SRPSKA AZBUKA
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 15:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma postoje...
Prvo svladaš staroslavenski jezik. Onda kad usvojiš njegov korpus, na narednoj godini slijedi Istorija jezika - više je to sada teorija, kao i "obična istorija" - što ti sada nije teško svladat jer si ranije kroz staroslavenski i promjene jor i jerija, glasa jat itd...već utro put. Imaš informacije. sad ih kroz istoriju samo sistematiziraš, a da bi potkrijepio teoriju, pozoveš se na primjer promjene nekog glasa koja je vidljiva u tom i tom dokumentu iz tog i tog gstoljeća. Kroz glasovne promjene fiksiraš teoretski povijest razvoja jezika. a onda pratiš njihv put i sudbinu korz dijalekte, koji prezerviraju i dandans prilično dobro relikte glavne strukture SSJ-a, na svim razinama: leksičkoj najviše, ali ona je najosjetljivija, pa akcenatskoj, pa morfološkoj - koja jenajčvršća. kad imaš nešto u morfologiji, to ti je najsigurniji dokaz da je nešto bilo, postojalo, daje originalnu rijednost jeziku. (pr. i danas stari ljudi iz istočne srbije reći će "d'n's" umjesto "danas" - što je dokaz očuvanja staroslavneskog jerija, i dandanas takvi govornici čuvaju mjesto jerija u riječi, i očito on se nije vokaliziriao u "a", kao što je to bio slučaj u štokavskom, koji je uzet kao baza za standardni jezik. Eto,glasovna promjena koja se nije dogodila, već se čuva direktno iz SSj-a; slično možeš pratit i na razini akcentuacije riječi. Ovakav primjer uočljiv je u torlačko - prizrenskom narječju, ali jednako tako i u čakavskom narječju - pardoniram, dijalektu.)
Sve je to vrlo lako danas dokazivo.

Samo kažem da na ove druge informacije nisam nigdje naišla. Što može značiti više stvari, ne samo da su fakti lažirani nego da se možda restrikcijom nekog kroz vrijeme, to radilo i sistematski. Ne samo zadnjih 50 ili 100 godina.

Mi smo bili smjer književnosti svijeta i jezik. Tako da smo trebali paralelno jednako pritiskati i jedno i drugo, no zbog ovih koji su radili na svojim doktoratima, a nisu imali nikakav ekstra posao sa strane nego su stalno visili na faksu, kao predavači, mi smo puno više napora morali ulagati u učenje jezičnih predmeta nego onih s polja književnosti, što je meni osobno bilo puno zanimljivije. Dakle, nije to nikad bilo odvojeno.

Poslednji izmenio zvoncica dana 19 Maj, 2010 15:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
valen
Majstor

Pridružio: 11 Nov 2009

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 15:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma,ama Smile znam da postoje podaci o istoriji i razvoju Staroslovenskog jezika,no ne postoje ovi podaci iz teksta.
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 15:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mislim da se kod nas nije smjelo izjasnit kao jugosloven 92. kad smo dobijali domovnice.
Zato sam ja bila paf! kad sam dobila obrazac za popunjavanje jer me nitko do tad nije nikad pitao šta sam po nacionalnosti, ani ja nisam nikad o tome razmišljala. Do tada...ova mi gleda u pero dok popunjavam retke, a ja suočena s filozofskim pitanjem: tko sam? Ko na kvizu. Imaš 5 sekundi za odgovor.
 Nazad na vrh »
valen
Majstor

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 15:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nestade mi post o tome da smo pisali Yugosloven kao nacionalnu pripadnost.Da,trebalo je pisati nesto drugo,ali ocito nije bio problem kad se niko nije izjasnio.U svakom slucaju,Yugosloven zvuci sofisticiranije,hhihi.
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 16:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

da, vidim da je nestao...a pročitala sam ga, logično, jer ti odgovaram u narednom postu kako je kod nas bilo te 92. po pitanju izjašnjavanja. Bo!
 Nazad na vrh »
Nosferatu
Majstor

Pridružio: 12 Apr 2010

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 22:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ja bas nisam jezicar neki profi..mada pricam nemacki.Kad pogledamo keltske rune vidi se da su slicne tom vincanskom ili kako da ga nazovemo,srpskom?To bi najradije nacionalisti...a ne mogu da prihvatim rec slavistika,sloven,slaven,sklave(na nemackom rob) jer mislim da nam je to rimsko carstvo nadenulo taj naziv.Jugoslavija...nismo smeli da pisnemo o nacionalnosti a sada smemo,kao.Ja bi to izbacio to slaven,sloven,slovenski narod.Ali kako onda da ga nazovemo....o ovome bi morali da upravo diskutuju poliglote,a ne ja.Mislim da bi morala da se nadje neka rec,prastara,ta ukradena.I tako da se nazove ovaj nas narod koji je izgleda sklon omalovazavanju.
A razmisljao sam i o tim nekim nemackim imenima,recimo Schaffner-Radovic, ili znate onaj Weisshaupt-Belic.Ili Gottfried-Bogoljub ne znam dali ovaj profesor misli na ovako nesto.Pa se pitam sad odakle je nastao nemacki.To verovatno vi znate ili da proguglam.
Jer malo je glupo da mi mizemo da citamo keltske rune.
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 23:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

O izvoru vaše azbuke je nemam pojma ali verovatno ona nije nastala nezavisno od pisma drugih slovenskih naroda koje takisto imaju ćirilicu.

A što se tiće runa: izviru od fenićejca, znaći male azije kao prazemalje evropskog pisma.

Kelti nikada nisu imali run. U austrijskom Noriku i takisto u Slove niji autohtoni stanovniki (medju njima i Veneti) su koristili pismo od bliskih naroda : Etruraca. Znane su Venetske table napisane u runski azbuki Etrurskog alfabeta.
 Nazad na vrh »
valen
Majstor

Poruka Poslao: 19 Maj, 2010 23:36 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ta rec koja se izgubila (u zanimljiv kontekst si je stavio) bi mogla kako sam negde procitala biti Raseni,Rasi danasnji Rusi po reci i oblasti (pokrajini) - Rasini u Italiji,gde su nekada Srbi ziveli i ako se ne varam,navodno je nazvali Rasina jer su/smo bili
Raseljeni-Raseni.

Kako vec kaze Deretic:

"Pokrajina u Italiji gde su nekada živeli Raseni danas se zove Toskana (pleme Toske su danas većinom Albanci, i svi su potomci Srba, a uz samu reku Rasinu žive i dan danas Srbi koji se prezivaju Toskići)".

Zanimljiva su ti poredjenja sa recima iz Nemackog jezika.U prilog tome,ja znam da ima Albanaca koji se prezivaju Krasniqi (poznajem ih) a Crnogoraca koji se prezivaju Krasnic,navodno su isti narod iz istog plemena a kroz istoriju se to sve izmesalo i ko ce ga znati.Tako je i sa nama.
Nosferatu
Majstor

Poruka Poslao: 20 Maj, 2010 00:42 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dobro,ovo se sve nalazi na nekim izvorima,prica se da je to tako.Samo jos ne kapiram Fenicane.Ne kapiram zasto se ne kaze da je erikson ipak bio prvi.A i rusi i njihova Ekatarina Nemacka,pa Petersburg,nista mi nije jasno.A nije mi jasno zasto beograd ima onaj brodic na grbu Shocked i kad su krstashi napali vizantiju,Carigrad e onda je nastala SrBija.Malo sve konfuzno,nedoreceno kad se neko opusti u sve ovo.Bas kao da se sve izmesalo mada ja to dobro znam jer sam bogom dan mesanac.Fale mi samo crne pruge na ledjima koje daju rec dogon..out of space.I potraga ide dajle.
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 20 Maj, 2010 07:31 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nosferatu ::
Dobro,ovo se sve nalazi na nekim izvorima,prica se da je to tako.Samo jos ne kapiram Fenicane.Ne kapiram zasto se ne kaze da je erikson ipak bio prvi.A i rusi i njihova Ekatarina Nemacka,pa Petersburg,nista mi nije jasno.A nije mi jasno zasto beograd ima onaj brodic na grbu Shocked i kad su krstashi napali vizantiju,Carigrad e onda je nastala SrBija.Malo sve konfuzno,nedoreceno kad se neko opusti u sve ovo.Bas kao da se sve izmesalo mada ja to dobro znam jer sam bogom dan mesanac.Fale mi samo crne pruge na ledjima koje daju rec dogon..out of space.I potraga ide dajle.

Možda neko namjerno stvara konfuznost.

Historićkih virov je dosta ali u slućajnim jezikovnim ili drugim slićnostima nije moguće tražiti IZVOR nekvog naroda.
I naše rjeći ili rjećne korijene možemo naći npr. u nekadašnji Galiji ali to ne znaći da je bila Galija izvor Slovenaca.... Rolling Eyes Rolling Eyes
Već više puta sam napisao: lingvistika ćesto nije dobar izvor za traženje geografskih izvora nekvog naroda .... ljudi su se selili, itd ... a u stvari, nepoznavanje ćinjenica stvara taćno to, što kažeš: kaos a nevini ljudi vjeruju sve...

Ne znam, pitanje sa strane: imate problem sa "novim" traženjem identitete vašeg naroda?

A o Fenićanima: po istraživanju IGENEa genetićkog inštituta i mi Slovenci imamo nešto u % gena od Fenićana. Nikomu ne pada na pamet, da smo mi Fenićani lol svako ima toliko zdrave pameti ali ne sumnjam da će se javiti jedan i proširiti takvu glupu teoriju.

Pozdrav!

Ovaj post je izmenjen!
Možete pogledati prethodne verzije...
 Nazad na vrh »
Nosferatu
Majstor

Poruka Poslao: 20 Maj, 2010 11:59 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Eh,taj basilisk:D odnosno fenix.Ja ne znam odakle to da on potice iz "slavenske " kulture.Ne vidim da se on kod nas upotrebljava,vise ga upotrebljavaju svajcarci.Basel je dobio ime po bazilisku,imaju radio bazilisk itd.Imaju lepe okrugle fontanice sa baziliskom,neke statue u gradu...a to ne vidim bas kod nas.

Evo jedne moje slike te fontanice sa baziliskom koju sam radio za jednu pozamasnu svajcarku:D

Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 20 Maj, 2010 13:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nosferatu ::
Eh,taj basilisk:D odnosno fenix.Ja ne znam odakle to da on potice iz "slavenske " kulture.Ne vidim da se on kod nas upotrebljava,vise ga upotrebljavaju svajcarci.Basel je dobio ime po bazilisku,imaju radio bazilisk itd.Imaju lepe okrugle fontanice sa baziliskom,neke statue u gradu...a to ne vidim bas kod nas.

Evo jedne moje slike te fontanice sa baziliskom koju sam radio za jednu pozamasnu svajcarku:D

Basilisk je lik i u našol folklori. Ćekiraj gugl o njemu.

LP
 Nazad na vrh »
Nosferatu
Majstor

Poruka Poslao: 20 Maj, 2010 14:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jeste i trebao bi se vise isticati.Ljudi slikajte ih ako vidite negde na nekoj zgradi,spomeniku.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 11 Jun, 2010 02:18 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
Francuski povjesničar, po imenu Francois Pouqueville, je napisao nekoliko djela o Grčkoj. On je putovao i boravio na Balkanu, i proveo izvjesno vrijeme u samoj Grčkoj, a po povratku u Pariz objavio je svoja zapažanja. Njegovi kritičari su osobito isticali tačnost njegovih opisa, a i originalnost njegovih zapažanja, zasnovanih na činjenicama.
Između ostaloga, Pouqueville je pridavao veliki značaj prethodnicima Grka u Grčkoj, Pelazgima ili Pelastima, a njegove zaključke o njima rezimirao je A. Descubes:

"Po Pukevilu ... srpsko pleme Pelazgi (Pelasti) su najstariji stanovnici Grčke ... Atenjani su prisilili Pelazge, da izgrade njihovu Akropolu ... Po tradiciji, oni su naučili svoje pobedioce, Grke, vještinu obrađivanja zemlje; oni su im također predali svoju vjeru, i oni su ih naučili PELAZGIJSKOJ azbuci ... "
Izvor:
. Voyage en Grece 0,1820-1.822.; L'histoire et la description de la Greco, [b]1825.g
; Histoire de la regeneration de la Grece.
. Nouveau Dictionnaire d'Histoire, de Geographie, de Mythologie et de Biographie ...[/b]

Gregor Dankovszky je u svom dijelu "Die Griechen als Stamm - und Sprach verwandte der Slawen - historisch und philologisch dargestellt" ("Grci kao plemenska i jezični srodnici Slavena - povijesni i filološki prikaz") - u neku ruku nastavio naprijed navedenu Herodotovo misao, pokazavši ubedljivim primjerima, kako se jezik drevnih Srba - misterioznih "Pelazga" - prometnuo u grčki.

Nemoguće je objasniti, a još manje prihvatiti ćutanje znanosti o nečemu, što je tako nedvosmisleno i jasno rečeno!

.
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 11 Jun, 2010 15:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

nesto mi ulete u retro - viz - or:
onako skroz off topic, ali me interesuje, ako neko zna, ODAKLE ili jos bolje, OD KOGA,je dosla rec:

A - Z... BUKA...???
malomi sastav ove reci deluje kao da je rec o necemu koje ima sirinu od A,do Z...
a- IZMEDJU NJIH, I SA NJIMA ZAJEDNO
=
BUKA.
sto bi po sastavu reci,simbolicki, moglo da znaci da se radi o buci... svih slovai reci, recenica, a mislim da je to vec
nekakav karmicki IMPEDUS, NAVODJENJE, ZAVODJENJE,t.j.
PROGRAM.
Voleo bih da gresim, kao gresnik.

i...zasto je to tako, zar nije moglo i - AZ - MIR...
ILI AZTISINA...
znam da glupo deluje, samo pitam...???

ALI SAM SE MALO ZAMISLIO.
nadam se da se niko ne naljuti.

pozz
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 198907 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 117748 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 148992 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1688569 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 98373 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1401778 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1621341 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)