Yin-Yang u svetlu Hrišćanske vere
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Danko
Iskušenik

Pridružio: 16 Dec 2010

Poruka Poslao: 09 Jan, 2011 11:21 am    Naslov: Yin-Yang u svetlu Hrišćanske vere
Odgovoriti sa citatom

Поштовани пријатељи, текст је предугачак (10 страница), да би био објављен цео на форуму. С тога овде дајем само уводни део, а цео текст можете преузети са линка:

Анализа Јин-Јанг симбола кроз Хришћанско поимање Бога

Како речима изрећи неизрециво?
Како описати неописиво?
Како вечност сместити у пролазно?
Покушај, видећеш колико је поразно.

„Чудни су путеви Господњи.“ Позната је изрека која на жалост не одговара истини. Она даје оправдање и излаз човеку неспремном да се ухвати у коштац са непознатим и неразумљивим доживљајима у којима учествује. А управо смисао нашег постојања је доживети, разумети и вратити се нашем Творцу са спознајом. Доживети, а не разумети, разумети а не пренети значи посрнути, пасти и прекинути везу са Творцем. То значи бити „семе које паде на камен и изникавши осуши се, јер немаше влаге.“ (Лука 8.5).
Ако живимо да би смо стекли искуство, ако смо бића достојна обличја Његовог, ми морамо да разумемо доживљено. Јер улажући труд да разумемо „путеве Господње“, ми остварујемо основни разлог нашег постојања.
„Иштите, и даће вам се; тражите, и наћи ћете; куцајте, и отвориће вам се.“ (Матеја 7.7.)
Не плашите се да кроз молитву питате, да тражите, да куцате. Као што верујете у Њега, верујте и да ће вам молитве бити услишене. Бог нема тајни које скрива пред човеком. Али човек може поднети само онолико од истине колико је спреман да прихвати. Односно само онолико, колико му лично искуство отвара врата Божјим истинама. Стога не очекујте брзе одговоре и брза решења. За бесконачну Истину треба и бесконачно много времена. Али ово не треба да вас обесхрабри. Будите уверени да ћете увек примати онај део истине који сте у стању да разумете.
За сваку особу дођу тренутци када почне да мери себе и гради свој однос према Богу. Тај однос се креће од потпуне вере у Њега до потпуног одбијања Његовог посојања. Овај процес прихватања или неприхватањ Творца, увек прати низ питања које муче човека. Почев од првог основног питања: Зашто постојим? Па на даље. А иза сваког одговора које добије, као паукова мрежа се шири бесконачан низ нових питања која траже одговоре.
Овај текст пред вама је само један покушај сам да се дају одговори на нека од основних питања која муче човека. У процесу тражења одговора пуно пута ћете бити убеђени да сте добили коначано решење, да би сте после неког времена схватили да нисте били у праву. Сви ти међустепени ка коначном одговору су неопходни како би сте своје новостечено искуство уградили у наредни ниво разумевања Божјих Истина.
Дакле, никада не смемо да заборавимо да је разумевање Бога, Његових истина и света који нас окружује обојено јарким бојама нашег личног искуства. Стога ова кратка студија није написана са намером да објави Божје Истине у њиховој потпуној чистоти, већ да их осветли из угла личног искуства писца ових редова.

Смисао постојања
-------------------------
Ученик и учитељ су седели на планинском пропланку и уживали у далеким планинским масивима са снежно белим врховима које ни летње сунце није могло да отопи. А онда пријатну тишину проткану удаљеним цвркутима птица наруши ученик изненадним питањем:
„Учитељу?“
„Да?“
„Кој је смисао нашег постојања?“
Учитељ се замисли и лагано пређе погледом по трави испред њих. Онда упре прстом:
„Видиш ли ону јагоду? Ону црвену и велику?“
„Да видим. Заиста је лепа.“
„Ако одем и уберем је за тебе, ја ћу је умрљати својим прљавим рукама. Не би ти била тако лепа и укусна као када би ти сам отишао и убрао је.“

rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 10 Jan, 2011 22:19 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Не могу да верујем!
Да неко ко је написао овако леп текст ''Јин-Јанг у светлу Хришћанске вере '',покаже тако мало разумевања кад је у питању хришћански поглед на свето тројство.
Лепо ти изгледа сајт,мали а леп.
Одушевљен сам текстом''Јин-Јанг у светлу Хришћанске вере '',и препоручујем поестиоцима да га обавезно прочитају,као и да посете сајт
http://jovanovic.yolasite.com/
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 12 Jan, 2011 10:07 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Прво хвала на препорукама за мој сајт.
Текст Јин-Јанг симбол у светлу Хришћанске вере сам првенствено написао због својих синова, који ће вероватно када буду преко 20-те, почети да ми постављају питања на која сам покушао да нађем адекватан одговор. Због тога га и сматрам својим најјачим текстом.

Што се тиче другог текста, Извориште Светог Тројства, ја сам тренутно у арапском свету и овде сам се сусрео са низом питања које Муслимани обично постављају Хришћанину. Свето Тројство је једно од првих на коме Хришћанин не може да парира, јер никада није ни размишљао о томе. Они тако хоће да ти докажу да је њихова вера једина исправна. Ја заиста не верујем да је мој став о Светом Тројству најисправнији и најбољи. Ја само поштујем изреку неког од грчких филозофа који је био рекао: "Идеје су као мреже, а само онај који их баца - може нешто да улови." Волео бих да видим где и колико грешем, али је тешко наћи некога ко је спреман да дискутује на ову тему.
У сваком случају, намера ми је да у наредних месец-два дана завршим један кратак текст о првим питањима које један Хришћанин добије од Муслимана и моје препоруке како им парирати. Морам признати да су спреминији од нас у овим расправама, јер њима вера налаже да сваког дана читају по нешто из Курана, као да и са тим својим знањем покушају да преведу "невернике" у њихову веру.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 12 Jan, 2011 10:51 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko, lepo je to sto si napisao...

Hriscanstvo je, ipak, pre svega jevrejska religija.

Svi smo mi manje vise Jevreji.

Ako trazimo Sveto Trojstvo, pre cemo ga zato pronaci u judaizmu nego u drevnim slovenskim religijama.

Sveto Trojstvo bi se moglo povezati sa kabalistickim najvisim trojstvom Keter-Chokmah-Binah.

Sveti duh je pomalo nedoradjen element u hriscanstvu.

Otac i Sin su muskog roda, a Sveti duh je neutralan.

Ako povezemo muski i neutralni rod necemo dobiti nista trece iz takvog spoja.

Sveti duh je pre svega iskonska zenska energija. Njen simbol nije beli golub, vec bela golubica.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 15 Jan, 2011 23:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko ::
Прво хвала на препорукама за мој сајт.
Текст Јин-Јанг симбол у светлу Хришћанске вере сам првенствено написао због својих синова, који ће вероватно када буду преко 20-те, почети да ми постављају питања на која сам покушао да нађем адекватан одговор. Због тога га и сматрам својим најјачим текстом.

Што се тиче другог текста, Извориште Светог Тројства, ја сам тренутно у арапском свету и овде сам се сусрео са низом питања које Муслимани обично постављају Хришћанину. Свето Тројство је једно од првих на коме Хришћанин не може да парира, јер никада није ни размишљао о томе. Они тако хоће да ти докажу да је њихова вера једина исправна. Ја заиста не верујем да је мој став о Светом Тројству најисправнији и најбољи. Ја само поштујем изреку неког од грчких филозофа који је био рекао: "Идеје су као мреже, а само онај који их баца - може нешто да улови." Волео бих да видим где и колико грешем, али је тешко наћи некога ко је спреман да дискутује на ову тему.
У сваком случају, намера ми је да у наредних месец-два дана завршим један кратак текст о првим питањима које један Хришћанин добије од Муслимана и моје препоруке како им парирати. Морам признати да су спреминији од нас у овим расправама, јер њима вера налаже да сваког дана читају по нешто из Курана, као да и са тим својим знањем покушају да преведу "невернике" у њихову веру.

Ја сам на теми спасење писао о виђењу тројства онако како ми га је Бог показао.
Овде имаш један текст у којем мало пишем о томе.
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?t=1628&start=75
Погледај можда ти буде корисно а и нема смисла да те тамо муслимани решетају.
Они тврде да Бог не може да има дете јер нема жену.
Међутим има у Богу места и за жену и Сина и све остало што му треба.
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 18 Jan, 2011 23:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Данко,
Веома ми се свиђа текст „Анализа Јин-Јанга“ у целости, додао бих само две напомене:

Citat:
Смисао постојања
...
„Ако одем и уберем је за тебе, ја ћу је умрљати
својим прљавим рукама. Не би ти била тако
лепа и укусна као када би ти сам отишао и
убрао је.“

Не мислим да ће неко ко ми нуди јагоду, било шта умрљати, али онај ко ми нуди гована иако је сасвим чистих руку, умрљати ће и себе мене.
Лепо је кад ти неко нешто да и ти то прихватиш, јер онда је то само твој поклон и као такав је чин љубави.

Citat:
Мислим, значи постојим!“ Рече Декарт.
...
Бог постоји, јер Он мисли! То је аксиом који не треба
доказивати, јер да не мисли не би могао ни да
ствара, а Он је Творац.

Волим, дакле постојим!“ и стим у складу: Бог постоји и ствара, јер Он воли!
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 11:46 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:

Рале, прочитао сам твој текст и наравно да ми се свиђа. Једино бих те подсетио на једну од нјважнијих речи Јога мантри (ведских молитви) која, кроз правилно дисање, служи за смиривања мисли и тела: То је реч Ом, негде се пише Оум - што бих ја рекао на нашем савременом Српском: Ум.

А иначе бих волео да ми кажеш зашто ти се није свидео мој текст о Извору Светог Тројства? Тамо сам само хтео да укажем на чињеницу да морамо поштовати континуитет у вери наших предака. Морамо поштовати и оно у шта су они веровали. Као што рече неки од грчких филозофа: Биће без прошлости не може да разуме садашњост, а биће без садашњости не може да схвати будућност.

Само нисам желео да се ограничим неистином како је од Христа све почело. Напротив, хтео сам да кажем да је Христ, односно Хришћанство, неминовни континуитет у Божанском следу ствари.
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 11:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::
Данко,
Веома ми се свиђа текст „Анализа Јин-Јанга“ у целости, додао бих само две напомене:

Citat:
Смисао постојања
...
„Ако одем и уберем је за тебе, ја ћу је умрљати
својим прљавим рукама. Не би ти била тако
лепа и укусна као када би ти сам отишао и
убрао је.“

Не мислим да ће неко ко ми нуди јагоду, било шта умрљати, али онај ко ми нуди гована иако је сасвим чистих руку, умрљати ће и себе мене.
Лепо је кад ти неко нешто да и ти то прихватиш, јер онда је то само твој поклон и као такав је чин љубави.

Citat:
Мислим, значи постојим!“ Рече Декарт.
...
Бог постоји, јер Он мисли! То је аксиом који не треба
доказивати, јер да не мисли не би могао ни да
ствара, а Он је Творац.

Волим, дакле постојим!“ и стим у складу: Бог постоји и ствара, јер Он воли!

Здраво Прото Мајсторе,
Идеја приче о јагоди је била у смислу да покаже како учитељ може да те научи која је јагода лепа, али ти сам мораш да је убереш ако желиш њену пуну лепоту. Нико не може да те научи да верујеш, волиш или да разумеш. То сам мораш, већ према свом искуству да осетиш дубину разумевања коју ти даје Свети Дух. Хвал ти на коментару, ево ја ћу мало изменити текст приче да буде разумљивији:
"Показах ти је, али ћеш морати сам да је убереш. Јер, ако ја одем и уберем је за тебе, умрљаћу је својим рукама. Веруј ми, не би ти била тако лепа и укусна као када би је ти сам убрао за себе.“

Што се тиче Љубави, она је саставни део процеса стварања. Али јабих ставио следећи редослед ствари: Мисао (Идеја) - Стварање - Љубав. (И хоп! Појави се још једно тројство! Како је то дивно!) Да би се нешто створило, прво мора да се осмисли, а љубав према створеном долази сама по себи. Љубав Творца према свом делу је неизбежна, као што је неизбежна и љубав створеног према свом Творцу.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 15:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko ::
Citat:

Рале, прочитао сам твој текст и наравно да ми се свиђа. Једино бих те подсетио на једну од нјважнијих речи Јога мантри (ведских молитви) која, кроз правилно дисање, служи за смиривања мисли и тела: То је реч Ом, негде се пише Оум - што бих ја рекао на нашем савременом Српском: Ум.

А иначе бих волео да ми кажеш зашто ти се није свидео мој текст о Извору Светог Тројства? Тамо сам само хтео да укажем на чињеницу да морамо поштовати континуитет у вери наших предака. Морамо поштовати и оно у шта су они веровали. Као што рече неки од грчких филозофа: Биће без прошлости не може да разуме садашњост, а биће без садашњости не може да схвати будућност.

Само нисам желео да се ограничим неистином како је од Христа све почело. Напротив, хтео сам да кажем да је Христ, односно Хришћанство, неминовни континуитет у Божанском следу ствари.
Узалуд сам се надао да нећеш постављати питања.
У питању је развој (одрастање)ума Божјег кога на материјалном нивоу представља планета Земља.
Као развој детета у материци.
Прво гомила ћелија које се множе и комуницирају преко пророка.
Па затим појава централног нервног система,комуникација преко инттернета.
И на крају се дете роди и види један сасвим нови свет у коме његова предзнања која је стекао у материци ништа не помажу.
Од првог до четвртог дете уче учитељи а после професори.
Раније учење наших предака је било примерено том степену развоја људског друштва и ума Божјег где је Перун или Илија Громовник одсликавали треће лице Божје.
То је зато што је наше тело створено па смо по томе створења Божја,али кроз Исуса Христа ми се рађамо у телу као синови.
Дакле ми умом који је на нивоу Перуна ,Илије Громовника,Уништитеља,треба да пређемо у једно ново стање,стање Сина,Из стања слуге у стање Сина наследника трона небеског.
Кроз Исуса Христа у свет долази једна нова димензија рађања Синова Божјих.
Тако је Илија као фетус нерођеног Сина Божјег.
Наши преци су то препознали и зато су радо прихватили хришћанство.
Нажалост није било снаге да се одбаце пагански обичаји.
Али ће то свакако морати да се уради јер долази време преображаја.
Тешко је све то описати, шта да ти кажем,потруди се да ухватиш нит,Ја не умем боље да објасним.
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 18:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rale ::
       Узалуд сам се надао да нећеш постављати питања.
У питању је развој (одрастање)ума Божјег кога на материјалном нивоу представља планета Земља.
Као развој детета у материци.
Прво гомила ћелија које се множе и комуницирају преко пророка.
Па затим појава централног нервног система,комуникација преко инттернета.
И на крају се дете роди и види један сасвим нови свет у коме његова предзнања која је стекао у материци ништа не помажу.
Од првог до четвртог дете уче учитељи а после професори.
Раније учење наших предака је било примерено том степену развоја људског друштва и ума Божјег где је Перун или Илија Громовник одсликавали треће лице Божје.
То је зато што је наше тело створено па смо по томе створења Божја,али кроз Исуса Христа ми се рађамо у телу као синови.
Дакле ми умом који је на нивоу Перуна ,Илије Громовника,Уништитеља,треба да пређемо у једно ново стање,стање Сина,Из стања слуге у стање Сина наследника трона небеског.
Кроз Исуса Христа у свет долази једна нова димензија рађања Синова Божјих.
Тако је Илија као фетус нерођеног Сина Божјег.
Наши преци су то препознали и зато су радо прихватили хришћанство.
Нажалост није било снаге да се одбаце пагански обичаји.
Али ће то свакако морати да се уради јер долази време преображаја.
Тешко је све то описати, шта да ти кажем,потруди се да ухватиш нит,Ја не умем боље да објасним.

Ја сам овај топик и покренуо да бих постављао питања, односно добијао сугестије. Дакле ово што си ти написао ја бих једном речју превео : развој. Овде се апсолутно слажем са тобом, то сам чак и рекао у тексту: да је тако морало бити. Трансформација Тројства, која се десила у Хришћанству је свакако била Божјом вољом, али морамо признати чињеницу да је Она континуитет ведске Троичности. У супротном ризикујемо да не изгубимо Њен прави смисао.

Иначе Илија (Перун) није доживео трансформацију. Према одређеним старословенским веровањима, Он и треба да буде скривен - односно да буде невидљив из овог света. Стога је Његово место често у (видљивом) Троичном принципу попуњавао Световид: Ипоностас Бога који даје људима увиде, односно Божје знање. И ево потпуне паралеле са Светим Трпојством које имамо данас:
Свето Тројство = Триглав
Отац = Сварог (Ствараоц свог рода Земаљског)
Син - Христос = Дажбог (Одржитељ живота, Сунце и киша = Светлост и вода)
Свети Дух = Световид (Свеопште Божје знање)

Изучавајући стару веру апсолутно сам убеђен да су Словени одувек били у стању Сина, како ти волиш да кажеш. Они су одувек себе сматрали Божјом децом. Они су Бога славили са љубављу. Код њих никада није било страха од Бога. Певали су му песме, играли у Његову част, чак су пили и пиће (Сурицу) у Његово име. Отуда се и данас Срби често прекрсте пре прве чашице. Ретко су се молили и ретко су тражили нешто од Бога, јер су веровали да живе у складу - у љубави са Њим. О да, молили су се Илији али само да спроведе Правду Божју. Они се те Правде никада нису плашили, прихватали су и награду и казну као Божји след ствари. Зато су Словени радо и примили Христа јер су осетили да је Он истински Бог. И као што рекох: Он управо стога није ни дошао код Словена. Он је на овом свету био да би народ, какав је Јеврејски, извукао из стања Слуге - стања болесног страха од Божје Правде.

Стога не могу да се сложим са тобом, а не би ни ваљало да се свуда слажемо, да: "Нажалост није било снаге да се одбаце пагански обичаји." Јер управо смо ми овакви какви смо захваљујући религији коју данас имамо, са свим тим паганским деловима у себи. Не ваља бити искључив, треба разумети стару веру да би нам данашња била ближа и јаснија. И уз пут, реч паган је вероватно настала од српске речи поган, а није лепо да тако своје старе зовемо.

Кажеш да долази време преображаја и сам, ето, несвесно призиваш Илију. Призиваш Га без страха, као што то и наши стари чинише, јер верујеш да ће Он са Божјом Правдом срушити оно што не ваља и донети нам нешто боље - што ваља.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 23:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Лепо смо се издопуњавали на овој теми.
Разум ми налаже да треба да преиспитам себе у погледу паганских обичаја.
Да видим дали је у питању корен или суве гране.
А неби ме чудило да има елемената и једног и другог.
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 05:24 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Лепо смо се издопуњавали на овој теми.
Разум ми налаже да треба да преиспитам себе у погледу паганских обичаја.
Да видим дали је у питању корен или суве гране.
А неби ме чудило да има елемената и једног и другог.

Чини ми се да смо ја и ти дошли у фазу приче из мог рада о Јин-Јангу и хришћанству:

Три мајстора и стуб на тргу
Три мајстора: ковач, керамичар и дрводеља су се дивили високи стубу пободеном у центру трга.
„Овај предивни стуб је исковано од најфинијег челика.“ Рече ковач.
„Не бих сложио са тобом. Зар не видиш да је стуб урађен од печене глине.“ Успротиви се керамичар.
„Нисте у праву,“ покуша да их убеди столар, „стуб је урађен од фино издељаног дрвета.“
Нико није хтео да одустане од свог мишљења ношен осећањем о исправности свог искуства. И тако наставише да се препиру сатима, не схватјући да говоре о истој суштини. О апсолутној истини коју нико није порицао: Да је испред њих стајао предиван високи СТУБ.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 09:58 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link

Ево Данко нашао сам овај видео који показује недоумице које имају муслимани у сагледавању хришћанства. Претпостављам да си на то мислио.
Највећи проблем у оваквом сагледавању лежи у томе да они верују да постоји нешто што је Богу немогуће. И поред тога што кажу да је Бог свемогућ они у својим мислима расуђују као да је Богу нешто немогуће.
Као што је рецимо Богу који живи у вечности немогуће да живи у времену.
Па зато Бог и има више лица.И кроз своје лице које је Син бог баш и живи у времену.
Лице божје које је Бог Отац живи у вечности а Син живи у Времену.
У принципу свако ко умује њему изгледа тако, само ко користи Разум може да види дубину Божанског Бића.
Кажу Бог није могао да има сношај,то је грех,Они не могу да схвате да кад ми ти причаш нешто па се ја потрудим да то разумем , ми смо тад водили љубав. И да је идеја која се родила у мојој глави као последица твоје приче живо биће , наш син.
Реч божја је у нама семе и ако се потрудимо да схватимо у нама ће се родити нова мисао, Син Божји. У тој ситуацији ми смо Богородица или наша душа је богородица јер је родила Сина Божјег.Слушајуће Реч Божју и премишљајући с вером о њој ми рађамо Синове Божје.
Видећете синове у себи које ћу вам ја родити,каже Бог негде у Св.Писму
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 13:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ево Данко нашао сам овај видео који показује недоумице које имају муслимани у сагледавању хришћанства. Претпостављам да си на то мислио.
Највећи проблем у оваквом сагледавању лежи у томе да они верују да постоји нешто што је Богу немогуће. И поред тога што кажу да је Бог свемогућ они у својим мислима расуђују као да је Богу нешто немогуће.
Као што је рецимо Богу који живи у вечности немогуће да живи у времену.
Па зато Бог и има више лица.И кроз своје лице које је Син бог баш и живи у времену.
Лице божје које је Бог Отац живи у вечности а Син живи у Времену.
У принципу свако ко умује њему изгледа тако, само ко користи Разум може да види дубину Божанског Бића.
Кажу Бог није могао да има сношај,то је грех,Они не могу да схвате да кад ми ти причаш нешто па се ја потрудим да то разумем , ми смо тад водили љубав. И да је идеја која се родила у мојој глави као последица твоје приче живо биће , наш син.
Реч божја је у нама семе и ако се потрудимо да схватимо у нама ће се родити нова мисао, Син Божји. У тој ситуацији ми смо Богородица или наша душа је богородица јер је родила Сина Божјег.Слушајуће Реч Божју и премишљајући с вером о њој ми рађамо Синове Божје.

Хвала ти Рале на видео-запису. Доста из овог говора сам и сам доживео у разговорима у Муслиманском свету. Е, сада и ту ти је оно: да ли онај други поштује твоју веру и само теоријски расправља са тобом или је не поштује па макар и на кварно жели да те "превуче" код себе.
Ја никако себе да натерам да напишем текст који сам хтео, али хајде сада само у кратким цртама :

1. Христово рођење: Они не верују у Његову Божанску природу. Да, кажу да је то непотрбно и немогуће. Јер забога сви знамо како се те ствари раде.
2. Христова смрт: Они не верују да је Христос умро, кажу да је жив отиша код Бога.
Е сада, ако је немогуће да је Исус Бог, како је могуће да је жив отиша код Бога? Не признају једно чудо Божје, али славе друго, нешто ту не штима. Код нас се Бог родио у телу и умро у телу, јер тело је овосветовно. Код њих је онда још већи апсурд: Христос је са овосветовним телом отишао код Бога! Једини пример за тако нешто је у Старом Завету: пророк Илија. Али ја утраво ту стављам прву сумњу: По мени, пророк Илија је, због свог имена, вероватно (намерно или ненамерно) помешан са Илијом Громовником. Јер је он "ватреним кочијама" отишао у небо (види: Друга Царевима 2:11). А ватрене кочије су тако препознатљив симбол Илије Громовника и његових огњених моћи.

3.Проблем је што је Мухамед отворено у Курану нападо Хришћане, и сада Муслимани хтели-не хтели морају то да следе. Најлакше склањање (ескиважа) од њиховог напада је: Верујеш да ћеш када умреш стати пред Алаха. Ја исто верујем у то. Онда хајде да се не препиремо више, него да пустимо Њега да одлучи ко је од нас двојице у праву.

4. Они упорно трагају за доказима, а доказ је супротност вери. Доказујући квалитете своје вере у односу на другу веру, они само показују плиткост свог веровања. Јер код таквог човека - ако нема доказа, нема ни вере.

5. Постоји проблем је што је Мухамед отворено критиковао Хришћане и сада нема назад. Ако си Муслиман, мораш и ти да их критикујеш, јер ако одбациш тај део, онда ниси прави верник. Онда сумњаш у Алахове речи, јер изгледа Мухамед није ништа друго радио у животу него само Алахове речи деклемовао. На једном месту сам прочитао како Мухамед никада није чино прељубу. Ја се питам: А што би? Кад му се нека жена свиђала, он ју је женио. Ваљда му је тако Алах сам налагао?

6. И сада овде долазимо до главне разлике између Хришћанства и Муслиманства. Они верују да је човек проповедник Божји и створење Божје (исто као и ми) али и да је човек РОБ Божји. Ово у ствари значи да човек НЕМА слободу одлучивања. Јер по њима човек МОРА да буде потчињен Богу, а то значи да слепо следи сваку реч коју је Алах рекао људима (а те речи су дошле кроз Мухамеда и записане су у Курану). Рецимо, ако се не моли 5 пута дневно, стићи ће га казна Божја! Овде љубави Творца и створеног нема.

7. Док мусломани верују у Алахове речи: "Од тачке до тачек и од зареза до зареза", Хришћани верују у поруке Христове. Којим речима је Његова порука записана је небитно, битна је суштина. Шта нам вреди да цитирамо до бесвести речи Мухамеда, ако не схватамо суштину? Јер, његове речи имају временску, културолошку и језичку баријеру која вероватно ствара конфликт код савременог читаоца Курана.

8. Ако гледамо Нови Завет, то је збир књига које се баве духовним уздигнућем човека. Куран у себи садржи поред тога и световне законе који по мени само непотребно оптерећују целу причу. Куран не очувава кроз време само духовне норме - што је позитивно, већ и друштвене - што је негативно. Ево на пример, Мухамед је од Алаха добио одбрење да жене могу да носе Зар!?! Што је после усвојено као правило да морају. Плус што, вероватно због греха Евиног, те јаднице вековима носе црну одећу и на врућинама од 50 степени Целзијуса. Ако већ говоримо о доказивању, ево најочигледнијег доказа уплива обичаја са подручја Саудијске Арабије у Куран. Ово нису могле бити речи Алахове! Такође ту има и небитних Мухамедових изрека које морају да се поштују. Рецимо: "Мухамед је рекао да ко има сопствени превоз, благословен је од Алаха." Шта овде може да послужи човеку за духовно уздигнуће? Да ли су заиста ово речи Алахове које треба стално имати у глави? Како ово разумети у ситуацији када неки јадничак стоји и чека градски аутобус а поред њега прође мафијаш у Мерцедесу?

9. Нападају нас да смо идолопоклоници због икона. Али идолопоклонство значи веровати у божанске моћи идола. Ми кроз иконе славимо Бога јер се кроз иконе Њему обраћамо. Са друге стране, немој случајно да их питаш шта им значи онај црни камен у Меки, мож' срчак да их стрефи. Јер, то није идолопоклонство, то је поштовање камена "који је из Раја дошао". И ево опет оног видео-снимака што си га послао. Када славе Алаха, онда призивају у помоћ и науку, а када се клањају обичној каменчини која је долетела из свемира, онда је то нешто друго. Или ја негде грешим?

10. Поменуо бих још само Свето Тројство. Они нас дакле нападају да смо многобожци због Свете Тројице. Али ако нису искрени, онда крију ко' змија ноге 99 имена Алахових. Е сада, ако смо ми са Светим Тројством многобожци, онда су они то исто само 33 пута више. Јер 99 имена Алахових су 99 особина и појава Његових.

Ето, ово је заиста било најкраће могуће.

Што се тиче твог текста, апсолутн се слажем са твојим виђењем идеје, као сина Божјег. О томе сам и ја писао у Јин-Јанг студији. Али јесте мало вулгарно користити реч "сношај" за Бога. Јер ова реч је чисто материјалне природе која описује материјални принцип страсти у себи. Задовољство које човек има од рађања идеје није страст то је духовно блаженство. То су две ствари са, до бескраја, различитим природама.
Vera Bojičić
Mesija

Pridružio: 27 Okt 2008

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 13:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Neverovatno, dok postavlja pitanja da li Bog ima majlu i sina, odgovor je ima.
A onda slede objašnjenja koja ne govore o Tvorcu svega već o ocu ko je tvorac materije.
U ovoj se priči Bog predstavlja kao vladar. Tvorac to nije jer on je sve dao a mi prelazimo put učeći da ga ponovo sastavimo.

Citat:

U ovim rečima leži istina o nama. Da je svako od nas jedna čelija, seme, koja se rađa i živi svoj život. Život se odvija samo po jednom zakonu a to je slobodna volja, koja je ujedno sudbina i pravda za svakoga. Robova nema u Tvorčevom planu jer njih stvara materijalni razum.

U materijalnom svetu egzistira ego kao odraz, slika svakog bića. Kakav nam je uticaj ega takva je i čelija koja stvara svakog pojedinca.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Strana 1 od 12

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Kako ja zamišljam Boga 425 Androgin 116752 30 Jan, 2011 18:01 pm
talerman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sustina vere iskazana kroz kratku pricu 1 SrbinPravoslavac 2833 10 Nov, 2010 16:51 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dr. Zoran Kocic - Rtanj je najveca piramida planete 1/7 10 segrt 6271 30 Avg, 2010 08:35 am
TATA SINANA Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mudrost u 7 minuta:) 2 Kublai Khan 3500 26 Apr, 2010 14:08 pm
Almsivi Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Yemen STARGATE opening 1/5/2010.... World forcing UFO disclo 1 Vakan Tanka 3676 06 Apr, 2010 21:17 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VIPASSANA MEDITACIJA - Dhamma i umetnost življenja 12 Vesna 9912 20 Jan, 2010 19:38 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVI KOMENTARI I SVA PITANJA ZA ČLANOVE FORUMA 4 Dušan 5907 22 Mar, 2008 17:21 pm
Dušan Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)