SRBI, PRVOBITNO IME SLOVENA
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 03 Jan, 2011 08:40 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna ::

Dreammer ::

...još niste spremni za globalne korake..... na žalost!

Ja bih rekla... na sreću !

Srećna ti Nova godina brate Dreammeru,
i uživajte u vašoj globalizaciji, UN, NATO i ostalom !
http://www.duh-vremena.bloger.hr/post/sto-su-to-nato-i-un/2219983.aspx

..pa zato ostajete na žalost još uvjek negativna eksotika v Europi....
ovdje jesi u pravom: osobno nikada ne bih menjao svoje okoline za Balkan, pošto to je jedino, šta mi se svidja da su nama sredili naši politićari, da pripadamo civilizaciji ostalih savremenih naroda.
pozdrav iz Europe!
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Pridružio: 07 Jan 2008

Poruka Poslao: 03 Jan, 2011 11:13 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

..pa zato ostajete na žalost još uvjek negativna eksotika v Europi....
ovdje jesi u pravom: osobno nikada ne bih menjao svoje okoline za Balkan, pošto to je jedino, šta mi se svidja da su nama sredili naši politićari, da pripadamo civilizaciji ostalih savremenih naroda.
pozdrav iz Europe!

Drimer, u vezi sa stavovima koje iznosiš, sa duhovnog stanovišta - prosto je besmisleno da se raspravlja.

Vrednosti za koje se zalažeš (da zanemarimo ignoranciju sa kojom nastupaš) u potpunom su raskoraku sa elementarnom duhovnošću, TO ŠTO TE JE NEŠTO PRIVUKLO FORUMU ZA DUHOVNOST, DA IH TU IZNOSIŠ, SHVATAM KAO TEST ZA ČLANOVE FORUMA - KAKO ĆE REAGOVATI. DAKLE, SMATRAM KORISNIM DA I DALJE IZNOSIŠ OVAKVE STAVOVE.

Zamolio bih te samo da pročitaš moju poslednju poruku ("Sve teži uslovi...") na temi "Duhovna praksa u širem smislu (pojmovnik)", i prokomenatrišeš je - kako je shvataš, POSEBNO U SKLOPU OVIH STAVOVA, KOJE IZNOSIŠ NA OVOJ TEMI.

Pozdrav od Plavog Zraka, i - blago tebi, kad si u ovim strašnim vremenima izabrao inkarnaciju i zemlju za uživanje! Što ti je TRENUTNO veliki plus!
"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 03 Jan, 2011 14:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...iskreno se nadam, da možda nisi i ti pao u rupu iluzije o lažnom genocidu nad vama, koja je postala moderna nakon gubitka bitke vaše namišljene autoritete, dobijene putom diktature prošlog sistema?
Šta je bilo sa politikom diktiranom iz centra Beograda u vremenu 1918-1945, pa do 1991 i njenom karmom? sve uredu? stepenice izabranog naroda prema templju nove new age ljubavi, koja će se roditi iz feniksa palih frustracija? Novi Izrael se je opet rodio, jer silom i diktaturom od 1918 do 1991 ništa niste mogli promjeniti i doživeli gubitak, je li to taćno?
Kada ćete shvatiti, da niste ništa više od drugih ljudi i drugih nacija - svaki narod može da ima svoje piramide, svete gajeve, svete vode i svoj izvor itd .... ali nije to frka da je zato nešto posebno važan i znaćajan.... ali vi i ovdje dje sam iskreno mislio, da je to duhovni forum, ćak u mesijanskom smislu propovjedujete svojo izuzetno izabranost od Boga i u to sliku stavljate svoj duhovni nacionalizam ..... isto pakovanje, kao sveti rat kod muslimana.... glupo
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 03 Jan, 2011 16:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Šta je bilo sa politikom diktiranom iz centra Beograda u vremenu 1918-1945, pa do 1991 i njenom karmom? sve uredu?

1918. godine je jos trajao rat - nije bilo srpskog politickog diktata iz Beograda jer je tada Beograd bio pod Austrijancima. Zajednicka drzava je stvorena tek u decembru te godine.

1919-1929. je iz Beograda dolazio politicki diktat o Srbima, Hrvatima i Slovencima kao tri konstitutivna naroda parlamentarne i moderne Monarhije SHS. To nije bio srpski politicki diktat, vec srpsko-hrvatsko-slovenacki.

1929-1939 - bilo je politickog diktata iz Beograda, ali je to bio jugoslovenski, a ne srpski politicki diktat, tezilo se stvaranju jugoslovenske nacije, pri cemu je na udaru bilo i srpstvo, a ne samo SLovenci i Hrvati.

1939-1941 - kraj jugoslovenskog politickog diktata iz Beograda - banovine dobijaju na snazi, naslucuje se raspad drzave

1941-1945 - nema ni srpskog ni jugoslovenskog politickog diktata iz Beograda, da ne navodim zasto, to i mala deca znaju

1945-1991 - nema srpskog politickog diktata iz Beograda, Tito je Hrvat a ne Srbin, ako postoji politicki diktat, onda je on jednog sasvim drugacijeg tipa, a ne srpskog.

Dakle, Dreammer, vrlo malo ima smisla to sto si politicki diktat iz Beograda povezao sa srpstvom i to jos tako da si naglasio kroz karmu. Svaka nacija ima svoju karmu. Ja se brinem za karmu srpske nacije, tebi preporucujem da se pobrines o karmi slovenacke nacije. Nek se svako bavi svojom avlijom, svaka avlija puna korova, kako srpska, tako i slovenacka, da o "civilizovanom zapadu" ne govorimo. Generalizacije te nikuda nece odvesti. Ako se zalazes za istinu, pokusaj da objektivnije sagledas istoriju. Sine ira et studio rekao je mudri Tacit.
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 03 Jan, 2011 21:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...kakve sve te emocije su se ovdje proizvajale na ogledalo mojeg pisanja - na "ezoterijskom" forumu od mene, obićnog slovenaćkog seljaka, koji ipak je završio "evropsku osnovnu školu...."

Dreammeru, brate Srbine,
Možeš ti da završiš i tri ,,evropske škole'', ti si ipak moj brat Srbin, iako si programiran na mržnju prema Srbima,
kao i svi ,,Evropejci''. Ali, to je samo ,,program''.
Na sreću, nisam ja došla do tog otkrića da su Slovenci Srbi, nego mnogo pametniji ljudi od mene,
kao što je nemački istoričar Ernst Ludwig Dümmler( 2.01.1830.- 11. 09.1902. Berlin),
u svom čuvenom istorijskom delu ,,Jugoistočna marka u Karolinškom carstvu''(,,Ueber die südöstlichen Marken des fränkischen Reiches unter den Karolingern''), rekao je da su današnji Slovenci, ustvari Srbi Korutanci,( ima ih još uvek u Austriji, u pokrajini Koruškoj )...
Žao mi je samo što ti nisi svestan svog srpskog porekla, ali ima vremena, saznaćeš,
pročitaj malo šta su o Srbima Korutancima napisali tvoji evropski istoričari, a ne moraš da čitaš srpske izvore.
Pozdrav brate ! Cool
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 03 Jan, 2011 23:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna ::

...kakve sve te emocije su se ovdje proizvajale na ogledalo mojeg pisanja - na "ezoterijskom" forumu od mene, obićnog slovenaćkog seljaka, koji ipak je završio "evropsku osnovnu školu...."

Dreammeru, brate Srbine,
Možeš ti da završiš i tri ,,evropske škole'', ti si ipak moj brat Srbin, iako si programiran na mržnju prema Srbima,
kao i svi ,,Evropejci''. Ali, to je samo ,,program''.
Na sreću, nisam ja došla do tog otkrića da su Slovenci Srbi, nego mnogo pametniji ljudi od mene,
kao što je nemački istoričar Ernst Ludwig Dümmler( 2.01.1830.- 11. 09.1902. Berlin),
u svom čuvenom istorijskom delu ,,Jugoistočna marka u Karolinškom carstvu''(,,Ueber die südöstlichen Marken des fränkischen Reiches unter den Karolingern''), rekao je da su današnji Slovenci, ustvari Srbi Korutanci,( ima ih još uvek u Austriji, u pokrajini Koruškoj )...
Žao mi je samo što ti nisi svestan svog srpskog porekla, ali ima vremena, saznaćeš,
pročitaj malo šta su o Srbima Korutancima napisali tvoji evropski istoričari, a ne moraš da čitaš srpske izvore.
Pozdrav brate ! Cool

Vesna - moja draga slovenska sestra , znam da si puna citata kvazi istorićara koji nikada nisu imali medunarodne valjane reference (zašto izabrala si baš taj izkrivljeni pravac?) i da vjeruješ njima, koji su kao to vidim, namjerno falsificirali istorićne ćinjenice? Dali je to tvoj posao i primaš dobru plato za tvoj rad?
ako si ti u stanju da vidiš istinitost izmedju vašeg srpskog i naše srednjevekovne slovenščine iz Brižinskih spomenika - pa onda sam ja slon i ti zmija.
ali nešto ti zaboravljaš draga sestra iz Slovenije:
da prvi sisalici izviraju iz Njemaćke a mi smo danas svi sisalici - tako da ni ja nisam Slovenac i ti nisi Srpkinja, nego svi ljudi danas su Njemci pa tako i ja i ti smo Nemci iz Njemaćke.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 06:13 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna - moja draga slovenska sestra, znam da si puna citata kvazi istorićara koji nikada nisu imali medunarodne valjane reference (zašto izabrala si baš taj izkrivljeni pravac?) i da vjeruješ njima, koji su kao to vidim, namjerno falsificirali istorićne ćinjenice?
...
ali nešto ti zaboravljaš, draga sestra iz Slovenije:
da prvi sisalici izviraju iz Njemaćke a mi smo danas svi sisalici - tako da ni ja nisam Slovenac i ti nisi Srpkinja, nego svi ljudi danas su Njemci, pa tako i ja i ti smo Nemci iz Njemaćke.

Da li je možda i čuveni Tacit kvazi istoričar ?
On tvrdi da su Srbi živeli na teritoriji današnje Nemačke pre Nemaca:

,,Tacit opisujući srpske zemlje daje im sav prostor od strane Galije, Racija i Panonija, koji zauzima Dunav i Rajnu, sa strane Sarmatije granice su mu nestalne; a sav ostali prostor njihove zemlje opasuje Ersko ili Srbsko more, (Baltijsko more).
Osim cijele Germanije (današnje Nemačke), Srbi su još živili iu većem delu današnje Francuske.
(Tacit u delu ,,De moribus Germanorum'' k. ХХVIII. .)

,,Budućnost pripada onima koji se najdalje i najduže sećaju prošlosti''
(Niče)

talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 07:13 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

---onda prestanite prvi da citirate nikada priznane istorićare o vašoj prema vašom stavu izuzetno važnoj istoriji na naćin, da degradirate pojam i ulogu drugih nacija a pogotovo to na forumu koji pokušava prema nazivu da je duhovan forum. prestanite da izmišljavate xy nedokazanih prića i fantazija o izuzetnoj strateškoj važnosti xy krajeva, piramida, brda itd koji su vama sveti itd.... jer to nije tako.
zob za zob, oko za oko, jer neko treba da se nešto naući iz ove lekcije, inaće hvala za post i tvoje mišljenje.

Nisu ove teme u fokusu mojih interesovanja. Tesko da sam o tome do sada bilo sta rekao vise od mozda dva-tri komentara i to prosle godine, tako da ne znam zasto i mene uvrstavas u postovanu ekipu mojih prijatelja koja se bavi ovim pitanjima. Ja postujem istrazivacki rad Vesne i drugih koji o tome pisu, a voleo bih kada bih imao vise vremena da im malo pripomognem u tome. Mene, ko sto rekoh, zanimaju neke druge stvari - bavim se spasavanjem sopstvenog duha - a kada to pitanje resim - pozabavicu se i pitanjima spasavanja duha sopstvenog naroda, pa kada i to resim, dacu svoj doprinos i u spasavanju duha slovenackog naroda Smile
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 11:49 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mali dodataka Dreammerovoj evropskoj orijentaciji.

Link

Dakle ako Mavro Orbini (1563—1610) koji je bio dubrovački benediktinski monah i istoričar 16. veka, i koji je postao slavan zahvaljujući svom čuvenom delu "IL REGNO DEGLI SLAVI"-Kraljevstvo Slovena.
Kraljevstvo Slovena se može podeliti u tri dela:

PRVI DEO - govori uopšteno o Slovenima počev od najstarijih vremena (poznog Starog veka) i između ostalog, o njihovoj prapostojbini Skandinaviji;

DRUGI DEO - predstavlja prevod na italijanski Letopisa popa Dukljanina; autor je Letopis shvatio kao srpsku istoriju prednemanjićkog perioda, a kako za tu epohu nije imao drugih izvora, objavio ga je u celini;

TREĆI DEO - govori o južnoslovenskim zemljama (Bosna, Hum, Hrvatska, Bugarska) i njihovim vladarskim kućama, sa genealogijom svake od njih.

U svom izlaganju Orbin navodi veliki broj pisaca i dela, najčešće zapadnih, ali je retko kritički birao one izvore na koje se treba osloniti. Zbog toga što pominje neke, u katoličkom svetu nepoželjne autore - pravoslavne Grke i nemačke protestante, Papska kurija Orbinovo delo 1603. stavlja na popis zabranjenih knjiga. Kraljevstvo Slovena je 1722. prevedeno na rusko-slovenski i štampano u Petrovgradu.

Srpska istorija zauzima središnji položaj u delu, i obimom i koncepcijski. Takvo gledanje na prošlost karakteristično je za čitavu renesansnu i baroknu Dalmaciju. Za razliku od srpskog srednjovekovnog istorizma koji počiva na izdvojenosti onog dela srpske istorije koji se otvara delatnošću Nemanje i svetog Save, dalmatinski istorizam je idejno bio (južno) slovenski. No, i u njemu srpska istorija zauzima privilegovano mesto.

Ako ovo nije validan istoriski izvor onda je svaka rasprava bezpredmentna.

Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 12:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rade1969 ::

Link

Dakle ako Mavro Orbini (1563—1610) koji je bio dubrovački benediktinski monah i istoričar 16. veka, i koji je postao slavan zahvaljujući svom čuvenom delu "IL REGNO DEGLI SLAVI"-Kraljevstvo Slovena.

PRVI DEO - govori uopšteno o Slovenima počev od najstarijih vremena (poznog Starog veka) i između ostalog, o njihovoj prapostojbini Skandinaviji;

DRUGI DEO - predstavlja prevod na italijanski Letopisa popa Dukljanina; autor je Letopis shvatio kao srpsku istoriju prednemanjićkog perioda, a kako za tu epohu nije imao drugih izvora, objavio ga je u celini;

TREĆI DEO - govori o južnoslovenskim zemljama (Bosna, Hum, Hrvatska, Bugarska) i njihovim vladarskim kućama, sa genealogijom svake od njih.

U svom izlaganju Orbin navodi veliki broj pisaca i dela, najčešće zapadnih, ali je retko kritički birao one izvore na koje se treba osloniti. Zbog toga što pominje neke, u katoličkom svetu nepoželjne autore - pravoslavne Grke i nemačke protestante, Papska kurija Orbinovo delo 1603. stavlja na popis zabranjenih knjiga. Kraljevstvo Slovena je 1722. prevedeno na rusko-slovenski i štampano u Petrovgradu.

Srpska istorija zauzima središnji položaj u delu, i obimom i koncepcijski. Takvo gledanje na prošlost karakteristično je za čitavu renesansnu i baroknu Dalmaciju. Za razliku od srpskog srednjovekovnog istorizma koji počiva na izdvojenosti onog dela srpske istorije koji se otvara delatnošću Nemanje i svetog Save, dalmatinski istorizam je idejno bio (južno) slovenski. No, i u njemu srpska istorija zauzima privilegovano mesto.

Vsa ćast in slava vama, jer izabirate izuzetno valjane legitimne i dokazane izvore, da sa njima operete vaš sadašnji nacionalizam. Jako pametno i jako napredno. Naravno, da svako koji ne prihvata ovih budalaština, u vašim oćima vama je neprijatelj i potencialni kandidat, da vama stvara genocid taćno u stilu, kako su ga napravili bjeli dolaznici nad Indijancima ali u toj igri vi ste bjeli ćovjek, koji prvo kaže: ovo je moje i ovo smo mi, a u tom zaborava, da je došao na zemlju koja pripada drugim ljudima ali ako oni se vama odbranu, onda stvaraju vama famozni genocid. ajmo ima još koji takav fantazijski argument falsificiranja istorije prema klasi, koja u tome opravdava svoje zloćine? Zašto ste tako buntovaćko naterani, da citirate samo ono, što vama odgovara za opravdavanje vašeg nacionalizma i šovinizma? Zašto ne citirate main stream priznanu istoriju, umesto da tražite stare nikada valjane izvore koji nikada nisu dokazali onih svojih neobrazovanih fantazija, jer vidi se, da samo su maštali i maštali poput vas, bez stvarnog kontakta sa realnostjom i materijom o kojoj nikada nisu se provjerili, kakva je zapravo bila i kakva je?
ako još neko nije znao, Slovenci genetski nikada nismo pripadali južnim Slovanima nego Zapadnim.
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 12:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rade1969 ::

Link

Bravo, aplavz za opet novi citat prastarog nikada priznanog avotora (kao Slovenac prvi put ćujem za njega loool) koji opet opravdava vaš sadašnji nacionalizam i šovinizam, ali autor kod nas nikada nije bio poznan a kamoli legitiman kao autor valjane istorijske teorije. Naravno, kao nije znao o ćemu piše. a što se tiće Tacita - imena Srbin nikada nije napisao. Napisao je drugo, što ne znaći Srbin, nego Slovenac jer samo naša rjeć izvorno je najviše bliska izrazu Sloven i to nije rjeć Srb(in), tako da Tacit ne piše o vama, nego o nas iz Slovenije.
I ako još ima nekog, koji to ne zna: mi nikada ni genetski nismo pripadali vama južnim Slovenima, nego zapadnim, koji smo ovdje živeli još od uvjek kao avtohtono stanovništvo, ali vaš genetski profil nama je eksotika i stran.
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 12:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ako još neko nije znao, Slovenci genetski nikada nismo pripadali južnim Slovanima nego Zapadnim.

Da niste juzni Germani?
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 13:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

MOžda slovenci ???
Koliko se sjećam ( iz knjiga i drama, naravno) nas su zvali Mleci "maledeti slavi" prokleti Slavi...naravno, i one koji žive na području Istre, trenutno u okiru Slo, tj Jevrope. Smile
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 13:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da su se Madjari i Austrijanci isprecili izmedju Slovenaca i Hrvata, a ne izmedju Slovenaca i Slovaka onda bi imalo smisla govoriti o Slovencima kao o Zapadnim Slovenima, premda Dreammer pominje genetiku, pa sada ne znam o kakvim je to istrazivanjima rec?
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 04 Jan, 2011 14:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dreammer kod tebe ne osjećam obzirnost,što je po mom mišljenju osnovni preduslov za razgovor.Tvoj naciomalizam prosto izbija iz tvojih tekstova,na šta imaš puno pravo,no znima me,ako mežeš da mi odgovoriš, zbog čega imaš takav stav prema Srbima i srboskoj želji da pokažu svoju istoriju.Ne razumije zašto te vrijeđa činjenica da pripadamo istom narodu koji se raselio na različita mjesta evropskog kontineta.
Slažem se sa zvončicinom opaskom u vezi tvog pisanja na forumu.

Istaina iznio si dosta materijala koji potkrepljuje tvoje stavove,međutim zanima me koliko si siguran da je istorijografija koju iznosiš validna ?

Ako si poznavalac istorije onda sigurno znaš da se kompletan istorijografski materijal današnje civilazacije zasniva na tumačenjima i zapažanjima veoma malog broja pismenih ljudi,uglavnom skoncentrisanih oko vladajućih struktura i religija pojedinih epoha.
Je si li siguran da je sve pisano objektivno i da je iskljućena politika društveno istoriskog trenutka u kojem je pisana ?

Dalje volio bih ako možeš da mi objasniš kako se neka činjenica u istoriografiji proglašava validnom i priznatom a zbog čega nešto podpada pod ne priznato ?
Koje to tjelo u današnjoj civilaziciji ima taj kredibilitet da nešto proglašava validnim ?

Misliš li da je Konstantin Porfirogenit validan kao istoriograf ili već ko je pisao za njega ?

Potkrepljivanja nekih navodnih istoriskih činjenica u dokazivanju pripadnosti nekom narodu savremenom "genetikom" i nije baš naročito upotrebljiv.Jer ni u jednom naučnom dokumentu koji se na taj način bavi genetikom nije objašnjen protokol po kojem je rađen,obzirom da su takvi podatci većim djelom skriveni zbog konkurencije.
Jedan od najznačajnijih ljudi u ovj priči je dr. Craig Vender koji je napustio početno istraživanje i osnovao rivalsku privatnu firmu Celera Genomics koja je kao cilj postavila sekvencioniranje ljudskog genoma do 2001 godine.

Istraživači HGP i Celere koristili su različite strategije u radu, kako tokom prikupljanja uzoraka tako i u postupku sekvencioniranja.
Istraživaci konzorcijuma radili su na uzorcima prikupljenim od veceg broja donatora, dok su istraživaci Celere radili na uzorcima prikupljenih od pet anonimnih donatora predstavnika razlicitih etnickih grupa afroamericke, hispanoamericke, azijske i kavkaske (bele).
Sam postupak sekvencioniranja kod ove dve grupe je takodje bio razlicit. Naucnici ukljuceni u Human Genome Project odabrali su sporiji i metodicniji pristup. Oni su podelili genom u 22.000 segmenta, svaki dug od 100.000 do 300.000 baza i mapirali njihove tacne pozicije.
Ovi segmenti su potom nekoliko puta klonirani i klonovi dekodirani od strane automatskih sekvencera. Proces je ponovljen nekoliko puta da bi se osigurala tacnost rezultata
Ova tehnika je pouzdanija i sa više mogucnosti za uocavanje grešaka ali je i znatno sporija od tehnike koju je primenila Celera.

Kompanija Celera Genomics zapocela je svoj projekat punih osam godina kasnije kada su kompjuteri postali mnogo mocniji i njihov pristup bio je znatno brži i jeftiniji.
Naucnik Mark Adams razvio je algoritam za primenu nove tehnologije sekvencioniranja (shotgun technique) i kompanija ga je prvo koristila za mapiranje genoma vocne mušice (Drosophila melanogaster).
Ovim metodom kompletna DNA je nekoliko puta klonirana i onda podeljena na 60 miliona segmenata svaki dužine od 2000 do 10.000 baza. Svaki fragment je dekodiran za sebe a rezultati su automatski slani u Celerin centralni kompjuter. Zadatak kompjutera je sada bio da rekonstruiše svih 60 miliona dekodiranih fragmenata u 23 hromozoma. Buduci da se veliki deo genoma sastoji od visoko repetitivnih sekvenci, ovo je bio najkontroverzniji korak u metodama Celere zato što se postavilo pitanje mogucnosti ispravne rekonstrukcije i samim tim i verodostojnosti tako dobijenih podataka.
Obe grupe objavile su prve rezultate u februaru 2001 sa razlikom od samo jednog dana. Human Genom Project je svoje rezultate publikovao casopisu Nature, a Celera Genomics u casopisu Science. Napravljene su detaljne mape delova genoma koje ce u velikoj meri olakšati dalje proucavanje DNA. Konzorcijum je objavio da je 88% genoma sekvencionirano sa tacnošcu od 99.99% a do 2003 se planira i sekvencioniranje preostalih delova genoma radi dobijanja kompletne slike.

Postavlja se pitanje ciji su podaci tacniji? Naucnici HGP smatraju da su njihovi podaci precizniji buduci da su postupak ponavljali pet puta za razliku od Celere koja je postupak ponovila samo tri puta. Predstavnici Celere naravno imaju drugacije mišljenje.
U svakom slucaju cinjenica je da je Celeri postupak bio donekle olakšan mogućnošću da svoje rezultate uporedi sa javno dostupnim rezultatima Human Genom Projekta.
U ovom trenutku ljudski genetski kod dostupan je na internetu. Podaci Human Genom Projekta publikovani su javno i mogu se koristiti besplatno

Iako Celera nešto od svojih podataka pušta u javnost, najveci deo dobijenih rezultata drži u svojoj bazi podataka i njihovo korišcenje naplacuje, najcešce farmaceutskim kompanijama.
Najteži deo posla ipak tek dolazi. U posljednjoj fazi, naucnici moraju da identifikuju svaki gen, njegov položaj na hromozomu i njegovu funkciju. Geneticka sekvenca u ovom trenutku predstavlja samo skup golih podataka i potrebno je mnogo rada da bi se ove geneticke baze podataka pretocile u primenljive podatke.

U svakom slucaju, cinjenica je da puno razumevanje genetickog materijala nece biti moguce još decenijama a kada možemo ocekivati konkretne rezultate teško je reci.

Pozdrav i srećna ti nova godina Dreammer.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Strana 18 od 20

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka JAHAČI APOKALIPSE 583 ENEMOON 240642 23 Avg, 2011 19:53 pm
ENEMOON Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tetoviranje maštom... Stihovi članova Foruma 228 Vakan Tanka 87599 01 Maj, 2011 00:16 am
woman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DUHOVITI STATUT 105 IIpotoMajctop 40046 22 Feb, 2011 21:58 pm
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Za dobro i sretno jutro Nove nam 2010. 2 biblijski-hriscanin 5617 22 Jan, 2010 13:56 pm
biblijski-hriscanin Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVETA ZNANJA - LJUDSKA AURA - dr sci. Ljubiša Stojanović 27 drugar 21183 06 Jan, 2010 13:14 pm
drugar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Docek Gregorijanske Nove godine na Rtnju 0 Vakan Tanka 4980 01 Okt, 2009 22:41 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nove Kirlijanove fotografije 17 plavizrak 14110 27 Sep, 2009 15:56 pm
plavizrak Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)