NISMO LI MI REZULTAT MNOGO IMITACIJA ?
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » POTRAGA ZA SVEZNANJEM
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 28 Nov, 2010 13:53 pm    Naslov: NISMO LI MI REZULTAT MNOGO IMITACIJA ?
Odgovoriti sa citatom

Gledajući neka predavanja Jiddu Krishnamurti-ja dio u kojem govori o imitiranju mi je privukao pažnju i potaknuo me da razmislim o tome koliko sam stvarno u svojim djelima i mislima osoba koja imitira.Koliko su prisutne uslovljenosti koje određuju neka moja ponašanja i mišljenja te koliko sam zaista spreman priznati da me te uslovljenosti neumitno vode ka imitiranju.

Nije mi bilo potrebno mnogo vremena da zaključim da u mojim mislima i djelima ima imitiranja,jer drugačije nisam naučen.
Međutim pitanje je možemo li se osloboditi nepotrebnih imitiranja ili su ona sastvani dio procesa saznavanja ?

Koliko je u ovom našem viertuelnom prostoru foruma prisutno imitiranje ?

Prenosim prevod djela predavanja Jiddu Krishnamurti-ja "Ko sam ja ?

Citat:
Ko si ti ?

Da li je to važno pitanje ?

Ili, da li biste rekli ?

Ko sam ja ?

Ne „ko si ti“ ? Ko sam ja?

I ako vam kažem ko sam ja ?...ko sam ja ?

Šta je to bitno ?

To je samo iz radoznalosti ,zar ne ?

To je kao čitanje menija u prozoru .Vi idete tamo u restoran ,i jedete hranu.Li kad stojite napolju i čitate meni nećete zadovoljiti glad.

Pa...Da vam kažem ko sam ja ?...ko sam ja ? je zaista sasvim zaista bemisleno.
Pre svega, ja sam niko.Zar ne,to je sve.

Vrlo je jednostavno... ja sam niko.

Ali ono što je bitno je: „Ko Si Ti „? Šta si...Šta si ti ?
Kad se pitaju ,ko si ti ?

U tom pitanju se podrazumjeva.Ti si neko veoma velik ,zato,ja ću da te imitiram.
Način na koji hodaš,način na koji pričaš,način na koji pereš zube, ili šta god da je.
Ja ću da te imitiram.D ali je to deo našeg šablona.da li razumete?
Postoji, heroj, ili čovjek koji prosvjetljuje ,ili siromašni guru.Vidite ja ću da kopiram sve što radite .

To je postalo toliko besmisleno glupo.da li razumete ?
Detinjasto ...da imitirate nekoga.
I nismo li mi rezultat mnogo imitacija ? Religije su rekle...Ne koristite reč imitiranje,ali ...Da j sebe više ,predajte sebe .Sledite mene,Ja sam Ovo,Ja sam To.
Obožavj ne (Bogosluži mi),zar ne ?

Sve ovo... je ono što jesi.

U školi mi imitiramo.Molim vas i sticanje znanja je forma imitacije.
I naravno, tu je ...moda,kratke haljine,duge haljine,kratka kosa,duga kosa,brada,bez brade.imitiraj,initiraj,imitiraj.

I,takođe mi imitiramo iznutra,tako da svi znamo to.Ali da saznam ko si ti ? Ko si ti ? Ne „ko je govornik „ ...to je daleko važnije.
A da sznam ko ste... morate da se raspitate ,da se angažujete.
Vi ste ,priča čovječanstva .Da li je to stvarno .Ako je stvarno videćete da,to je čudesno...Vitalnosti,energija,lepota ljubav.

Zato što to... više nije mala osoba koja se bori u nekom uglu na zemlji ,vi ste deo ovog celo čovečanstva .To je ogromna odgovornost,vitalnost.lepota,ljubav...
Ali ,većina nas, neće videti ovo ...Kako smo ,...većins nas,zauzeti sami sobom.
Sa našim specifičnim malim problemima,specifičnim malim tugama...i tako dalje.
I da...zakoračiti iz tog uskog kruga ,čini se gotovo nemoguće.Zato što smo tako uslovljeni ,tako da programirani poput računara nemožemo naučiti ništa novo.
Rčunar može, ali mi nemožemo .Vidite tragediju toga.Mašina koju smo mi napravili ,računar.Mogu da nauče mnogo brže ,mnogo toga .Beskrajno više nego šta ja mogu ,nego što mozak može.A mozak ko je izmislio to .

To što je postala ultra inteligentna mašina .Gde smo mi ,naš mozak je malo,spor,..lutka..jer mi povlađujemo,mi slušamo,tu je guru,sveštenik,postoji bogataš,pratite? A kad se pobunite ...Kao što to revolucionari i teroristi rade,ipka je to vrlo površno.Promene obrazaca politike.Od takozvanog društva ...društvo je samo odnos između ljudi .

Mi govorimo o revoluciji .
Ne fizičkom obliku ,nego psihološka revolucija.U kojoj ne postoji ,u suštini konformizam.Moraš da nosiš pantalone ,jer si u ovoj zemlji .I stavite indijca u svoju odjeću .To nije saglasnost,to je ništa,djetinjasto .Ali iznutra ...Ne osjećaj sglasnosti .Usklađenost postoji, kad je tu poređenje .Ali,um,koji je...totalno oslobođen poređenja,to je...
Da biste saznali ,da opažate vašu cijelu istoriju,koja je deo vas .

Giba
Mesija

Pridružio: 20 Sep 2008

Poruka Poslao: 28 Nov, 2010 15:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

J. Krishnamurti je za svaku preporuku.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 28 Nov, 2010 15:12 pm    Naslov: Re: Nismo li mi rezultat mnogo imitacija ?
Odgovoriti sa citatom

rade1969 ::

Koliko je u ovom našem viertuelnom prostoru foruma prisutno imitiranje ?
[/quote]

Ne bih ja bio toliko strog. Meni se čini da veliki broj učesnika ovog foruma odiše originalnošću. Na primer, ti Rade, originalan si. Spajaš duhovnost i nauku na jedan originalan način. Originalan je i Giba koji se malo pre javio na tvojoj themi. Skoro svako je ovde originalan ako se malo udubimo u njihovo razmišljanje i način komunikacije.
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 28 Nov, 2010 15:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dosta toga sto radimo u zivotu je imitacija, ili identifikacija.

Ali nije sve.
Giba
Mesija

Poruka Poslao: 28 Nov, 2010 15:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ako Krishnamurti kaže da jesmo, onda bolje da naćulite uši i pokušate da razumete, možda i uvidimo nešto... Smile

Šalu na stranu,

Moramo krenuti od ideje da nismo budni. Ne možemo to uporediti sa budnim, jer ne znamo šta je biti budan- a ne želimo da projektujemo.

Krećemo od toga da nismo i razmatramo zašto nismo.

Šta je to u meni, čega se držim, a čini moj doživljaj stvarnosti ovakvim?
 Nazad na vrh »
Giba
Mesija

Poruka Poslao: 28 Nov, 2010 16:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pitanje: Je li čovjeku ikada moguće da bude slobodan od djelatnosti koja je usredotočena na njega samoga? Postoji li, pored slike usredotočene na njega samoga, i njegovo zbiljsko 'sebe'

Što mislimo kada kažemo »vlastito 'sebe'«? Zapitate li koga što čini njegovo vlastito 'sebe', reći će vam: »Sva moja osjetila, osjećaji, mašta, romantični prohtjevi, sve ono što posjedujem, muž, žena, moje osobine, nastojanja, postignuća, ambicije, težnje, nesreća, radost« – sve će to za njega sačinjavati vlastito 'sebe'. Možete vi ovome dodavati i druge riječi, ali bit svega jest središte u kojemu se nalazi naše 'ja' sa svojim pobudama: »Prisiljen sam da odem u Indiju kako bih pro¬našao istinu«, i tako redom. Od toga središta polazi svaki naš pos¬tupak; sve naše težnje, naše ambicije, naše prepirke, naša nesla¬ganja, naša mišljenja, sudovi, iskustva, sve je smješteno u tome središtu. To se središte ne sastoji samo od svjesnoga 'sebe' koje djeluje prema van, nego i od dublje, unutarnje svijesti koja nije lako uočljiva i očevidna, no sve su to samo različite razine svijesti.

Pitalac sada pita da li je nama moguće da se oslobodimo toga središta? Zašto ga se čovjek uopće želi osloboditi? Zar zato što je to središte uzrokom podijeljenosti? Naime, naše je 'ja' aktivni element koji cijelo vrijeme djeluje; to je jedno te isto 'ja' pod različitim imenima, različite Što mislimo kada kažemo »vlastito 'sebe'«? Zapitate li koga što čini njegovo vlastito 'sebe', reći će vam: »Sva moja osjetila, osjećaji, mašta, romantični prohtjevi, sve ono što posjedujem, muž, žena, moje osobine, nastojanja, postignuća, ambicije, težnje, nesreća, radost« – sve će to za njega sačinjavati vlastito 'sebe'. Možete vi ovome dodavati i druge riječi, ali bit svega jest središte u kojemu se nalazi naše 'ja' sa svojim pobudama: »Prisiljen sam da odem u Indiju kako bih pro¬našao istinu«, i tako redom. Od toga središta polazi svaki naš pos¬tupak; sve naše težnje, naše ambicije, naše prepirke, naša nesla¬ganja, naša mišljenja, sudovi, iskustva, sve je smješteno u tome središtu. To se središte ne sastoji samo od svjesnoga 'sebe' koje djeluje prema van, nego i od dublje, unutarnje svijesti koja nije lako uočljiva i očevidna, no sve su to samo različite razine svijesti.

vrijeme djeluje; to je jedno te isto 'ja' pod različitim imenima, različite

boje kože, zaposleno na različitim poslovima, s različitim položajem u strukturi društvene hijerarhije – vi ste gospodin Taj-i-taj, a netko drugi je sluga – to je sve jedno te isto 'ja' koje samo sebe dijeli na sve ove različite kategorije – u društvenome, ekonomskome i religioznome smislu.

Tamo gdje postoji ovakva podjela, mora postojati i sukob – hinduisti kao opreka muslimanima, Židovima, Arapima, Ameri¬kancima, Englezima, Francuzima. U fizičkome je smislu taj sukob očevidan, pa i dovodi do strahovitih ratova, velike agonije, brutalnosti i nasilja. Naše se vlastito 'sebe' poistovjećuje s nekim idealom – plemenitim ili nečasnim – i bori se za taj ideal. No, to je još uvijek 'zabluda ega'. Ljudi odlaze u Indiju u pokušaju da ondje nađu du¬hovnost; odijevaju se u raznoraznu šarenu odjeću, ali zapravo samo stavljaju na sebe drugu odoru, drugo odijelo; u biti, svatko je od njih po jedno 'ja' koje djeluje, cijelo se vrijeme napreže, trsi, trudi, poriče, a duboko je vezano uz vlastita iskustva, ideje, mišljenja i čežnje. A čovjek, što dulje živi, sve više opaža da u tome središtu, u tome 'ja', leži bit cijele nevolje. A isto tako opaža i da u njemu leži bit svakoga užitka, straha i tuge. I pita se: »Kako da se riješim toga središta i budem zbiljski – apsolutno, a ne relativno slobodan?« Posve je jednostavno biti relativno slobodan; malo nesebičnosti, malo brige za društveni boljitak, za tuđe tegobe, ali je središte stalno tu u nama i grubo nas i brutalno izjeda.

Je li se moguće apsolutno osloboditi toga središta? Ponajprije valja primijetiti da što je veći naš napor da ga se oslobodimo, samo središte, naše vlastito 'sebe', zbog toga napora sve više jača. Kod onih koji se upuštaju u kojekakva razmatranja, pokušavajući da sebi nešto nametnu, 'ja' koje se s tim naporom poistovjećuje od njega biva zarobljeno, pa čovjek kaže: »Uspio sam«, ali središte još uvijek predstavlja njegovo 'ja'.
Sloboda znači odsutnost napora; to ne znači da svatko može raditi što mu drago, jer to i opet ukazuje na kretanje vlastitoga 'sebe'.

Pa onda što da učinimo? Ako u svoje oslobađanje ne kanite uložiti nikakav napor zato što ste sagledali istinu da se ono središte tim više opire što je vaš napor veći, što onda da učinimo?
Pitalac me pita da li, pored onoga 'sebe' što ga stvaraju misao i slike koje iz nje proizlaze, postoji i neko zbiljsko 'sebe'? Mnogo ljudi to pita. Indijci kažu da postoji neko najviše načelo koje se naziva vlastito 'sebe', a i mi zamišljamo da osim našega 'ja' postoji i neko zbiljsko 'sebe'. Svi vi, siguran sam, osjećate da s onu stranu našega 'ja' postoji nešto što se naziva više 'sebe', uzvišeno ili višnje 'sebe'. U trenutku kada upotrijebimo riječ 'sebe', odnosno kada upotrijebimo bilo koju riječ da bismo opisali ono što se nalazi s onu stranu našega 'sebe', našega 'ja', i opet će posrijedi biti naše 'sebe'.

Je li moguće biti slobodan od svojega 'sebe' – a da se ne moramo pretvoriti u biljku, postati rastreseni, na neki način ludi? A to znači: je li moguće biti potpuno slobodan od vezanosti, a ona je jedan od atributa, jedno od svojstava našega 'sebe'. Čovjek se ve¬zuje uz svoj ugled, svoje ime, svoja iskustva. Vezuje se uz ono što kaže. Želite li odista biti slobodni od svojega 'sebe', to znači nevezanost, ali ona ne znači da se morate od svega odvojiti, postati ravnodušni, bešćutni, iz svega se isključiti, jer je to i opet djelovanje vašega 'sebe'. Ranije je ono bilo vezano, a sada kaže: »Neću se vezati«. A to je i opet našega 'sebe'

Kada u vama postoji zbiljska, duboka, temeljna nevezanost, koju ste postigli bez napora, tada iz toga dubokog osjećaja nevezanosti proizlazi odgovornost. Ne odgovornost prema vašoj supruzi, prema djeci, nego duboki osjećaj odgovornosti. Hoćete li tako postupiti? To je pravo pitanje. O svemu ovome možemo do u ne¬dogled govoriti, uobličavati to u raznorazne riječi, ali kada dođe trenutak za provjeru, trenutak da prijeđemo na djela, kao da to ne želimo učiniti; radije nastavljamo kao i do sada, lagano preinačujući svoj status quo, ali produžujući s prepirkama.

Moguće je biti slobodan od vlastitoga iskustva, od vlastitoga znanja, od vlastitih nagomilanih opažaja – ako se u to hoćete upustiti. I to ne zahtijeva nimalo vremena. Ovo je jedna od naših isprika: treba nam vremena da bismo bili slobodni. Kada uvidite da je jedan od glavnih čimbenika našega 'sebe' upravo vezanost i kada uvidite do čega ta vezanost dovodi na ovome svijetu, te kako se odražava u vašem odnosu prema drugome, kao prepirke, razdvojenost, kao sva ružnoća međusobnih odnosa – ako sagledate istinu o vezanosti, tada se i oslobađate vezanosti. Oslobađa vas vaš vlastiti opažaj. Hoćete li tako postupiti?
 Nazad na vrh »
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 29 Nov, 2010 13:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
»Prisiljen sam da odem u Indiju kako bih pronašao istinu«

Kakav promasaj! Very Happy Istina je u Shwedskoj.

Vezanost, je nesto sto potice iz starih programa. I ne verujem da se jogini i mistici mogu osloboditi do kraja vezanosti ako ne budu poznavali
tacne anatomije tih starih programa. Zato, jer dok ne znaju tacne anatomije tih programa, oni samo nabadaju, nagadjaju,
blizu su, ali ne vide tacno u cemu je problem.

Imitacije su cesto pozeljne, npr kao deca kad se igraju, imitiraju ratnika, princezu, kralja, ucitelja itd. To je jasno igra.
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 01 Dec, 2010 17:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Almasivi ::
Kakav promasaj! Very Happy Istina je u Shwedskoj.

Almasivi ti izgleda imaš neke 'konspirativne' veze sa onim "Vikiliksom" . Smile

Slažem se tale sa tobom da su ljudi uopšteno govoreći orginalni jer to i jesu u svakom pogledu, kako u fiziološkom tako i u svom duhovno perceptivnom smislu.Mi "promatrači iza lica" toliko različito poimamo svjet oko sebe da je neko potpuno slaganje ravno dobitku na bingu.
Ali ono što je meni interesantno je da dok stičemo iskustva i znanja neminovno prolazimo kroz periode imitacije ili identifikacije kako Almi reče , i onda tu imaginarnu formu pretstavljamo drugima.

Ne vidim ja u tome ništa posebno loše ,sem što u ovoj šumi duhovnih puteva možda rizikujemo da ulazeći u razne programe imitiramo kako bi se što brže prilagodili novim okolnostima i doktrinama.Ili stvaramo posebno dramatične situacije koje nam služe da napustimo neki pravac.
Tada bivamo kao pčela,skakućemo sa jednog pravca na drugi a onda se u jednom momentu osvjestimo sa zaključkom da je traganje postalo bitnije od cilja za kojim tragamo.

Ja bih to stanje,obzirom da ovdje govorimo o duhovnosti, nazvao "Duhovni promuskulitet",to je stanje u kojem smo zaglavljeni u kreiranoj potrebi za sticanjem gomile informacija koje nemožemo procesuirati.Iz te gomile informacija teško je izvući nekakav kvalite,tada one služe kako bi podhranjivale naš ego.One su samožive,nemirne one nas tjeraju da ih prezentiramo,da se njima služimo kako bi druge ubjeđvali ili uvjeravli,zatim da njima argumentujemo,debatujemo...itd.
To je savršen put ka površnosti,jer se ne fokusiramo i ne razmišljamo o njima.

Giba ::
Šta je to u meni, čega se držim, a čini moj doživljaj stvarnosti ovakvim?

Vjerujem, da ukoliko sebi češće postavljamo ovo pitanje ,da ćemo dobiti, barem neki približan odgvor.
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 01 Dec, 2010 21:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Раде, ово са духовним промискулитетом ми је отворило очи.
Изгледа да сам постао духовна курва.
Мислим да ће ми мало скидање са интернета и форума доћи као један добар божићни пост.
Поздрав људи
Vera Bojičić
Mesija

Pridružio: 27 Okt 2008

Poruka Poslao: 03 Dec, 2010 14:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naše ja boravi u ovome svetu. Naše ja je naš ego a on je prvorazredni imitator.
Naše ja čeka da stigne poneka novina pa je onda vrti u krug u raznim varijantama dok ne stigne nova da bi je ponovo imitirao.
Ovo je svet imitatora.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » POTRAGA ZA SVEZNANJEM
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: Pravilnik foruma OBJAVE.COM 0 adminfob 30242 07 Jan, 2008 07:29 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89593 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40315 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30206 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35247 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42678 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Virdžinijin Pogovor 1 adminfob 9704 22 Jan, 2008 22:49 pm
plavizrak Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)