SRPSKA AZBUKA
Idi na stranu
1, 2, 3  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 12 Maj, 2009 03:50 am    Naslov: SRPSKA AZBUKA
Odgovoriti sa citatom

.
SRPSKA AZBUKA

22 je interesantan broj.

22 podrazumeva 22 arkane, 22 stepenika, 22 zakona i 22 misterije koje je potrebno da pređemo kako bi shvatili i spoznali put koji vodi ka samorealizaciji našeg Bića, to jest Prosvetljenju.

Nije čudo što Jevreji imaju 22 slova hebrejskog alfabeta.

22 puta su lepo predstavljena i u tarot kartama velike arkane, od kojih je jedna Luda (0).

Elem, ovo je nova reforma srpske azbuke:

1. A

2. Б

3. В

4. Г

5. Д

6. Е

7. З

8. И

9. К

10. Л

11. М

12. Н

13. О

14. П

15. Р

16. С

17. Т

18. У

19. Ф

20. Х

21. Ц

.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 12 Maj, 2009 04:32 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Е сада, ко је пажљиво читао, видео је да по овој Талетовој реформи,
има свега 21 слово.

Зашто само 21?

Па зато, што је преостало 22. слово у ствари ЛУДА а пише се: Ъ

Са том лудом, та нова азбука би изгледала овако:

A Б В Г Д Е З И К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ъ

Луда смо ми. Луда је луда зато што је отпала од Бога. Луда је исто тако луда јер је помислила да има у себи сада ту снагу да заустави падање и да започне повратак према Богу.

Када то све знамо, онда и слово Ъ - у овој азбуци - представља нас саме.

То Ъ је значи субјективно слово,

док су остала 21 слова објективна.

--------------------------------------------------

Примећујемо да сам избацио из азбуке слова Ђ, Ж, Ј, Љ, Њ, Ђ, Ч, Џ и Ш.

Ако је могао Вук да избацује слова, могу и ја. То је први разлог.

Други разлог је тај што се 4 бивша слова могу надоместити уз додатак субјективног Ъ:

Ћ тако постаје ЦЪ

Ј постаје ИЪ (тако је некако било пре Вука)

Љ постаје ЛЪ (повратак на стање пре Вука)

Њ постаје НЪ (повратак на стање пре Вука)

За слова Ж, Ч, Џ и Ш - позивамо у помоћ слово Х, па тако добиамо:

Ж постаје ЗХ (на интернету се ионако све чешће ž piše kao zh)

Ч постје ЦХ (што је уобичајено у многим језицима - ch se najcesce čita као č)

Џ постаје ДХ

Ш постаје СХ (што је исто тако уобичајено у многим језицима - sh se skro uvek čita kao š).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jedina vratolomija je, kako mi se čini, učinjena kod slova Џ - ДХ

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Новина у овој азбуци има много, али ми се чини да је главна у томе што је извршена подела на ОБЈЕКТИВНА и СУБЈЕКТИВНА слова.

Постоји, дакле, 21 објективно слово: A Б В Г Д Е З И К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц

И 1 субјективно слово, које представља нас саме, а то је Ъ.

Интересантно је то да су и 4 бивша слова надограђена са Ъ и тиме постала субјективна.

ЦЪ (Ћ), ИЪ (Ј), ЛЪ (Љ), НЪ (Њ) - све су то сада субјективна слова.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ж (ЗХ), Ч (ЦХ), Џ (ДХ) и Ш (СХ) важе за објективна слова.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 12 Maj, 2009 04:54 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Е сада би ја волео да знам какве користи имамо од поделе на субјективна и објективна слова?
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 12 Maj, 2009 10:24 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sad Ćiril i Metod negdje odozgo sa akvilejskim gazdom gledaju i likuju:

"A ljepo smo im govorili...jor i jeri su zakon! A, oni - ne!
Ajmo palatalizacije, ajmo sibilarizacije, ajmo umekšavanja po palatalima, izbaci jor pa onda i jeri, slomi jat na bezbroj varijanti (možda bukne i koji rat po toj osnivi podjele, tko zna?)...
I gdje su sad nakon destak stoljeća?
Opet na početku!
Hi, hi, hi...
Sad samo da još počnu klesat u kamenu, pa da zovnemo i Guttenberga u društvo!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 17 Jan, 2010 16:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
РЕЧНИК ПРАСРПСКОГ ЈЕЗИКА

А-A-ас-ego-први творац
Б-Б-бук-deus-Бог Свезнајући
В-В-веди,vitus-види
Г-Г-глагоље-loguor-речи
Д-Д-добро-bonum-доб ре
Е-E-ест-est-Oн јесте
Ж-Ж-живети-vivere-жива
S-C-сила-fortia-сила
З-З-земље-terrae-земаљског
И-И-иса-spatium-простора
I-И-и-et-и
J-Ј-ие,je-sapere-зна
K-К-како-sicut-како
Л-Љ- људи-viri-људи
M-М-мислите-cogitare-мисле
N-H-наш-nostro-наш
O-О-он-illud-Оче Небески - Боже
П-П-покој-requis-Свемира
Р-Р-реци-dic-реци
C-С-слово-litteram-слово
T-Т -тврдо-fortiter-потврдног
ОУ-У-ук-sopicutia-учења

ПРВИ ТВОРАЦ, БОГ СВЕЗНАЈУЋИ, ВИДИ РЕЧИ ДОБРЕ, ОН ЈЕСТЕ ЖИВА СИЛА ЗЕМАЉСКОГ ПРОСТОРА И ЗНА КАКО ЉУДИ МИСЛЕ, НАШ ОЧЕ НЕБЕСКИ РЕЦИ СЛОВО ПОТВРДНОГ УЧЕЊА.

Из предходног тумачења сазнајемо да предхришћанска вера српска није била паганска (јер и самa реч долази од српске речи-погани), већ узвишена и у правом смислу предхтишћанска.
Речник је састављен од речи из времена када су сви људи под окривљем Сунца као симбол Бога Свемира, били браћа и звали се Срби!
(Р. Борисављевић)

Срби су у давнини, у претхришћанско доба располагали читавим низом знања о небеским телима, која се језиком савремене астрономије могу дефинисати у следећим тезама:

1. Центар васељене је Сунце, оно је једино, непроменљиво, непобедиво и неуништиво. Оно је главна тачка целог система и главни јунак свих календарских епских песама. То значи да Срби у давнини у суштини знају за хелиоцентричан систем света.
2. Знају за Месечево кретање и Месечеве мене.
3. Познају и издвајају најважнија сазвежђа.
4. Знају за постојање циркумполарних и нециркумполарних звезда и сазвежђа и механику њиховог кретања.
5. Знају за датуме Сунчевог солстиција и еквиноција, односно за правилну смену годишњих доба.
6. Знају за помрачења Сунца и Месеца.
7. Знају да Сунчеви зраци у време летњег солстиција у подне падају на земљу под правим углом.
8. Знају да је структура Сунца течна, растопљена и усијана маса, налик растопљеном воску или маслу, што је само други, народни назив за плазму.
9. Знају да су небеска тела округла, налик на јабуку: „Мој Стојане, јабуко од злата.”
10. Знају да се небеска тела крећу по тачно одређеним путањама и законима кроз време, односно да то нису никакви предмети приковани за небески свод како ће дуго времена сматрати средњоевропска средњевековна астрономија.
11. Знају да Земља веома мало утиче на кретање небеских тела, стога јој и не придају велики значај.
12. Знају да је васељена бескрајна, и стога и не покушавају да је ограниче, већ само одређују оријентире у њој.

На основу таквих сазнања Срби су изградили развијен митолошки систем, који представља „тајни језик” првобитне астрономске науке. Тај митолошки систем је веома разноврсан, али свака варијанта полази од основних сазнања науке о небеским телима. Тај митолошки систем није измишљотина о стварима којих нема, није произвољна конструкција, већ је на посматрањима и анализама кодирано приказана небеска механика више или мање детаљно.

Захваљујући таквом приступу и таквим сазнањима Срби су на Балканско - Карпатско - панонским просторима имали календар као систем и као закон још пре више од 7500 година, који је као народни календар „in vivo” сачуван до данас. Такав митолошки календарски систем, и поред хиљадугодишњег утицаја хришћанске цркве, очувао је велики број изворних народних назива за одређене дане и датуме у години: Арлијевдан, Арнијевдан, Бабин дан, Бадњи дан, Бела недеља, Бела субота, Бела среда, Бели четвртак, Бели петак, Биљани петак, Божић, Видовдан, Водица, Врбица, Врбопуц, Гарава среда, Гладна недеља, Глува недеља, Глуви уторак, Детињци, Загонетна недеља, Зелени четвртак, Зли петак,3мијин дан, Јарило, Кратка недеља, Крива среда, Ледена субота, Луда недеља, Луда среда, Луди петак, Материце, Међудневице, месојеђе, Мечкин дан, Миољдан, Млада недеља, Млада петка, Млада среда, Младен, Младенци, Осовитанедеља, Оци, Оцило и кремен, Пасја недеља, Пепељава среда, Пољобранија, Ранило, Расипна недеља, Растурница, Руса среда, Русална недеља, Русална среда, Русални петак, Русални понедељак, Светла недеља, Светли петак, Себични петак, Сирна недеља, Спасовдан, Сретење, Тодорова недеља, Тројице, Туциндан, Хрома недеља, Цвети, Цветна недеља, Црвена субота, Црни уторак, Шарена недеља итд.

Мотив свастике Срби такође зову колом. Он представља скицу централног сазвежђа северне хемисфере, Мала и Велика кола, односно Малог и Великог медведа (Ursa minores и Ursa majores), које се окреће око звезде Северњаче и које је дато у четири чворне тачке дневног и годишњег окретања земље око своје осе и око Сунца. Oбредни хлеб са оваквим мотивом се зове „коло” и „сунце”. На балканско-карпатско-подунавским просторима, мотив свастике се јавља од винчанске цивилизације ( пре7500. г.), траје кроз цело метално доба, антички и средњовековни период и сачуван је као народни орнаментални мотив у етнографској грађи XIX и XX века. Позната, данас дечија, српска обредна игра у круг „ Коларићу, Панићу” текстуално описује окретање управо овог сазвежђа:
„Коларићу, Панићу, / плетемо се самићу, / сами себе окрећемо, / сами себе заплићемо; / Коларићу, Панићу...”

Песма је потпуно јасна јер илуструје једну од најбитнијих небеских појава на северном хоризонту. Име Коларић директно означава сазвежђе Мала кола, односно Мало коло. Епитет Панић указује на Пана, Господина и самог Господа Бога. Презимена Панић и Пановић су и данас веома честа код Срба...
(Д. Јацановић)
Nosferatu
Majstor

Pridružio: 12 Apr 2010

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 00:09 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo moram da stavim ovaj link ovde.Obavezno procitajte sta pise 1Prolaznik

http://forum.pancevo.co.rs/drugaciji-pogledi-na-svet/vincansko-pismo-najstarije-pismo-ili-ne/20/
 Nazad na vrh »
valen
Majstor

Pridružio: 11 Nov 2009

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 00:48 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Odlican tekst,Nosferatu.Iz prve ruke,profesora Slavistike/Srbistike.
Trabalo bi ga okaciti na forum.
Nista ne razumem oko tih skrivanja dokaza sta je Vincnsko pismo.Ako je Srbica,u cemu je onda problem EU??
Kublai Khan
Napredni tragalac

Pridružio: 12 Jan 2010

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 00:55 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

valen ::
,u cemu je onda problem EU??

E pa kreni malo da izucavas laminate i njihovo delovanje,doci ces i do EU itd. i onda mnoge stvari postaju jasnije Very Happy
Nosferatu
Majstor

Pridružio: 12 Apr 2010

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 01:24 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Suzbijanje istine,zatupljivanje,otezavanje komunikacije.Mada u cirilici imas slova koja imaju duhovni znacaj,uticu na tvoj duh,energiju-nerve.Brze pamtis itd.Kao simboli.Recimo Pi je nase P,na cirilici.A tako se budi kundalini,u plavoj boji kad ga vizualizujes na celo.Znaci ima tu sve svoje,slova su simboli,mi komunicirfamo tako,nas duh.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 03:23 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

valen ::
Odlican tekst,Nosferatu.Iz prve ruke,profesora Slavistike/Srbistike.
Trabalo bi ga okaciti na forum.
Nista ne razumem oko tih skrivanja dokaza sta je Vincnsko pismo.Ako je Srbica,u cemu je onda problem EU??

U pravu si , sestro Valen, okačiću profesorovo pismo ovde :

Мај 19, 2009, 12:49:39

Друге нећемо да вређамо, али неби требали ни они нас.
Све што могу, јесте, да нас саслушају, виде доказе и ништа више. Баш као и ми њих и њихове.

Одакле да почнем. Да покушам одавде. Лично сам партизански унук, мада ми сви били у четницима (не знам како се то десило), јер нико од моје фамилије није преживео и доживео да ми то исприча. Имао сам скоро 4 година кад ми је мајка умрла, као задњи припадник породице. Завршио сам у дому за децу без старатеља у централној Србији, јер нигде ни једног рођака није било на видику, који би ме евентуално прихватио. Данас сам професор на једном западном универзитету из многих разлога. Отишао сам пре свега због идеолошке униформисаности у тадашњој држави и научне скучености политичким стегама на свим нивоима. Припадник сам једне од првих послератних генерација која је стасала за професуру. Из те генерације много нас је још прве године по дипломирању напустило државу због политичког једноумља које је владало, ја сам мало касније отишао од већине њих. Чини ми се да ни данас није ништа пуно боља ситуација, прихватајући овде наше младе људе, који напуштају земљу и одлазе у далеки непознати свет. Ово ми је осма западна држава и десети град у коме тренутно предајем, и то већ 30 година активно, предајем оно што би требало и код нас да се одувек зове само "Србистика", а не зове се тако ни у "нашем" Београду. Ни данас, а предпостављам да је опет из разлога "да не вређамо те неке друге". Ко су ти неки други? Зна ли неко да ми каже ко су они и зашто би се вређали доказима, чињеницама и истином?

Дакле, ја предајем Славистику на "Дивљем западу" уместо Србистике, а у ствари предајем чисту Србистику. И нисам једини који то овде ради. Имам и моје западне и источноевропске колеге које то исто раде и које ме стално терају са сваким њиховим новим открићем - са сваким њиховим новим доказом који нађу, да пишем заблуднелом Београду, да се коначно опамети и ствари назове правим именом. Кажем да ме они на то терају већ деценијама, да то урадим, како би Београд отворио катедру за Србистику, да извршим неки - какав-такав утицај, па да и њима (мојим колегама) олакшам и живот и посао, јер ми сви предајемо чисту Србистику. Сви ми откривамо деценијама да је Србски језик "roots" тј. корен свих Словенских познатих језика. И не само Словенских. Али, авај. Џабе нам је то сазнање. Не знају они моје муке и проблеме на које ја наилазим кад се обратим оним ткз "академцима" који се крију иза појма САНУ. А ја не желим да им се правдам како ме у Београду нико не чује и не намерава да ме чује. А и појела би ме срамота, да вам право кажем, да и то странци знају. Умро би од толике националне бруке.
Да скратим причу, јер нам они "домаћи језуити" овде нису тема.

Наиме, моје колеге имају страшних проблема и то кроз разне предмете, који се баве неком прошлошћу, да својим радозналим и љубопитљивим студентима на старим картама објасне идентичне појмове топонима који се истовремено јављају код Келта, Гета и Гота. То је у ствари један те исти народ, који је харао целом Европом, од Атлантика са Британским острвима до Индије и од Скандинавије до Северне Африке, једино су их у различитим регионима другачије звали. Овде се ни једна наука не изучава од 2. Светског рата, као што је то случај у помодарској Србији данас, већ од кад досежу прва сазнања и та се граница стално помера на даље од Христа са протоком времена и новим открићима. Врло често и 4 до 7 хиљада година пре Христа се ставља у дужи фокус изучавања кад се оде на неки терен. Проблем им је кад им неко од студената скрене пажњу да су то једни те исти називи (топоними) који се појављују и на Британском острву и на Иберијском полуострву и на Балтику и у Северној Африци и Малој и далекој Азији са онима на Балкану некад и данас. То је чак и студентима толико уочљиво било да је један мој колега из Немачке његовим студентима од тад (1987) показивао само празне карте, без топонима. Какво епохално решење - шта кажете? О средњој Европи нпр. Немачкој, Аустрији, Чешкој, Словачкој и Маџарској и да не говоримо из тог времена, јер их има море. Од потока до река, од брдашаца до планина, од села до градова. Све саме Србске речи на тим картама, а о оним много каснијим картама, које су ближе Христу и које имају у свом корену неку Србску реч не треба ни говорити - превише их је. И данас их је већина у мало измењеној употреби. Те речи нису западног порекла, нити могу да буду, као што не могу да буду ни на неком од данашњих ткз. Словенских народа. То су све наше речи и појмови за које нам не треба превод. Самом својом појавом су доказ који говори за себе. Ту се сви слажу, како западне тако и оне са истока Европе колеге кад их суочимо са налазима.

И камо (не)среће (како за кога сад) да је ово једини проблем који имају кад се обрађују "они" код нас познати као Келти. Не, није једини. Још им је већи проблем појава Србских имена која су ти Келти, Гети или Готи носили као своја лична - властита имена. Сва до једног су Србска или Србског порекла и нешто значе на Србском језику. Пола су и данас код Срба у употреби од тих имена и то само код Срба. Нигде више. А ви исто тако верујем да знате, како је Европска Унија узела за, званично "као нешто своје, једино заједничко, што их спаја", за разлику од много тога што их само дели и раздваја, баш управо ове наше Келте - Србску оклопну и ратничку властелу. (примедба: пише се Србски, Србска, Србско итд. увек великим словом и са "б" уместо "п", бар овде на цивилизованом западу и ја за то не морам да инсистирам код мојих студената и страних колега, јер се подразумева само по себи.)

О томе, колико се тек обрадовали, открићем и потврдом писма Србица (то је оно што га САНУ зове Винчанска култура, ваљда опет из неког страха према некоме) а то није једини доказ и зашто Винчанска кад га има на територији целе Србије у преко 60 локација?) Ви, сигуран сам да знате исто тако да је то најстарије савршено писмо, скоро 2000 година старије од оног које је до тад важило за то. Сад замислите моје колеге, које се овим открићем посебно обрадоваше, али и много зачудише што га је САНУ прекрстио у Винчанско уместо како и треба у Србицу. А да смо знали да постоји, јесмо, остало је превише трагова који говоре томе у прилог. Само је још требало да се појави, као што се и појавило. И гле чуда: ћирилица о којој се причало нашироко по хијероглифима у Старом Египту, као о Светом писму. Које је користило само њихово свештенство за своје потребе. Остали су морали да жврљају и даље хијероглифе заједно са фараонима. Касније су ти исти свештеници прерадили поједина слова да би имали нешто своје, али суштина је остала иста. Данас знамо и како је изгледало, и то се подудара 1:1 са свим остављеним описима, па и онима из пирамида, као и оном сликовном предходницом са острва Крфа. Дакле, знало се да постоји, али га нико још није видео комплетно и у практичној употреби. Мој је колега, француз, одмах вриснуо "Ћирилица, ајде Бато да частиш сад. Па, јел' ти знаш шта ово значи?", кад је прочитао прву малу причу која говори о унуку наследнику и његовом деди. Прочитало бисте га и ви, под условом да знате ћирилицу и мало Старосрбског језика (измишљени појам: старословенски) до Вука Караџића.

Опет смо писали и бунили се и опет ништа. Овог су ми пута и моје западне колеге помогле, у ствари оне су и писале, о епохалном открићу за светску културу, писменост итд. итд. А, ја сам поучен, дотадашњим искуством са Београдом, само прочитао, затворио коверт и однео на пошту за Србију. У том писму све је било систематизовано у упоредним табелама са осталим нама познатим писмима, у којима је на научан начин показано и доказано да је Србица мајка писмености, извор свих других познатих писама, јер је најстарије и најсавршеније писмо и данас. И да га није Ћирило измислио као ни Методије или неки Клементије, што смо одувек и знали. Ми га данас знамо као ову ћирилицу коју сад овде читате у којој је Вук изменио само два слова, док су гласови остали исти. Било је то у време Милошевића, као што знате без икаквог одговора, ми имамо и данас само тајанствену ћутњу из Српске Академије Наука.
Битно је да знате, ја сам после неколико покушаја, још за време Тита и Милошевића (укупно седам), да сам одустао од обраћања оном што се и данас САНУ зове. (питам се са којим правом носи то име?) Поново сам им се обратио после 5. октобра, рачунајући на неке стварне промене у структурама власти, али ме је атентат на господина и покојног премијера З. Ђинђића предухитрио. Тачније речено, стигао је моје писмо још док је било у путу за Београд. Погађам да знате и овај резултат. Никад ми нико није одговорио. Увек сам добијао једну велику ћутњу и ништа више назад, иако сам им послао и увек слао доста доказа са којима смо овде располагали у виду слика и филмова, али не и све, којих је стварно и превише у међувремену. Међутим, ништа. Има само ћутња, избегавање да се сретнемо кад сам доле и велика туга. И то је све до дана данашњег.

Закључак, ми још нисмо ставили тачку на наше историјско "и", а имали бисмо и нашта да је ставимо само да хоћемо, и то са највећим поносом. А ти други (од којих се неко у као Србији плаши), нас они сами својим знањем на то терају, јер се ми (из наше самостворене инфериорне провинције) изгледа плашимо шта ће они да помисле тада о нама. Стичем утисак да је некако је лакше овим друговима из САНУ да останемо кроз историју безначајне дођошке тикве без корена на Балкану. Вероватно би нам ЕУ преписао као велику и неопростиву кривицу то што знамо да читамо њихове остављене списе, предмете и старе карте, које су они сами нашли и сачували - мисле ови данас у ткз. САНУ и греше. Много греше кад мисле да би то могао некоме некакав грех да буде за нешто. Или је по среди, ипак, оно језуитско ... (?) као што се шушка поодавно по западним кулоарима.

И стварно не требамо никог да вређамо. Доста нам је што то сами себи тако добро радимо. Поздрав свима у Матици из Расејања (посебно овима што нећеју да се вређају, а не знају ни сами зашто би требали и са киме, као ни против кога и чијих одавно излапелих флоскула једне пропале мрачне и лажне идеологије, која их очигледно још држи као своје заробљене таоце из 20. века).
У то име им иде и мој поздрав, ваш М. Ж.''

.
valen
Majstor

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 13:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

E drago mi je Vesna sto si postavila tekst.

Nisam razmisljala Nosferatu, za Pi ali nam je verovali ili ne,profesor na katedri za Srpski jezik i knjizevnost govorio da Dj i C,cirilicno, jesu simbol krsta jer slovom Dj pocinje Djavo a slovom C se zvrsavaju Serbska prezimena!

Znam da se planeta Saturn predstavlja u astrologiji cirilicnim slovom Dj cirilicno a Saturn u nekim sistemima predstavlja samog Djavola(sto je verovatno neopravdano).Ima nesto u toj simbolici cirilicnog pisma.

Jasno mi je pomalo to oko skrivanja istine,s namerom sam postavila zdravorazumsko pitanje u vezi toga u cemu je problem.

Pozdrav.
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 14:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Meni je ovo sve što piše u pismo zbrkano.
Vjerojatno zato što nemam nikakvih prethodnih informacija: koja su to imena koja su koristili Kelti, na koja nailazi u sztarim spisima, a koja su Srbska i danas sačuvana jedino u Srbiji? Ili pak toponimi s tih starih karata.

Logično, mi to nismo proučavali na faksu. Ja sam prva generacija Kroatistike, dakle derivacije iz Jugoslavistike, kako se ranije zvao taj smjer, a od 1992. samo Kroatistika. Mi smo umjesto makedonskog ili slovenskog, učili Češki; ostalo je više manje u programu ostalo isto, kao i sa slavistike. Književnosti, staroslavenski, povijest jezika, stilistike....

Jezik iz kojeg su se razvili svi slavenski jezici je po toj liniji obrazovanja Staroslavenski ( tu ima jora i jerija, obrađene glasovne promjene korz povijest, tretira se ćirilica jednako kao i glagoljica.)
Ponekad naletim na forumu na neki ovakav tekst, i nije da me ta tematika lingvistike obara s nogu, ali zavirim kad sam već diplomirala taj užas od programa, i nikako da ulovim.
Dobro, shvatila sam iz pisma da je ogorčen što neprihvaćanjem službenih razina njihovih argumenata izbjegava standardizacija da su Srbi prvi slavenski narod.
Jesam li dobro shvatila? Ili nisam?
 Nazad na vrh »
valen
Majstor

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 14:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tako pise.
Kad toliko kompetentnih ljudi govori o povezanosti Kelta i Srba,zvuci zanimljivo.Ovaj text posebno zvuci iskreno.
U svakom slucaju-interesantno.

Mi smo zamisli imali Makedonski.Stilistiku ne,verovatno mislis na estetiku.Mozda je ima na cetvrtoj,nisam Srpski diplomirala,zbog bombardovanja,nepostojeceg statusa univerziteta od godinu dana(hihi) itd.Pristinski je u pitanju.Lakse mi je bilo skoncentrisati se na Engleski.Istorija jezika je isto na cetvrtoj.
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 14:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa i u Hrv se učio makedonski ili slovenski do 1992. kao i na ljubljanskoj univerzi, mislim da je tamo sve ostalo isto na slavistici. Jedino su kod nas nešto izmišljavali, pa smo mi učili češki, kao jedan od slavenskih jezika,(1 studijsku godinu) od kojeg ja pamtim samo "pracovat" što mislim da znači "kupovati" i dobre je sem znala že se to tak ne dela"...(ne piše se ovako, ali zaboravila sam kako se piše.) Normalno, imala sam 5 iz Češkog. Jedina sam znala reć na češkom opravdanje što nisam naučila.

Ali još se relativno dobro sjećam onih ubitačnih satova učenja staroslavenskog jezika , povijesti jezika, dijalektologije, normalno smo morali učit i ćirilicu i glagoljicu, radit transliteracije i transkripcije, buljit s lupom u fotokopije miroslavljevog evanđelja i ekipe...
Naime, kod nas na odsjeku, unutar profesorkog kora prevagu je tada i to nedvojbeno jaku držala lingvistička struja, tzv.jezičari tukli su "književnike", pa su nas mijesili do iznemoglosti.

Zapravo, učenje staroslavenskog je bilo ravno matematici, sve one paradigme, vremena, nastavci za svako vrijeme, rod...ali kad uđeš u štos, vidiš šablonu, pa više nije bed, samo trebaš imat dobro pamćenje.
Uglavnom, da se vratim na temu: sadržajno, nekih značajnih polemika oko povijesti razvoja jezika te staroslavenskog na relaciji zg-bg koliko se sjećam nije previše bilo.
Barem što se tiče starije povijesti. U novijoj jest bilo.
I zato je za mene sve ovo što ovdje čitam potupno novo.
Prvi glas. ja nisam nigdje ni u literturi pronašla niti trag ili naslućivanje da se može ići i u nekom drugom smjeru...
 Nazad na vrh »
valen
Majstor

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 15:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Staroslovenski je lep predmet.
Nama je profesor gledao kroz prste i iskreno, ne znam Staroslovenski.
Zanimljivi su mi bili teorija,estetika,romantizam..Greska je sto me srednjevekovna knjizevnost nije mnogo interesovala,no meni razumljivo sa 20god. Smile Sada mi je bas interesantna zbog zitija svetaca.
Da,i ja sam bila jezicrka i bili smo "jaci" od ovih na knjizevnosti. Confused

Dalje ne mogu o temi kad se ne razumem,ali se ne cudim sto ne postoje podaci o istoriji i razvoju staroslovenskog.O tome i govori profesor/autor ovog teksta.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 199892 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118166 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 149554 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1697437 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 98782 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1408372 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1628452 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)