Ili! Lama savahtani? To jest: Bože moj! Bože moj! Zašto me ostavi?“ (Mt. 27:46)
uvek sam se pitao: Kako je moguće da Isus Boga zove Ilijinim imenom?  Jer naši su stari slavili Boga Iliju Gromovnika i pre Isusa. Pa zašto se onda Ilija sa Hrišćanstvom izgubi, kada Ga je i sam Isus tim imenom dozivao?

Da ne bude nikakve nedoumice o ovim zadnjim Isusovim rečima i Jevanđelist Marko isto svedoči, samo što u njegovom Jevanđelju piše: „Eloi! Eloi!“, što se opet prevodi na naš jezik kao Ilija.

Ne treba ni naglašavati da oba Jevanđelista potvrđuju da je Ilija = Eloi ime Boga! Ako je to istina, kako je moguće da mi danas slavimo dan našeg Ilije Gromovnika kao dan Svetog Ilije? Sveti Ilija je bio čovek – svetac, ne Bog. Na žalost, u daljem tekstu ćemo videti da Sveti Ilija čak nije ni dostojan tolike slave. Gde i kako se izgubio Ilija Gromovnik, Perun Silni, Bog koga naši stari voleše, poštovaše i slaviše? Zašto Ga mi danas ne vidimo i ne prepoznajemo?

Da bi smo otkrili tajnu Boga Ilije, moramo se okrenuti Starom Zavetu, ali ne prema našem prevodu Starog Zaveta koji prikriva Iliju, već prema hebrejskom originalu gde je istina još uvek vidljiva.

Kompletan tekst na: Secanje na Prvog i Jedinog
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 13:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Занимљива размишљања, мада можда пре за подфорум SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA.

Можда само мали додатак твојим истраживањима:
Citat:
Погрешно је што Васић име Тројан везује за римског Императора Трајана, који је остао познат у
историји по освајању Дакије (данашње Румуније), јер зашто би староседеоци Балкана који су већ
вековима били под Римском управом толико значаја давали том једном римском императору?

Није овде реч о Трајану који је освојио Дакију, већ о једном каснијем римском цару који је рођени Сремац. Он се зове Деције Трајан и то је онај са "козијим ушима".

Можемо основано посумњати да је реч о првом Илирском (српском) императору па је зато овде сачувано много митова о њему.
Претпостављам да су га његови сународници сматрали за утеловљење старог хтонског бога-демона Тројана, поготово јер је цар био страшни прогонитељ хришћана иако је владао свега две године.
Наравно, ово су све нагађања...

Едит: Неки тврде да је први српски император Римског царства Максимин Трачанин. Shocked
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 13:36 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dragi moj Proto,
Kako je on mogao da bude toliko strasni progonitelj hriscana, ukoliko je vladao samo dve godine?

Verovatno mu je bilo potrebno najmanje prvih sest pocetnih meseci da bi ustalio i utvridio vlast.

Tih prvih sest meseci je uvek bilo jako bitno za bilo koju vlast, kako danas, a bas tako i pre 2 hiljade godina.

Dakle, onda mu je preostalo jos samo godinu i po dana da se pokaze kao strasni progonitelj hriscana.

A da li se on tako stvarno pokazao?

Ja bih ponovo, ako treba i sto puta, ponovio...
Nije hriscanstvo nestalo, vec su nestali pagani....

Pa ko je onda tu progonio koga?

Pagani hriscane? Ili hriscani pagane?

Ovo sto ja govorim, ne znaci da nisam hriscanin. Naprotiv. Hrista obozavam...

Ne znaci cak da nisam pravoslavac.

Mislim da je pravoslavlje bitno kao jedan od vaznijih temelja srpske nacije, nacije onakva kakva je ona danas...kakva je...nasa je...
I onda...
Na samom kraju...

Ovo kazem radi istine...
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 15:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Не знам заиста, ти си историчар.  
Мада, Сремци су доста преки људи...

talerman ::
Mislim da je pravoslavlje bitno kao jedan od vaznijih temelja srpske nacije, nacije onakva kakva je ona danas...kakva je...nasa je...
I onda...
Na samom kraju...

Ovo kazem radi [istine...

Изкледа да имамо још једног отмичара. Тале, да ли си то ти?
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 15:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da, to sam ja, da to sam ja...malo sam se promenia.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 15:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovo gore je verovatno najgluplji post sto sam ga postirao u poslednje vreme.
Mi svo si sada u milosti i nemilosti Administratora koji nije Administrator.
Drzi nas u saci.
Obuzdao nas je i zauzdao.
Na njegovoj smo milosti i nemilosti.

Moze da razori ceo forum jednim potezom...

A ipak nam dopusta da jos tu i tamo na njemu nesto napisemo...

Zaista ne znam sta vise da kazem.

Lazni administrator uopste ne razume koliki je karmicki teret na sebe navukao ovim svojim pristupom.
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 27 Avg, 2011 19:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::
Занимљива размишљања, мада можда пре за подфорум SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA.

Можда само мали додатак твојим истраживањима:
Citat:
Погрешно је што Васић име Тројан везује за римског Императора Трајана, који је остао познат у
историји по освајању Дакије (данашње Румуније), јер зашто би староседеоци Балкана који су већ
вековима били под Римском управом толико значаја давали том једном римском императору?

Није овде реч о Трајану који је освојио Дакију, већ о једном каснијем римском цару који је рођени Сремац. Он се зове Деције Трајан и то је онај са "козијим ушима".

Можемо основано посумњати да је реч о првом Илирском (српском) императору па је зато овде сачувано много митова о њему.
Претпостављам да су га његови сународници сматрали за утеловљење старог хтонског бога-демона Тројана, поготово јер је цар био страшни прогонитељ хришћана иако је владао свега две године.
Наравно, ово су све нагађања...

Едит: Неки тврде да је први српски император Римског царства Максимин Трачанин. Shocked

Ok, šta si hteo ovde da kažeš? Da je za dve godine taj Lala izgradio i silna utvđenja po celom Balkanu za samo 2 godine? Vredan čovek, nema šta.
Ta mani se toga.
Kao što si i sam rekao: Sve su to nagađanja.
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 28 Avg, 2011 13:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko ::
    Ok, šta si hteo ovde da kažeš? Da je za dve godine taj Lala izgradio i silna utvđenja po celom Balkanu za samo 2 godine?
Зашто би неко помислио да сам то хтео да кажем? Shocked

Да ли си некад чуо кад је неко одважан да му се овде каже "Обилићу", или кад је издајник "Бранковићу", или кад мудро збори "свака ти је ка Његошева"?
У старија времена су људи сматрали да су поједине важне личности утеловљења неких божанстава.
У још старија времена су персонификовали природне појаве па су мислили да грми Перун, Зевс, Илија...

Ето то сам мислио, а и написао о Декију Трајану. Он је вероватно био веома значајан владар за Илире па су га сматрали као утеловљење (инкарнацију) старијег божанства.

Обилић је добар пример. Да ли је он уопште постојао? Није ни битно, он је веома утицајна личност код Срба. Колико је година владао, колико је утврђења сазидао?
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 28 Avg, 2011 17:12 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::

Ето то сам мислио, а и написао о Декију Трајану. Он је вероватно био веома значајан владар за Илире па су га сматрали као утеловљење (инкарнацију) старијег божанства.

Обилић је добар пример. Да ли је он уопште постојао? Није ни битно, он је веома утицајна личност код Срба. Колико је година владао, колико је утврђења сазидао?

Па 'ајд сад. Хтео сам само да се нашалим. Нисам хтео да начињем ову тему али изгледа не може без тога.
Елем, само име Трајан (вероватно наше Тројан) говори на жалост да се радило о "потурици" и то је оно што нама Балканцима никако не иде на част. Били смо у саставу Римске Импеирије, а њима си буразеру био користан само ако си крварио гаће кољући другу браћу Словене.
И тако, Дачани су били изузетни ратници и Рим их вековима није могао да пороби. Тамо су све планинчине и Римске Легије нису баш ту добро пролазиле. И сада, ко ин је поробио за Рим? Па ми, ко би други? Побили смо све словенско што је у Дакији било остало.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VICEVI (+18) 832 adminfob 197062 12 Avg, 2011 08:16 am
energeticar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka UPUTSTVO ZA TVOJ ŽIVOT 42 Dušan 33259 27 Apr, 2011 20:21 pm
pluton Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vladike i džipovi 299 TATA SINANA 70193 03 Mar, 2011 06:06 am
kosmička_beba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DEVOCIJSKO PEVANJE 36 Miodrag 14505 24 Nov, 2010 15:52 pm
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poslednje pismo doktora iz Ukrajine 1 Vesna 3561 26 Nov, 2009 05:38 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PISMO POGLAVICE 1 i 2 5 Vakan Tanka 7425 20 Nov, 2009 13:37 pm
uspensky Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PISMO NORVEŠKOG POLITIČARA 33 Vesna 11247 26 Apr, 2009 00:07 am
Drexel Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)