JUNG ILI FROJD???
Idi na stranu
1, 2, 3  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » DRUŽIONICA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
kosmička_beba
Mistik

Pridružio: 11 Okt 2010

Poruka Poslao: 13 Dec, 2010 19:02 pm    Naslov: JUNG ILI FROJD???
Odgovoriti sa citatom

Dve vizije nesvesnog, ili kolektivnog nesvesnog.

Polarizovana mišljenja u konfliktu, ili dve strane jednog istog novčića?

''Kolektivno nesvesno

Jung je razvio termin kolektivno nesvesno, kao jedan od uticaja na nastanak i razvoj ličnosti. Pod njime je on podrazumevao neke opšte predispozicije koje su karakteristične za sve ljude ili određene grupe ljudi. U početku je smatrao da je to kolektivno nesvesno karakteristično za svaki narod, ali je u svojim kasnijim radovima odbacio to nacionalno tumačenje kolektivno nesvesnog. Tokom svojih istraživanja i putovanja širom sveta Jung je utvrdio postojanje određenih simbola u svim kulturama i oni po njemu predstavljaju kolektivno nesvesno celokupnog čovečanstva.

Tako kao što sva ljudska bića imaju dve ruke sa pet prstiju u fizičkom smislu, tako i sva ljudska bića imaju neku zajedničku težnju i u duševnom smislu odnosno kolektivno nesvesnim koje sačinjava više arhetipova.''

''Jungova tipologija

Učenje Junga ο tipovima ličnosti i njegova klasifikacija ljudi prema dominantom stavu ili orijentaciji libida na ekstravertni i introvertni tip, kao i prema dominantnoj psihičkoj funkciji na intuitivni, misaoni, osećajni i senzitivni (perceptivni) tip. Kada se uzme psihička funkcija kao kriterijum podele, ljudi se mogu podeliti na racionalni i iracionalni tip. Najzad, kada se ukrste ova dva kriterijuma podele (prema funkciji i prema tipu orijentacije), dobija se tipologija koja ima osam tipova (npr. ekstravertni misaoni, introvertni misaoni, ekstravertni intuitivni, introvertni intuitivni, ekstravertni osećajni itd.)''

''Frojdova shvatanja

Primarno zainteresovan za psihološku terapiju, Frojd je morao da razvije hipotezu o ljudskoj prirodi (ta se hipoteza sada naziva dubinskom psihologijom), pomoću koje bi mogao da izvede svoju terapiju. U svojim kasnijim spisima on je onda razvio implikacije ove hipoteze. U čovekovoj psihološkoj strukturi razlikovao je tri činioca, Id, Ego i Superego. Ovi činioci, uz pojmove nesvesnog (cenzura, represija, sublimacija), i hipoteze o ulozi seksualnosti u ljudskom životu, čine okvir njegovog gledišta.

Ego je centar racionalne svesnosti i efektivne delatnosti. Superego je destilat pritisaka i zahteva društva, i ono je izvor moralnih propisa i uputstava. Id je izvor priticanja libida u psihu. Pošto je ta energija po svojoj prirodi seksualna, ego je, takoreći, uhvaćen između pritisaka ida i superega. U toj situaciji, ego traži način da ove različite pritiske dovede u harmoniju, pa zadovoljava jedne, a odbacuje druge.

Kada je zahtev ida u prevelikom sukobu sa superegom, ego i superego će ga se otarasiti potiskujući njegov sadržaj u nesvesni deo psihe. Taj represivni čin je nazvan cenzurom. Iako proširuje pojam psihe tako da pored svesnog u njega uključuje i nesvesne sadržaje, Frojd je ostao pristalica empirizma, i insistira na tome da je svaki nesvesni sadržaj nekada bio svestan i da je u psihu ušao preko iskustva.

Pošto potisnuti sadržaji zadržavaju svoju efikasnost, oni utiču na naš svesni život na razne skrivene načine. Tako se izvor kreativnosti u svim poljima objašnjava pomoću sublimacije ovog skladišta energije u prihvatljive i plodne kanale. Neuroza se javlja kad normalni kanal represija-sublimacija iz nekog razloga ne funkcioniše kako treba. U toj situaciji, povratak u normalnost može se postići pomoću psihoanalize. Psihoanaliza je proces ispitivanja nesvesnog koji vodi analitičar koji stimuliše sećanje i koristi fragmente snova da bi obnovio i razumeo problematični sadržaj koji je izazvao blokadu. Pretpostavka je da nezgodni sadržaj, kada se jednom sintetiše u svesti, gubi svoju moć da ometa normalno funkcionisanje psihe.

Najčešće potiskivani jesu oni sadržaji koji se koncentrišu oko incestuoznih odnosa, pogotovo u Edipovom i Elektrinom kompleksu (želji sina za majkom, i kćeri za ocem).

Jedno od sredstava da se izbegnu i individualna neuroza i zrelost jeste upražnjavanje religije. Religija je projekcija oca s njegovim zabranama i naređenjima u kosmičke dimenzije. Kroz religiju odrasli postižu sigurnost detinjstva, i produžavaju svoju infantilnost kroz čitav život. Hvatanjem za neku iluziju, učestvovanjem u masovnoj neurozi, često se može izbeći individualna neuroza.

Zrelost se, prema Frojdu, postiže zamenjivanjem lagodnosti i nelagodnosti svih naših iluzija principom realnosti i principom zadovoljstva (čija je paradigma seksualni užitak) kao ciljevima života.

Posmatrajući Eros, ili zadovoljstvo, kao životni instinkt, Frojd mu je suprotstavio Tanatos, instinkt smrti. Govoreći na mitološki način, on je bio spreman da ljudsku istoriju posmatra kao rezultat borbe ova dva principa.''

''Freudova psihologija - psihoanaliza [uredi]

Glavni predstavnik psihoanalize je Sigmund Freud. On je iznio teoriju po kojoj je čovjek nesvjesno biće, bez mogućnosti slobodnog odlučivanja, ne može donositi racionalne odluke, pa čak ni vladati samim sobom. To je u potpunosti odudaralo od dotadašnjeg tradicionalnog shvaćanja i tumačenja čovjeka.
Topografija ličnosti [uredi]

Freud dijeli ličnost, tj. ljudski um na 3 razine: nesvjesno, predsvjesno i svjesno.

Nesvjesno je za njega najvažnije. Područje nesvjesnog je najveće i do njega možemo doći samo uz pomoć drugih. To je mnoštvo sadržaja koji nas mogu jako uznemiravati. Ono sadrži sve ono negativno u životu i predstavlja opasnost, jer ne miruje nego se želi probiti u svjesno i tako u nama stvara napetost. Te misli, sjećanja ili porivi toliko su uznemiravajući (pod neke od uznemirujućih nesvjesnih tema spadaju incest, mržnja prema braći i sestrama, roditeljima, supružnicima ili sjećanja na traume iz djetinjstva) da bi svijest o njima dovela do osjećaja anksioznosti.

U nesvjesnom se nalaze:
sadržaji koji su represijom potisnuti mehanizmom potiskivanja i ima ih najviše
nesvjesno znanje i informacije koje imamo, ali nikad nisu prešle kroz našu svijest i nisu naučene
iskustva koja imamo, ali ih ne možemo verbalizirati.

Zadatak psihoanalize je ući u nesvjesno, vidjeti što se događa, izbaciti to u svjesno i riješiti. Freud iznosi 8 situacija koje su pogodne za analizu nesvjesnog:
Hipnoza – opušteno stanje u kojem osoba ne pruža nikakav otpor već govori sve što je psihijatar pita.
Slobodna asocijacija – klasična psihoanalitička tehnika u kojoj osoba svjesno govori što joj prvo padne na pamet.
Snovi – kraljevski put u nesvjesno. Prelazak iz nesvjesnog u svjesno je jako težak i to nam ne dopušta naša svijest, cenzura. Tada bi naš JA bio ugrožen. Kad mi spavamo, spava i naša cenzura i tada dolazi do prelaska. Međutim, snovi izlaze u simbolima zbog tzv. straha da se cenzura ne probudi. Tako Freud razlikuje dva sadržaja sna: latentni (onaj koji sadrži simbole koje onda treba protumačiti) i manifestni (onaj koji daje pravo značenje)
Šale, pogreške i propusti
Podatci o tome što pojedinac kod drugih ljudi ne voli jer pojedinac prigovara drugome za osobine koje i on sam ima.
Podatci o životu. Ljudi se zbog neuspjeha često odaju nekim pretjeranim konzumacijama npr. alkohola, a to je zapravo nesvjestan način samokažnjavanja za neuspjeh.
Otpor nekim temama u razgovoru
Umjetnička djela predstavljaju neurotičke simptome koji su sami po sebi izraz nesvjesnog

U ličnosti, osim nesvjesnog postoje i druge razine svijesti. To su:
Predsvjesno – svi sadržaji koje koncentracijom i voljom mogu preći u svjesno
Svjesno – sve ono čega smo sad svjesni

Većina simbola u Freudovim zapisima ima seksualne konotacije. Pretpostavka za takve interpretacije počiva na tome što je Freud pod utjecajem viktorijanske ere, kada je većina ljudi bila seksualno inhibirana, vjerovao da se potisnuti seksualni osjećaji I žudnje izražavaju kroz snove u simboličkom obliku.
Struktura ličnosti [uredi]

Freud govori o tri strukture koje čine ličnost:
Id – Id je urođena komponenta ličnosti, nalazi se u nesvjesnom. On sadrži sve ono psihološko kod pojedinca, sve ono naslijeđeno, a to su kao prvo instinkti ili nagoni, automatske reakcije. Sva psihička energija dolazi iz ida. Ego i superego ne bi mogli funkcionirati bez ida. Id je središte svega animalnog, neograničenog, životinjskog. On ne priznaje nikakve zakone, ograničenja, pravila, ne želi biti sputan, ne poznaje nikakve zabrane. Id radi i djeluje po principu ugode kako bi smanjio psihičku napetost. On je iracionalan, narcističan i impulzivan. U njemu je najprisutniji libido (nagon).
Ego – Prisutan je kod odraslog čovjeka. Ego je struktura koja funkcionira po principu realnosti. Freud kaže da je ego tu da bi kontrolirao id, da bi ga ograničio, usmjerio… On je onaj koji usmjerava ličnost prema napretku, razlikuje realnost i fikciju. Ima sposobnost trpljenja: trpi napetost, odgađa je. On zna planirati da bi došao do zadovoljenja na realan način. Sposoban je na promjenu. Raspolaže kognitivnim kapacitetima, ali ne funkcionira bez ida.
Superego – to je dio ličnosti koji se najkasnije razvija. Nije urođen, nego se razvija socijalizacijom. On je moralni čuvar ličnosti. Na temelju usađenih normi on sudi što je dobro a što loše u postupanju ličnosti, je li to u skladu s normama ili ne. Funkcionira po principu idealnosti i straha. Ego pomaže da superego ne ode previše u idealnost. Freud u superegu razlikuje 2 strukture:
Ego-ideal – razvija se pod utjecajem nagrada i pohvala. Ego-ideal u pojedincu izaziva osjećaj ponosa i vlastite vrijednosti
Savjest – razvija se pod utjecajem kazni, zabrana ili iz straha. Savjest izaziva osjećaj krivnje i grijeha.

Od tri strukture koje čine ličnost za Freuda je najslabiji ego. Id se uglavnom nalazi u nesvjesnoj razini ličnosti. Ego je raspoređen u sve tri, ali ga najviše ima u predsvjesnoj, dok superega najviše ima u svjesnoj.''

pogledaj
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kamilica
Hodočasnik

Pridružio: 29 Dec 2008

Poruka Poslao: 13 Dec, 2010 20:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Interesantna tema, ali zašto je u družionici?
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 13 Dec, 2010 20:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"A zašto, a zašto.... "
A zaštio imamo u dva dana 20 nepotrebnih novih tema, koje su se mogle reći u 5 postova? Zato.
Terapeutska proaktivnost.
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 13 Dec, 2010 20:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne sećam se da smo imali temu o Jungu i Frojdu, i mislim da nije loše imati je... Ali bi se mogla premestiti, mada ne znam gde...
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 13 Dec, 2010 21:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa vidiš da ne znaš gde.
Ja se još učim kako se obitava na forumu,
pa da ne bih ispala bezobaladzna,
smestila sam je na neutralan teren,
tako ako se nekom i omakne spam,
a ja ih volim jer odaju boje naših ličnosti
i forum izgleda življe kao da
stvarno komuniciramo sa ljudima,
ne dogodi se ne daj bože brisanje postova.

Pa šta i da je proaktivna terapija,
onaj ko kaže da se oseća normalnim u ovim vremenima,
stvarno nije normalan po mojim kriterijumima.
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 14 Dec, 2010 00:37 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Shvatit ću to kao kompliment, s obzirom na okolnosti.
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 14 Dec, 2010 00:40 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Postoje kod Kineza sledeca dva izraza:

dženda - stvaran
đada- lažan

Koristi se za nakit ili za ljude...

Pa da se izrazim na kineski način.

Jung je dženda
Frojd je đada.
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 14 Dec, 2010 02:04 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I dok čitam Crvenu knjigu Liber Novus na engleskom ,
pitam se hoće li u Srbiji baš sve da kasni,
ima li prevoda?
Ja znam da je ugledala svetlost dana tek prošle godine,
ali zar moramo biti uvek tako neagilni.

Tale,
nadala sam se nekom ko oseća u ovom slučaju isto kao ja.
Mada razumem , čuj, i Frojdovaca mora tu biti,
pa ovo je još uvek polarizovani svet.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 19 Dec, 2010 20:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ostali smo nedorečeni, no ima vremena .
Pitanje glasi -koliko nas je upoznato sa pojavljivanjem ''Liber novus'',
i da li je neko upoznat sa tim šta se u Srbiji radi na tumačenju manuskripta?

Zanimljivo je pak da sam se susrela sa jednim arhetipom koji spominje u manuskriptu
i takođe njegov uvid:''postoje stvari u mom umu koje ne stvaram ja , već se stvaraju same i imaju svoj život''

Uvid koji može savremenu psihologiju da baci na kolena.
Bar moje mišljenje.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 19 Dec, 2010 20:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I šta ćemo sa tim što je knjiga skrivana?

Kome je odgovaralo što se skriva?

Kakve je sve uvide još imao?

Ovo sad zaista ako se neko imalo oslanja na ljubav prema ČOVEKU jeste prag rešenja

misterije , odgonetanje pojma MOĆ, odgonetanje na svetskom nivou.

Ako nešto u mom umu nije stvoreno od strane mog uma-šta raditi sa tim?

Šta ćemo sa ljudima koje su neopravdano zatvarali u ludnice?

Šta ćemo sa vascelim pokolenjima, hoćemo li se uozbiljiti i udružiti,

ili ćemo ih držati kao tamničari???

Koga ćemo još proglašavati neprilagođenim ovom društvu koje svojem pokolenju

ostavlja,Bože oprosti mi - ne smem ni da izgovorim.
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 19 Dec, 2010 21:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Knjiga je prilično skupa, zato se izdavači baš i ne grabe za nju.
A što si toliko nestrpljiva kad je već čitaš na engleskom?
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 19 Dec, 2010 21:16 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nisam nestrpljiva ja.

Pitam se , s obzirom da je ogromno interesovanje,
RADI LI SE IŠTA PO TOM PITANJU.
Nisam nigde navela da očekujem sutra da je kupim u knjižari, i to što je ja već čitam ne znači i da ću da se prosvetlim, niti mi je cilj da budem sama u celoj toj priči jer ne kreiram ovaj svet ja sama, niti planiram da u šiftu pređem u neku svoju-zlatnim presekom odvojenu zonu .Kakvo je to blago kad nemaš s kim da ga deliš, ako je istinito.
 Nazad na vrh »
Žel El

Pridružio: 26 Nov 2010

Poruka Poslao: 23 Dec, 2010 02:15 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Još jedan +ić za Junga...

Čovek je car. Jednom sam ga sanjao kao vrlo prijatnog dekicu i bio je zadovoljan mojim napretkom u procesu individuacije. Very Happy
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 23 Dec, 2010 05:46 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
Jung je i moj favorit, od kad sam pročitala njegovu čuvenu rečenicu:
Ja ne verujem u Boga, ja ZNAM da Bog postoji.
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 24 Dec, 2010 21:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hubbard!

Moj izbor. Very Happy

Neki tvrde da je Hubbard pokrao druge sisteme i osnovao svoju sektu. Ali to nije tako, Hubbard je unapredio ono sto su ljudi kao Jung i Frojd
proucavali. Dakle, istina je negde izmedju.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Yahoo Messenger MSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » DRUŽIONICA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Izaslanici iz jednog drugog vremena 4 adminfob 12390 15 Jul, 2011 09:39 am
Nosferatu Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42317 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 33991 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30215 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35263 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29251 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25559 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)