Yin-Yang u svetlu Hrišćanske vere
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Danko
Iskušenik

Pridružio: 16 Dec 2010

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 13:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pošto smo ovde raspravljali o tekstu Izvorište Svetog Trojsta, moram da javim da je tekst u potpunosti prerađen i može se naći na sledećem linku pod naslovom: Secanje na Zaboravljenog Boga Prvog i Jedinog

Ovaj tekst govori o imenima Boga u Starom Zavetu, koji su tako prepoznatljivi u srpskom jeziku. Tkaođe godori i o istovetnosti reči Izrail i Sorab, o Svetom Trojstvu o Trojanskoj kulturi...

Počnite da čitate i nećete stati do kraja teksta.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 14:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko:
"Свети Илија
је био човек – светац, не Бог. На жалост, у даљем тексту ћемо видети да Свети Илија чак није ни
достојан толике славе. Где и како се изгубио Илија Громовник, Перун Силни, Бог кога наши стари
волеше, поштоваше и славише? Зашто Га ми данас не видимо и не препознајемо?"[/u]
[/i]

Dragi Danko,
Cestitam ti na sjajnom tekstu... Uzivam dok ga citam....
Moj skruseni savet:
Svetog Iliju treba otkrivati preko njegove postojece andjeoske forme arhandjela Sandalfona....a nikako doslovno...nikako onako kako bukvalno stoji u Bibliji.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 14:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dodatno jedno pitanje:

- Kako si dosao do ovih silnih zanimljivih informacija?

Ukoliko je to samo preko intelekta, onda si ti veoma inteligentan + obrazovan covek...

Ali, mislim da tu ima jos nesto po sredi. Hoces li da nam otkrijes sta je to?
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 14:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"ne знамо прави разлог њеног уништења. Можда је она, онако лепршава и слободна, почела у себе да
прима и грех? Или можда није тако јасно разграничавала линију између добра и зла? Можда се то и
није било у Европи, можда је било на Блиском Истоку?"

Mozda je bila previse dobra da bi opstala u ovoj stvarnosti u kojoj se prevashodno trazi mediokritet?
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 14:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

talerman ::
Мислим да је доста читао Ралета и Талермана са форума Објаве. Laughing
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 15:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"ne знамо прави разлог њеног уништења. Можда је она, онако лепршава и слободна, почела у себе да
прима и грех? Или можда није тако јасно разграничавала линију између добра и зла? Можда се то и
није било у Европи, можда је било на Блиском Истоку?"

Mozda je bila previse dobra da bi opstala u ovoj stvarnosti u kojoj se prevashodno trazi mediokritet?

Pozdrav Talermanu,
Prvo hvala na komplimentima. Trudim se da budem dostojan imena Srbin, te ne smatram da sam pametniji od bilo kog drugog Božjeg bića. Zaista sam ti zahvalan što si pročitao moj tekst, jer nema ništa lepše nego kada vidim da mi trud nije bio uzalud.
Tekstove pišem jako sporo, jer želim da budu kompaktni i bez nepotrebnih opisa u sebi koji odvlače pažnju. Ova dva teksta koje sam objavio na Web strani:
Sećanje na Prvog i Jedinog i
Ying-Yang u svetlu Hrišćanske vere
sadrže u sebi dugogodišnje iskustvo koje sam, hvala Bogu, imao vremena da u ovom vremenskom trenutku pretočim u ozbiljne tekstove.

Što se tiče teksta o Prvom i Jedinom, godinama su me proganjale Isusove reči: „Ili, Ili, što me ostavi.“, jer zaista mi nije bilo jasno zašto smo mi izgubili Boga Iliju Gromovnika ako ga je Isus sa krsta zvao. A onda sam čitajući nešto na Internetu pročitao da Jevreji i danas Boga zovu Elohim. Sad ne znam, možda imam osećaj za ritmiku reči (ja nisam lingvista ali sam napisao par pesama), kako bilo meni je Elohim zvučalo kao Ilija. Onda rekoh, moram da pogledam Hebrejske orginale (naravno sa Interneta), za sve nazive Boga u Starom Zavetu. A onda otkrovenje: Adonaj pa Savaot i na kraju apsolutni šok: Beli Pjevur! Ostalo se sve samo uklopilo.

A sada, kako je došlo do otkrivanja značenja reči Sorab? Imam jednog prijatelja Pakistanca, jes' musliman al' dobar čovek, koji me je stalno proganjao sa pitanjem: Šta znači reč Izrail? Takođe mi je jednom prilikom rekao o značenju reči Sorab u Pakistanu. Oni sebe inače smatraju arijevskim narodom i to onim delom koji je zaustavio dalje prodiranje Inijaca sa Indijskog podkontinenta. Sada, čitam o tome da Isusa zvaše Ravi (Rabi), mi imamo izraz Rab Božji. U reči Izrail, ako se tumači sa strane srpskog jezika, postoji koren Ra, u Sorab postoji koren Rab... Postavim sebi pitanje: Da li postoji vedska reč ravi? I onda se sve to ponovo spojilo u jednu celinu.

Bez šale, dok sam pisao, svakog jutra sam se budio sa novom čistom idejom šta treba danas da dodam u tekst. Mislim da bez te pomoći Svetog Duha teško da bih šta ozbiljno učinio.

I na kraju, moje tekstove ne smatram gotovim i nepromenljivim. Dobili su svoju osnovnu formu, ali ih smatram živim i verovatno ću ih i ubuduće sređivati, već prema novim idejama kako ih budem dobijao.

Sledeći tekst, koji će biti uskoro gotov (što bi Muslimani rekli Inšalah = Ako Bog da). Biće o Hrišćansko – Muslimanskim relacijama. Znaš već, problem je što treba ćitat ba.
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 20:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::

Ја напротив видим да није читао ралета.
Када седи у соби педесет слепаца и један почне да прича како он види ово, па оно, сви слепци поверују да он види. Али ако има један који стварно види, он ће знати да овај слепац измишља.
Тако и ја видим да се Данко изгубио у филозофирању.
Камо среће да је прочитао нешто од онога што сам писао.
Занимљиви текстови, и несумљиво да ту има и истине, али и доста маштања.
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 26 Avg, 2011 20:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rale ::

IIpotoMajctop ::

Ја напротив видим да није читао ралета.
Када седи у соби педесет слепаца и један почне да прича како он види ово, па оно, сви слепци поверују да он види. Али ако има један који стварно види, он ће знати да овај слепац измишља.
Тако и ја видим да се Данко изгубио у филозофирању.
Камо среће да је прочитао нешто од онога што сам писао.
Занимљиви текстови, и несумљиво да ту има и истине, али и доста маштања.

Vala Rale, nit više pričaše, nit manje reče.
Izvini, ali ništa te ne razumedoh. Jel' to moram da pročitam sve tvoje komentare po forumima da bih ušao u tvoj mentalni sklop?

Zaista ne volim ovako da odgovaram, ali sam si se brate namestio. Ja pretpostavljam da bi trebao da svoje komentare uradiš po sistemu: Ovde si napisao to i to, a nisi u pravu već bi trebalo ovo i ovo zbog toga i toga. Onda bi mogli da, što bi rekli braća Hrvati, polemiziramo ne? Ovako...
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 27 Avg, 2011 08:25 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"Mozda je bila previse dobra da bi opstala u ovoj stvarnosti u kojoj se prevashodno trazi mediokritet?

Moram da kažem koju reč o ovom tvom komentaru:
Kao što možeš da naslutiš iz mog teksta, ja sam pun ljubavi prema staroj veri iz jednog prostog razloga: Ne mogu da pljujem po onome u šta su moji prastari verovali. Ali Isus je svojom pojavom povukao za čoveka pretešku granicu između dobra i zla. I danas možemo da vidimo kako ljudi ne žele da priznaju da su u grehu, već greh uvijaju u oblande i pokazuju ga kao dobro. Niko ne želi da prizna sebi i drugima da je u zlu, zato ima potrebu da ga opiše kao dobro.
E sada zamisli u vremenima pre Isusa, pre etalona dobra, koliko je bilo komplikovano reći šta je dobro a šta loše. Ovde ne mislim na neke opšte odrednice zla: kao ubistvo, mučenje, ropbstvo i sl. Ali određeni grehovi su lako mogli biti usvojeni kao dobro. Evo jednog primera iz knjige "PRADOMOVINA SRBA" od Simeona Končara o Tračanima:

Irodot /IV, 4-6/ pripovijeda... Kad ko umre, stanu se njegove žene prepirati a prijatelji se njihovi živo staraju, koju je od njih muž najviše ljubio. Onu, koja dobije tu čast te se odabere, stanu blagosiljati ljudi i žene, a najbliži rođak zakolje je nad grobom i zakopa zajedno sa mužem. Tako isto govori o njima rimski geograf Pomponije Mela.
Kao što vidiš, žene su se PREPIRALE za tu čast da budu zaklane i sahranjene sa svojim mužem. Danas bi smo takav čin, meren Isusom, sigurno osudili kao zlo.

Dakle, kao što rekoh: Ilija-Perun je hteo da ta stara vera nestane, jer ni jedan čovek nema tu moć da uništi živu religiju u kojoj su milioni ljudi. Mi samo treba da imamo razumevanja i ljubavi za staru veru, jer kroz nju možemo da bolje razumemo sebe, ali ne više od toga.
Ipak je Hrišćanstvo ta vera u koju danas treba da ulažemo svu svoju duhovnu energiju. Hrišćanstvo se ogrešilo pri svom dolasku, kao recimo u slučaju skrivanja Ilije, ali srpsko Pravoslavlje ne treba da nosi taj 15-to vekovni greh u sebi, nema potrebe. Mi smo tek sa Sv. Savom dobili svoju autonomiju. Pre toga su nam Grci tumačili u šta i kako treba da verujemo.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 27 Avg, 2011 17:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Valjda iz razloga sto smo smrtni, mi ljudska bica na ovoj planeti Zemlji, imamo veliku potrebu da otkrivamo vecite i grandiozne istine...

U visim sferama, to nije slucaj...

Tamo se napreduje u duhovnom smislu prakticno...

Ovde se napreduje grandiozno...

To je ono sto mogu da kazem u ovom trenutku...

Ja sam praktican...

Ja sam hriscanin zato sto sam video Hrista.

Ja sam paganin zato sto sam video Hermesa i Veneru.

Ja verujem u ono sto vidim.

Ja verujem u ono sto znam.

Ja nisam vernik. Ja sam gnostik.

Ja ne verujem u Boga. Ja znam da on postoji.

Ja ne verujem u andjele. Ja znam da oni postoje.

Druzim se sa njima. Pricam sa njima. Svadjam se sa njima. Volim se sa njima....
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 27 Avg, 2011 21:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

„Znaš li moj dečače, zašto Perun ovako žestoko udara po vama Srbima?
Staru ste, bre, veru prodali za večeru!
Vi, umesto Peruna, drugog Avgusta slavite jevrejskog proroka Iliju, a taj Ilija zaklao je preko dvesta vaših sveštenika samo zato što su slavili boga Bala, to jest vašeg Volosa, boga goveda.
Vama kao da su čavke mozak popile kad, umesto predačkih bogova, slavite tudje svece, iz tudje Biblije.“
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Sara
Hodočasnik

Pridružio: 05 Mar 2009

Poruka Poslao: 28 Avg, 2011 00:07 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zosim ::
„Znaš li moj dečače, zašto Perun ovako žestoko udara po vama Srbima?
Staru ste, bre, veru prodali za večeru!
Vi, umesto Peruna, drugog Avgusta slavite jevrejskog proroka Iliju, a taj Ilija zaklao je preko dvesta vaših sveštenika samo zato što su slavili boga Bala, to jest vašeg Volosa, boga goveda.
Vama kao da su čavke mozak popile kad, umesto predačkih bogova, slavite tudje svece, iz tudje Biblije.“

A da li ti Zosime slavis Peruna ?
Ili drugojacije ,kom se Bogu ti "molis "?

Very Happy
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zosim
Majstor

Poruka Poslao: 28 Avg, 2011 08:11 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Saro, dobar ti je pristup:
Ako kudiš moje jelo, daj da vidim šta ti jedeš!
Very Happy
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Poruka Poslao: 28 Avg, 2011 08:19 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Srbi su zaboravili svoju pagansku veru, prodali su se za jednu večeru i zato nam se dešava to što nam se dešava.

Nekada su se plemena sukobljavala zbog različitih totema: jedno pleme je verovalo i klanjalo se medvedu, a drugo npr. vuku. Tukli bi se do istrebljenja da bi dokazali čiji je totem jači.
(Pitam se samo ko ih je na to nagovarao i ko ih je vodio u takve istrebljivačke pohode?
Sveštenici? Sigurno ne!)

Plemenski totem je bio iznad života pojedinca, pa čak i zajednice.
Branio se krvlju, do poslednje kapi.

Onda smo kao vrsta učinili strahovit skok i prešli na bogove,
(drznici ih bezobrazno nazivaju paganskim u smislu primitivnim i sl. )

I tako bejasmo sve dok nam neko, na kvarnjaka i kukavički, ne poturi tudjeg, jevrejskog boga i njime pobrisa našu istoriju, naše predačke bogove, našu kulturu.
I tako izginusmo bez kapi krvi!
Da li smo mi to kao narod oduvek bili udvorički ili smo oduvek imali izdajničke poglavice koji su uvek radili u interesu naših neprijatelja?
Kao da se neke stvari ne daju promeniti, sve do dana današnjih.

U sklopu takve politike, izdajnička religija je bila bogom dana. To je greh naših praotaca.
Zato se slažem da smo rodjeni sa belegom, sa grehom naših roditelja i praroditelja.
Ali ... ima tu još nešto.
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Poruka Poslao: 28 Avg, 2011 08:28 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Srbi su bili i postojali i za vreme animizma, totemizma, paganizma pa i ove poslednje pošasti.
Svi znate kako su Nemanjići menjali državnu religiju prema političkim uslovima, te je iz katoličke prelazila u pravoslavnu, pa nazad. Proganjali su i sijekli bogumile jer je njihova vera odvraćala narod od služenja gospodarima (pogotovu učestvovanje u ratovima), ali i služenje sveštenicima. Kako neko da oformi državu i ojača je sa narodom koji ne sluša gospodare, ne plaća porez, neće u rat, prezire crkve i sveštenike, i nadasve živi asketski, dakle sa minimumom potrepština? Nema druge, nego potući i sasijeći sledbenike takve vere, a onda ustoličiti pravu veru, koja slavi sva prava gospodara na zemlji i koja monopolski drži sva prava na nebu, koja zahteva od svojih sledbenika totalnu poniznost i skrušenost, da na jednu jedinu reč zapovesti pohrle u rat i izginu tamo, ako treba do poslijednjeg. E to je, rode moj, prava vera. Uz takvu veru se dižu države iz prašine i pepela.

Nema tu reči o duhovnosti, religija je oduvek bila i ostala ular za narod, ular za stoku.
Crni Konstantin, koji je ozakonio hrišćanstvo, nikada mu nije pristupio.
Ni crni Solomon, koji je podigao hram „bogu jedinome“, nije u njega zalazio jer je više verovao bogu Erosu. I da mu tatko nije ostavio amanet kakav hram da podigne, i uz to sav potreban gradjevinski materijal, on bi vrlo verovatno podigao hram u obliku falusa.

Sa dolaskom hrišćanstva, izdajničke i poturičke religije, mi Srbi (iliti Sloveni, kako nas neprijatelj zove) postradasmo.

Da li je ta religija išta dobro donela?
Pogledajte oko sebe, kakav je svet stvorila religija prepuna ljubavi, i samilosti i mudrosti.
Umesto da navodi ljude na duhovnost i duhovno uzdignuće, ona od njih stvara robove i zatvara im, obratite pažnju, zatvara im puteve ka bogu.

Hej, rode moj, kao da pre hrišćanstva nije bilo ljubavi, milosti, pameti, milosrdja, kao da roditelji nisu voleli svoju decu. Setite se kakav su povlašćeni položaj žene imale u starom svetu, u staroj Grčkoj, u Rimu, medju Slovenima tj. Srbima.

S druge strane, pogledajte hrišćanske ideale!
(Postoji mudrost koja kaže: Pokaži mi svoje ideale (uzore) pa ću ti reći kakav si čovek).
Šta su hrišćanski ideali?

Bezgrešna oplodnja, isposnički život, život u bezpogovornoj poslušnosti, što veća ovca to bolji vernik, odricanje od života, od tela, od spoznaje bilo kakve vrste, izuzev one odobrene, što su uži horizonti znanja i interesovanja to je bolji vernik, oni koji su ceo život klečali na okrvavljenim kolenima i ponavljali jednu te istu mantru, buncali je i na javi i u snu, nameću nam se kao nedostižni uzori, ti izrodi od života, baš ti koji su promašili život, a koje danas nazivaju svecima, koji ništa nisu radili do mantrali, upravo takve nam nameću kao uzore i ideale, jer za crkvu su dobri samo oni koji su se odrekli i svoga tela i potomstva, koji više ne umeju da ispruže ruku u ovome svetu da zgrabe ili da ugroze, dakle, samo takvi, slomljeni i bespomoćni, mogu postati sveci. A vi svi ostali, ugledajte se na njih.
To su hrišćanski ideali.
Rode moj, otvori oči, prizovi se pameti.
Gde je tu dobrota, gde je tu vrlina?
Gde je tu duhovnost i duhovni razvoj čoveka, naroda pa čak i vrste?

Pa zar je duhovnost u tome da sami sebi odsečemo jaja, klečimo ceo život na okrvavljenim kolenima, mantramo jednu te istu rečenicu tipa „Gospode pomiluj me grešna“ i da na mrvici hleba i gutljaju vode provedemo ceo život? Zamišljajući da neki tamo jebeni Ilija ispaljuje munje sa neba, da je zemlja ravna ploča i da se sunce noću bori sa silama tame?
Zar je duhovnost i inteligencija u tome da verujemo da postoji pakao u kojem neka spodoba sa trozubom viljuškom gure nevernike u kazan sa vrelim uljem?
Narode moj, koliko treba da budemo glupi da bi smo bili dobri hrišćanski vernici?
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Strana 2 od 12

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Kako ja zamišljam Boga 425 Androgin 116682 30 Jan, 2011 18:01 pm
talerman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sustina vere iskazana kroz kratku pricu 1 SrbinPravoslavac 2828 10 Nov, 2010 16:51 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dr. Zoran Kocic - Rtanj je najveca piramida planete 1/7 10 segrt 6268 30 Avg, 2010 08:35 am
TATA SINANA Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mudrost u 7 minuta:) 2 Kublai Khan 3500 26 Apr, 2010 14:08 pm
Almsivi Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Yemen STARGATE opening 1/5/2010.... World forcing UFO disclo 1 Vakan Tanka 3674 06 Apr, 2010 21:17 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VIPASSANA MEDITACIJA - Dhamma i umetnost življenja 12 Vesna 9910 20 Jan, 2010 19:38 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVI KOMENTARI I SVA PITANJA ZA ČLANOVE FORUMA 4 Dušan 5899 22 Mar, 2008 17:21 pm
Dušan Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)