Zajedničko iransko poreklo Srba i Hrvata ?
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 03:55 am    Naslov: Zajedničko iransko poreklo Srba i Hrvata ?
Odgovoriti sa citatom

.
Zajedničko iransko poreklo Srba i Hrvata ?

Izgleda da je istorija dosta bila zbrkana za naša dva naroda, ali polako, naučnici slobodni od političkih agendi, otkrivaju pravo poreklo i redosled događaja kroz istoriju.

Prema nekim novijim istraživanjima, u vreme pre velikih seoba naroda ( pre pada zapadnog Rimskog carstva ), dva bratska plemena Iranskog porekla pošla su u veliku avanturu.

Srbi i Hrvati su nekada bili plemena Iranskog porekla, iz predela severno od Crnog Mora i Kavkaza. Prvobitni Srbi i Hrvati su bili samo deo nacije koja je kroz istoriju bila najpoznatija pod imenom Skiti. ( po hronoloskom redosledu, prvo su znani kao Kimeri ( simerijanci ), Skiti, Sarmati, Alani, a danas su direktni potomci ovih drevnih ratnika i kavkaski narod Oseti.

Iako su ih istoričari nazivali raznim imenima, ova plemena su sami sebe nazivali raznim verzijama reči Arijevci. ( Današnji Oseti sami sebe zovu Ironi, a njihov pređašnji naziv -Alani, je takodje samo verzija naziva Aryani ).

Podseticu vas da Iran u prevodu znaci -zemlja Arijevaca, i da su osnivači onoga sto mi znamo kao Persijsko carstvo, bili upravo Arijevci.
Persijski Carevi ( Darije, Kserks, Artakserks itd. ) su sami sebe nazivali Arijevcima.

Prema ocu istorije, Herodotu, Persijanci su u to doba ( 400 p.n.e ) bili tipične Arijevske fizionomije, mada su se kroz vekove dosta mesali sa drugim narodima, kao sto su Elamiti ( slični Dravidima ) i drugim belim mediteranskim narodima, kao sto su Semiti ( Asirci, Arapi itd. ) i Kavkaskim narodima.

Svi drevni istoricari se pri opisu Skita, Sarmata i Alana ( Arijevaca ) slazu u tome da su izrazito visoki i snazni, i bili su dobri ratnici.

Žene su takodje bile i ratnici, antički mit o Amazonkama potiče upravo sa tih prostora. Masageti, jedno od Arijevskih plemena
imalo je, prema Herodotu, Kraljicu-ratnicu ).

Dakle, prema nekim lingvističkim istraživanjima, sama imena Srbi i Hrvati vode poreklo od ovih ratnika iz stepa.
Čak i danas, u Iranu postoje provincije Serbestan i Horuvatia, i postoje čak i Iranske legende o Caru koji je naselio Sarve i Horuvate u novoosvojene provincije u Evropi.

U Sarvestanu, u Iranu, danasnji stanovnici su muslimanske veroispovesti, mada i dalje nose drevne narodne nošnje ( opanci!!! ) i njihove žene ne nose feredže i zarove.

http://www.netiran.com/Htdocs/Clippings/Art/981022XXAR02.html -Serbestan, zemlja kedrova, 800 km juzno od Teherana

U doba seobe naroda, Srbi i Hrvati su se naselili u Evropu, najdalje na zapadu, u danasnjoj Saksoniji i Sleskoj. ( Saksonci su takodje, imenom, Skitskog porekla ).

Kasnije su se Srbi naselili u današnjoj Slovačkoj ( Bela Srbija ) a Hrvati u juznoj Poljskoj ( Bela Hrvatska ). Srbi koji su ostali na zapadu se i dan danas zovu Lužički Srbi.

Vizantijski Car Heraklije pozvao je Srbe da se nasele u Makedoniji ( Severna Grčka i današnja Makedonija ), odakle je trebalo da odbiju invaziju Avara.

Odatle se gubi i poslednji trag drevnih Arijevskih običaja među Srbima i Hrvatima, jer su oba naroda primili Hrišćanstvo.

Jedno od ovih Iranskih ( Arijevskih ) stepskih ratničkih plemena bili su i Alani. Njihova putesestvija su jos neobicnija od Srpskih i Hrvatskih.
Alani su iz stepa severno od Kavkaza krenuli zajedno sa Gotima na krstarenje po Evropi. Bili su u sluzbi, kao placenici Rima.
Alani i Goti su u 3. veku osvojili Rimske gradove na Balkanu, po Severnoj Italiji, Francuskoj i Španiji.

Alani su zajedno sa Vandalima osnovali razna mala kraljevstva po Španiji, a na kraju su stali u današnjem TUNISU (!) u Sev. Africi.
Njihovo kraljevstvo su srusili Mavri u 7. veku.

Alani u Francuskoj su osnovali i neke gradove blizu Orleana. Alanski plaćenici su bili na ceni cak i u 11. veku, kada su ih Normani poveli u osvajanje Britanije. Alanska konjica je u bitci kod Hejstingsa 1066. bili jedan od vaznih faktora pobede Normana nad Anglo-Saksoncima.
Genetski gledano, naslednici prvobitnih Alana, su današnji Ukrajinci i Oseti ( Ironi ) sa Kavkaza.

Na Balkanu su Alani bili prisutni i u doba Nemanjica. Srbi su ih tada zvali Jasi, i cinili su deo Srpskog plemstva, sve do konačnog pada Srbije pod Turcima Osmanlijama u 15. veku.

Tragovi ostaju, kao npr. na zapadu, ime Alan ( sto je verzija reci Aryan ), a na nasim prostorima i dalje ima prezimena sa prefiksom Jas. U doba Nemanjića, u Srbiju su naseljeni i Saksonski rudari , koji su danas znani kao Janjevci.

(Autor Awar)
.
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 09:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hy Vesna!

Kao već znaš ja te duboko poštujem ali ponekad malo mi je ćudno ono što pišeš ne u osobnom smislu (svako ima slobodu da piše to i ono u tom to je sve ok) nego u strućnom smislu.
Ponekad ste izvorno Etrurci, onda već Velišani odn. Kelti, pa sada ćak i Skiti.....

O Skitima zna se dje ima je izvor i takisto sa kojima su "genetski" bliski. Skiti su genetsko preci od jednog djela Turca i Perzijca.... Znaći: vi ste izvorno i Turci i Perzijci (!) a prema toj teoriji niste ni Kelti ni Etrurci ni Sloveni ....

To samo joe još jedan primjer više kako može da se genetika naših preca jako manipulira - isto kako to rade i npr. nacisti koji vide svugde svoju Arijsku nadrasu.

Pa da, ona rasa tamo kod crnom mora izvornu bili su Aryani ----znaći Srbi i Hrvati niste ni Skiti - nego Arijevci od plave krvi ....

O Skitima sam študirao literaturu direktno iz Rusije&Kazakhstana i imao sam kontakte sa muzejima od tamo.
Ćai i ovi Kazakhstanci vrlu su ponosni na svog "Zlatog muža" (The Golden Man from Issyk kurghan) jer potom njega oni su si simbolnu izborili svoju narodnu nezavisnost od Rusije, znaći Skiti&Saka (zlati muž je iz plemena Saka) bili su avtohtoni narod (pleme).
Širom Europe pratio sam u prošlim godinama vrlo dobre i odmevne izložbe o njihovoj kulturi....
Skiti su inaće vrlu interesantni pošto u naše kraje donjeli su konje, pa pantalone (prve hlače) pošto na konju trebali su nositi pantalone inaće u autohtonim tunikama (poput duge košulje) oni bi imali težkoće.

KOd nas u Slo imamo nekoliko najdbi os Skitskih puščica (za luk).

A što se tiće genetike i izvora - nje svaka teorija koju baba ćula baba rekla istinita a nevini ljudi mogu brzo da joj vjeruju ...

Pozdrav!

Smile
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 10:11 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jedan muzej o istoćnim Gotima - blizu nas ovde ga ima (dobro ga poznam):
http://www.museum-globasnitz.at/2-2-Romarski-muzej.html

a ovdje ove znane lubanje (glave) od Istoćnih Gota koje su u ovom muzeju:
http://www.oesterreich-netz.de/193/Redaktionsreise-klopeiner-See/schaedel-museum-globasnitz.html

Pozdrav!
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 23:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dreammer ::
Hy Vesna!
Kao već znaš ja te duboko poštujem ali ponekad malo mi je ćudno ono što pišeš ne u osobnom smislu (svako ima slobodu da piše to i ono u tom to je sve ok) nego u strućnom smislu.

Brate Dreammer, nisam ja autor teksta, nego dole potpisani pod pseudonimom Awar.
Ja sam samo istraživač i tragalac, kao i većina članova ovog foruma.
Postavljam namerno veoma različite tekstove, iz različitih izvora, da bi se stekao što širi uvid,
i da ne potenciramo bilo kakvo jednoumlje.
Ako imaš vremena, postavi i ti neke tekstove i slike,
pa da pomogneš svim ljudima koji istražuju poreklo naroda sa ovih prostora.
Svako dobro !
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 09:15 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa i meni se čini da se na ovoj temi može naći više teorija različitih autora o porijeklu naroda. Naprosto, diskutira se o tome. Nekto zna više, netko manje o nekoj od inezesnih, ali samim time što su na ponudi različite teorije meni se ne čini da se deicidirano tvrdi za ikoju od njih da je baš ta istinita.
Jest da bismo voljeli kada bismo saznali koja je istinita...e, pa, eto, i ovo je mali doprinost traganju.

Osobno, upoznata sam s ovom gornjom teorijom o iranskom podrijetlu Srba i Hrvata, ako se ne varam i naš službeni obrazovni sustav je je spominje, ali više okvirno, kao odskočnu dasku za praćenje bliže istorije Hrvata, ali u suštini, upravo u ovim natuknicama.

Što se tiče Alana: nedaleko Rijeke, na magistrali u pravcu Senja, malo prije Senja je skretanje za mjesto Alan. U brdu je, (pored Krivog puta).
Ne znam odakle vuče etimološki korijen, ali zanimljiva analogija, ili možda i slučajnost.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 09:32 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zdravo!

Imam osjećaj - da danas kao da je moderno da se izdvajaju teorije koje izbegavaju "Slovensko" poreklo tih i ovih naroda.

Nisam rekao da Alani i Skiti, Sarmati etc ....nisu utjecali na kasniji razvoj naroda.....
Istina je da plemena su se selila širom sveta i da svi mi imamo u genetici odredjeni % gena od tih starih preca.... Ali da je opšti izvor negdje to je suviše fixna kauzalna tvrdnja. Namadska plemena nisu bitno utjecala na genetski profil autohtonih ljudi takvo je moje mišljenje.

NI Alani ili Skiti sami nisu bili sami na nekadašnjem prostoru Srbije ili nisu samo Alani zauzeli nekvu xy geografsku zemlju. To su bili nomadska plemena i selila su se tamo ovamo ....

U Centralnoazijskom teritoriju praktićko veliki broj europskog stanovništva ima izvor ne samo Srbi ili Hrvati ali to ne od vremena Skita i njima slićnima plemenima nego puno više nazad u dobu na kraju neolitika prije nego su se Arianci podelili na dve struje: na ono koja je šla prema istoku u Indijski teritorij pa na one koji su krenuli prema zapadu.
I opet nisu to bili samo Arianci .... nego Praindoevropljani....

Tako da kod izvornosti naroda nije odgovor samo jednoznaćan a suviše raznoraznih teorija samo zamagljuje pravu istinu....ljudi nemaju sredstva da provjeruju infose tako da zapravo nastaje još veća zbrka. Svako onda može da vidi ono što oće a to ne znaći da osoba pozna istinu.

Genetica je tako ćesto zloupotrebljena naravno i u nauci i to nije ok.

Pozdrav!

Ovaj post je izmenjen!
Možete pogledati prethodne verzije...
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 09:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link:
http://www.stormfront.org/forum/t113191/

U Prvom postu pojavljuje se naziv "prasrpski" jezik .... to je puka laž. I istotako plemena nisu se selila iz Indije nego u Indiju su došla iz zajednićkog Centralnoazijskog teritorija.

I opet: kao sam gore već rekao: zamenjuje se više tisuća godina!
Skiti i druga plemena (to nisu narodi!!) existirali nisu u vremenu neolita.

Tako da zbrka ima velika i opet: u sanskritu nema samo slićnosti sa srpskim jezikom, nego i sa slovenaćkim kao prvo: agni - oganj (dali vi ne kažete vatra za oganj?) slovenačko: ogenj; a dialekt i: ojgn = već vrlo slićnu ind. agni.

Još šta sam opet i opet i opet naglasio kad sami bio u korespondenci sa Dr. D. Stifterom iz Beća sa fakulteta indogermanistike:

Ljudi ćesto mješaju genetićki - geografski i kulturni izvor nekog naroda....

To sve nije isto i nije nužno da se poklapa.

KO zna šta je ona rjeć na Sumerskom znaćila? (Srbin)

Za samu odredjenu rjeć i njeno konkretno izvornost važano je svako slovo u njoj - svaki detajl može da i podeluje drugo znaćenje po pitanju izvora. Slićnosti mogu da su samo tako površne .... Nema ih samo u srpskom jeziku i nije srpski jezik onaj "izvor" nego Pra-Indoevropljanski jezik.

To sam vama već napisao ali Skiti i drugi nemaju veze kao plemena sa ovim Pra-jezikom i sa Srbima ili Hrvatima ili Slovencima.

Dobro poznajem teorije i kod nas: eto, pa onda ste vi Srbi Veneti (kao i mi Slovenci) jer kod nas i u Italiji i u Austriji i u Kanadi itd .... su snažni Venetologi i Venetska teorija, koja taćno zbog pogrešnog tumaćenja kulturnog/jezićkog/geografskog izvora svugde vidi samo Venete: i ti Veneti su Sloveni i Slovenci kao već rjeć izkazuje, (eto: vama se svidja tako površno tumaćenje jezikovnih izraza?) jedini su najpristniji tragalaci ovog Pranaroda....
Venetologi našli su istorijska prićevanja i zapise o rjeći Slovenac, itd .... (ima ih u Grćkoj, pa u Etruriji) ...itd ... pa opet korjeni u slovenaćkom pa i u keltskom/galskom jeziku pa i u romanskim jezicima mogu da se tumaće potom tog "venetskog koda" razumjevanja. Znaći: Veneti=Slovenci (a ne Srbi) su opšti kluć za izvor uskoro svih kasnijih naroda u Europi.
Istina je, da mi imamo u zemljama Alpe-Jadran napise u venetici .... ali samo pogledajte domet tog tumaćenja..... Isto dješava se vama.

Tako da bez veze vjerovati tako izmanipuliranim idejama. Ima ih i imat će ih i u budućnosti ali samo zavaravaju nevine i neizobražene ljudi.

Pozdrav!

Ovaj post je izmenjen!
Možete pogledati prethodne verzije...
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 10:15 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Na leksičkoj razini ima puno, čini mi se najviše vidljivih primjera iz kojih se može pratiti trag do nekog lingvističkog općeg, zajedničkog, dakle porijekla sdašnjih naroda, a nekadašnjih plemena koja su se ili asimilirala ili nametnula svoje običaje, jezik i kulturu (neki kažu barbarizam).

Ali upravo zbog njezinog svojsta prijemčljivosti, leksička razina ujedno je i najtanji argument za dokazivanje porijekla ( dakle, sklona je uvozu riječi, tuđica, korijena..)

Morfološka je najtvrđa, najjača razina u jeziku. Ako u morfološkoj ravni postoji konstrukcija, onda je gotovo pa sigurno da je nešto originalno, i tu znanstvenici grade svoje pretpostavke ili teze. Ovisi.

Dakle, "agni" može biti izvorište za oganj. Mislim da svi Slaveni (sloveni) u dijalektima i narječjima koriste ovu riječ za vatru (makar oganj je po meni sadržajno izraz koji pokriva šire značenje od same vatre, mislim da semantičko polje zahvaća i žar i vatru u riječi "oganj" - čista digresija).

Ali, agni isto tako može biti import iz latinskog (a možda i iz grčkog, ne znam grčki) za riječ angel, anđeo, jagnje.

Janjac na žaru. Oganj.
He,he...
Istina je da se u gornjem retku šalim, ali istina je i da se ovako izvlače jezične analogije kojima se može analizirati porijeklo neke riječi. Kao što rekoh na početku, leksička razina je zato najneuvjerljvija za ozbiljne lingvističke dokaze.
 Nazad na vrh »
Ans i Eva Jargi
Napredni tragalac

Pridružio: 29 Mar 2010

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 18:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dreammer ::
Link:
http://www.stormfront.org/forum/t113191/

U Prvom postu pojavljuje se naziv "prasrpski" jezik .... to je puka laž.

Brate Dreammer,

Prvo da pohvalim tvoj iskren i dobronamerni doprinos koji daješ u radu ovog foruma.

U to ime i jedna dobronamerna primedba u vezi citiranog (nadam se da se nećeš ljutiti):

Za ono što nije dokazano ne kaže se da je „laž“, nego nedokazana tvrdnja, teza, hipoteza, teorija ili šta već ...

Tako da gledano Ansovim ušima koristiš grube i prejake reči kada za rečenu tvrdnju kažeš „to je puka laž.“

Time ne samo da reaguješ neprimereno, nego se još stavljaš i u ulogu sudije koji zna „puku istinu“ o istinitosti tvrdnje koja je iznesena.
...

A što se tiče rečene tvrdnje, da iznesem i vlastiti stav po tom pitanju, kada se već javih:

Vedam da se u davnoj prošlosti koristio „protoindoevropski“, kao jedini jezik svih današnjih naroda koji se danas nazivaju indoevropljanima, i da je to bio jezik stariji od sanskrita, jezik kojim su napisane vede, i da mu je od današnjih živih jezika najsličniji današnji srpski (hrvatski) jezik.

I još vedam da su od tog najbrojnijeg naroda, kojim se govorilo još pre nego što su sazidali kulu Vavilonsku, nastali ne samo današnji Srbi i Hrvati, nego i svi današnji slovenski, germanski, romanski i drugi indoevropski narodi i nacije, kao i sva danas poznata indoevropska pisma.

Narod koji predstavlja koren i centralno stablo svih današnjih indoevropskih naroda, pre nego što mu se razviše ostale grane u vidu drugih naroda i plemena (što je savremeni izraz za naciju), sve do V veka nove ere zvao se SRBIMA, a od tada SLOVENIMA, a unutar tog naroda postojalo je mnogo stotina plemena.

Srž te ideje rodila se u Ansovoj svesti još pre više od 15 godina, kao osnova za specifičnu igru nameravanja budućih događaja, a sada je u toku početna faza igre „materijalizacije te ideje“, koja će, kako vedam, u doglednoj budućnosti biti prihvaćena i od strane savremene istorijske i lingvističke nauke ...

A suština ove i drugih igrica koje Ans igra jeste u spoznaji da je stvarnost živa, tečna i dinamična, da se uvek odvija sada i ovde, i da se bilo koja ideja u toj stvarnosti može „materijalizovati“ i „opredmetiti“ ako je namera koja je podržava dovoljno jaka i postojana.

Tako je moguće materijalizovati i „buduću „stvarnost u kojoj je ideja o tome da su proto Srbi preteče svih indoevropskih naroda, a srpski jezik protoindoevropski jezik, kao što se može realizovati i ostvariti i ideja da satja juga dođe pre nekog „najavljenog“ vremena ...

Se vedam.

P.S. Nadam se da umne i jezičke smetnje neće biti zapreka da se razumemo u vezi ovog što vedam.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 19:44 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ans i Eva Jargi ::

Narod koji predstavlja koren i centralno stablo svih današnjih indoevropskih naroda, pre nego što mu se razviše ostale grane u vidu drugih naroda i plemena (što je savremeni izraz za naciju), sve do V veka nove ere zvao se SRBIMA, a od tada SLOVENIMA, a unutar tog naroda postojalo je mnogo stotina plemena.

I ja sam došla do sličnog zaključka kroz svoja dosadašnja istraživanja,
tj, da su Srbi PLEME - MAJKA ostalim indoevropskim narodima.

Pozdrav za tebe, brate Jargi !

.
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 19:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Samo bih ukazala na par detalja, čisto zbog preciznosti u raspravi:

- teza je dokazana tvrdnja
-hipoteza je pretpostavljena teza, tj. tvrdnja čija se ispravnost ili neispravnost dokazuje u daljnjem izlaganju i ako se tijekom izlaganja argumenata, izvora itd. prikupi dovoljno argumenata za potkirjepljivanje hipoteze s početka izlagnaja, onda ta hipoteza s početak izlaganja zadobija status teze; odnosno, ako se dokaže suprotno tijekom izlaganja, onda ni hipoteza nije ispravna pa pada u vodu, ali se zato zaključak do kojeg se došlo nameće kao nova teza.

Ovako se pišu seminarski radovi, diplomski,i drugi znanstveni radovi.

Drugo, čini mi se da jari u drugom postu ima logički lapsus kad objašnjava narode i plemena ( korijen i drvo) te kaže:

Citat:

Nacija bi bila suvremeni izraz za narod/pleme, a ne obratno. Čini mi se.
 Nazad na vrh »
Ans i Eva Jargi
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 20:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna ::

Ans i Eva Jargi ::

I ja sam došla do sličnog zaključka kroz svoja dosadašnja istraživanja,
tj, da su Srbi PLEME - MAJKA ostalim indoevropskim narodima.

Pozdrav za tebe, brate Jargi !

Evo se izgleda materijalizuje ideja o kojoj govorim? ... Very Happy Wink

Izgleda da nisi jedina, sestro Vesna, došla do takvog zaključaka.

Srbi kao narod i rasa već je postala hipoteza, a možda možemo reći čak i teza, ili skoro teorija nekih istraživača ovog pitanja.

Vedam da će se ta hipoteza u narednim godinama dokazati sa onoliko dokaza koliko bude neophodno da je i skeptici prihvate kao istinitu. Very Happy
 Nazad na vrh »
Ans i Eva Jargi
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 20:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica ::
Samo bih ukazala na par detalja, čisto zbog preciznosti u raspravi:

- teza je dokazana tvrdnja
-hipoteza je pretpostavljena teza, tj. tvrdnja čija se ispravnost ili neispravnost dokazuje u daljnjem izlaganju i ako se tijekom izlaganja argumenata, izvora itd. prikupi dovoljno argumenata za potkirjepljivanje hipoteze s početka izlagnaja, onda ta hipoteza s početak izlaganja zadobija status teze; odnosno, ako se dokaže suprotno tijekom izlaganja, onda ni hipoteza nije ispravna pa pada u vodu, ali se zato zaključak do kojeg se došlo nameće kao nova teza.

Ovako se pišu seminarski radovi, diplomski,i drugi znanstveni radovi.

Drugo, čini mi se da jari u drugom postu ima logički lapsus kad objašnjava narode i plemena ( korijen i drvo) te kaže:

Citat:

Nacija bi bila suvremeni izraz za narod/pleme, a ne obratno. Čini mi se.

Nije nikakav "logički", niti bilo kakav drugi lapsus, sestro Zvončice.

Nacija je relativno novi termin koji je nastao sa razvitkom buržoazije u zapadnoj Evropi (kako bi se ostvarili njihovi materijalni interesi i ciljevi).

Tom novokomponovanom izrazu ponajviše odgovara stari termin pleme, ili, eventualno, skupina plemena, jer su pripadnici takve zajednice između sebe povezani krvnim, plemenskim i rodovskim vezama, ali se nacije nipošto ne može poistovijetiti sa izrazom "narod", koji je znatno širi i obuhvatniji od "nacije", i obuhvata pripadnike određene zajednice koji govore istim jezikom i imaju istu kulturu i običaje.

Dakle, narode prvenstveno određuju jezičke, a nacije krvne veze.

Inače, jedan njemački stručnjak je još nedavno ustvrdio kako su svi slovenski jezici toliko slični između sebe da, u suštini, predstavljaju jedan isti jezik.

A mi na ovim prostorima srpski podelismo na šest-sedam jezika.
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 20:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa, bemu mu sunce, ne može pleme bit suvremeni izraz za naciju, kad danas više nema plemena u Evropi, nego naroda.

Dobro, Jargi, nije logički lapsus. Ok.
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 21:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.... sa iskrenim poštovanjem prema svima - ali ovo neću više ćitati.

Sretno svima!!! pozdrav.
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka MOLITVA ... 91 Vakan Tanka 38868 26 Apr, 2011 01:33 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE POHVALE 79 Mladen 46869 07 Jan, 2011 11:12 am
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Okupljanje Plemena.... 21 Vakan Tanka 14592 27 Okt, 2010 22:53 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 41554 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SAMOSPOZNAJA 16 Vakan Tanka 16325 13 Jan, 2010 12:55 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 41938 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25148 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)