(Od)gonetanje simbola - (od)gonetanje Kreacije (Postojanja)
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » PLAVI ZRAK
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
plavizrak
Mesija

Pridružio: 07 Jan 2008

Poruka Poslao: 12 Apr, 2010 21:36 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ja bih pokušao da o simbolici razmišljam na neki duhovno-praktičniji način.

PRETPOSTAVLJAM DA SE KROZ SIMBOLIKU SASVIM KONKRETNIH POJAVA I DEŠAVANJA NA ZEMLJI ODRAŽAVAJU NEKE IDEJE I SUŠTINE IZ VIŠIH SVETOVA, NEBESA.

TAKO DA MI TU, ODGONETANU, ODGONETNUTU SIMBOLIKU SASVIM PRAKTIČNO UPOTREBIMO U SVOM ŽIVOTU I U DUHOVNOM RAZVOJU.

Možda možemo da pođemo od osvrta na dan koji nam prođe, sa registrom dešavanja i ljudi sa kojima smo imali kontakte, i sa suštinom tih kontakata.

I da u tome tragamo za smislom i odgovorima.

Da ODGONETAMO ZNAČENJA.

Naravno, u tome nam vežbe u odgonetanju i znanja o opštim simbolima samo mogu pomoći.
"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 01:17 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Imam konkretnu osobu, konkretne postupke, konkretne (npr.) probleme sa njom.

Sve to skupa ima svoje značenje.

Da li je svejedno - koje značenje?

Kako shvatam: tu osobu, njen postupak, problem sa njom.

Ili od značenja-mog shvatanja zavisi moja reakcija?

Reakcije su mi-nam spontane. Ako me uvredi - reagujem onako kako reagujem (uvređeno, besno, postiđeno, itd.).

Da li su, bile, ispravne, reakcije?

Da li se zapitam(o) nad tim?

NE ZNAČI, SAMO PO SEBI, DA JE SPONTANA REAKCIJA I ISPRAVNA.

AKO SE ZAPITAM NAD ZNAČENJEM - MOŽDA NEŠTO NAKNADNO SHVATIM.

Naknadno osvestim svoju reakciju.

Trasiram put, kako da se postavim ubuduće.

Gde su tu simboli i simbolike?

Simbol je, po nekoj vrsti definicije, konkretna oznaka za nešto što je apstraktno (golub -mir).

Osoba-njen postupak-moj postupak: predstavljaju nešto konkretno.

Nešto što ima svoje dubinsko apstraktno izvorište, ishodište. (U nekim dubljim ili višim sferama, bilo naše unutrašnjosti, bilo spoljašnjosti.)

Kao u simbolu.

Mi smo stalno u mrežama odnosa, problema, ciljeva.

Veza između svih njih mora postojati.

Svejedno što je svojim uobičajenom percepcijom i mišljenjem ne uočavamo.

Možda su tu, U ODGONETANJU TE MREŽE, "portali", "kapije" za višedimenzionalnost mišljenja. (Koju sam slutio u nekoj drugoj temi, pa mi je iskliznula iz pažnje.)
"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 07:39 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Svako pitanje-problem samo po sebi ima više aspekata-uglova viđenja-karakteristika.

Svako pitanje aspekt pripada koncentričnim krugovima konteksta, celina, oblasti.

I u svakom kontekstu ono je u prepletu sa drugim, pripadajućim pitanjima-problemima, i njihovim aspektima.

To je u horizontali, u ovozemaljskoj ravni sagledavanja.

Ako je horizontala odraz Viših svetova...

...Onda postoji i vertikala značenja.

Simbol je, da se podsetimo, konkretna oznaka za apstraktnu suštinu.

Što znači: da je svaka ovozemaljska pojava (pitanje-problem) SIMBOL, OVOZEMALJSKIM USLOVIMA SAOBRAŽENA, ILI - U NJIMA ODRAŽENA SUŠTINA IZ VIŠIH SFERA.

Primer: kompjuter ne može biti OVOZEMALJSKA SAMONIKLA POJAVA.

U BHS se kaže: ideju kompjutera su dosegli neki pojedinci. Ideju ili aspekte ideje.

Oni su je razradili i konkretizovali saobrazno ovozemaljskim uslovima i logici ovozemaljskog postojanja.

A suština je u Višim svetovima, u "kompjuterski" "organizovanoj" Internoglobalnoj svesti ili Univerzalnom Umu, sa klasifikacijom svih informacija približno kao u kompjuteru.

(Od)gonetajući i sve aspekte jedne pojave u pripadajućim kontekstima, kroz mrežu aspekata svih pojava u kontekstu - mi sklapamo svojevrsnu HOLOGRAMSKU SLIKU ZNAČENJA SVAKE POJAVE.

A (od)gonetajući SVAKU POJAVU KAO SIMBOL ODRAŽEN IZ VIŠIH SFERA - MI DOPIREMO DO NJENIH MOGUĆIH SUŠTINA U VIŠIM SVETOVIMA.

I TO BI, VALJDA, BIO PUT U VIŠEDIMENZIONALNOST MIŠLJENJA.

* * *

Hvala Proti, koji me je inspirisao!
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 11:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Нема на чему, инспирација је обострана.

Осим ових 7 греха-страсти често се помиње и Славољубивост , док Завист бива замењена Тугом. То може мало да збуни.

Често се може наићи на грешке у литератури када је Дрво живота у питању. Ја сам годинама радио са Дрветом у коме је Binah-у додељен Сатурн, али уверен сам да је он у Dath-у. Чак сам нашао и сличицу на Нету!?

Где је кључ Кабале?
Па у Светом Писму!
1. Мојсијева, 9. глава:
Citat:
13. Метнуо сам дугу своју у облаке, да буде знак завета између мене и земље.
...
17. И рече Бог Ноју: То је знак завета који сам учинио између себе и сваког тела на земљи.

Дуга има 7 боја и то је кључ.
Имамо 11 Сефирота од којих три највиша немају боје већ светлости (Белу, сиву и црну), њима се некада додељују далеке Планете, некада сазвежђа, а некада ништа, Боље и ништа него да се натеже субјективистички.
Малкут је Земља, он је у спектру боја, или смеђ као када на ликовном смућкате темпере у чаши за воду. Шта остаје између Њега и Земље по кључу из Библије?
Остаје 7 Сефирота којима су јасно додељене 7 Планета.

1. Понедељак – Месец - Yesod - Кроткост - Гнев – Треће око?

2. Уторак – Марс - Geburah - Смерност – Гордост – Сакрална чакра?

3. Среда - Меркур – Hod - Уздржљивост – Неумереност – Грлена чакра?

4. Четвртак – Јупитер - Chesed - Дарежљивост – Среброљубље – Крунска чакра?

5. Петак – Венера - Netzach - Морална чистота - блуд - Срчана чакра?

6. Субота – Сатурн – Dath - Милосрђе - Завист – Коренска чакра?

7. Недеља - Сунце - Tipharet - Ревност – Лењост – Соларна чакра?

Прво ми је све изгледало логично, али кад сам додао и чакре, сад је ово више Бувљак, него озбиљна студија!? Shocked
Ето, Тале и ја смо се засад поклопили у свега нула (0) тачака – идемо у следећи круг. Laughing

Енигма Плаво-седмо-зраковог аватара је још нерешена, мада ту је негде и Слобадиди који зна решење и Гордијевог чвора - за њега ово није ништа.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 13:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Svaka cast Proto,

Sto se Binaha tice, to je za poduzu raspravu. Mozda jednom drugom prilikom.

Zadivljen sam tvojim poznavanjem Drveta zivota. Malo je takvih.

Bilo bi zgodno kada bi Pravoslavna crkva prihvatila model Drveta zivota.
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 14:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ма није то познавање, него више нагађање. Мислим да је то случај код већине. Ипак годи ми када ми то кажеш, ипак си ти ауторитет - и практични и теоријски (без зезања).
Ја сам Дрво проучавао кроз Таро, контеплације и ритуалне призиве - давно то беше.

Што се Православне Цркве тиче, она у себи садржи све истините моделе, бар ја тако верујем. Дрво живота је такође део Догме, ти си то питање фино начео на једној теми на твом подфоруму.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 14:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Odlično nam ide.

Doduše, kerećemo se na paralelnim kolosecima, ali idemo u istom smeru.

Podudarna koincidencija...!

Baš sam rukom zabeležio (nisam bio pored kompjutera) ideju o drvetu kao simbolu Kreacije, nisam stigao da prekucam, a... eto...

Kasnije ću to da prenesem, jer se radi o malo drugačijem uglu viđenja.

Još da se Talerman malo jače inspiriše...!
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 14:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KOMPJUTER – SIMBOL INTERNOGLOBALNE SVESTI ILI UNIVERZALNOG UMA

Internoglobalna svest bi bio „Kompjuter“ Zemlje, u kojem se skladište sve informacije iz svih dešavanja na Zemlji, od njenog postanka.

Univerzalni Um – „Kompjuter“ celog Svemira ili Kreacije (imajmo u vidu samu ideju, još smo predaleko od nekih konkretnijih razgraničenja).

Kompjuter ima sistematizovane informacije po oblastima, odnosno po sistemima, podsistemima, nadsistemima.

Nadsistem (npr: sve nauke na Zemlji), ima sisteme (pojedinačne nauke) i podsisteme (oblasti u svakoj nauci).

U „manuelnoj“ pretrazi idemo iz viših sistema ka nižim. Npr: sve nauke na Zemlji – lingvistika – fonologija – glas, uloga glasa u formiranju značenja.

Kompjuter sam obavlja pretragu, mi mu zadamo pojam.

Što bi trebalo da znači da isti princip važi i za Internoglobalnu Svest (Univerzalni Um).

Ova organizacija informacija i pretraga svakako u obrnutom smeru odgovara procesu stvaranja, tj. Stvaranja.

U stvaranju-Stvaranju se ide od generičke (geneza – nastanak) , suštinske ideje, i iz nje se razvijaju sistemi, podsistemi, do detalja osnovne informacije.

Npr: generička Ideja naše Galaksije (Mlečnog puta), pa Orionov spiralni krak, pa Sunčev sistem, pa Zemlja, pa kontinenti, onda je čovek nastavljao – države – naselja – porodice.

Dakle, svaki sistem u Kreaciji ima svoju posebnu hijerarhiju sistema.

I SVAKI OD NJIH SE IZVODI IZ SVOJE GENERIČKE IDEJE.

Zemlja predstavlja takav, za nas, za sada – ogroman sistem, sa hijerarhijom sistema i podsistema.

Naš pristup internetu – informacijama iz različitih sistema.

Potrebni su određeni uslovi, šifre...

Određeni uslovi i „šifre“ su svakako potrebni i za pristup Internoglobalnoj Svesti (zadržimo se za sada na njoj, za sada nam je i ona previsok domet).

TO SU FREKVENCIJE VIBRACIJA SVESTI, NIVO SVESTI.

Po analogiji sa kompjuterom-simbolom: trebalo bi da, onaj ko stekne te uslove-„šifre“, fokusiranjem na određeni pojam – do njega i dođe.

Možda u početku „manuelnom“ idući kroz hijerarhiju sistema.

Kasnije: na automatsko biranje.
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 14:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KO DA VERUJE U OVAKVE FANTAZIJE?!

Uzviknuo bi trezveni Prota, ili neki drugi Trezveni Član (isključujući Članove Rakijaše, eno ih, izjašnjavaju se na jednoj temi).

KO VERUJE U NEŠTO – TOME I TEŽI.

Ne znači da će uvek, da će baš on to postići, ALI NAPOR FOKUSIRANJA I TEŽNJE JE NEKO MORAO DA ZAPOČNE.

Leonardo je ostavio nacrt letilice.

On je započeo sa tim verovanjem, ali ga nije ostvario.

Braća Rajt su nastavila sa tim verovanjem, pa su ga i ostvarili.

Za nekoga pre njih – čovekovo letenje je bilo glupost.

Kao i danas mogućnost da svojom svešću uđemo u Internoglobalnu Svest.
 Nazad na vrh »
Petar iz Podgorice
Duhovni učitelj

Pridružio: 07 Jan 2009

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 14:16 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vas trojica uopšte niste na istom koloseku iako se slažete oko koječega.

Ili je možda do mene? Shocked

A šta je Plavizrače smisao kompjutera prije nego ga zatrpamo podacima?
Ili bolje da pitam, šta je ,,ideja"?
I je li poenta u količini podataka?
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 16:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Petar iz Podgorice ::
Vas trojica uopšte niste na istom koloseku iako se slažete oko koječega.

Pero, zalazimo u ovoj temi na drugačiju logiku.

Kroz te naočari posmatrano - ja vidim iste koloseke.

NAŠE AKTIVNOSTI SU SIMBOLI ODRAŽENIH SUŠTINA IZ VIŠIH SVETOVA.

Isti kolosek je - (OD)GONETANJE SIMBOLA.

Paralelnost je ovde zanimljiva.

Jer svako može, ja ne znam da li će hteti, i da li će nastaviti - da goneta simbole iz svoje oblasti interesovanja.

P.S. Kad spomenuh "naočari"...

Ne oglašava se Almsivi, koji je rekao da ga zaslepljuje moj "avatar", pri čemu sam mu preporučio da stavi naočari i oboji levu polovinu oba stakla plavom bojom.

Ne znam da li je eksperiment uspeo. Rolling Eyes
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 16:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Internoglobalna Svest i Tandara Manadara Apstrakcije, rekao bi gorecitirani eventualni Trezveni Član.

To jesu visoke apstrakcije, u njih sam slučajno zašao, pošto mi se „ponudio“ primer sa kompjuterom kao simbolom.

Moja je namera da preko ovih simbola, preko (od)gonetanja simbola na Zemlji, otkrijemo ključeve za lakše shvatanje svakodnevnih naših ovozemaljskih dešavanja.

Da znamo šta nam se i zašto dešava, kako da se ispravno postavimo prema svemu.
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 17:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Petar iz Podgorice ::

A šta je Plavizrače smisao kompjutera prije nego ga zatrpamo podacima?
Ili bolje da pitam, šta je ,,ideja"?
I je li poenta u količini podataka?

Odgovoriću, ali prethodno mora da dođe jedno objašnjenje koje je osnova...

Inače, kao što smo već spomenuli: mi se ovde bavimo (OD)GONETANJEM.

A ne davanjem dokaza.

Možda je kod simbola dokazni postupak i nemoguć.

Jer je jedna od karakteristika simbola: VIŠEZNAČNOST.
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 17:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Paralelno pricamo, ali pricamo.
Hvala Protomajstore na komplimentu. Iako mi tvoj kompliment znaci, ja nisam drugo neko skruseni ucenik koji nastoji nesto i da nauci.
Posto smo spominjali broj 7 koji je ocigledno mnogo vazan iz raznoraznih razloga i posto mi je Plavi Zrazak pozeleo inspiraciju,
evo mogu pre nego sto se sasvim udaljim od teme, da napisem i sledece:

Prema Origenu (Protinom omiljenom filosofu teologije), ofiti su verovali u postojanje sledećih sedam arhonata koji sačinjavaju Hebdomad (SEDMICU): Yaldabaoth (Saturn - glavni arhont-Demijurg) Jao (Jupiter), Sabaoth (Mars), Adonaios (Sunce), Astaphaios (Venera), Ailoaios (Merkur) i Oraios (Mesec). Ofiti su pridavali poseban značaj Yaldabaothu nazivajući ga tiraninom koji je pokušao da sakrije zmiju da je Adam i Eva ne vide. Prema Pistis Sofiji, prvi od sedmorice arhonata koji sačinjavaju Hebdomad nije Yaldabaoth već je Jao ili Jao Veliki.
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 13 Apr, 2010 18:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Svaka čast, Talermane, stidljivo ti se otkravljuje inspiracija, ali, poneće tebe talas kreativnosti ove teme, to mi se prikazuje!

U STVARI, DA KAŽEM OZBILJNO, IMAM OSEĆAJ DA ZAISTA ZALAZIM(O) U NEŠTO KLJUČNO ZANIMLJIVO...!
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » PLAVI ZRAK
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 2 od 7

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka PORUKE ŠUME 37 Zockey 20408 01 Maj, 2011 00:41 am
woman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 97159 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aktiviranje DNA- Kodirana poruka 26 Vesna 17387 13 Dec, 2010 13:03 pm
Pitija Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pra-Stvaratelj na Putu 3 adminfob 23574 13 Feb, 2010 11:11 am
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka I... "NEKA DISKUSIJA TEČE" 296 Dušan 100267 02 Feb, 2010 09:34 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PORUKE SVETLOSTI 54 Analeta 24247 20 Apr, 2009 21:51 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka KAKO KANALIZIRATI ? 48 jasna 23290 18 Nov, 2008 03:19 am
talerman Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)