Yin-Yang u svetlu Hrišćanske vere
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 30 Avg, 2011 19:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Изгледа да је миодраг једним ударцем убио више мушица! Question
Dejjan

Pridružio: 19 Apr 2009

Poruka Poslao: 30 Avg, 2011 21:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Neće biti da je danas teško biti hrišćanin.
Biće da je obrnuto,teško je biti nehrišćanin i nesledbenik opšeprihvaćenih društvenih obrazaca ponašanja i mehaničkih robotizovanih obreda i infantilnih običaja koji prate velike hrišćanske praznike i slave.
Ko to barem malo neisprati i neučestvuje u tome nije ,jelte,normalan.
Ili da vidimo na primeru Amerike.
Tamo su svi deklarativno hrišćani i svi veruju u Boga,a u realnom životu se ničega nepridržavaju.
Danas je najlakše biti hrićanin.
A teško je biti čovek ,koji se protivi glupavim običajima i koji želi biti svoj,da sam spoznaje i uviđa nove stvari i svoje greške.
A ne da mu drugi govori u šta da veruje,kada da veruje,koliko da veruje ,da ga plaši nekakvim paklom,kada da posti ,a kada može da se prežderava,kada nije dobro obavljati kućne radnje jel je eto Laughing svetac.

Молим за разумевање због мање интервенције на вашој поруци!
Редакција пдф-а Православље

Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 30 Avg, 2011 21:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tačno tako. Probajte da se ne prekrstite kad se svi krste ili da izjavite da ne postite kad je veliki post... Agenti Matrixa odmah stupaju na scenu.
Miodrag

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 30 Avg, 2011 22:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

He ....
Posto mi je neinteresantno da bivam licemerno saljiv .Nastavicu u istom stilu .

I kao sto videh onu Dankovu toboze dubokoumna analizu recenica , bez razumevanja celine i sta je stvarno receno , mogu samo jos jednom da potvrdim ono sto je napisano o takozvanim mitomanima ideolosko zadojenima , koji ne silaze sa umisljenih tronova Isusovih citata .

Pa to je tako jadno , a pri tome se ovi i slicnio citati koriste za oponiranje sagovornika .....u internetskoj komunikaciji , pa to je suludo .Kao neka predstava za idola godine , gde se oponasaju ili recituju stihovi omiljenih licnosti .

Toliko je to ponizavajuce za onoga ko se time sluzi da je svaki komentar suvisan .
O gordosti i osecaju visine da i ne pricam , mada reci cu vam , takvi niti imaju pojma sta je visina a o dubina jos manje .Za njih je to u ravni vinske musisce , pa se prema tome tako i odnose .

I da ne duzim jer mi je malo perverzno da se ovo nastavlja,
Danko sine cekamo te kad ti se zavrsi sinemaskop .Mislim da je to ljudski, ako nije ti se ranije oglasi .
sneguljica
Hodočasnik

Pridružio: 25 Okt 2009

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 00:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kad neko trazi i pronadje SVOJE SVETLO, sve ostalo je manje vazno. Koliko god mu drugi svetlili ne moze da ode daleko.
Najvaznije je da je NJEGOVO i UVEK ZIVO.

Srce si!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 01:13 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

sneguljica ::
Kad neko trazi i pronadje SVOJE SVETLO, sve ostalo je manje vazno. Koliko god mu drugi svetlili ne moze da ode daleko.
Najvaznije je da je NJEGOVO i UVEK ZIVO.

Srce si!

Bravo Sneguljice , tačno tako !
Danko
Iskušenik

Pridružio: 16 Dec 2010

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 04:11 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Miodrag ::

I da ne duzim jer mi je malo perverzno da se ovo nastavlja,
Danko sine cekamo te kad ti se zavrsi sinemaskop .Mislim da je to ljudski, ako nije ti se ranije oglasi .

Dobro, Miodrage. Evo i ja pružam ruku pomirenja.

Ništa više od jednok pitanja: Pročita li na kraju moj tekst: Sećanje na zaboravljenog Boga Prvog i Jedinog?

Veruj mi, da si pročitao, ništa od ovog ne bi bilo potrebno. A uzelo bi ti manje vremena nego što si utrošio na ovim bezpredmetnim raspravama.

Al' ko' što reče čuveni Zosim: "Treba čitati."
Olivera Stevanovic
Hodočasnik

Pridružio: 27 Nov 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 08:18 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo ja sam pročitala teks Yin i Yang, dokle sam mogla.
U uvodu ste napisali da je vaš motiv - zbog pitanja koja će postavljati Vaši sinovi, pa sam prilično razmišljala, da iz istih pobuda i ja prokomentarišem...

Elem, tekst je na dvadesetak strana kad sam iskopirala u Word, da bi mogla da pribeležim svoje reakcije, i odužilo se.. pa ću preneti samo par ...a odnose se na način na koji hrišćani komuniciraju sa ostatkom sveta i otpadnicima od vere, ili prekršiteljima dogme. Vazda nekog i nešto prosuđuju i osuđuju, olako i proizvoljno ( kako se samo iz ove diskusije dalo videti, a kamoli šire ) iz jednog očiglednog, a prikrivenog razloga da sebe uzdignu i za sebe skupe što više poena, a "drugi" su nevernici, neprijatelji, kurve, fukara , nedostojni, itd...

MENE MNOGO VIŠE BRINE ŠTA S NJIMA ? ONIMA KOJIMA SLEDI PAKAO, TAMO, I KOJI SU GREŠNI OVDE ... I KOJE BAŠ BRIGA ZA ISTINU KOJU "MI" NEKI TRAŽIMO ? PLAŠIM SE DA NEMA SPASENJA DOK SVI ( KOLIKO NAS TRENUTNO IMA, ILI KAD BUDE VREME, PA BILO I DESET MILIJARDI ) NE STANU U JEDAN BROD, ILI VOZ I PROBUĐENI ZAIŠTU OD BOGA DA IM SE PRIKAŽE.. NEMA OTPADNIKA, NEMA FUKARE, I NEMA GREŠNIKA... ILI SVI ILI NIKO... TO JE SMALL PRINT, SITNA ŠTAMPA ILI ČAK UOPŠTE NIGDE NE PIŠE ... SAMO SVI... A VREME CURI DOK SE VI UZVIŠENI ZAMAJAVATE DA ĆETE NEGDE DA STIGNETE AKO BUDETE DOBRI... SAMO VI I VAŠA RELIGIJSKA GRUPA , A ZA OSTALE BAŠ VAS BRIGA... ONI SE GUBE U ISPRAZNIM PRIČAMA KAO ŠTO JE OVA ILI BILO KOJA RELIGIJSKA... U BROD SPASENJA TREBA DA SE POPNU I BUŠMAN, I ABORIDŽIN, I INDIJANAC I CIGANIN, I IGUMAN, I PAPA.. I LOPOV I RATNI ZLOČINAC, I KURVA I MAJKA TEREZA, I MILOŠEVIĆ... I SVI OSTALI... ŽIVI ILI RAHMETLI....

Rekoh, kratko ću... mada nisam sigurna..
Moja prva reakcija se tiče analogije sa šoljicom iz muzeja posuđa...
cit:

Прича о шољи
“Замисли да си отишао у музеј посуђа.“ Рече учитељ.“ На улазу си узео књигу у којој су били убележени сви
експонати и почео да шеташ около. Експонати су били затворени у кутије и само са једне стране су имали
стакло како би могли да се гледају. Е сада, замисли чистачицу која је тога јутра брисала прашину са једне
шоље, и која је шољу грешком окренула тако да се кроз застакљени отвор никако не може видети ручка на
њој. Дакле, гледаш шољу, лепа је, дивиш јој се. Онда се решиш да прочиташ нешто више о њој у књизи и ту
прочиташ да шоља има предивну дршку израђену од драгог камења. Заинтересован овим детаљем, покушаш
из разних углова да досегнеш погледом ту предивну ручку, али ништа – ње једноставно нема. Сада се налазиш
пред тренутком одлуке: Пред собом имаш књигу коју је написао сам творац тог музеја, особа која је
створила цео простор у ком се налазиш и која тврди да ручка постоји а насупрот томе имаш твој здрави
разум који ти на основу твојих сазнања каже: Ручка не постоји.
Ако прихватиш да ручка постоји, то значи да верујеш творцу, безусловно, безпоговорно и игноришеш своја
запажања свестан ограничености своје позиције и својих чула. Водиш се логиком; Зашто му не би веровао, па
он је створио музеј и имао ту шољу у својим рукама? Он је видео шољу из свих углова и сигурно ју је проучавао
до у детаље. И гле чуда, истог тренутка када си му поверовао, у твојој глави се ствара слика “непостојеће”
ручке и ти почињеш да је “видиш” у својим мислима и ако ти разум каже другачије. Вера је та снага која је
учинила да се чудо деси; да прошириш своје видике изнад граница чула. Вера - јача од реалности, вера – јача од
доказа, вера – јача од здравог разума.
Са друге стране, ако прихватиш процену свог здравог разума, за тебе та ручка никада више неће постојати.
Схваташ ли, никада. Чак и да на излазу чујеш чистачицу која се извињава свом шефу зато што је погрешно
окренула шољу, само ћеш се поспрдно насмешити. Које глупости ова чистачица прича? Кога она мисли да
превари? Па ваљда си видео својим сопственим очима да ручке нема! На крају крајева, зашто би веровао једној
чистачици, када творцу музеја и његовим речима ниси поверовао?”

LELE MAJKE !!!!!!!!!!!!

PA ŠTA ĆE BITI SA JADNOM ČISTAČICOM DO SUDNJEGA DANA ? JEL VAŠ ODGOVOR - KO JE ŠIŠA ? KO JOŠ MISLI O ČISTAČICI ?
VASIONO, ČUJEŠ LI ME ???? GDE MISLITE DA ĆETE STIČI , CRNI DANKO, SA OVAKVIM STAVOM PREMA ŽENI !???? PREČICOM DO RAJA , U KOME SEDE TVORCI MUZEJA, UPRAVNICI, GENERALI, RATNICI, MUŠKARČINE KOJE DVORE ZAROZANE ČISTAČICE KUKALA VAM MAJKA ???
GDE DA SMESTIMO NESREĆNU ČISTAČICU ? ŠTA ĆE BITI S NJENIM SNOVIMA AKO JE CELOG SVOG UBOGOG ŽIVOTA MAŠTALA O UPRAVNIKU MUZEJA I BILA ZALJUBLJENA U NJEGA... I ONA JE BOŽIJE STVORENJE, I ONA ŽELI ISTINU, I ONA IMA SVOJE SNOVE I ONA VERUJE U BOGA I MOLI MU SE... DA NAUČI LEKCIJU IZ PROFESIJE KOJOM SE BAVI, IZ SVOG NESREĆNOG USUDA , ,,, I ONA HOĆE DA ČUJE TE VAŠE ZAKLJUČKE I DA SE POSLUŽI VAŠIM SAZNANJIMA... JER VAŠ MOTIV JE SVAKAKO OPŠTE DOBRO , SVIMA NA KORIST.... A ŠTA AKO ONA VIŠE ZNA O TOM POSUĐU NEGO SAM KAKO ONO REKOSTE DIREKTOR MUZEJA...

A ŠTA ĆE BITI AKO SE VAŠ SIN ZALJUBI U NEKU ČISTAČICU, A VI SVE OVO RADITE ZBOG NJEGA ?????

VEČITO ŽONGLIRANJE SA TERMINIMA "DOSTOJAN" I "NEDOSTOJAN" KOJI SU NA RASPOLAGANJU LJUDIMA KAD IMAJU POTREBU DA DISKVALIFIKUJU NEKOG. NAJPROSTIJE JE DA MENE SADA, PROGLASITE ZA NEDOSTOJNU ( VAŠE PAŽNJE, SAZNANJA, SPOZNAJE VRHOVNE ISTINE ) I STAVITE MI RAMPU NA PUT KOJIM SAM POŠLA. KORISTEĆI SVOJE PRAVO , KOJE NIJE IZVORNO NEGO IZVEDENO....
MOJA DUŠA NIJE MALA I JA NISAM NEDOSTOJNA ČAK IAKO ČEPRKAM PO ISTINAMA KOJE SU PROGLAŠENE ZA NAJVEĆE I NEPRIKOSNOVENE. JA SAM BOGOM DANA OD ROĐENJA I NE DOZVOLJAVAM NIČIJE KVALIFIKACIJE.
ZA SEBE NARAVNO MISLITE DA STE DOSTOJNI, I NA PAMET VAM NE PADA DA STE U SVOM PISANJU UNIZILI ŽENE, ODBACILI IH GENERALNO KAO KATEGORIJU, KADA STE REKLI ZOSIMU DA NAĐE NEŠTO ŽENSKO, UMESTO DA VAM SE SUPROTSTAVLJA SVOJIM STAVOVIMA, TRETIRAJUĆI IH TAKO U ISTOM PEŽORATIVNOM SMISLU KAO I ROLNE TOALET PAPIRA KOJE STE TAKOĐE PREPORUČILI U ISTOM MANIRU... DA LI STE TO REGISTROVALI , DANKO ? JE LI TO HRIŠĆANSKI .... STREMITE VELIKIM ISTINAMA, A NE REGISTRUJETE SOPSTVENE REČI, I NJIHOVO DEJSTVO... JESTE LI IKAD ČULI ZA EFEKAT LEPTIRA ? ZNATE LI KAKAV ĆE ODNOS IMATI VAŠI SINOVI PREMA ŽENAMA KADA STE OVAKO NEŠTO PUSTILI U ETAR ? DA LI JA TREBA DA SE ZABRADIM U ŠAMIJU KAO ŠTO SE UOBIČAVA U NAŠIM CRVKVAMA DA BI BILA DOSTOJNA, I STALA NA LISTU ČEKANJA DA RAZGOVARAM SA VAMA I DOBIJEM PRILIKU DA ČUJETE ŠTA IMAM DA KAŽEM? DA LI ĆU ZBOG MARAME NA GLAVI, POKRIVENIH RUKU I NOGU, BITI BLIŽA BOGU? HOĆETE LI DA PRIČAMO O ODNOSU FORME I SUŠTINE KOJA SE PRAKTIKUJE U CRKVI... I JA MISLIM NA PRAVOSLAVNU CRKVU JER SAM KRŠTENA U 27 GODINI, NA SVOJU ŽELJU, NE PO ROĐDNJU BEZ VLASTITE VOLJE.

(Dankov tekst je ćirilicom..a moj CAPS LOCK)

“Да, али кад већ говоримо о вери, па овде и неверујући у ствари верује, али он верује својим чулима.” Рече
ученик.
“Интересантно је да ће излазећи из музеја, верујући са усхићењем рећи: Знам истину о шољи! А неверујући ће,
гле чуда, одушевљено узвикнути: Знам истину о шољи!

BLAGO SI GA TEBI , TVOJE JE CARSTVO NEBESKO !!!!

Да. Неверујући у ствари верује, али је његова вера ограничена његовим сопственим чулима.
И ту видимо сво духовно сиромаштво људи.

GDE BRATE ? TVOJA REČENICA - KO BI JOŠ VEROVAO JEDNOJ ČISTAČICI - JE DUHOVNO SIROMAŠTVO , BRATE ! A NE OVO ŠTO TI TVRDIŠ , OGRANIČENJE ČULIMA... ČULA NAS NE OGRANIČAVAJU, NEGO ZAHVALJUJUĆI NJIMA OPSTAJEMO U OVOM SVETU. NE NIPODAŠTAVAJ ČULA, BOŽIJE DAROVE !!!

Ако неко верује да је смрт крај, како такав после смрти може да
спозна нешто иза краја? Како да се вине у небо онај чији ментални склоп и ограничена вера не признају небо?
Веруј у смрт и смрт ћеш доживети – Веруј у Бога и Бога ћеш доживети. Ништа ти се више, а ни мање, неће
дести до оно у шта верујеш.

DA, NA KRAJU KONOPCA JE ŠARGAREPA. NA ONOM SVETU. ZAKLJUČAK JE DA SU I ISTINA I NAGRADA NA ONOME SVETU, NA OVOME JE PRAVILO - ČUTI , TRPI BEZ ROPTANJA... PA, AKO NISI ČISTAČICA, MOŽDA TI SE I POSREĆI ....

EEEE,,,,,

Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Olivera Stevanovic
Hodočasnik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 08:28 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dalje se u priču uvode termini Yin i Yanga, i priča ide u tom pravcu.. približavanja valjda dalekog istoka i nas ovde ortodoksno nedefinisanog porekla i nepriznatog primata na nebeskom svodu...

cit:

Највредније што човек има је лично искуство, а њега не треба ниподоштавати.

POZDRAVILA TE ČISTAČICA IZ TVOJE ANALOGIJE, NISI NI PRIMETIO DA SI JE NIPODAŠTAVAO... ISTORIJA JE PUNA TAKVE KOLATERALNE ŠTETE... TAKO DA NISI JEDINI... SAMO SLEDIŠ HRIŠĆANSKI PUT... RAZVAJANJA NA NEPRIJATELJE I PRIJATELJE, GREŠNE I BEZGREŠNE... OREOL JE NARAVNO IZNAD TVOJE GLAVE DOK PIŠEŠ OVAKVE TEKSTOVE... GORDOST... MA JOK... TO SE NEKAKO DRUGAČIJE ZOVE...

Јер изучавајући себе саме и
свет око нас ми откривамо делиће Божјих истина. Никада не смемо заборавити да смо створени по обличју
Његовом и да у себи већ носимо слику Његову.

A DA NIJE SLUČAJN I ČISTAČICA STVORENA PREMA NJEGOVOJ SLICI ?

Ако желимо разумети Бога, морамо га разумевати кроз себе.
Ту нам је Он најближи.
Наше искуство нам казује следећу истину: Да би се било шта покренуло из стања мировања, стања
безвремености, мора да постоји потреба за тим кретањем, односно сила која ће га изазвати. А сила може
настати само као производ супротности које се привлаче или одбијају. Пошто поседујемо свест да живимо у
кретању, у времену, онда морамо прихватити и чињеницу да у Богу постоје два различита ентитета; Дух и
материја, који одржавају кретање уз помоћ две основне силе. Обе силе имају заједничко основу: потребу
различитости да искусе, односно разумеју једна другу.

Сила ка Духу је морал а сила ка материји је грех.

VEĆ MI JE MUKA !!!!!!!!!!!

Али
унутар ове две основне силе има небројено много ситних супротности и небројено много ситних сила које
обезбеђују бесконачност кретања унутар Бога.
3.2. Човек и његов крст
Адам и Ева живеше у Рају. Имали су све осим знања. Јер, Бог им забрани да једу са дрвета знања добра и зла.
Живети у Рају а не знати за Пакао, значи не знати колико Рај вреди. Замислимо човека који је цео свој живот
проживео у пустињи. Ако никада није осетио хладно, он онда не може да да свој суд шта је топло и ако је цео
живот проживео у топлом.
„А беху обоје голи. Адам и жена му, и не беше их срамота“ (Постање 2.25)
Не беше их срам је нису поседовали знања о срамоти. Нису искусили грех (страст).

I VRAPCI NA GRANI ZNAJU, A
PAPAGAJI PONAVLJAJU...

Пошто Адам и Ева не послушаше Бога и пробаше плод са дрвета знања, Он их прогна из Раја. Где их Бог
прогна? Упараво на ону уску лелујаву линију између белог и црног. Тамо где се стиче знање о добру и злу. На
простор између материје и духа. И они спознаше страст!
„Тада им се отворише очи, и видеше да су голи; па сплетоше лишће смоквино и начинише
себи прегаче.“ (Постање 3.7)

I TAKO PREZREŠE SEBE I BOŽIJE DELO ?

OVO JE VEOMA BITAN MOMENAT, KOJI SE UVEK PREVIDI ?
ŠTA JE TAČNO SRAMOTA I ZAŠTO ?
DA L SE BOG GORE, TAMO NEGDE ŠETA U TOGI, ILI JE MOŽDA IPAK TO LJDUSKA IZMIŠLJOTINA, RADI POSPEŠIVANJA NEKIH GREŠNIH RADNJI ???
PITAM SE, PITAM SE... ILI DA JA IPAK POTRAŽIM PO KUĆI NEKO MARAMČE, I ZABRADIM SE, DA BIH ODRŽALA VAŠU PAŽNJU I DALA OZBILJNOST SVOJIM OPSERVACIJAMA....

Човек у себи садржи спој духа и тела, белог и црног, као и Отац његов. Он обитава на
тананој нестабилној линији између различитости. Хоризонтална линија крста управо
представља ту границу између два супротна ентитета. Вертикалну линију крста чине две
основне силе које покушавају да повуку човека на своју страну. Једна сила га вуче на
горе ка безграничној светлу: љубави, добру, истини. Друга га сила вуче на доле ка
jovanovic.yolasite.com Данко Јовановић 5
бесконачној тами: страсти, греху, злу. И ето човека на вечном крсту! Крст који хришћани носе као свој
највреднији симбол је објава човекове вечне судбине супротстављања и подавања небројеним силама и
искушењима. У крсту је садржана велика тајна његове позиције у Божанском устројству. То није тајна
сакривена од свих. Напротив, она је објављена свима, али је разумљива само онима који су спремни да
прихвате свој крст.

DA IDEŠ U BIBLIOTEKU I PONOVO POTRAŽIŠ SVU LITERATURU O KRSTU... ZA SVAKI SLUČAJ... KO JE PRVI NACRTAO KRST I ŠTA TAČNO ZNAČI I ŠTA SVE ZNAČI ...

Човек је једини елемент унутар Бога који може да прелази границу духа и материје.

KAKO ZNATE ?

Због тога је он
својеврсни преносник спознаје. Када се одлучи за Рај он са собом доноси спознају о Паклу и обрнуто, када се
одлучи за Пакао он са собом носи спознају о Рају.
Човеку је дата тешка, претешка, судбина да искуси и једну и другу страну и да донесе свој коначни суд, своју
слободну одлуку: Којој страни жели да се определити? Он је предмет сила које га вуку у бело и у црно. Он је
растрзан разним искушењима, дражима, жељама, потребама...

HRIĆANSKA PREPORUKA JE DA SE ODREKNE ISKUŠENJA, DRAŽI, ŽELJA I POTREBA DA BI BIO SPASEN.. I SKORO SVE ŠTO ČOVEK RADI JE GREŠNO...

Једино што он не може да изабере
слободном вољом је заборав, прекасно је за то. Он мора да донесе небројено много одлука које се на крају
сажимају у само једну једину велику одлуку: Кренути пут белог или пут црног?
Човек је као гњурац који зарања у воду. Прво га облије лепота и богатство новодоживљеног. Пред њим се
открива до тада невиђени свет препун неистражених могућности. Осећања га вуку све даље у дубину, тамо
где је још новог и невиђеног. Али његово доживљај ће имати смисла само ако буде смогао довољно снаге да
се одупре неизмерној лепоти подводног света и да се врати на површину. Спасиће се једино ако схвати да га
та поплава предивних осећања вуче у сигурну смрт.

DA LI STE SVESNI ŠTA GOVORITE ????

Гњурац мора, својом слободном вољом, да донесе
одлуку: вратити се на горе у живот или заронити на доле у још неистражене лепоте уживајући у њима до
задњег атома свог постојања.

???????????????????????????

3.3. Човек као основни елемент памћења Божјег
Морао је да постоји разлог за човеково стварање. Морала је да постоји потреба за човекову улогу. Искуство
нас учи да све мора имати свој смисао. Случајности не постоје. Постоји само илузије случајности. Свакако да
Бог гаји велику љубав према човеку, јер човек је Његових руку дело. Ко не би био поносан на производ свог
стварања? Па и човек свестан свога Оца не може имати других осећања према Њему до чисте љубави.
Као спој духа и тела, као биће на крсту - биће које има улогу да доноси свој слободни суд о добру и злу, он је
елемент кроз који Бог чува своје бесконачно знање о самом себи. Нећемо погрешити ако кажемо да је сваки
човек једна идеја - једна мисао Божја. Јер мисао се развија у времену исто као што и човек себе развија
својом слободном вољом у времену. Човек је као једна сићушна неуронска ћелија Божјег устројства. Он у
бескрајним циклусима систематизује, каналише и чува Божје бесконачно знање.
Човек изван Бога тежи јединствености у вулгарном, упрошћеном смислу.

A I TAJ ČOVEK VAN BOGA JE BOŽIJE DELO. KAKO ZNATE KOJI JE ČOVEK VAN BOGA, I KOJI JE S BOGOM ? KOJIM SE TO SISTEMOM VREDNOSTI ODVAJA? I NAJVAŽNIJE PITANJE KO ODVAJA... KAKO ZNATE DA BAŠ TAJ KOJI PROBIJA DRUŠTVENE NORME NIJE BAŠ U NASTOJANJU DA SE PRIBLIŽI BOGU ???

Он покушава да своју јединственост
докаже рецимо кроз понашање и облачење, кроз пробијање друштвених и моралних норми и слично. Он
покушава да уради нешто што нико није пре њега урадио, било у позитивном или негативном смислу, само
да би показао и доказао своју јединственост. Често, чак и до краја свога живота, такав човек остаје несвестан
једне просте чињенице:

KAKO ZNATE - SEM NA OSNOVU SVOG PROIZVOLJNOG SUDA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Да је од Бога створен као јединствен и да његово искуство јесте јединствено и
непоновљиво у целом универзуму, те да с тога нема реалне потребе да то и потенцира. Само онај који се
одриче свога Творца, има неутољиву жељу да и себи и другима изнова и изнова доказује своју јединственост.

KO JE TAJ I ZAŠTO VAM TOLIKO BODE OČI ? SEM DA BI DOKAZALI SVOJU ISPRAVNOST NA PUTU PREMA BOGU ???
HRIŠĆANIN BRINE O DRUGOM ( PALOM ) HRIŠĆANINU SAMO DA BI SEBE UZVISIO... HVALA TI BOŽE ŠTO JA NISAM U NJEGOVIM CIPELAMA, ŠTO SE JA NE ISTRČAVAM NA GREŠAN NAČIN...JA SAM DOBAR,,, ZAR NE DA SAM SAMO JA DOBAR,, U ODNOSU NA OVOG ŠTO NE VALJA !!!!!!!!!!!

JA PONOVO PITAM - ŠTA ĆE BITI SA OVIM ŠTO PROGLASISMO DA NE VALJA, JER NE VALJA JEDINO NA OSNOVU NAŠEG ( HRIŠĆANSKOG) KONSEZUSA,,,DA JE "NJEGA" NEKO NEŠTO PITAO I DAO MU PRAVO DA SE BRANI, REKAO BI ISTO TO ZA NAS... DA JE ON DOBAR, A DA MI NIŠTA NE VALJAMO.... ZAŠTO ŠTO SMO GA OSUDILI....

REKLA BIH DA JE TO SAMO IZIGRAVANJE BOGA, DAVANJE SEBI UMIŠLJENE VELIČINE, NA OSNOVU NEČIJEG LOŠEG PONAŠANJA ILI SUDBINE.... ŠTO SVE NEMA VEZE S PRIČOM O BOGU I O PUTU DO NJEGA...ŠTA BI ODGOVORIO BOGU NA PITANJE ZAŠTO NISI POMOGAO UMESTO DA OSUĐUJEŠ, ZAŠTO PROSTO NISI PRIHVATIO NJEGOVU RAZLIČITOST UMESTO DA RAZGLABAŠ O POTENCIRANJU RAZLIKE KAO GREŠNOJ RADNJI.... ????

Јер као што рекосмо:

KO TO VI, ILI NEDAJBOŽE MI ?

OVIM JE JEDNOSTRANO USTANOVLJEN KONSENZUS : MI .... ONI KOJI SE SLAŽU S ONIM ŠTO SAM JA NAPISAO, MOGU DALJE, OSTALI STOP... BAGRA, NEISTOMIŠLJENICI, SLEPCI,, TVRDOGLAVI...

OPET SUĐENJE... PERFIDNO ODBACIVANJE, PROSUĐIVANJE, MOĆ I GORDOST NA DELU... SA ZAMAGLJENIM POREKLOM I DELOVANJEM.... VELIČANSTVENO ! ... ODAJEM POŠTU...

Жеља за доказом је недостатак вере!

I GREŠNA !!!

Nazad na vrh »
Olivera Stevanovic
Hodočasnik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 08:34 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Једиственост човековог искуства не значи да он Богу доноси неко ново, Њему до тада непознато знање. У
бесконачном Богу лежи и бесконачно знање. Али једно исто знање се може посматрати из бесконачно много
углова и објашњавати кроз бесконачно много искустава. Због тога је човеково искуство само нови аспект
већ постојећег знања у служби његовог очувања у вечности. Знање без понављања, освежавања, не може
опстати у вечности. Знање које би се освежавало понављањем увек истог искуства, у случају грешке би
наставило да понавља грешку до у бесконачност. Зато је потребна шареноликост искустава коју човек пружа.
Он обезбеђује очување непроменљивог знања кроз сталну промену. Ма колико људска искуства била
различита, она увек у себи садрже делић истине. Када се у шуми људских искустава саберу ти безбројни
делићи истина онда она права, потпуна истина, израња и надвисује сваку небитност или грешку. Тако се
обезбеђује чистота знања од пропадљивости у вечности.

IZVUČE SE NEKAKO, ALI MENI OVO LIČI NA PRAZNOSLOVIJE...

Три мајстора и стуб на тргу
Три мајстора: ковач, керамичар и дрводеља су се дивили високи стубу пободеном у центру трга.
„Овај предивни стуб је исковано од најфинијег челика.“ Рече ковач.
„Не бих сложио са тобом. Зар не видиш да је стуб урађен од печене глине.“ Успротиви се керамичар.
„Нисте у праву,“ покуша да их убеди столар, „стуб је урађен од фино издељаног дрвета.“

Нико није хтео да одустане од свог мишљења ношен осећањем о исправности свог искуства. И тако
наставише да се препиру сатима, не схватајући да говоре о истој суштини. О апсолутној истини коју нико
није порицао: Да је испред њих стајао предиван високи СТУБ.

3.4. Да ли је материја по својој природи зло?

KOJA JE SVRHA OVOG PITANJA ? I KOJI JE ODGOVOR ??? ZAŠTO SE UPORNO NAMEĆE POLARIZACIJA, ČAK I TAMO GDE JE NEMA ???
JESTE MATERIJA JE ZLO, PLAŽA JE ZLO, REKA JE ZLO, DETE JE ZLO... KOMAD HLEBA I TAKO DALJE...
KAKO MATERIJA MOŽE DA IMA UOPŠTE TAKVO SVOJSTVO ? BAŠ BI VOLELA DA MI SE OGRANIČENOJ OBJASNI !!!

Хвалим те Боже што ме зло напада
Јел' зло мрзи места где твој закон влада

Материја је свакако различита до бесконачности од Духа. Дух је види као лошу, јер она тежи да одвоји
човека од чистоте његовог духовног постојања. Са друге стране и материја сматра Добро, Истину и Љубав за
негативност, односно непожељну супротност. Јер Дух својом силом званом морал покушава да упрља
чистоту човековог неизмерног греха у њеним пространствима безграничних задовољстава.

AUUUUUU !!!!!! JA SAM GLUPA.. TEK SAD MI JE JASNO. 

Не варајмо се: материја је задовољство! Ох, то је неизрециво задовољство које се протеже до крајњих
граница могућег.

То је слузава пријемчива страст која зачаурава човека у слаткасту топлу таму из које он не
жели да изађе.

То је мирис зноја у екстазама љубавног загрљаја.

NO COMENT ...

То је опори укус алкохола који лелујаво вуче
ка мутљикавој омами и очајно пожељним тренуцима заборава.

То је садистичко задовољство моћника који
гази по достојанствима других људи.

То је бура у грудима убице док му се низ дрхтаве дланове цеди тамно-
црвена крв жртве.

Грешимо када мислимо да човек бежи од Пакла јер осећа бол. Напротив, човек у греху и
страсти је далеко од бола. Он нема намеру да из тога изађе. Он грозничаво жели да у тој пријазној тами
остане вечно. Давно је убедио себе да је Он сам мерило вредности. За Њега не постоји нико ко ће му судити.
Он је надмено прогласио бога за илузију. Јер да бог није илузија, Он (човек у греху) би га већ доказао. Разумео
је Он добро да је бог ту само да би Му сметао, само да би се дрзнуо да ограничи Његове безграничне
слободе!

O ČEMU PRIČATE ???? PROIZVOLJNO STE SVE STRPALI U ISTI KOŠ I PONOVO SUDITE !!!!!!!!!!!!!!!!

KAŽETE ON - ZA MILIJARDE RAZLIČITIH LJDUSKIH SUDBINA I DELA...

Једино ако, или боље рећи када, успе да се отрезни од задовољстава, страсти и грехова, човек утонуо у таму
постаје свестан зла у коме опстаје. Тек поновно буђење сећања на моралне висине којих се одрекао, стварају
бол и грчевиту жељу у човеку да се извуче из страственог загрљаја материје.

KO JE PROPISAO MORALNE VISINE ?
ŠTA TO DECIDNO ZNAČI ????

Знати за грех, али се не препустити греху! Спознати пожуду али не дозволити да те својим загрљајем увуче у
себе! То је тренутак када човек постаје потпуна слика Божја, до крајности достојна лика Оца својега!

KO PROSUĐUJE DOSTOJNOST I NEDOSTOJNOST ?

За човека у Духу, зло је нужност кроз коју успева да разуме безграничне размере добра. За човека у
материји, морал је илузија које му не дозвољава да се потпуно пода чарима бесконачног греха.
3.5. Где обитавају Исус и Ђаво?
Долазимо до задњег дела таоистичког Јин-Јанг симбола: Црној тачки у белом и белој тачки у црном. Оба пола
у себи садрже семе оне друге стране. То је у ствари сакупљено знање једне стране о другој.
Гледано из хришћанске перспективе, Бела тачка у црном је Христос, Син Божји. Морао је бити човек,
Богочовек, како би прешао границу духа и тела. Он је спознаја материје о Духу, део чистог духа осуђен да
вечно живи окружен злом. Човеку уронулом у зло, Он је једина нада, једина рука која му се пружа за
избављење. Христос од човека очекује да када спозна страст, пожуду и грех слободном вољом одлучи да се
окрене светлу, чистоти и љубави. Тада Христос прима на себе све човекове грехове, чисти га од њих и шаље
га у Светлост! Он чини вечну жртву обитавања у греху, али не чињења греха, из велике љубави према тој
ситној души човековој растрзаној супротностима.
Црна тачка у белом је Антихрист, Сотона - Ђаво. Он је део чистог црнила осуђен да вечно живи окружен
добрим. Он је ловац на човекове заблуде, на тренутне слабости. Он нуди страсти и грех и будно мотри на
сваку човекову ситну, још неартикулисану жељу да поново осети макар и на тренутак оно онострано, кога се
свесно одрекао. Отуда је лако објаснити од куда се Ђаво нашао у Рају када је Еви понудио јабуку. Он вечно
обитава тамо. С обзиром да је супротност Христова, он не чека да човек слободном вољом одлучи да крене
пут таме. Њему је довољно и колебање човеково. Он је супротност истине, он лаже, он наводи у заблуду, он
помаже човеку да посрне. Његове највеће умеће је да држи човека у убеђењу да чини добро и онда када
чини зло. Ох, како је тешко човеку да уопште призна да чини зло! Када препозна да чини зло, човек је већ на
путу избављења. Човек у тами обично не види, не разуме и не жели да прихвати да оно што чини није добро.
Ђаво му помаже у обмани. Даје му снагу да лаж прогласи истином. Каквог ли дивног олакшања за човека
када убеди себе да нема ничег лошег у његовом незаситом делању.
3.6. Тројство унутар Јин – Јанг симбола
Дакле Јин-Јанг знак поседује следеће елементе:

1. Круг = Један, Бог Отац
2. Бели део = Дух
3. Црни део = Материја, називана Тело
4. Бели круг = Христос
5. Црни круг = Ђаво

Логично је да читалац сада постави питање: Како Хришћанство може причати о Торјству, ако овде говоримо
о пет различитих елемената у Божјем устројству? Одговор је за чудо јако једноставан: Христос и Свети Дух
живе у Љубави, Добру и Истини са Богом Оцем. Због тога им Он узвраћа истим осећањима. Свети Дух и
Христос виде Бога и Бог види Њих кроз Љубав безграничну. Они заједно чине Свето Тројство.

Насупрот овоме, материја и Ђаво не признају Бога Оца. Они су затворени у саме себе. Они су завериници,
носиоци побуне против Бога Оца. Они Га се одричу, па се с тога и Он одриче њих.

Бог зна за зло јер га садржи
унутар себе, али не чини зло, јер га се одриче.

MISLIŠ DA NE ČITAM REDOM ???

Због тога материја и Ђаво не могу бити и нису део Светог
Тројства. Они чине не-свету дуалност.

ISPADE TI JIN IZ JANGA !!! I SMISAO IZ CELE PRIČE ...
ODE MAS U PROPAS, ŠTO BI REKO SRBIN... A PRIČA U NEBULOZU,,,MRZI ME VIŠE DA ČITAM...

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
JIN I JANG SU KATEGORIJE IZ ISTOČNJAČKE KULTURE, ONE KOJA JE POSTOJALA MNOGO PRE NEGO HRIŠĆANSTVO... I OSNOVNA ASOCIJACIJA KAD ČUJEM JIN I JANG, JE SKLAD I UZAJAMNOST....BALANS I DOPUNJAVANJE...

U HRIŠĆANSTVU DEFINITIVNO NEMA POMENA O SKLADU I UZAJAMNOSTI SUPROTSTAVLJENIH KATEGORIJA... . HRIŠĆANSTVO CEPA ČOVEKA IZNUTRA, BACA GA U NEPREKIDNU I TRAJNU BORBU SA SAMIM SOBOM, ZLOM I DOBROM. PRISILJAVA GA DA SE ODRIČE SEBE, I KONSTANTNO STREPI , FOKUSIRA GA NA LOŠE OSEĆAJE I POSTUPKE I SAMIM TIM UDALJAVA OD BOGA.
.

I NIJE NAJVEĆI PROBLEM HRIŠĆANSTVA TO ŠTO NE POSTOJI JIN I JANG U SKLADU I DOPUNJAVANJU, ČAK NI U POSTOJANJU DOBRA I ZLA KAO KATEGORIJA, NEGO U TOME ŠTO JE MOĆ PROSUĐIVANJA I OSUDE TAKO PROIZVOLJNO DATA I RASTURENA PO NARODU, DA SVAKO BEZ PARDONA MOŽE DA UPRE PRSTOM U JUNAKA I OBORI GA U BLATO, POZOVE FUKARU NA AKCIJU DA I ONI BACE KAMEN I UNIŠTE JEDAN ILI GOMILU LJUDSKIH ŽIVOTA U IME HRIŠĆANSKE IDEOLOGIJE ILI KONKRETNOG POSLA, A BEZ IKAKVIH KONSENKVENCI... OVO POSTOJI I TRUJE LJUDSKO POSTOJANJE OD VAJKADA.. I PRISUTNO JE U RAZLIČITIM OBLICIMA I INTENZITETIMA..A NAROČITO IZRAŽENO U HRIŠĆANSKOJ DOKTRINI.. DA LI JE U PITANJU NEČIJI ŽIVOT, POSAO, DEVOJAČKA SREĆA ILI KO ZNA ŠTA DRUGO, SVEJEDNO JE.. MEHANIZAM I DALJE OSTAJE PRIKRIVEN I BESPREKORNO DELUJE UVEK I SVAKI PUT...

FUKARA JE GOMILA NEZNALICA I MONSTRUOZNO GLUPIH I NEDOKLEPANIH LJUDI, RAJA, NAROD KOJI JE ZBOG NEDOSTATKA SAZNANJA I ZNANJA, LIČNOG MIŠLJENJA, SPOSOBNOSTI DA RASUĐUJU POGODNA ZA MANIPULACIJU I SETVE RAZNIH VRSTA. POSTOJI ZAHVALJJUĆI SLOJU I SEKTAMA POVLAŠČENIH KOJI ŽIVE NA NJIHOV RAČUN, I PRAKTIKUJU SVE ŠTA IM PADNE NA PAMET, UŽIVAJU U ŽIVOTU I PLODOVIMA SVOGA RADA... NE UBIJAJU SE RAZMIŠLJAJUĆI DA LI JE NEŠTO GREŠNO ILI NIJE... SLEDE SVOJE IMPULSE I SVESNI SU INDIVIDUALNOG PUTA... A NEMA SPASENJA, DO SPASENJA ZA SVE, I ZA OVE I ZA ONE KOJE JE CRKVA IZOPŠTILA, UDARILA ŽIG SRAMA...

I DA TI KONAČNO OBJASNIM ZAŠTO SAM SVE OVO NAPISALA..

U UVODNOM DELU TEKSTA STE GOVORILI O SVOM MOTIVU ZA SASTAVLJANJE OVIH TEKSTOVA, DA JE TO NAMENJENO VAŠIM SINOVIMA... A KOJI SU DEO POPULACIJE, OVE NAŠE PRAVOSLAVNE MUŠKE, MLADIH GODINA , KOJI SU KANDIDATI ZA MUŽEVE MOJIM ĆERKAMA, I OČEVE MOJIM UNUCIMA... PA BIH JA RADO TO SPREČILA I KAO SVAKA POŽRTVOVANA MAJKA UŠTEDELA IM NEPOTREBNE PROBLEME U ŽIVOTU.... MALO POČISTISTILA PO STAZAMA KOJIMA ĆE ONE PROĆI... . ETO MOG SKRIVENOG MOTIVA. JER SAM NJIH UČILA NEŠTO DRUGO, A NE PREPORUKAMA KOJE SAM DOBILA U KNJIZI - ŠTA SVE MORA DA ZNA MALA PRAVOSLAVNA DEVOJČICA, U MANIRU ZABRADI SE, OBORI POGLED, ĆUTI I TRPI.... KOJU DOBIH OD IGUMANA KOJI ME JE VENČAO U MANASTIRU... Prosto ne želim da moji unučići budu bahati ...

Starsi, ne znam za tebe što se ne krstiš kad se svi krste, al za sebe živa nisam kad mi pravobranitelji budu složili sitna drvca ispod sirovih ....
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 12:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Olivera Stevanovic ::

I DA TI KONAČNO OBJASNIM ZAŠTO SAM SVE OVO NAPISALA..

U UVODNOM DELU TEKSTA STE GOVORILI O SVOM MOTIVU ZA SASTAVLJANJE OVIH TEKSTOVA, DA JE TO NAMENJENO VAŠIM SINOVIMA... A KOJI SU DEO POPULACIJE, OVE NAŠE PRAVOSLAVNE MUŠKE, MLADIH GODINA , KOJI SU KANDIDATI ZA MUŽEVE MOJIM ĆERKAMA, I OČEVE MOJIM UNUCIMA... PA BIH JA RADO TO SPREČILA I KAO SVAKA POŽRTVOVANA MAJKA UŠTEDELA IM NEPOTREBNE PROBLEME U ŽIVOTU.... MALO POČISTISTILA PO STAZAMA KOJIMA ĆE ONE PROĆI... . ETO MOG SKRIVENOG MOTIVA. JER SAM NJIH UČILA NEŠTO DRUGO, A NE PREPORUKAMA KOJE SAM DOBILA U KNJIZI - ŠTA SVE MORA DA ZNA MALA PRAVOSLAVNA DEVOJČICA, U MANIRU ZABRADI SE, OBORI POGLED, ĆUTI I TRPI.... KOJU DOBIH OD IGUMANA KOJI ME JE VENČAO U MANASTIRU... Prosto ne želim da moji unučići budu bahati ...

OLI,
YOU ARE T.N.T. YOU ARE DINAMITE ! Very Happy

Link
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 13:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko,

nemoj molim te sve ovo da shvatiš previše lično ili da te obeshrabri.

Okačio si svoje tekstove, tražio si mišljenje o njima, o svojim stavovima, i evo, imaš ogroman odziv čitatelja.

Ako si dovoljno iskren prema sebi, ovo je nešto najlepše što je moglo da ti se desi,
da uporediš svoja mišljenja, uverenja i stavova sa drugim ljudima, i da vidiš gde si (ili nisi) na putu samorazvitka.

Najgore je ako čovek dugo gaji neku grešku ili zabludu, nesvesan da nosi zmiju u grudima. To je čist gubitak životnog vremena i upropaštavanje tolikih povoljnih prilika koje su mogle da ga vinu, samo da se na vreme osvestio.
Znači, sve ti ovo pišem uopštenim tonom, niti šta prejudiciram niti pravim insinuacije. Nakon ovog obilja materijala koje se slilo ka tebi, ipak si ti taj koji će na kraju da odredjuje šta je dobro, a šta loše i shodno tome da bira svoje puteve.

Zapodenuo si vrlo živu i bogatu diskusiju na forumu, shvati to kao kompliment, jer si očigledno ubo pravu stvar.

Najzad, ja ti se zahvaljujem što si nam omogućio da saznamo kakve se žene nalaze medju nama. Ne kaže se džabe da je Balkan bure baruta! Mislim da je jasno zašto.

Very Happy
 Nazad na vrh »
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 14:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zosim ::
Danko,

nemoj molim te sve ovo da shvatiš previše lično ili da te obeshrabri.

Okačio si svoje tekstove, tražio si mišljenje o njima, o svojim stavovima, i evo, imaš ogroman odziv čitatelja.

Ako si dovoljno iskren prema sebi, ovo je nešto najlepše što je moglo da ti se desi,
da uporediš svoja mišljenja, uverenja i stavova sa drugim ljudima, i da vidiš gde si (ili nisi) na putu samorazvitka.

Najgore je ako čovek dugo gaji neku grešku ili zabludu, nesvesan da nosi zmiju u grudima. To je čist gubitak životnog vremena i upropaštavanje tolikih povoljnih prilika koje su mogle da ga vinu, samo da se na vreme osvestio.
Znači, sve ti ovo pišem uopštenim tonom, niti šta prejudiciram niti pravim insinuacije. Nakon ovog obilja materijala koje se slilo ka tebi, ipak si ti taj koji će na kraju da odredjuje šta je dobro, a šta loše i shodno tome da bira svoje puteve.

Zapodenuo si vrlo živu i bogatu diskusiju na forumu, shvati to kao kompliment, jer si očigledno ubo pravu stvar.

Najzad, ja ti se zahvaljujem što si nam omogućio da saznamo kakve se žene nalaze medju nama. Ne kaže se džabe da je Balkan bure baruta! Mislim da je jasno zašto.

Very Happy

Dakle Zosime ti me zaista zabrinjavaš. Vidim da još nisi pročitao tekst a opet se javljaš. Ja ti ponovih mali milon puta da pročitaš: Sećanje na zaboravljenog Boga Prvog i Jedinog, jer je taj tekst u skladu sa tvojim pisanjem. A ti mi ovde likuješ na Oliverine komentare na drug tekst.
Ne brini se, drago mi je da je Olivera uložila napor i svakako ću joj odgovoriti. Ali to nema nikakve veze sa tobom i tvojim komentarima.
A i drago mi je da si pozvao pojačanje. Najzad si shvatio da ćeš teško izaći sam na kraj samnom, a? Wink

Ah, da ti beše voliš stihove:

Hvalim te Bože, da me zlo napada
Jer zlo mrzi meta, gde tvoj zakon vlada
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 14:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::
Tačno tako. Probajte da se ne prekrstite kad se svi krste ili da izjavite da ne postite kad je veliki post... Agenti Matrixa odmah stupaju na scenu.

Znaš Starcy, ova strana imena su malko unisex pa ne znam da li si muško ili žensko, ali predpostaviću da si žensko. Oprosti mi ako sam pogrešio.

Dakle Starcy, draga, ako pričamo o vernicima, moraš uvek imati u vidu da postoje više nivoa vernika i da ih tako moraš i razumeti. Nemoj trpati sve u isti koš, jer onda otkrivaš malko i o sebi samoj neke stvari koje možda i ne bi volela da baš svi znaju.

Ali evo, da te podučim:
Kao što postoji ogroman broj ljudi (koji su svi različiti), tako postoji i ogroman broj različitih vernika. No hajde da malo uprostimo da bi ti bilo lakše. Postoje tri osnovne grupe: neverujući, polu-verujući i verujući.

Neverujućem je svojstvena agresivnost jer on svoj ateizam ispoljava agresijom prema veri. Vera je "okretanje i drugog obraza", a ateista je suprotnost vere, kod njega nema okretanja obraza. Evo, uzmimo primer Dejjana.

E sada, polu-verujući je onaj koji je ubeđen da veruje, ali nije u sebi zaista prihvatio osnovne principe vere. Kod njega se ispoljavanje vere dešava na materijano - fizičkom nivou. On se takođe u dokazivanju svoje vere služi metodama neverujućeg. Odnosno ispoljava agresivnost prema ateizmu. Ali on je u isto vreme agresivan i prema verujućem, jer smatra da ovaj ne sledi baš sve kako je u kanonima zapisano. Polu-verujući nije svestan da ga poštovanje kanona vodi u starozavetnog vernika, vernika po zakonu. A Isusu je doneo ljudima Novi Zavet koji je tako lep i jednostavan: Ljubav između čoveka i Boga. Ljubavlju i iskrenošću se dosežu najveće duhovne visine, ne kanonima.

I na kraju osta onaj zadnji deo: verujući. Njima je po prirodi vere agresivnost strani pojam, jer ih udaljava sa njihivog puta. Njih agresivnost neverujućeg ne dotiče, odnosno oni su svesni da su prvi na udaru ateizma i trude se da ne odgovaraju novom agresivnošću. Jer oni su, posle osnovnog učenja o veri, krenuli putem promatranja vere kroz prizmu svog ličnog iskustva. Oni znaju da su po liku Njegovom stvoreni i da im je On stoga najbliži u njima samima. Na taj način, kroz veru, oni grade sebe kao crkvu Oca svoga nebeskog.

Eto, toliko od mene.
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 14:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dejjan ::
Nece biti da je danas teško biti hrišcanin.
Bice da je obrnuto,teško je biti nehrišcanin i nesledbenik opšeprihvacenih društvenih obrazaca ponašanja i mehanickih robotizovanih obreda i infantilnih obicaja koji prate velike hrišcanske praznike i slave.
Ko to barem malo neisprati i neucestvuje u tome nije ,jelte,normalan.

Dragi Dejjane, nisi ti nesledbenik, nego ti druže to malko ne razumeš. Ali ne brini, verujem da će jednom doći i taj trenutak prosvetljenja u tvom životu. Samo možda treba malko duže da čekamo.

Ili da vidimo na primeru Amerike.
Tamo su svi deklarativno hrišcani i svi veruju u Boga,a u realnom životu se nicega nepridržavaju.
Danas je najlakše biti hricanin.

Pa ti zbog toga izabra teži put? Svaka čast.

A teško je biti covek ,koji se protivi glupavim obicajima i koji želi biti svoj,da sam spoznaje i uvida nove stvari i svoje greške.

Pa dobro, hajd' malo da sačekamo dok ne uvidiš te svoje greške. Laše će biti i tebi i meni da pričamo.

A ne da mu drugi govori u šta da veruje,kada da veruje,koliko da veruje ,da ga plaši nekakvim paklom,kada da posti ,a kada može da se prežderava,kada nije dobro obavljati kucne radnje jel je eto Laughing svetac.

Tako je Dekky, ne dozvoli da ti iko soli pamet. Sam svoj majstor! Ja te podržavam. Budi uvek na putu istine. Samo kreni već jednom okasnio si.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Strana 5 od 12

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Kako ja zamišljam Boga 425 Androgin 126957 30 Jan, 2011 18:01 pm
talerman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sustina vere iskazana kroz kratku pricu 1 SrbinPravoslavac 3084 10 Nov, 2010 16:51 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dr. Zoran Kocic - Rtanj je najveca piramida planete 1/7 10 segrt 6825 30 Avg, 2010 08:35 am
TATA SINANA Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mudrost u 7 minuta:) 2 Kublai Khan 3774 26 Apr, 2010 14:08 pm
Almsivi Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Yemen STARGATE opening 1/5/2010.... World forcing UFO disclo 1 Vakan Tanka 3955 06 Apr, 2010 21:17 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VIPASSANA MEDITACIJA - Dhamma i umetnost življenja 12 Vesna 10455 20 Jan, 2010 19:38 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVI KOMENTARI I SVA PITANJA ZA ČLANOVE FORUMA 4 Dušan 6244 22 Mar, 2008 17:21 pm
Dušan Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)