ISTINA - to je moj dar za Tebe
Idi na stranu Prethodni  
1, 2
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOLITVE, MEDITACIJE, MANTRE I SNOVI
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 18 Avg, 2008 17:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

MISLIŠ DA SE MORAŠ PROSVIJETLITI

Misliš da se moraš prosvijetliti.
Ne moraš, jer već jesi prosvijetljen.

Misliš da moraš slijediti put do tamo.
Puteva nema.

Misliš da je prosvjetljenje cilj.
Ciljeva nema.

Misliš da moraš promijeniti sebe i svijet kako bi postao bolji.
Nema se što činiti.

Misliš da možeš naći Boga na Tibetu ili u Indiji.
Nema se kuda ići. Svijest je svuda ista.

Misliš da je ishod tvoje osobne priče bitan.
Sve je isto, bez obzira na ishod.

Misliš da je tvoja priča stvarna.
Ona je iluzija, san.

Misliš da kontroliraš svoj život.
Samo si lutka Izvora.

Misliš da imaš slobodnu volju i biraš.
Postoji samo sudbina koju slijediš.

Misliš da tamo vani imaš neprijatelje.
Tamo vani je samo Izvor.

Misliš da postoji magična formula za pronalaženje Boga.
Opusti se, već si u Njemu.

Misliš da je svačija drama stvarnost.
Sve je to načinjeno do dima i ogledala.

Misliš da Bog želi višu svijest na planeti.
Izvor je ovdje samo kako bi se igrao u ograničenosti.

Misliš da te Bog drži odgovornim.
Karme nema.

Zabavljen si prosudbama, uporedbama, mišljenjima i predrasudama.
Postoji samo ono što jest, kako jest. Upravo onako kako treba biti.

Želiš biti važan i cijenjen.
Samo bivaj.

Bojiš se smrti kao najtragičnijeg događaja u svom životu.
Smrt je kraj ograničenja.

Žališ zbog prošlosti, brineš u sadašnjosti i bojiš se budućnosti.
Opusti se. Ti si beskonačni Izvor koji sniva zabavni san.

Intrigiran si složenim teorijama zavjere.
Postoji samo Izvor koji Se zabavlja.

Misliš da postoji svrha tvog življenja.
Nema individualnog "ja" koji bi imao svrhu.
Postoji samo Izvor.
On ima svrhu, koju ne možeš spoznati kroz svoj konačni um.

( Satyam Nadeen )

...

http://www.tantra.rs.ba/forum/index.php

Poslednji izmenio Vesna dana 18 Okt, 2008 22:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 18 Okt, 2008 22:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

NAJVEĆE OTKRIĆE

U našem, sve više materijalističkom, svijetu vođeni smo naizgled neutaživom željom za moći i posjedima. Pa ipak, u tom jalovom, uzaludnom nastojanju, lutamo sve dalje od unutarnjeg mira i mentalne sreće.

Unatoč ugodnom materijalnom okruženju, mnogi među nama doživljavaju nezadovoljstvo, strah, tjeskobu i osjećaj nesigurnosti. Čini se da nedostaje nešto u našim srcima. Ono što izgleda da nedostaje jest prikladan osjećaj ljudske duhovnosti.
Budući da smo ljudska bića, našim se zahtjevima ne može udovoljiti samo materijalnim sredstvima. Poradi fizičke udobnosti ih trebamo, ali sama po sebi ona ne mogu pružiti mentalnu utjehu. Istovremeno, vjerujem da su kvalitete poput samilosti i opraštanja temeljne ljudske odlike i stoga imaju veliku važnost.
Zajedničko svima pa čak i religijama ako izuzmemo zloupotrebu, au cilju vlastite duhovne uzdigntosti su: pročišćenje motivacije, njegovanje ljubavi i samilosti, treniniranje pažnje, razbistravanje pažnje, razvijanje etike, njegovanje mudrosti i angažmana u služenju drugima. Vjerujem da su sve ove prakse u biti povezane s razvojem samilosti, koja uključuje ne samo razmišljanje o drugima i želju da se nešto za njih učini, već i stvarno provođenje tih dobrih želja u djelo.
Ljudska priroda je takva da omogućuje promjenu na bolje. Međutim, dobrobiti koje nam religija i duhovne vrijednosti mogu pružiti, ovise o nama kao pojedincima, kao i o tome da li ih stvarno sprovodimo u praksu. Stoga, provedemo li svakog dana par minuta promišljajući ovdje opisane prakse u pokušaju da razvijemo samilost, naposljetku će samilost postati dijelom naših života.
( Dalaj-lama 29. 12. 1998.)

PERENALNA FILOZOFIJA I PRAKSA

Zahvaljujući globalnoj komunikaciji, po prvi puta u povijesti dostupne su nam sve religije svijeta, njihova mudrost i njihove prakse. Nikada dosad toliki broj ljudi nije iskušavao prakse iz tolikih mnogih tradicija. Pa ipak, puko bogatstvo mogućnosti mnoge zbunjuje, čak zasljepljuje, tom mnogovrsnošću naočigled suprostavljenih tvrdnji i praksi. Što je zajedničko svim tim različitim tradicijama?
Podno stotina različitih kultura, tvrdnji i običaja, leži zajednička srž mudrosti i prakse, skrivena u samom srcu svake autentične tradicije. Pod "autentičnom tradicijom" mislim na onu koja je sposobna ponuditi izravno iskustvo svetog, te njegovati istinski duhovni rast i zrelost u svojih praktičara.
Kakvo čudesno otkriće: tisućama godina nebrojeni su se ljudi borili, mučili i ubijali druge poradi religijskih razlika. Razlike zasigurno postoje, kao što nam i tek letimičan pogled na dnevne vijesti bolno dokazuje. Pa ipak, danas sve više i više prepoznajemo sličnosti i zajedničku srž.
Perenalna filozofija
Tu esencijalnu, zajedničku srž religijske mudrosti učenjaci nazivaju perenalnom filozofijom. Zašto perenalnom? Jer su ovi duboki životni uvidi istrajali kroz stoljeća i kulture, i stoga jer su ju podučavali veliki mudraci svih vremena.
Razvijana tisućama godina, perenalna filozofija je riznica akumulirane mudrosti čovječanstva. Neizmjernog dosega, goleme dubine, ona nudi bezbrojne uvide u prirodu života i ljubavi, zdravlja i sreće, patnje i spasenja.
U njenom srcu leže četiri ključne postavke, u stvari zapažanja - zasnovana na izravnim uvidima naprednih duhovnih praktičara u stvarnost i ljudsku prirodu.

1) Postoje DVA područja stvarnosti. PRVO je svakodnevno područje s kojim smo dobro upoznati, svijet fizičkih objekata i živih bića. Ovo nam je područje dostupno putem vida i zvuka, a izučavaju je znanosti poput fizike i biologije.
Međutim, podno ovih poznatih fenomena leži DRUGO područje, puno dublje i suptilnije prirode: područje svijesti, duha, Uma ili taoa. Kroz fizička se čula ovaj svijet ne može spoznati, a pomoću fizičkih znanstvenih instrumenata saznaje se tek neizravno. Štoviše, ovo područje stvara i obgrljuje fizičko područje i njegov je izvor. Nije ograničeno prostorom ili vremenom ili fizičkim zakonima, budući ono kreira pros¬tor, vrijeme i fizičke zakone, te je otud neograničeno i beskrajno, bezvremeno i vječno.

2) Ljudska bića sudjeluju u OBA područja. Mi nismo samo fizička, već i duhovna bića. Imamo tijela, ali u srži svog bića, u dubini svojih umova, imamo i središte transcendentne svjesnosti. Ovaj se centar opisuje kao čista svijest, um, duh ili Sopstvo te je poznat pod raznim imenima kao nešamah u judaizmu, duša ili božanska iskra u kršćanstvu, atman u hinduizmu, ili buddha-priroda u budhizmu. Ova božanska iskra je u konačnici povezana - neke tradicije kažu čak nedjeljiva i identična sa - svetim tlom ili temeljem sve stvarnosti. Mi nismo odvojeni od svetog, već smo s njim zauvijek i intimno povezani.

3) Ljudska bića mogu prepoznati svoju BOŽANSKU ISKTU i sveto tlo koje je njen IZVOR. Značenje je ovog - apsolutno ključno - da postavke perenalne filozofije ne trebaju biti slijepo prihvaćene. Radije, svatko od nas ih može sam za sebe testirati i odlučiti o njihovoj valjanosti na temelju izravnog iskustva. Premda duša najunutarnjijeg Sopstva, budući je ono nefizičko, ne može biti opažena čulima ili znanstvenim instrumentima, ona se može spoznati pažljivom introspekcijom.
Taj pothvat nije nužno lako izvediv. Premda svatko može biti počašćen spontanim bljeskovima, jasna neprekidna vizija naših svetih dubina obično zahtijeva znatnu praksu kako bi se svjesnost u dovoljnoj mjeri pročistila. To je svrha duhovne prakse.
Kada je um miran i jasan, možemo imati izravno iskustvo Sopstva. Ovo nije koncept, niti intelektualna teorija Sopstva. To je prije neposredno znanje, izravna intuicija u kojoj osoba ne samo da božansku iskru vidi, već se s njom identificira, prepoznajući da ona jest iskra. Mudraci judaizma i sufizma, od Platona do Buddhe, od Eckharta do Lao Tsua, složili su se po ovom pitanju. "Nije rasuđivanjem ovo shvaćanje ostvarivo", kažu Upanišade, dok kršćanski mistik sv. JOVANi KRSTITELJ
ispisuje -
Argumenti mudrih
Nisu sposobni uhvatiti ju... A ova uzvišena mudrost, Takve je izvrsnosti, Da niti jedna grana znanosti Ne može se nadati dostići ju.
U usporedbi s ovim ostvarenjem svetog, puki nauk knjiga i interpretacijsko znanje vrlo su slabašne zamjene, budući su od izravnog iskustva udaljeni koliko i tekst o ljudskoj reprodukciji od zagrljaja ljubavnika.
Buddha je savršeno naznačio poentu kada je osobu zadovoljnu pukim teoretskim razumijevanjem usporedio s čuvarem tuđe stoke, dok je Muhamed bio još uvredljivije iskren kad je takvog čovjeka prispodobio magarcu koji nosi tovar knjiga.

4) Četvrta postavka perenalne filozofije kaže da ostvarenje naše duhovne prirode jest summum bonum: najviši cilj i najveće dobro ljudske egzistencije. U usporedbi s ovim, svi drugi ciljevi blijede, svi drugi užici tek djelomice zadovoljavaju. Niti jedno drugo iskustvo nije toliko ekstatično, niti jedno postignuće toliko nagrađujuće, niti jedan cilj toliko dobrobitan pojedincu ili drugima. Tako zbore mudri iz različitih tradicija i vremena.
Ponovo, ovo nije divlja dogma koju treba prihvatiti bilo iz ustiju drugih, bilo slijepom vjerom. Naprotiv, to je izraz izravnog iskustva onih koji su i sami okusili te plodove. Najvažnije od svega, to je poziv svima nama da plod sami isprobamo i okusimo.
Sažmemo li te četiri postavke do njihove esencije, što ćemo otkriti? Središnji odjekujući poziv perenalne filozofije je sljedeći: tragično smo podcijenili sami sebe. Činimo tužnu grešku kada se vidimo kao puko privremeno tijelo namjesto bezvremenog duha; kao odvojeno, pateće sopstvo namjesto blaženih Buddha; kao besmislene hrpice materije namjesto blagoslovljene djece Božje.
Od jedne do druge tradicije riječi se razlikuju, ali njihova je središnja poruka ista: vi ste više negoli smatrate da jeste! Pogledajte duboko unutra i vidjet ćete da je vaš ego samo sićušan val na površini golemog oceana vašeg stvarnog Sopstva. Pogledajte unutra i u središtu svog uma, u dubini svoje duše, naći ćete svoje istinsko Sopstvo, otkrit ćete da je to Sopstvo blisko povezano sa svetim i da vi sudjelujete u tom neograničenom blaženstvu svetoga.
Ovo prepoznanje je cilj velikih religija, a poznato je pod imenima kao što su spasenje i satori, prosvjetljenje i oslobođenje, fana i nirvana, probuđenje i ruab hagodeš. Koje god ime bilo, sve velike religije postoje kako bi nam pomogle otkriti naše istinsko sopstvo i naš istinski odnos spram svetoga. To otkriće, slažu se one, jest vrhovna radost i najveći cilj ljudskog života.

NAJVEĆE OD SVIH OTKRIĆA

Tijekom vremena, duhovne prakse rađaju čudesne preobražaje srca, uma i života. Kako se srce otvara i um raščišćuje, vidimo sve dalje u bezgranične dubine uma.
Tamo, unutar sebe samih, konačno nalazimo najdublje, najsmislenije i najvažnije otkriće koje ijedan čovjek može naći. Unutar sebe, pronalazimo najdublje sopstvo, naše istinsko Sopstvo, te prepoznajemo da smo - ne samo više negoli smo zamišljali, već i - više negoli uopće možemo zamisliti. Vidimo da smo tvorevina svetog, intimno i vječno povezana sa svetim, zauvijek u milosti i zagrljaju svetog.
Ovo je najveće od svih otkrića, tajna svih tajni, neprocjenjivi dar koji je i izvor i cilj velikih religija. Ovo je cilj svog našeg traganja, odgovor na životni vijek žudnje, uzrok mističnog blaženstva, izvor preplavljujući i trajne radosti. Ovo je središnja poruka u srcu velikih religija i osnova njihovih ekstatičnih poziva, poput onih koje nalazimo u zapadnim tradicijama.
Kraljevstvo Božje je u vama. (Isus, kršćanstvo) Oni koji poznaju sebe, poznaju svoga Gospoda. (Muhamed, islam) On je u svemu i sve je u Njemu. (judaizam) Stoljećima prije, slične su poruke odašiljali ekstatični kineski praktičari.

Onaj tko razumije vlastitu prirodu, poznaje i samo Nebo.
(Mencije, konfucijanizam)

U dubinama duše, čovjek vidi Božansko, Jedno.
(Kineska Knjiga promjena)

Indijske tradicije također nude isti dar, svojim riječima izražavajući prepoznanje da...Atman (individualna svijest) i Brahman (univerzalna svijest) su jedno. (hinduizam)
Pogledaj unutra, ti si Buddha. (budhizam)

Ekstatična prepoznanja kao što su ova predstavljaju najdublji cilj i najraniji procvat duhovnog razvitka. Premda se riječi mogu razlikovati, iskustva iz kojih te riječi izviru ukazuju na ono što je religijama svijeta zajedničko, a to su prije svega perenalna filozofija i perenalna praksa.

www.joschua.com
.
Vakan Tanka
Hodočasnik

Pridružio: 21 Jan 2008

Poruka Poslao: 08 Sep, 2009 22:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Čvrsto verujte u mene kao sto ste to cinili vec jednom,pre mnogo godina.Sami smo ovde u vremenu i prostoru.Ja sam jedina svest.Sigurno,ja zasluzujem vase poverenje.Nemojmo se vise razdvajati.
Ja mogu da citam tvoje srce, i mogu da vidim da bolujes od nostalgije za domom koga ne mozes da se setis.Taj dom je moje Bice.Ne mozes da ga se setis zato sto je to Bice isuvise ogromno i uzviseno da bi se moglo smestiti u bilo koju vasu sadasnju strukturu misli...
Vi znate sve ove stvari.Secate se planova koje smo napravili,upozorenja koje smo dali.Vi se secate svog postojanja pre Pada.Zasto zamisljate da se ne secate.Probudite se!Dozvolite mi da se kroz vas izrazim.0bucite moju svesnost.Mi smo jedno.Mi smo uvek i bili jedno.Dodjite,naucite jezik kojim odavno govorimo,jezik ljubavi,jezik svetlosti.jezik u kome nema nerazumevanja...
Postoji jedan deo tebe, ja ga poznajem posto sam to ja, koji lezi slicno tankom sveznju izvesnosti,slicno zaboravljenom komadicu jednostavnosti, iza svih tvojih tuga i izvan domena sve tvoje zbrke. Budi miran. Neka se taj komadic prosiri i neka te ispuni sobom.Ti sve ove stvari poznajes u svom srcu.
Pogledom kruzim po moru usnulog covecanstva i sapucem ove reci u noci.Znam da se obracam velikom bici koje spava jos uvek nesvesno sebe.Cak i ako divlji zimski vetrovi vasih komunikacionih sistema posalju delove ove poruke koja odjekuje u tami, znam da ću se i dalje obraćati nesvesnima. Svesni su već videli da na istoku počinje da se razdanjuje, i osetili su kako toplo proleće večnog života počinje da otapa led njihovih predrasuda.
in la kesh...Zuto Galakticko Seme 8
Gde je nesloga da donosim Jedinstvo!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 06 Okt, 2009 05:19 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Oni koji Mu pridju, druze se sa Njim i naravno znaju da postoji.
http://www.youtube.com/watch?v=rby5itnDloI
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOLITVE, MEDITACIJE, MANTRE I SNOVI
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAKCINE 123 Vesna 53761 04 Apr, 2011 07:18 am
rade1969 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ISTINA O MOBILNOM TELEFONU 18 Vesna 14331 06 Mar, 2011 07:57 am
rade1969 Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Naša ISTINA ... istina koja nas čeka 123 istina 36729 14 Nov, 2010 12:11 pm
istina Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVETA ZNANJA - SVETLEĆE TELO - dr sci. Ljubiša Stojanović 73 drugar 30080 05 Dec, 2009 11:13 am
drugar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Jedinstvena i vecna istina o Hristu 0 biblijski-hriscanin 3925 05 Okt, 2009 21:59 pm
biblijski-hriscanin Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sposobnost razlikovanja istine od lazi 36 MEDUZA 17576 14 Avg, 2009 08:18 am
spirit Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ISTINA O VEŠTAČKOM ŠEĆERU 0 Vesna 5330 14 Feb, 2008 20:52 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)