UMNE ŠEME
Idi na stranu
1, 2, 3  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
ganima
Iskušenik

Pridružio: 15 Feb 2010

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 12:57 pm    Naslov: UMNE ŠEME
Odgovoriti sa citatom

Evo da počnem sa nečim što već dosta dugo istražujem.

Većina vas je čula za izraz "Ako želiš da napreduješ, moraš se oslobiti kalupa"- Šta to zapravo znači? Odakle kalup u nama, odakle je potekao i ko ga je tu stavio? Osim što postoji nekakva ljuštura u kojoj udobno leži naš mozak, ovde se sigurno ne misli da fizičko oslobađanje od ljušture. (mada će u nekom dalekom evolutivnom razvoju sigurno i do toga doći).

Pa da krenemo od početka. Verujem da će vam većina ovoga što će te ovde pročitati već biti poznatno. Ipak, u uvodu ove priče obuhvatiću već poznate stvari, da bih se kasnije lakše nadovezala na bit cele priče. Kako je ovo veoma kompleksna tema, nemojte mi zameriti ako tu i tamo budem skakala i na druge teme kako bih bolje pojasnila čitavu zavrzlamu.

Kada se inkarniramo u fizičko telo, mi već iza sebe imamo znanja i iskustva koja smo doživeli od "početka" našeg postojanja. Zbog ogromne količine informacija o tim iskustvima, ta znanja su pohranjena u energetskoj mreži svemira, na koju možemo da se konektujemo. Zapravo, mi smo stalno konektovani na "svemirski internet", samo smo zaboravili kako se on koristi. Kao da imate kod kuće internet, a ne znate da ga koristite, ili još gore, ne znate ni da postoji.

Inkarniranjem u ljudsko telo na planeti Zemlji u ovom momentu, vi ulazite u neku vrstu "zatvora". To nam je manje više svima nama koji tragamo za znanjem, već odavno postalo jasno. Šta se tada događa? Kao prvo, dok je osoba još beba, ona još uvek ima jako dobru konekciju na internet. Sada osim te konekcije, počinje da koristi 5 čula za komunikaciju sa trodimenzionalnim materijalnim svetom u kome se našlo. Što više koristi tih 5 čula, to manje koristi svoju prirodnu konekciju sa svemirom. Molim da razumete da je ovo "prirodan" proces sa kojim se svako od nas složio da doživi kada se inkarnirao u trenutno fizičko telo. Složili smo se da na jedno kratko vreme "isključimo" konekciju kako bi iskusili ovaj svet koristeći 5 čula (i naravno sposobnosti našeg uma, logički i emotivni deo mozga).

Dok posmatramo novi svet (koji nam i nije tako novi, s obzirom da smo se već ranije mnogo puta inkarnirali u isti), okružuju nas oni koji se o nama brinu, naši roditelji. Oni smatraju da treba da nas nauče što više stvari, da mi ništa ne znamo, pa nas na svaki mogući način stimulišu da koristimo naša čula. Pevaju nam pesmice, grle nas i ljube, pokazuju nam šarene sličice u slikovnici, nude nam različitu hranu i piće. Te nove i uzbudljive stvari nas toliko zaokupiraju, da mi polako sve više i više zaboravljamo odakle smo došli. Kada malo poodrastemo, i kada počnemo samostalno da koristimo ruke i noge, počinje pravi "trening". Sada nas roditelji uče pravilima ovog sveta. Koja su to pravila? E tu počinje pravi problem. Zapravo, nismo ni naučili da govorimo, a već tada kreće da se formira podloga na kojoj će se stvoriti problemi za čitav naš preostli fizički život.

Dakle, kakva su to pravila kojima nas roditelji uče? To su pravila za koja oni sami smatraju da su "ispravna". Neka od tih pravila su proistekla iz njihovih sopstvenih životnih iskustava, a mnoga su proistekla iz onoga što diktira sistem. Nažalost, velika većina ljudi prihvata ono što diktira sistem bez ikakvog razmišljanja. To je prilično izraženo kod vaspitavanja dece. Roditelji se bukvalno "bombarduju" savetima, kritikama, pravilima na koji način da se brinu o deci, kako da ih hrane, oblače, šta da im dozvole, šta da im zabrane, i kako su i sami neiskusni u ulozi roditeljstva, vrlo lako će poslušati nekog u koga imaju poverenja. To mogu biti saveti onih koji su imali iskustva kao roditelji, a u novije vreme primećujem da "moderne" majka vole savete "stručnjaka", lekara i sl. Znam da svi vi znate primere baš što se ovoga tiče, mnogi od vas su i sami iskusili ovako nešto kao roditelji. Roditelji verovatni imaju ideju da je njihov cilj da dete kada postane punoletno, da bude sposobno da se stara o sebi, da postane samostalno, međutim većina roditelja ne zna kako se taj cilj ostvaruje. Da ne odem previše u drugu temu, nisu samo roditelji ti koji nas vaspitavaju i formiraju.

Kasnije se susrećemo sa drugim autoritetima, onima koji nas nadgledaju u zabavištu, a onda onda i u školi. Čitav sistem je tako napravljen da nas od rođenja pa do kraja života vodi nekakvom unapred određenom stazom! Ako je nešto unapred predodređeno, nije li to onda kalup? Zamislite kako je to ustvari grozno! Zamilite da ceo život imate jedan tunel kojim treba da prođete, i na tom putu su razne prepreke koje vas usporavaju, sprečavaju da napredujete, a van tog tunela je predivno sunčano polje sa mirisnim cvećem, sa bistrom vodom u reci, sa mnoštvom drugih staza, prečica, itd. koje možete odabrati kako god poželite. Vas su učili da treba da idete tim tunelom, da treba da savladavate prepreke, a nikada vam nisu rekli da postoji nešto izvan njega. Mnogi kada odrastu maštaju da mogu da izađi iz tog tunela, da mogu u svom životu da odaberu šta požele, da rade šta žele, ali onda se "sete" da je to nemoguće, jer su učeni da nema drugog puta, osim onog kroz tunel i da je ovaj svet takav kakav jeste i da sve tako i mora da bude.

Problem je u tome što nas od malena uče kako se ovaj život živi tako i tako, mora se raditi to i to, da bi se postiglo to i to, jer, biće vam posle u životu lakše, bićete srečniji. Mora se ići tim putem, i nijednim drugim, mora se ići tunelom i proći sve te prepreke, i ni slučajno se ne sme zaviriti izvan tunela na sunčanu poljanu, jer to ne bi bilo "ispravno". Na kraju se sve svede na to da bez obzira kako god prolazili tim tunelom, svi imamo iste probleme.

Da se vratimo na temu odrastanja. Nakon što smo zaboravili odakle smo došli i šta radimo u ovoj inkarnaciji, zapravo, nakon što smo prekinuli internet konekciju sa svemirom, nama su potrebna nova saznanja. U tu svrhu je aktivan naš Um. U njega se trpa sve i svašta što nas okružuje u 3d svetu. U njega nam trpaju i ono što nam treba i ono što nam ne treba. Taj um je zapravo podloga za pravljenje kalupa. Kalup nam formiraju naši roditelji, i čitav sistem koji nas okružuje. Zapravo, mi smo kao deca toliko nevini i naivni da verujemo u sve što nam se servira.

Mi to prihvatamo kao činjenicu, kao totalno istinu. Sve što kaže onaj koji nam pruža zaštitu, koji nam daje hranu i vodu, obezbeđuje nam odeću i toplo mesto, onaj koga smo prvo upoznali i prihvatili ga kao nešto što je oduvek tu bilo, njemu sve verujemo, sve što kaže. Detetov um prihvata sve oko njega kao istinu, bez analiziranja ili poimanja za istinu i laž.

Ovaj svet je skroz naopačke. Dakle, mi kao svesna bića puna prethodnog iskustva dolazimo na ovaj svet, gde nas tretiraju kao debile koji ništa ne znaju. Oni nam kažu da to ništa nema smisla što je bilo ranije, i da od sada treba da bude tako i tako. Nauče nas kako treba da se ponašamo, kako da govorimo, da peremo zube, oblačimo se, nauče nas da mrzimo, da volimo, i onda kada nas svemu tome nauče, ukalupe nas. I onda nas u školi uče da sve te kalupe koje smo prihvatili da to naučimo da pokažemo i drugima.

Zašto je toliko teško izaći iz kalupa? Tu stupa na snagu priča o umnim šemama. Dakle, u našem umu koji je sada već jako fino oblikovan prema kalupu, postoje ukalupljeni načini razmišljnja odnosno umne šeme. Umna šema je naš način razmišljanja, on je toliko jak i prisutan , da se mi sa njime identifikujemo i smatramo ga za deo naše lišnosti. Zapravo, to dosta ima veze i sa samim Egom.

Nakon što smo "pušteni sa lanca", stupamo samostalno u svet. Roditelji su nas naučili sve što su mislili da mogu da nas nauče, ali šta se to dogodilo? Odjednom gomila nekih problema o kojima nas niko nije obavestio. Zar je ovo život? Zar život takav treba da bude? Ustvari većina ljudi se ni ne zapita ovako nešto, jer su čvrsto prihvatili da postojanje prosto takvo i jeste.

Umna šema je ukalupljeni način razmišljanja koji se odnosi na apsolutno sve što ste naučili u ovom svetu. Sve što mislite da treba da jedete, sve što mislite da treba da oblačite, vaša frizura, shvatanje sveta, religija, politika, pitanje novca, zabava, posao, sve to što sada imate u životu se zasniva na umnim šemama koje ste razvijali od rođenja. To zapravo znači da "vi" niste "vi", vi ste neko koga su drugi oblikovali.

Pisati o ovome uopšteno je dosta apstraktno, pa će se polužiti različitim primerima kako bih bolje pojasnila stvar.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 13:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ODABIR PARTNERA

Svima nama omiljena tema. A meni je jedna od najpraktičnijih što se tiče objašnjavanja umnih šema.

Da li ste razmišljali o tome zašto vam se neko sviđa? Zašto je vaša ideja o idealnom partneru baš takva kakve jeste? Mislite da je to zato što to dolazi od vas saminh? Delimično. Zapravo, vas su naučili, svesno ili nesvesno, da vam se svidi određen tip ličnosti! Odabir partnera povlači za sobom jedno veliko područje, uključujući, ljubav, brak i stravanje porodice. Kada ste sa nekim u vezi, to podrazumeva da sa tom osobom imate određeni odnos, određenu komunikaciju, ulogu, itd. Zapravo prve lekcije o ljubavi i vezama učite posmatranjem odnosa između vaših roditelja. Vi toga naravno niste svesni, ali od malena učite o tome kakav je odnos između vaše majke i oca; žene i muškarca; supruge i supruga; ljubavnice i ljubavnika. Nesvesno, vi upijate "pravila" ponašanja u jednoj vezi. Vi posmatrate nesvesno brak vaših roditelja i prihvatate to kao "idealan" model braka, prihvatate ga kao kalup za sve ostale ljubavne veze.
 Nazad na vrh »
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 13:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ODABIR PARTNERA

Svima nama omiljena tema. A meni je jedna od najpraktičnijih što se tiče objašnjavanja umnih šema.

Da li ste razmišljali o tome zašto vam se neko sviđa? Zašto je vaša ideja o idealnom partneru baš takva kakve jeste? Mislite da je to zato što to dolazi od vas saminh? Delimično. Zapravo, vas su naučili, svesno ili nesvesno, da vam se svidi određen tip ličnosti! Odabir partnera povlači za sobom jedno veliko područje, uključujući, ljubav, brak i stravanje porodice. Kada ste sa nekim u vezi, to podrazumeva da sa tom osobom imate određeni odnos, određenu komunikaciju, ulogu, itd. Zapravo prve lekcije o ljubavi i vezama učite posmatranjem odnosa između vaših roditelja. Vi toga naravno niste svesni, ali od malena učite o tome kakav je odnos između vaše majke i oca; žene i muškarca; supruge i supruga; ljubavnice i ljubavnika. Nesvesno, vi upijate "pravila" ponašanja u jednoj vezi. Vi posmatrate nesvesno brak vaših roditelja i prihvatate to kao "idealan" model braka, prihvatate ga kao kalup za sve ostale ljubavne veze.
 Nazad na vrh »
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 13:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Od rođenja, na vas se vrše različiti uticaji iz okoline koje formiraju vašu sliku o vašem partneru. Kao prvo, to je vaš roditelj, ako ne roditelj, onda onaj koji se o vama stara. Vi će te nesvesno upiti informacije o tome kakav treba da bude vaš idealan partner. Ovo spada u umnu šemu. Vaš um upija kao sunđer, ali ne analizira, ne procesuje ono što upija. Do puberteta, vi ste već formirali nekakavu predstavu o idealnom partneru. Naravno, u tim pubertetskim godinama, slika o idealnom partneru je veoma površna. Privlači vas neko ko vam se fizički sviđa, ima plavu kosu, crne oči, sluša određenu vrstu muzike, itd.
 Nazad na vrh »
Miodrag

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 14:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ganima pozdrav.

Dobra tema ,jer je sveobuhvatna i svako sebe nalazi u svojim umnim semama.

Posto si tek pocela da razvijas temu,ne bih nista vise komentarisao dok ne zavrsis neophodan uvod.

Verovatno ces ukazati i na razlicite pojmove slobode ( manje slozene uslovljenosti ),kao oblike umnih sema i sta sa njima i cemu sluze............
Giba
Mesija

Pridružio: 20 Sep 2008

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 15:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Stvarno odlična tema.

Po mom vidjenju ultimativna, ako se razvije do kraja.
 Nazad na vrh »
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 15:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa iz mog iskustva, čini mi se da je ovo nekakva osnova za razumevanje samog sebe. Dalje se razvija samosvesnost, a onda i sve ostalo. Kasnije ću pisati o tome, sada sam stvarno još na početku.
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 18:55 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Са рођењем тела рађа се и свест,нова чиста од сваке прљавштине и несвесна саме себе.
Гледајући своје тело и слушајући свој ум који је само орган за размишљање она научена од родитеља починје да мисли да су тело и мисли које има она сама.
Убрзо научи ово све што нам је генима написала и бива опседнута својим телом и мислима само зато што није свесна да она то није.
Тако мало по мало свест се изгуби у свом уму и то је смрт. Тренутак када свест почиње да живи пакао свог ума.Тражећи спас она се среће са речју божјом која је посејана у свету и почиње да гаји наду да постоји спасење кроз васкрсење.
Убрзо сазнаје да васкрсење значи поновно рођење.
И почиње да трага за њим.
Једног дана сазнаје да она заправо није ум ни тело већ једна сасвим нова твар.
Затим сазнаје како да направи дистанцу у односу на ум и тог дана доживљава васкрсење тј. поновно рођење тако што постаје свесна себе.
Родила се свест,родио се Син Божји.Амен
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 18:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Нешто размишљам овако како сам упао само сам ти покварио причу.
Слутим да си управо нешто овако хтела да нам испричаш.
Извини.
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 19:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

AHA! Very Happy

Na Superzoni ista ova tema, ali tamo nisam hteo da se raspisem, ovde imam vise slobode. Ovde Sajentologija nije
na tako losem glasu jos.

Cool

Budem video sta mi padne na pamet. Smile
Almsivi
Majstor

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 19:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:

Rodio sam se ja, rodio si se ti, i rodilo se jos mega trilijarde zivih bica. Aleluja.
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 19:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Almsivi ::
Citat:

Rodio sam se ja, rodio si se ti, i rodilo se jos mega trilijarde zivih bica. Aleluja.

Hahahahahaa, Almsivi care! glasses9
 Nazad na vrh »
Almsivi
Majstor

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 20:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Cool

Smatram da smo jednako vredni kao i Isus. Nije on Sin Bozji a mi nismo. Mi smo svi Bogovi.

Mogli bi pokusati definisati izraz: UMNA SHEMA.

Evo moj jedan trenutni pokusaj.

Umna shema je skup raznih konsideracija, ideja, misli i postulata koje je Dusa zauzela svesno i nesvesno.

Sto znaci da neke konsideracije, ideje i misli osoba (Dusa) zauzme svesno, a neke zauzme nesvesno.

Ovo je vrlo bitno. Koristicu ubuduce izraz konsideracije, umesto citavog skupa reci ideje, misli, postulati, mockupovi i sl.

Konsideracija je neka presudba, sud, ili ideja razlikovanja nekih stvari od drugih stvari.

One konsideracije koje Dusa zauzme svesno, te konsideracije moze lako i napustiti ili promeniti po zelji.

Ali, trik lezi u onim konsideracijama koje Dusa zauzme nesvesno.

To je problem ovog svemira.
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 20:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da nastavim.

Dakle, što se tiče same teme o odabiru partnera, a u smislu objašnjenja umnih šema, vaša prva predstava o idealnom partneru je zapravo već formirana umna šema koja se gradila od vašeg rođenja. Zamislite da je ta umna šema o idealnom partneru kao jedno staklo na kome je nacrtan vaš idealni partner, i vi gledate kroz njega. Sve što se ne poklapa sa tom slikom - vi odbacujete, bez ikakvog analiziranja podataka koje primate. Vaš um prepoznaje nešto što mu je strano i to automatski odbacuje.

Tako ste u startu ograničeni sa slobodnim izborom a da toga niste ni svesni. Mislite da je to vaš slobodni izbor, a ustvari nije, nego su vas "isprogramirali".

Šta se dešava? Kada krenete u ozbiljnije veze, vi vučete za sobom umne šeme. Inače Karl Gustav Jung je sliku o idealnoj ženi kakvu muškarac vidi kao idealnog partnera nazvao "anima", a idealnog muškarca kakvog vidi žena "animus". Poslužiću se ovim terminima. Na razvoj anime i anumusa utiču ljudi koji su vas okruživali dok ste odrastali. Na razvoj anime mogu uticati majka,sestra, tetka, vaspitačica, itd. Na razvoj animusa mogu uticati otac, brat, komšija Pera, bilo ko muškog pola ko je imao uticaj u vašem vaspitavanju. Animus i anima mogu biti pozitivni ili negativni. To znači da ako je na razvoj vaše anime/animusa uticano od strane nekoga ko ima negativne osobine, vaša anima/animus će imati takve karakteristike. Pošto vi odabirete partnera koji odgovaraju slici anime/animusa, sasvim je moguće u tom slučaju da ćete odabrati nekoga ko ima takve negativne osobine,a da toga niste ni svesni. Nije slučajno što se kaže da ćerka bira za muža nekog ko je podseća na oca, a sin nekog koga podseća na majku.

Nastaviću...
 Nazad na vrh »
ganima
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Feb, 2010 20:36 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da navedem jedan malo drastičniji primer, koji će mi poslužiti da dalje objasnim poentu ove teme.

Recimo da se dvoje upoznaju, svide se jedno drugome. Nakon klasičnog upoznavanja i perioda zaljubljivanja itd., veza se dalje razvija, krene svakodnevnica. Tu polako isplivavaju prave osobine jedne i druge osobe. (Zapravo,najčešće zaljubljena osoba ne vidi pravu istinu o onome u koga je zaljubljena, zato treba vremena da ta strast prođe kako bi se videlo šta je zapravo ispod površine). U ovom slučaju, koristiću primer gde je muškarac ustvari jedan nasilnik koji fizički maltretira devojku. Ona sa druge strane, umesto da ga napusti, podrvgava se njegovim prohtevima iz straha da ga ne izgubi.

Šta se zapravo događa? Da zanemarimo sada klasičnu priču o karmi, o učenju lekcija itd. To se svakako podrazumeva. Ono što ja želim da pišem je kakvi su uzroci tome, u čemu leži uzrok umne šeme ovog nasilnika, i umne šeme ove devojke koja ne može da se otrgne od njega. Ova devojka je najverovatnije vaspitana tako da nema pravo glasa u kući. Ponižavana je, čak je vrlo verovatno da njenu majku na sličan način maltletira otac. Ova devojka je naučila da veze tako funkcionišu. Da nema međusobnog poštovanja, ravnopravnosti. Naravno, to ne mora da bude pravilo, ali je mogući uzrok. Sa druge strane, njen dečko je došao iz vrlo slične sredine, on je naučio da žena treba da mu se podrvgava i da ga sluša. Možda je čak gledao kako otac tuče majku. On je naučio slično ono što i njegova devojka, samo iz druge pozicije. Kako su njihove umne šeme "kompatibilne", tako je i došlo do toga da se oni privuku međusobno i svide se jedno drugome, bez da su svesni na koji način se privlače!!!
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 105343 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 49020 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 45648 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 32992 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 45738 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 12934 11 Apr, 2008 02:22 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 27732 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)