Yin-Yang u svetlu Hrišćanske vere
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 16:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Olivera Stevanovic ::

Прича о шољи
“Замисли да си отишао у музеј посуђа.“ Рече учитељ.“ На улазу си узео књигу у којој су били убележени сви
експонати и почео да шеташ около. Експонати су били затворени у кутије и само са једне стране су имали
стакло како би могли да се гледају. Е сада, замисли чистачицу која је тога јутра брисала прашину са једне
шоље, и која је шољу грешком окренула тако да се кроз застакљени отвор никако не може видети ручка на
њој. Дакле, гледаш шољу, лепа је, дивиш јој се. Онда се решиш да прочиташ нешто више о њој у књизи и ту
прочиташ да шоља има предивну дршку израђену од драгог камења. Заинтересован овим детаљем, покушаш
из разних углова да досегнеш погледом ту предивну ручку, али ништа – ње једноставно нема. Сада се налазиш
пред тренутком одлуке: Пред собом имаш књигу коју је написао сам творац тог музеја, особа која је
створила цео простор у ком се налазиш и која тврди да ручка постоји а насупрот томе имаш твој здрави
разум који ти на основу твојих сазнања каже: Ручка не постоји.
Ако прихватиш да ручка постоји, то значи да верујеш творцу, безусловно, безпоговорно и игноришеш своја
запажања свестан ограничености своје позиције и својих чула. Водиш се логиком; Зашто му не би веровао, па
он је створио музеј и имао ту шољу у својим рукама? Он је видео шољу из свих углова и сигурно ју је проучавао
до у детаље. И гле чуда, истог тренутка када си му поверовао, у твојој глави се ствара слика “непостојеће”
ручке и ти почињеш да је “видиш” у својим мислима и ако ти разум каже другачије. Вера је та снага која је
учинила да се чудо деси; да прошириш своје видике изнад граница чула. Вера - јача од реалности, вера – јача од
доказа, вера – јача од здравог разума.
Са друге стране, ако прихватиш процену свог здравог разума, за тебе та ручка никада више неће постојати.
Схваташ ли, никада. Чак и да на излазу чујеш чистачицу која се извињава свом шефу зато што је погрешно
окренула шољу, само ћеш се поспрдно насмешити. Које глупости ова чистачица прича? Кога она мисли да
превари? Па ваљда си видео својим сопственим очима да ручке нема! На крају крајева, зашто би веровао једној
чистачици, када творцу музеја и његовим речима ниси поверовао?”

LELE MAJKE !!!!!!!!!!!!

Дивна прича!
Колико ли сам вам само пута писао о царству небеском,које сам својим рукама опипао и загледао са свих страна,али ви неверујете јер не видите ручку опточену дијамантима.
Ти не схваташ да си ти једна од тих који ако не виде ручку неће у њу веровати.
Dejjan

Pridružio: 19 Apr 2009

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 16:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko ::

Dejjan ::
Nece biti da je danas teško biti hrišcanin.
Bice da je obrnuto,teško je biti nehrišcanin i nesledbenik opšeprihvacenih društvenih obrazaca ponašanja i mehanickih robotizovanih obreda i infantilnih obicaja koji prate velike hrišcanske praznike i slave.
Ko to barem malo neisprati i neucestvuje u tome nije ,jelte,normalan.

Dragi Dejjane, nisi ti nesledbenik, nego ti druže to malko ne razumeš. Ali ne brini, verujem da će jednom doći i taj trenutak prosvetljenja u tvom životu. Samo možda treba malko duže da čekamo.

Ili da vidimo na primeru Amerike.
Tamo su svi deklarativno hrišcani i svi veruju u Boga,a u realnom životu se nicega nepridržavaju.
Danas je najlakše biti hricanin.

Pa ti zbog toga izabra teži put? Svaka čast.

A teško je biti covek ,koji se protivi glupavim obicajima i koji želi biti svoj,da sam spoznaje i uvida nove stvari i svoje greške.

Pa dobro, hajd' malo da sačekamo dok ne uvidiš te svoje greške. Laše će biti i tebi i meni da pričamo.

A ne da mu drugi govori u šta da veruje,kada da veruje,koliko da veruje ,da ga plaši nekakvim paklom,kada da posti ,a kada može da se prežderava,kada nije dobro obavljati kucne radnje jel je eto Laughing svetac.

Tako je Dekky, ne dozvoli da ti iko soli pamet. Sam svoj majstor! Ja te podržavam. Budi uvek na putu istine. Samo kreni već jednom okasnio si.

I sad bi ja trebao sa tobom kao da nešto diskutujem.Da odgovaram na ovakve nebulozne komentare,koji su puni osude,pridike,soljenja pameti,gordosti i neznam šta već. Kao i primese mentaliteta čopora (pisanje u množini) Rolling Eyes
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 18:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Postoje tri osnovne grupe: neverujući, polu-verujući i verujući.

Neverujućem je svojstvena agresivnost jer on svoj ateizam ispoljava agresijom prema veri. Vera je "okretanje i drugog obraza", a ateista je suprotnost vere, kod njega nema okretanja obraza. Evo, uzmimo primer Dejjana.

E sada, polu-verujući je onaj koji je ubeđen da veruje, ali nije u sebi zaista prihvatio osnovne principe vere. Kod njega se ispoljavanje vere dešava na materijano - fizičkom nivou. On se takođe u dokazivanju svoje vere služi metodama neverujućeg. Odnosno ispoljava agresivnost prema ateizmu. Ali on je u isto vreme agresivan i prema verujućem, jer smatra da ovaj ne sledi baš sve kako je u kanonima zapisano. Polu-verujući nije svestan da ga poštovanje kanona vodi u starozavetnog vernika, vernika po zakonu. A Isusu je doneo ljudima Novi Zavet koji je tako lep i jednostavan: Ljubav između čoveka i Boga. Ljubavlju i iskrenošću se dosežu najveće duhovne visine, ne kanonima.

I na kraju osta onaj zadnji deo: verujući. Njima je po prirodi vere agresivnost strani pojam, jer ih udaljava sa njihivog puta. Njih agresivnost neverujućeg ne dotiče, odnosno oni su svesni da su prvi na udaru ateizma, i trude se da ne odgovaraju novom agresivnošću. Jer oni su, posle osnovnog učenja o veri, krenuli putem promatranja vere kroz prizmu svog ličnog iskustva. Oni znaju da su po liku Njegovom stvoreni i da im je On stoga najbliži u njima samima. Na taj način, kroz veru, oni grade sebe kao crkvu Oca svoga nebeskog.

Mogu reći da se potpuno slažem sa ovom delimično uprošćenom podelom vernika.
Dodala bih samo da ta podela ne mora da se odnosi samo na Hrišćane,
već može da obuhvata recimo i Budiste, kao i pripadnike ostalih religija.

Za mene lično, poenta je da nam za naš odnos sa Bogom ne treba posrednik.

Pozdrav za sve učesnike diskusije !
.
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 19:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna ::

Za mene lično, poenta je da nam za naš odnos sa Bogom ne treba posrednik
.
Goldy Glavni Urednik
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 19:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

За љубав је потребно троје, дакле треба нам посредник.
Danko
Iskušenik

Pridružio: 16 Dec 2010

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 20:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Draga Olja,
mogu li prvo da predpostavim da vi dođete kao neki odbrambni igrač u timu FK Zosim? Ovi vašim napadačima ponestaje daha a i srenji red vam nešto popušta...

Ali Ok, cenim i poštujem to što ste se trudili. Mada, moram ti reći od moja 2 teksta Vi omašiste i uzeste baš onaj teži. A lepo sam vam rekao "Sećanje na zaboravljenog Boga", "Yin-Yang" je pretežak za vas. To je filozofija. Tu treba više vremena za razmišljanje.

...a odnose se na način na koji hrišćani komuniciraju sa ostatkom sveta i otpadnicima od vere, ili prekršiteljima dogme. Vazda nekog i nešto prosuđuju i osuđuju, olako i proizvoljno.

Ja vala, što bi rekla moja pokojna baba. A vaš tim je sve to temeljno, argumentovano, na nivou, sa poštovanjem sagovornika odradio. Oprostite ako sam nešto izostavio. Ima vas mnogo pa žurim da nekom ne ostanem dužan.

...a "drugi" su nevernici, neprijatelji, kurve, fukara , nedostojni, itd...

Znate šta Olja, ako vam neko dođe u kuću pa počne da vama priča nebuloze o vama još sa vrata odmah osetite njegovu visinu. A moj topik smatram svojom kućom. A ako mi ne verujete, pogledajte prvi nastup vašeg Zosima kada je krenuo sa centra terena. Pa razmisli malo o poštovanju drugoga.
A što je najgore, da ste pročitali "Sećanje na zaboravljenog Boga" videli bi ste da ste džaba krečili. Ali, šta da se rad.

I KOJE BAŠ BRIGA ZA ISTINU KOJU "MI" NEKI TRAŽIMO ?

Svi mi tragamo, draga moja Olivera. Samo nam se putevi mimoilaze.

PA ŠTA ĆE BITI SA JADNOM ČISTAČICOM DO SUDNJEGA DANA ? JEL VAŠ ODGOVOR - KO JE ŠIŠA ? KO JOŠ MISLI O ČISTAČICI ?

Pa rekoh vam. Preteško je ovo štivo za vas iz FK Zosim. Ali hajde, žensko ste pa da vas podučim:
Priče su pisane u duhu Zen priča. Ako niste znali, Zen priče su pisali budističkih monasi kako bi dali pouku učenicima i kako bi kroz njih učenici postigli prosvetljenje.
U stvari, grešim! Oprostite! Sad vidim da ste izvukli pouku, koja je do duše primerena vašem ličnom shvatanju sveta u kome živite. Voleo bih ako ste još doživeli i prosvetljenje.

...SVOM PISANJU UNIZILI ŽENE, ODBACILI IH GENERALNO KAO KATEGORIJU, KADA STE REKLI ZOSIMU DA NAĐE NEŠTO ŽENSKO

Opet moram da počnem sa: Draga Olivera. Ja jesam rekao Zosimu da nađe nešto žensko, ali nije mi bilo na pameti da o Zosimu imate tako nisko mišljenje. Mislim, smatrajući ga uvredom za ženski rod.
Evo izvinjavam vam se i to javno, nije mi bila namera... Zaista.
(Zosime brate, ču li ti Olju?)

UMESTO DA VAM SE SUPROTSTAVLJA SVOJIM STAVOVIMA, TRETIRAJUĆI IH TAKO U ISTOM PEŽORATIVNOM SMISLU KAO I ROLNE TOALET PAPIRA KOJE STE TAKOĐE PREPORUČILI U ISTOM MANIRU...

Kako gost domaćinu, tako domaćin gostu.

BLAGO SI GA TEBI , TVOJE JE CARSTVO NEBESKO !!!!

Hvala. Da budem iskren - tome i težim.

ČULA NAS NE OGRANIČAVAJU, NEGO ZAHVALJUJUĆI NJIMA OPSTAJEMO U OVOM SVETU. NE NIPODAŠTAVAJ ČULA, BOŽIJE DAROVE !!!

Eto, opet me terate da ponavljam. Pa hajde, valjdaćete jednom i da razumete: Našim čulima opstajemo u ovom MATERIJALNOM svetu. Njima se ne vidi duh. Vama je očigledno malo zakržljalo čulo duha, ono se zove vera. Njime čovek oseća Boga.

OREOL JE NARAVNO IZNAD TVOJE GLAVE DOK PIŠEŠ OVAKVE TEKSTOVE... GORDOST... MA JOK... TO SE NEKAKO DRUGAČIJE ZOVE...

Eh, Olja. Oboje ćemo jednog dana pred Boga. Hajde pustmo Ga da on presudi o našim greškama i uspesima.

A DA NIJE SLUČAJN I ČISTAČICA STVORENA PREMA NJEGOVOJ SLICI ?

Jako mi je drago da vas je priča o šolji toliko dirnula. Osećam kako vam je promenila ugao razmišljanja.

VEĆ MI JE MUKA !!!!!!!!!!!

A da li vam se stalno jede? Kiselo, slano? Da li sve to mešate?

ILI DA JA IPAK POTRAŽIM PO KUĆI NEKO MARAMČE, I ZABRADIM SE, DA BIH ODRŽALA VAŠU PAŽNJU I DALA OZBILJNOST SVOJIM OPSERVACIJAMA....

Ne, nije potrebno. Ja vas Olja stvaron uzimam za ozbiljno. Ne razumem odakle vam uopšte ideja da se smejmem dok čitam vaše opaske? Ja sam još na početku rekao da cenim vaš napor. I zaista se trudite.

Човек је једини елемент унутар Бога који може да прелази границу духа и материје.
KAKO ZNATE ?

To je visoki kurs. A vi Olja niste savladali još uvek ni ovaj viši. Ako ovako nastavite, moraću da vas vratim nazad u niži razred.

HRIĆANSKA PREPORUKA JE DA SE ODREKNE ISKUŠENJA, DRAŽI, ŽELJA I POTREBA DA BI BIO SPASEN.. I SKORO SVE ŠTO ČOVEK RADI JE GREŠNO...

Aaaa, evo progresa! Na dobrom ste putu Olja. Sviđa mi se ovo.

Спасиће се једино ако схвати да га та поплава предивних осећања вуче у сигурну смрт.

DA LI STE SVESNI ŠTA GOVORITE ????

Op, nova priča i novo prosvetljenje kod naše Olje!

???????????????????????????

Pa rekoh vam lepo na početku da ovo štivo nije za vas. Prvo, nije beletristika. A drugo, ima samo 4 ličnosti: čovek, Bog, Adam i Eva. Dosadno, jl' da? A i radnja je sporaaaa... Heh, samo jedna ljubavna afera.

KAKO ZNATE - SEM NA OSNOVU SVOG PROIZVOLJNOG SUDA

Olja, Olja, zasta ćete vi meni u niži razred. Tamo sad radimo "Isusov život u 100 slika". Lepa knjiga, šarena.

Само онај који се одриче свога Творца, има неутољиву жељу да и себи и другима изнова и изнова доказује своју јединственост.

KO JE TAJ I ZAŠTO VAM TOLIKO BODE OČI ?

Čemu ovo pitanje? Da ne želite potvrdu od mene? Ne Olja, ne smem ni da pomislim da ste se u ovome prepoznali.

ONI KOJI SE SLAŽU S ONIM ŠTO SAM JA NAPISAO, MOGU DALJE, OSTALI STOP... BAGRA, NEISTOMIŠLJENICI, SLEPCI,, TVRDOGLAVI...

To se vi rekli, ne ja. Ja verujem da za čoveka nikada nije kasno. Ne brinite Olja, još ima vremena.

3.4. Да ли је материја по својој природи зло?

KOJA JE SVRHA OVOG PITANJA ? I KOJI JE ODGOVOR ???

Žao mi je da niste primetili, gubite mi se, da je to je samo naslov poglavlja. Odgovor se obično nalazi ispod naslova.

AUUUUUU !!!!!! JA SAM GLUPA.. TEK SAD MI JE JASNO.

Ne, vi ste pametni. Verujte mi na reč. Nego treba vam malo vremena dok počnete da razmišljate.

KAŽETE ON - ZA MILIJARDE RAZLIČITIH LJDUSKIH SUDBINA I DELA...

Dobro, evo. Rećiću ONI, ali to ne menja na stvari. Greh je greh kako gode se literalno izrazili.

KO JE PROPISAO MORALNE VISINE ?

"Starajte se ne za jelo koje prolazi, nego za jelo koje ostaje za večni život, koje će vam dati Sin čovečiji, jer ovog potvrdi Otac Bog." (Jn.6:27)

То је тренутак када човек постаје потпуна слика Божја, до крајности достојна лика Оца својега!
KO PROSUĐUJE DOSTOJNOST I NEDOSTOJNOST ?

Niko na Zemlji.

MRZI ME VIŠE DA ČITAM...

I mene.

OK, prvo poluvreme gotovo. FK Zosim ima pravo još na dve izmene.
Hajde, hajde. Taman smo se razigrali.
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 20:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

... ako pričamo o vernicima, moraš uvek imati u vidu da postoje više nivoa vernika i da ih tako moraš i razumeti. Nemoj trpati sve u isti koš, jer onda otkrivaš malko i o sebi samoj neke stvari koje možda i ne bi volela da baš svi znaju.

Ali evo, da te podučim:
Kao što postoji ogroman broj ljudi (koji su svi različiti), tako postoji i ogroman broj različitih vernika. No hajde da malo uprostimo da bi ti bilo lakše. Postoje tri osnovne grupe: neverujući, polu-verujući i verujući.

Neverujućem je svojstvena agresivnost jer on svoj ateizam ispoljava agresijom prema veri. Vera je "okretanje i drugog obraza", a ateista je suprotnost vere, kod njega nema okretanja obraza. Evo, uzmimo primer Dejjana.

E sada, polu-verujući je onaj koji je ubeđen da veruje, ali nije u sebi zaista prihvatio osnovne principe vere. Kod njega se ispoljavanje vere dešava na materijano - fizičkom nivou. On se takođe u dokazivanju svoje vere služi metodama neverujućeg. Odnosno ispoljava agresivnost prema ateizmu. Ali on je u isto vreme agresivan i prema verujućem, jer smatra da ovaj ne sledi baš sve kako je u kanonima zapisano. Polu-verujući nije svestan da ga poštovanje kanona vodi u starozavetnog vernika, vernika po zakonu. A Isusu je doneo ljudima Novi Zavet koji je tako lep i jednostavan: Ljubav između čoveka i Boga. Ljubavlju i iskrenošću se dosežu najveće duhovne visine, ne kanonima.

I na kraju osta onaj zadnji deo: verujući. Njima je po prirodi vere agresivnost strani pojam, jer ih udaljava sa njihivog puta. Njih agresivnost neverujućeg ne dotiče, odnosno oni su svesni da su prvi na udaru ateizma i trude se da ne odgovaraju novom agresivnošću. Jer oni su, posle osnovnog učenja o veri, krenuli putem promatranja vere kroz prizmu svog ličnog iskustva. Oni znaju da su po liku Njegovom stvoreni i da im je On stoga najbliži u njima samima. Na taj način, kroz veru, oni grade sebe kao crkvu Oca svoga nebeskog.

Eto, toliko od mene.

Danko:
Postoje tri osnovne grupe: neverujući, polu-verujući i verujući.

Zosim:
Ateisti su mirni i okrenuti svakodnevnom, materijalnom životu od kojeg zavisi život i opstanak celokupne zajednice.
Ateista zaista ume da bude agresivan, (!!!) uglavnom kada nabedjeni vernik dodje da mu soli pamet. A takvih „sa žabljim ustima“ je abnormalno puno.
A zašto su žabousti agresivni? Zato što nisu razrešili svoju seksualnost, već ceo život provode izmedju dva kraka makaza: onoga što crkva kaže i onoga što telo ište.
I kada se jebu, jebu se kao da čine greh i odmah sutradan idu u crkvu da se pomole i traže pričest.

D:
E sada, polu-verujući je onaj koji je ubeđen da veruje, ali nije u sebi zaista prihvatio osnovne principe vere. Kod njega se ispoljavanje vere dešava na materijano - fizičkom nivou. On se takođe u dokazivanju svoje vere služi metodama neverujućeg.
Odnosno ispoljava agresivnost prema ateizmu. Ali on je u isto vreme agresivan i prema verujućem, jer smatra da ovaj ne sledi baš sve kako je u kanonima zapisano. Polu-verujući nije svestan da ga poštovanje kanona vodi u starozavetnog vernika, vernika po zakonu. A Isusu je doneo ljudima Novi Zavet koji je tako lep i jednostavan: Ljubav između čoveka i Boga. Ljubavlju i iskrenošću se dosežu najveće duhovne visine, ne kanonima.

Z:
Ovde Danko kaže, za one koji to nisu primetili, da nije baš uputno pridržavati se kanona. Jer time će čovek postati starozavetni vernik, vernik po zakonu ???
Umesto toga preporučuje Novi Zavet koji je Isus doneo ljudima.
Pretpostavljam onaj nepromenljivi zakon ?

A taj novi zakon je ljubav izmedju čoveka i boga.
Taj zakon se poznaje i po rečima: Bože, bože, što me ostavi?
Ko je ovde lud?
Racionalizacijaaaa!

Dobro bre ljudi, kada ćete da odrastete? Kada ćete prestati sa infatilnostima „ljubav, ljubav i samo ljubav“?
Vas kao da je žbun kupine rodio, a ne majka od krvi i mesa.
Posmatrajte samo za trenutak život kao da je telo.
Ima li smisla vikati: O bože, bubreg, bubreg, samo mi daj bubreg!
Ili da neko viče ...., ..., ..., he,he,he, neću to da vam pišem. A već ste pomislili! Sram vas bilo! Very Happy

Bubreg je samo deo tela, deo organizma.
Tako je i ljubav samo deo života. Jeste vitalna, ali je vitalno i zdravlje, i inteligencija, i sazrevanje, i znanje, i iskustvo, i mudrost, i hrabrost, požrtvovanost, i veštine, i snaga i naravno sex !

(Za pesimiste je sex postao ozloglašen jer se njime prenosi bolest zvana smrt) SMILE

Da se radi samo o ljubavi svi bi ste danas bili u pelenama i sa cuclom u ustima.

Da, i to treba primetiti: pre Isusa nije bilo ljubavi, a majke i očevi nisu voleli svoju decu, jel da?
Ljudi su mrzeli bogove i palili su žrtvene vatre na zemlji da bi im iz pakosti nagaravili bradu.

A onda je došao Isus, pun ljubavi i rekao:
Odreci se svoje majke, i oca, i sestre i brata i podji za mnom.

Vidim, svi ste vi vajni hrišćani poslušali njegove reči i ostale „nepromenljive“ zapovesti iz Novog zaveta.

Možda ste zato tako agresivni! Very Happy

Idemo dalje.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 20:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I sad bi ja trebao sa tobom kao da nešto diskutujem.Da odgovaram na ovakve nebulozne komentare,koji su puni osude,pridike,soljenja pameti,gordosti i neznam šta već. Kao i primese mentaliteta čopora (pisanje u množini) Rolling Eyes

Dejjo, Dejjo, meni pričaš o mentalitetu čoporu. Pa zar ti ne igraš veznog igrača u timu FK Zosim?
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 20:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Danko, vidim da nikome ne ostaješ dužan i da svakom odgovaraš, pa si me stoga i povukao da se uključim u diskusiju iako me već odavno mrzi da pišem... no kako reče Zosim, razdrmao si nas. Hvala ti zbog toga.

Elem, primećujem da se malo, malo jedna rečenica neprekidno provlači kroz tvoje komentare... ovako ili onako uobličena, ali kojoj je smisao uvek isti:

Citat:
Vidim da još nisi pročitao tekst a opet se javljaš. Ja ti ponovih mali milon puta da pročitaš: Sećanje na zaboravljenog Boga Prvog i Jedinog...

Zaključak je prost: vrlo si ponosan na svoje tekstove. A zar ponos nije jedan od greha, ako ne čak i smrtnih? To mi ne deluje ni malo hrišćanski, a ja se unapred izvinjavam zbog svoje neobaveštenosti, jer Bibliju sam čitala kao knjigu koja je skup užasa, čedomorstva, bratoubistva, prostitucije, krađe itd, itd

Dalje, da li si napisao još nešto osim dva eseja, jedne priče i dvadesetak pesama? Da pitam, kad već vidim da se toliko ponosiš... da li je to najbolje što si napisao pa si nam ponudio na čitanje ili ima još nečeg?
Zosim
Majstor

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 20:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Z:

Idemo dalje! Stigli smo do polu-vernika, po Dankovoj kategorizaciji.

Nabedjeni vernici su kao otrovno vašarsko licidersko srce.
Njih neka velika duševna muka pritiska, a oni ne znaju kako da je razreše.
A onda se priklone crkvi i gledaju je kao poslednji bastion svog opstanka i svoje gole egzistencije. To je tip ljudi koji pravi pakt iliti dogovor sa bogom: Bože, spasi me, učini mi ovo ili ono i ja ću ti se odužiti tako što ću...

Zato su takvi ljudi najveći „čuvari“ vere, pravi dobermani. Svaki napad na crkvu ili dogmu, iza kojih su se sklonili, vide i osećaju kao napad na sebe sama.
Zato i reaguju tako burno. Treba ih razumeti. Crkva im je poslednji bastion, ako im to neko sruši oni osećaju da će umreti, da će se ugušiti, da će nestati.
S druge strane, gaje beskompromisnu iluziju da što su bolji vernici i što jače poštuju i slede dogmu to će im se bog jače nasmejati i spasiti ih muka.
Od takvih ljudi je potekao pojam „spasenja“. Ceo njihov život je muka, hod po žeravici i neprestana borba sa glasovima u glavi.
To su, defakto, ljudi na ivici šizofrenije.
Crkva ih vrlo rado prihvata u svoje redove i jako ih voli jer su agresivni branioci svega što se tiče vere, i jer je njima vrlo lako manipulisati. S druge strane, upravo zbog nerešenog psihološkog konflikta u sebi, nose višak energije, onu neurotičnu energiju, koja se od strane kontrolora da vrlo korisno upotrebiti za „više ciljeve“.

D:
I na kraju osta onaj zadnji deo: verujući. Njima je po prirodi vere agresivnost strani pojam, jer ih udaljava sa njihivog puta.

Z:
Lepo rečeno!

D:
Njih agresivnost neverujućeg ne dotiče, odnosno oni su svesni da su prvi na udaru ateizma, i trude se da ne odgovaraju novom agresivnošću.

Z:
Čista spekulacija da bi se na veštački način stvorili neprijatelji vere, optužili ateisti, a potom napali.
Ko su ribari duša, ateisti ili vernici? Ko koga pokušava da preobrati?
Znači, da raščistimo: crkva je agresivna, a ne ateisti.

Ateisti i vernici žive bez konflikta. Njihovi se svetovi ne sudaraju. Tu niko nikoga ne pokušava da preobrati. Ni jedni ni drugi ne gaje agresivnost.
Biti vernik na ovom nivou je zavidan uspeh. I takvih je na prste da izbrojiš.
To znači da je takav vernik raščistio sve psihološke probleme u sebi, oslobodio se svih trauma detinjstva i odrastanja i zaista postao slobodan čovek.
(Ovde je vrlo važno primetiti da poluvernik NIJE slobodan čovek.)
Nakon što je počistio sve što bi moglo da mu vezuje energiju i čini ga neurotikom, dakle, nakon što je postao slobodan čovek, odlučio je da se prikloni bogu i to je učinio na tako inteligentan način da nije doveo u pitanje svoju prirodu.
Kako se u ovom slučaju razrešava problem seksulanosti, tj. nezajažljivog nagona koji može sve da pokvari ali i da pozlati, to nije glavna tema sadašnje diskusije, i o tome možemo neki drugi put. Ali je nepobitna činjenica da je pravi vernik razrešio sve čvorove i nagone u sebi.
Ovakav čovek je sličan nadčoveku i danas ih na kugli zemaljskoj ima šačica.
(Tu, naravno, ne računam one koji onemoćaju od starosti pa se odjednom „produhove“).

Budala sluša starce, a pametan mudrace!

D:
Jer oni su, posle osnovnog učenja o veri, krenuli putem promatranja vere kroz prizmu svog ličnog iskustva. Oni znaju da su po liku Njegovom stvoreni i da im je On stoga najbliži u njima samima. Na taj način, kroz veru, oni grade sebe kao crkvu Oca svoga nebeskog.

Z:
Ovde moram da korigujem izraz „posmatraje“. Posmatranje je čin koji udaljuje.
Jednostavno bih rekao: Oni žive svoju veru.

Citiram D:
Oni znaju da su po liku Njegovom stvoreni i da im je On stoga najbliži u njima samima. Na taj način, kroz veru, oni grade sebe kao crkvu Oca svoga nebeskog.

Z:
Od ovakvih hrišćanskih nebuloza mi se bljuje.
Licemerje najgore vrste.
Dodvoravanje narodu u smislu: U vama je božanska iskra, bićete kao bog jednoga dana, samo sada skinite gaće.
Ne postoji ništa na ovome svetu što nije stvoreno po liku božijem!
Imaju li životinje boga?
Da li i za njih važi naš bog ili neki životinjski? Koji ih stvori po liku svojemu?

I sada ide konačan zaključak, da vam otkrijem ko vas je to zajebao.
Ateisti nisu, njih zabole za vašu veru.
Pravi vernici nisu, prvo, jer ih je malo, a drugo, jer nisu agresivni.

Vas su, sve kolektivno, zajebali poluvernici, nabedjeni vernici, neurotičari i šizofreničari.
Oni su inkvizitori, oni su dobermani, čuvari svete vere, oni su agresivci, oni su lovci, i ribari ljudskih duša.

Svi verski misionari, apostoli, pa i sam Isus, pripadaju, sledeći Dankovu podelu, grupi nabedjenih vernika.

Eto ko vam vrti mozak i buši srce i navodi vas da orkestrirano blejite: Ljubavi, ljubavi i samo ljubavi.

Sad znamo ko je prevario čovečanstvo.

Šta dalje imamo da pričamo ?
 Nazad na vrh »
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 20:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::
Tačno tako. Probajte da se ne prekrstite kad se svi krste ili da izjavite da ne postite kad je veliki post... Agenti Matrixa odmah stupaju na scenu.

Znaš Starcy, ova strana imena su malko unisex pa ne znam da li si muško ili žensko, ali predpostaviću da si žensko. Oprosti mi ako sam pogrešio.

Dakle Starcy, draga, ako pričamo o vernicima, moraš uvek imati u vidu da postoje više nivoa vernika i da ih tako moraš i razumeti. Nemoj trpati sve u isti koš, jer onda otkrivaš malko i o sebi samoj neke stvari koje možda i ne bi volela da baš svi znaju.

Ali evo, da te podučim:
Kao što postoji ogroman broj ljudi (koji su svi različiti), tako postoji i ogroman broj različitih vernika. No hajde da malo uprostimo da bi ti bilo lakše. Postoje tri osnovne grupe: neverujući, polu-verujući i verujući.

...........................
Eto, toliko od mene.

... ostatak nisam citirala, pošto ti se Vesna već dovoljno divila na objašnjenjima, pa da se ne ponavljamo.

Dakle, Danko, dragi, jesam žensko - ako to ima ikakvog značaja kao način razmišljanja.

Hvala ti na tome što želiš da me podučavaš, ali da li si se zapitao u svojoj gordosti (ups, ponovo greh... DON'T TELL! ) da li ja želim da budem poučavana tvojim učenjem? Da si u svojoj gordosti spustio pogled malo niže među obične smrtnike koji pišu na ovom forumu, da si se potrudio da malo bolje upoznaš sagovornike - tek letimičnim pregledom tekstova koje su pisali - ne bi ti se dogodilo da se podigne ovolika prašina oko tvojih tekstova. Na tvom mestu, ja bih se duboko zamislila šta to nije u redu kad velika većina tvojih sagovornika na ovoj temi ima zamerki na ono što si nam prezentovao.

Tvrdiš da si hrišćanin, a ja tvrdim da si zaslepljen hrišćanskom dogmom, pa od drveća ne vidiš šumu.

Čini mi se da Zosim reče da će hrišćanstvo od hrišćana spasiti ne-hrišćani. Ako sam pogrešila, izvinjavam se. U Zosimovim tekstovima neizmerno uživam, pa sve što mi se dopadne nesvesno pripišem njemu.

Dakle, ako si već naumio da nas preobratiš "i privedeš pravoj veri", raspitaj se barem kakav je ko i ko je kolilko tvrd orah. I da... pozabavi se svojom gordošću... ta osobina nije primerena jednom hrišćaninu. Ugledaj se na Raleta, na primer Very Happy
Zosim
Majstor

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 21:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ko mi od sad dirne Raleta, lično će mi se zameriti!
Toliko!
Very Happy
 Nazad na vrh »
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 21:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

[quote="Starcy"]
Danko, vidim da nikome ne ostaješ dužan i da svakom odgovaraš, pa si me stoga i povukao da se uključim u diskusiju iako me već odavno mrzi da pišem... no kako reče Zosim, razdrmao si nas. Hvala ti zbog toga.

Draga Starcy,
Drago mi je da si pratila moj topik. (Ili te je Zosim "cimnuo" sa klupe za rezervne igrače?) Nebitno. Ne ostajme nikom dužan, samo eto moram da ponovim po 1000-ti put: Zosim je uleteo na ovu diskusiju kao u staklenu radnju. Jedva sam uspeo da ga malo stabilišem i da počnemo da pričamo nešto ozbiljnije. Smatram se odgovornim za topik koji sam započeo.

Elem, primećujem da se malo, malo jedna rečenica neprekidno provlači kroz tvoje komentare... ovako ili onako uobličena, ali kojoj je smisao uvek isti:

Citat:
Vidim da još nisi pročitao tekst a opet se javljaš. Ja ti ponovih mali milon puta da pročitaš: Sećanje na zaboravljenog Boga Prvog i Jedinog...

Radi se o sledećem: Da je Zosim pročitao moj tekst, ne bi imalo oko čega da se prepiremo, ali on to odbija. Više voli ovako na slepo da šamara. To je razlog što inistiram na čitanju.

Dalje, da li si napisao još nešto osim dva eseja, jedne priče i dvadesetak pesama? Da pitam, kad već vidim da se toliko ponosiš... da li je to najbolje što si napisao pa si nam ponudio na čitanje ili ima još nečeg?

Jesam, ima još, al' je na engleskom pa nisam hteo da vas opterećujem. "The Essence of The Universe", SF knjiga. U prodaji je na Amazon-u. Web strana je samo za ove naše stvari.
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 21:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne možeš da odoliš a da ne ujedeš onako usputno... Baš hrićanski, nema šta.

Citat:
(Ili te je Zosim "cimnuo" sa klupe za rezervne igrače?)

U svakom slučaju ponovo ti se zahvaljujem što si me promrdao iz učmalosti. Odavno nisam ništa pametno napisala na ovom forumu, uglavnom sam ostavljala komentare dokonanja po internetu - dakle beznačajne i bezsadržajne.

A što se tog teksta na engleskom tiče, logično je da ga nisi postavio ovde. I to ne da ne bi nas opterećivao, već zarade radi. Ako ga staviš ovde svi mi ćemo ga besplatno čitati, a tamo ima novca... Ponovo si licemeran, a to nije odlika jednog hrišćanina... DON'T TELL!
Danko
Iskušenik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2011 21:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

... ostatak nisam citirala, pošto ti se Vesna već dovoljno divila na objašnjenjima, pa da se ne ponavljamo.

Cenim i poštujem što je jedino Vesna osetila tekst koji sam ozbiljno napisao. Kao što si i sama videla, ona se nije uplitala u ove igre bez branica koje ne vode ničemu do ubijanju vremena.

Do duše, neću da grešim dušu, i Rale je pokušao Olji da pojasni neke stvari.

Hvala ti na tome što želiš da me podučavaš, ali da li si se zapitao u svojoj gordosti (ups, ponovo greh... DON'T TELL! ) da li ja želim da budem poučavana tvojim učenjem?

Eto ti sad. Ne valja ni kada hoćeš nekom da pomogneš! A samo sam hteo da budem ljubazan.

Na tvom mestu, ja bih se duboko zamislila šta to nije u redu kad velika većina tvojih sagovornika na ovoj temi ima zamerki na ono što si nam prezentovao.

FK Zosim nije "velika količina sagovornika". Pa vučeš me za jezik, to Dejja nazva nešto kao mentalitetom čopora ili tako nekako.

Tvrdiš da si hrišćanin, a ja tvrdim da si zaslepljen hrišćanskom dogmom, pa od drveća ne vidiš šumu.

Vidim Sunce! To mi je dovoljno.

Dakle, ako si već naumio da nas preobratiš "i privedeš pravoj veri", raspitaj se barem kakav je ko i ko je kolilko tvrd orah. I da... pozabavi se svojom gordošću... ta osobina nije primerena jednom hrišćaninu. Ugledaj se na Raleta, na primer Very Happy

Ja nisam ništa naumio. Vi ste došli kod mene, ne ja kod vas. Pa sad razmislite ko koga hoće da tu preobraćuje. I ovde se ne radi o gordosti, nego o dubokom ubeđenju da vas ne mogu, i neću, u ništa da ubeđujem. Jednostavno mi je zabavno s vama.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Strana 6 od 12

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Kako ja zamišljam Boga 425 Androgin 141172 30 Jan, 2011 18:01 pm
talerman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sustina vere iskazana kroz kratku pricu 1 SrbinPravoslavac 3364 10 Nov, 2010 16:51 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dr. Zoran Kocic - Rtanj je najveca piramida planete 1/7 10 segrt 7596 30 Avg, 2010 08:35 am
TATA SINANA Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mudrost u 7 minuta:) 2 Kublai Khan 4061 26 Apr, 2010 14:08 pm
Almsivi Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Yemen STARGATE opening 1/5/2010.... World forcing UFO disclo 1 Vakan Tanka 4243 06 Apr, 2010 21:17 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VIPASSANA MEDITACIJA - Dhamma i umetnost življenja 12 Vesna 11216 20 Jan, 2010 19:38 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVI KOMENTARI I SVA PITANJA ZA ČLANOVE FORUMA 4 Dušan 6663 22 Mar, 2008 17:21 pm
Dušan Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)