LUŽIČKI SRBI
Idi na stranu Prethodni  
1, 2
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 08 Dec, 2010 14:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Наш најпознатији филозоф Бранислав Петронијеић је студирао у Лајпцигу, Лајбницовом родном граду.
Ево шта сам нашао и Браниној књизи „Историја новије филозофије“:

Citat:
Он води порекло (према његовој сопственој изјави) од словенске породице Lubeniecs, која је у његово време била распрострањена по Чешкој и Пољској.

Лајпциг (лужички „Липск“ по липама) је раније био средиште Полапских Словена, а ово Lubeniecs можда значи Љубенић што би било више лужички него пољски или чешки.

Види се и по топонимима да им је так корен речи "ЛУ" веома омиљен - па нису случајно ЛУжички Срби.

filip
Tragalac

Pridružio: 05 Maj 2010

Poruka Poslao: 08 Dec, 2010 17:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne verujem da vas ne smaraju vise ove nacionalisticke teme. Izgleda da moras biti srbin da bi bio duhovnik, a i ako nisi, u stvari jesi samo ne znas to...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kosmička_beba
Mistik

Pridružio: 11 Okt 2010

Poruka Poslao: 08 Dec, 2010 23:12 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Čekala sam da neko da ovakvu opasku.

Ja se unapred izvinjavam za moguće pogrešno protumačenje ovog mog posta.

Bukvalno nemam nikakvu negativnu nameru.Ovoga puta namera je da se probude svi nacionalizmi na planeti jer oni oslikavaju osnovno ljudsko pravo na različitost.

Kao što je priroda ostvarila pravo svake biljke da bude različita i zauzme svoje mesto u ekosistemima, to naravno važi i za životinjski svet, i u tim sistemima uvek postoji zdrava ravnoteža, tojest postojala je dok nije čovek počeo da brljavi po njoj, tako i ljudi imaju to osnovno pravo stečeno životom na ovoj planeti.

Čemu nas vode ovi zagovarači demokratije iza koje se krije Globalizacija, PRVI OSNOVNI JEDINI I NAJVEĆI NEPRIJATELJ CELE LJUDSKE RASE.

Kakav je to sistem koji uništava pravo na kreativnost?Od kad je cilj da se stanovništvo deli na kecelje i štikle, na poslovna i radnička odela??????????????????????????????

O čemu se ovde radi ljudi moji, zar je moguće da se i na ovakvom forumu pojave ljudi koji još to nisu shvatili?

Zar ne vidiš Filipe kako sve fensi ribe liče jedna na drugu kao androidi???
To ti je demokratija i Globalizacija, cilj je jedan UM koji kontroliše celokupnu ljudsku stvarnost u kojoj si i ti samo zamenljiv delić.Da li si se ikada zapitao tako nešto???

Dokazano je da je srpski jezik jedan od najživljih jezika i najbliskiji sanskritu, zato demokratija vrši napad na njega stranim izrazima koji su sve više u upotrebi u svakodnevnom životu.

Niko nikada nije optužio nativne amerikance za nacionalizam, kad su ih sveli na broj ravan ugroženoj životinjskoj vrsti.A svi ćemo se složiti da su bili najveći spiritisti ljudskog genoma koji su hodali ovom planetom.

Niko od nas nema nameru da se bavi nacionalizmom u lošem smislu koji vodi u šovinizam ili pak rasizam ili nepoštovanje prava i tradicije drugih naroda.

Mislim da nema još dovoljno zrelih shvatanja ljudi(namerno neću reći nezrelih ljudi jer svi znamo da sistem ubeđenja kojim nas uče i našu decu daje proizvod današnjice koja je daleko od sjajne i obećavajuće), da bi shvatili poentu zdravog nacionalizma.

Nacija je nešto kao mikroklima - spoj ljudskog duha koji se ispoljava kao specifičan odnos ljudi između svojih pripadnika koji takođe daje i te kako boju karakteru čoveka, dakle spoj sa prirodnom sredinom u kojoj obitava.Kroz običaje koji su ritualske konstrukcije dešava se sledeće-svi znamo priču Ruperta Šeldrejka o morfogenetskoj rezonanci i
''Morfogenetska rezonancija je pojam koji je 1981. godine smislio dr. Rupert Sheldrake. Teorija se sastoji u tome da oblici i ponašanje organizama iz prošlosti utječe na organizme u sadašnjosti putem izravne veze izvan prostora i vremena. Prema njoj svi prirodni sustavi, uključujući i ljudsko društvo, nasljeđuju kolektivno sjećanje koje utječe na njihovu formu i ponašanje.''

samim tim , rituali su direktno povezivali ljude iste nacije na jednu rezonancu odakle su crpli znanja - bez toga evolucija ne bi postojala(pri tom ne mislim na Darvinovu, jer istina je negde između).

I nemačka nacija je izgubila konekciju sa nasleđem, pri tom mislim da su svi žrtve celog ovog desruktivnog sistema koji pokušava da proždire ljudskost.Ne moramo navoditi baš sva dešavanja u istoriji kako bi uvideli ovo činjenično stanje, samo navodimo ono što je nama najbliže.I u arapskim zemljama bilo bi pametno da se prisete predaka i ko su bili pre pojave Islama, pri tom ne misli da se apriori trebaju odricati Islama, koji takođe u svojoj izvornosti nije ono što se predstavlja danas.

Ovo što vidiš na ovom forumu nije ni nalik onoj slici koju si stvorio u svojoj glavi ,
ali te u potpunsti razumem jer shvatam šta stoji iza tog tvog osećaja.

Ovo što ovde vidiš je sloboda pokreta koju ha..... pokušavaju da uguše optužujući Srbe za nacionalizam.Ovo je takođe odgovor da se nećemo zaustaviti pod njihovim pritiskom,
a takođe i odgovor na uništavanje Srba i svođenje na minimalnu teritoriju.
Ovo je takođe pošten i punopravan odgovor , jer pod pritiskom globalizacije i demokratije koja to nije - već uniformiranost i potpuna predaja u ruke robovlasnika, srpsko stanovništvo nesvesno pod tuđim pritiskom srlja u drastičan pad morala a i nataliteta.

Ako i nekome od vas nije važno šta se dešava sa srpskim narodom, svakako treba i ima da se čuje iglas onih kojima je do svog naroda stalo.

Niko od nas nije uzeo mač već pero, i ako nekoga istina boli, to je već njegov problem.
Svi ovi postovi su ovde postavljeni samo i to isključivo iz neizmerne ljubavi prema svom narodu i ništa više.

Ne stavljajte reči u naša usta , jer to je već postalo previše očigledno.

A što se tiče nacionalizma, pročitaj ''Udarac Ruskih Bogova'', ne kažem da je Aleksandar u potpunosti u pravu, ali je meni lično pomogao da shvatim razliku između nacionalizma i šovinizma i rasizma.
 Nazad na vrh »
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 08 Dec, 2010 23:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

filip ::
Ne verujem da vas ne smaraju vise ove nacionalisticke teme. Izgleda da moras biti srbin da bi bio duhovnik, a i ako nisi, u stvari jesi samo ne znas to...

A zašto ti čitaš teme koje te ne zanimaju?

Ja sam na ovu temu svratila samo zato što sam videla da je Beba pisala, a ona ima zanimljiv ugao gledanja na stvarnost. Ne smatram je zanimljivom, korisnom, zabavnom ili šta već.

Inače, ne smatram da su Srbi bogom dani, kao što ni jedan narod nije bogom dan. Doduše, slažem se s Bebinim mišljenjem da su indijanci najbliži duhovnom, jer su bili najbliži prirodi.

Ali zaista me čudi kad neko čita nešto što ga ne zanima a onda se začudi Smile
Mystic_Storm
Hodočasnik

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 08 Dec, 2010 23:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Slažem se sa kosmičkom bebom.

I niko ne kaže, pojedini ljudi stvano preteruje, niko ne kaže da je svet nastao od Srba, mi jednostavno tražimo svoje najdalje korene, tj. pokušavaju da se pronađu jer nije tako lako, činjenica je da ne govore samo Srbi o tome, sve je više stranaca koji se time bave a kome to smeta što istražujemo istoriju to je samo njegov problem.
 Nazad na vrh »
Mystic_Storm
Hodočasnik

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 08 Dec, 2010 23:50 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Inače ukucao sam pretragu Lužički Srbi i postoji mnogo sajtova, čak i na samoj wikipediji piše gde žive i o istoriji jako detaljno.

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9B%D1%83%D0%B6%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8

ovo nije jedini link o Lužičkim Srbima.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 09 Dec, 2010 00:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
Internet stranica ,,Sorabija'', pripada lužičko srpskom studenstkom društvu u Lajpcigu (Lipsku):

http://www.sorabija.de/serbski/index.htm

Čitajući već sam početak stranice, shvatila sam da mi uopšte ne treba prevod,
i da je lužičko srpski jezik potpuno sličan jeziku naše braće Slovenaca.
a i našem crkvenom starosrpskom, pre Vukove reforme (uz pomoć dobronamernog Slovenca Jerneja Kopitara).
(Pa posle nek mi brat Dreammer kaže da Slovenci ne potiču od Srba) Very Happy

PS. Pošto smo tom reformom prekinuli vezu sa sa svojim starim jezikom,
i ne možemo više da čitamo svoje drevne spise, a ubedili su nas u školi da je to dobro za nas,
zašto, kad je reforma jezika tako dobra stvar, nije Jernej Kopitar reformisao i svoj slovenački jezik ?
(ovo dođe kao nagradno pitanje ...)
filip
Tragalac

Pridružio: 05 Maj 2010

Poruka Poslao: 09 Dec, 2010 15:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

@kosmicka beba
da si cekala da neko da opasku kao sto je moja je ocigledno iz tvog odgovora, koji je spremljen kao politicki govor.. Takodje, takva ubedjenost u sopstvene reci se retko vidja.. Post ti je prepun dualizma za moj ukus i samim tim me nije potaknuo na bilo kakvo razmisljanje.. Hvala lepo na odrzanom predavanju iz ''zdravog patriotizma'', ali mislim da je to njesra i da nema puno veze sa putem srca...
 Nazad na vrh »
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 09 Dec, 2010 20:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Stvari stoje ovako...

1.SVI SMO STANOVNICI KOSMOSA
2.SVI SMO STANOVNICI GALAKSIJE MLECNI PUT
3.SVI SMO STANOVNICI SUNCEVOG SISTEMA
4.SVI SMO STANOVNICI PLANETE ZEMLJE
5.SVI SMO STANOVNICI EVROPE (mada je Tale npr. u Kini...)
6.SVI SMO STANOVNICI HRVATSKE, BOSNE, SRBIJE, CRNE GORE ITD...
7.SVI SMO STANOVNICI NEKOG GRADA, SELA VAROSICE...
8.SVI ZIVIMO U NEKOM KUCERKU, ZGRADI, BRODU, TAVANU...

I to ovim redosledom bitnosti...
Ako neko pobrka ovaj red, onda je pobrkao prirodne zakone...
DESAVA SE...

Dakle ako nekome nije bitna stavka 6 TO JE O.K.
ali je dosta bitno da se stekne kompletna slika o tome da i takva stavka postoji...
NPR> MENI SU BITNE SVE STAVKE I NE ZELIM U SVOM SVETU NI JEDNE OD NJIH DA SE ODREKNEM...
A nema ni potrebe...
Beba je u pravu da GLOBALISTI ZELE DA PONISTE SVE STO JE ISPOD TACKE 4.

A to smanjuje de fakto RAZNOVRSNOST.
A RAZNOVRSNOST I BOGATSTVO POGLEDA NA KOSMOS I ZIVOT JE JEDAN OD BITNIJIH KOSMICKIH ZAKONA..

TAKO DA KAO I UVEK DO SADA---SVI SU U PRAVU... Laughing
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 10 Dec, 2010 06:19 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
LUŽIČKI SRBI U MAVARSKOJ ŠPANIJI PRE NOVE ERE

Svedočenje istoričara o životu LUŽIČKIH SRBA u današnjoj ŠPANIJI I PORTUGALIJI,
u periodu DRUGOG VEKA PRE NOVE ERE

Diodor Sicilijanski je pisao da su medju svim Srbima najhrabriji Lužičani,
iz tadašnje španske pokrajine Luzitanije,
a koji danas žive u Španiji i Portugaliji,asimilovani i romanizovani od strane Rimljana,
i pretvoreni u današnje Špence i Portugalce.

Luzitanija, na teritoriji današnje Španije

Strabon kaže ( za ove španske i portugalske Srbe ) ovako:

„Oni su veliki majstori da prave zasede i da pronalaze sakrivene neprijatelje;
oni su laki, hitri, hrabri, obrtni, strogi, prave pića od Zuta( žita)-pa se opijaju“.

Tacit veli: „ danju i noću piti, kod njih nije sramota“…

Kod Plinija se nalazi napisano da su u Španiji i Portugaliji, posebno Španskoj Galiciji i LUŽICIJI, ili Ando-LUZIJI živeli SRBI,(Antskoj Lužici – Anti su starosrpsko pleme a Lužičko pleme još uvek postoji u Nemačkoj).

Po Strabonu, Floru i Plutarhu saveznici Srba protiv Rimljana bili su TURIĆI ili ĐURIĆI, a ne Teutoni kao što deo nemačkih istoričara tvrdi..
Citat je :Exertum bellum cum Srbis (Cimbris) et Turici ( et Tvgurici)..

Po Milojeviću, ovi Srbi u Španiji i Portugaliji su verovatno srpske kolone koje su prešle iz severne Afrike, kao treća grana seoba Srba iz Indije na zapadnu teritoriju..Kada su Rimljani pokorili Kartagenu (Kartaginu) u Africi, i skoro svu Španiju i Portugaliju, ali jedno pleme Lužičkih Srba (po Strabonu), koje se odlikovalo hrabrošću i junaštvom- nije se htelo pokoriti. To pleme, deo Lužičkih Srba, živelo je u Galicskim planinama (Gali), i na rekama Tajnoj (današnja Tajo) i Minici, i po pribrežju Atlantskog okeana..

Ovi Srbi Lužički, po Strabonu,napadnuti su 152.godine pre nove ere od Rimljana sa ogromnom vojskom ( kad su već pokorena španska plemena i natovaren im jaram) i Lužički Sirbi se „izgledaše pokorenim“, ali već iduće, 151.godine pre nove ere taj narod „udari na Rimljane i sve što nadje pregazi i potre, a rimski namesnik Servi Sulpici Galjba izgubi 30 000 vojnika i jedva sam umakne i iznese glavu“..Dalje Milojević navodi da je naredne godine, 150.pre nove ere, pokorio isti rimski vojvoda „nepripravne španske Srbe“ udarivši sa „dve strane“. Mnogo njih se sakrilo u gudurama španskim, ali je lukavi Galjba pregovarao sa njima i nagovorio ih da izadju iz skrovišta u gudurama, pa ih, kao jaganjce, odveo do ravnice i sve isekao na prevaru..

Jedan od preživelih (u tom sečenju na prevaru) prezimenom VIRIĆ okupi slobodne Srbe i formira vojsku te napadnu Rimljane..Pune 4 godine vodile su se borbe (iza Galicije do Katalonije i Gvadalkvira) i Srbi su pobili nekoliko stotina hiljada rimske vojske..Strah se rasprostro po rimskoj državi i senat je neprestano slao legione za legionima u Španiju protiv Srba..

Godine 145.pre nove ere, Rimljani postave za namesnika u Španiji Kaja Lelia ( sa nadimkom Premudri zbog hitrog uma), a za glavnog vojvodu Kvinta Fabija Maksima Emiliana..Njih dvojica dodju u Španiju sa 9 legiona, ili sa 8O.OOO vojnika. Lelija je uspeo da iz rimskog dela Španije proteraju Virićevu vojsku u Špansku Srbiju, a Fabi ništa ne učini ( samo jednu pobedu 144.godine, posle godinu dana bitaka)...

Godine 143,pre nove ere, Luđički Srbi osvoje celo špansko poluostrvo do grada [b]Navare ( Novare)[/b], a Rimljani odna pošalju dvesta hiljada (200 000 !!) vojnika pod najboljim vodjama Kvintom Cecilijom Metelom Makedonskim..Pola ove vojske (sto hiljada) napadne sa severa, a druga polovina (opet sto hiljada pod Kvintom Pompeom) udari na samu Lužičku Srbiju i Galiciju u Španiji,—ali i posle nekoliko bitaka, ne pokore Srbe,.

.Kvint Pompej je bio tako razbijen da je odmah pisao senatu da se šalje nova vojska, i 142.godine pre nove ere senat pošalje novu vojsku i Kvinta Fabija Maksima Serviliana- koji pobedi Srbe u jednoj bici. Srpski vodja Virić, uzvrati napad, i satera Rimsku vojsku u provalije, iz kojih nisu mogli izaći, ako se ne smilostivi Virić . Iako ih je mogao satrti jednim mahom, on zaključi mir (na svoju, i Srba nesreću) po kome se Rimljani zakunu da neće udarati na Srpske zemlje, a Srbi da neće udarati na Rimske zemlje.Rimski senat potvrdi ovaj mir 141. godine..

No, brat Kvinta Serviliana, po imenu Cepian, nagovori senat da odustanu od mira..Srpski vodja Virić, ne nadajući se nepoštenju, raspustio je svoju vojsku. Novodošla vojska Cepianova ipak pretrpi poraz od Srba...

Cepian zatim potkupi i nagovori tri prijatelja Virićeva da ga izdaju,
i oni ga ubiju na spavanju 140.godine. ( zvuči poznato ? )
Tako su Rimljani tek 140.g. pokorili Lužičke Srbe u Španiji.

Severni srpski kraj u Galiciji (Gali) produži žestoku borbu sa Rimljanima, uprkos višegodišnjoj opsadi glavnog grada Zore..Rimljani ih moljaše za mir, i Srbi u Galiciji im učine..no Rimljani pogaze i taj ugovor i sa novom silom napadnu na Srbe, ali taj račun ispadne rđav za Rimljane. Dve godine su ih svakom terenu pobedjivali Srbi..Tek 133.godine pre nove ere, Rimljani pobede Srbe.
Rimski istoričar je zapisao. „Pokoreni Srbi Lužički u Španiji su dobili ime najhrabrijih na svetu , borili se sami protiv najbolje svetske vojske desetinu godina..i ništa nisu ostavili kao dokaz svoje pobede..“

Sledeći knjigu M.Milojevića“ Odlomci Istorije Srba“ iz 1872.godine(strane 229-232) prenela sam Vam zanimljivo izlaganje o Srbima u Španiji., trudeći se da šturo prikažem istorijske činjenice, iako ovde ima materijale za ceo serijal filmova.

U skladu sa ozbiljnim naučnim postavkama u prvim postovima ove teme , o prisustvu Slovena u Španiji i postepenom istrebljenju i asimiliranju, i pretvaranju u španske Mavre, odnosno Španjolce, bilo mi je interesantno da je mogućnost da današnji najveći buntovnici Baski možda jesu potomci ovoh hrabrog Virića iz Španske Srbije..Jezik Baska sačuvao je izraz gunna za gunj (odevni srpski predmet) i upanah za opanak (srpska obuća) i slično.
U svakom slučaju, zapis o Srbima u periodu pre nove ere, retko potenciraju naši istoričari, na žalost….

.
Danko
Iskušenik

Pridružio: 16 Dec 2010

Poruka Poslao: 17 Dec, 2010 09:00 am    Naslov: Pavle Jurišić - Šturm
Odgovoriti sa citatom

Жалосно би било не поменути једног великог Лужичког Србина, Павла Јуришића - Штурма, који је дао своје изузетно ратничко знање за помоћ овој нашој Србији у скоријој прошлости.
Не бих да понављам текст са Wikipedie али прочитајте сами и о њему и о његовом сину:

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5_%D0%88%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%9B_%D0%A8%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BC

Ево једне анегдоте: После Првог Светског рата српска војна делегација је била у посети немачкој војсци. Тада се чувени Мекензи извинуо што не може да присуствује састанку "због важних обавеза". Али у српској делегацији су сви знали прави разлог Мекензијевог недоласка: Није могао да поднесе да његов колега са војне академије, Штурм, седи на страни победника.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka SRBI, PRVOBITNO IME SLOVENA 288 Ans i Eva Jargi 82254 26 Avg, 2011 13:40 pm
Danko Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka KELTI, DRUIDI I SRBI 34 Vesna 21172 14 Maj, 2011 15:01 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Svetozar Radišić - Nestanak velikog brata, 2012-ta 6 rade1969 5299 23 Jan, 2011 09:49 am
rade1969 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ECKHART TOLLE 24 divinesound 24466 12 Jan, 2011 23:42 pm
sofija Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Okupljanje Plemena.... 21 Vakan Tanka 14788 27 Okt, 2010 22:53 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SRBI KATOLICI 8 Vesna 7153 21 Okt, 2010 22:15 pm
Pitija Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SRBI I GRCI 7 Vesna 4223 23 Okt, 2009 02:20 am
joschua Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)