PROMENE U ŠKOLSKIM KLUPAMA
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 14:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

meni je jako drago sto se Ti Rex ukljucio u ovu raspravu, kao predstavnik i druge strane, o kojoj upravo i pricamo,
ucenika.

Naime, cela ideja oko inkriminisane knjige Slobodna deca Samerhila i jeste, u svojoj sustini - ova:

DA SE DECA UKLJUCE, STO VISE, U ORGANIZACIJU SKOLSTVA!!1Misli se na skolsku decu, da se ne bi uvredili sto ih nazivamo decom, a oni su VEC, NEKAKO = I ODRASLI.
Na studijama, koliko mi je poznato, vec i brucose, na I godini, profesori oslovljavaju sa: KOLEGA!
Ali, na nivou srednje skole, i dalje postoji nekakav jaz, cak i generacijski, o kojem pisemo, izmedju profesora i ucenima.
To kaze i Plavi zrak, iz preve ruke.
Dakle neki profesori se ne menjaju, skoro celog radnog veka, a neki su pred penzijom. I zadrzavaju ideje i nacin rada kao i pre, recimo, 30 godina!?
A nauka je, dakako, za poslednjih 30 godina, u vecini, jako puno napredovala, ili se promenila, da ne sudim.
Negde cak i dijametralno razlicita.

Zato i smatram da je JEDNA od mozda i najbitnijih tema - ODNOS UCITELJ I UCENIK SU - JEDNO!
To znaci i mnogo veca i dublja SARADNJA, SPAJANJE, a ne - RAZDVAJANJE, i drzanje pozicija koje su jedna drugoj NASUPROT!
To znaci - NE SAMO PRICATI DECI, NEGO I - SLUSATI!
NJIH!
Ali, ne samo ono sto je receno od strane profesora, dakle slusati u smislu PREISPITIVANJA,
NEGO SLUSATI STA KAZU, MISLE... UOPSTE.
PA CAK I PREDLOGE, NJIHOVE, KAKO STO BOLJE ORGANIZOVATI - CASOVE, kako bi svi zajedno proveli taj deo zivota sto prijatnije, inspirativnije, pa cak i radosnije.
Da li odlaskom malo vise u prirodu, da li sa nekim predlogom od dece ovakvim ili onakvim, ali SVAKAKO IH TREBA = CUTI!
KOLIKO PROFESORA DISKUTUJE, SA UCENICIMA O OVOJ TEMI I NA OVAJ NACIN?
A koliko ih ima vec SVE KRUTO ZACRTANO, SA MALIM MOGUCNOSTIMA - PROMENA, POKRETA?
I = ZBOG CEGA?
da se - ne talasa?
ili da bi, onda, profesori morali malo i da se menjaju, prilagode deci, UCESTVUJU U ZAJEDNICI, a ne budu samo IZNAD ZAJEDNICE.
LAKSE JE, reklo bi se, status quo?
ali, da li je ta NAVIKA, ipak - pogubna?
I deca danas u poredjenju sa nama, pre 30 godina, su sasvim drugacija!
SVET SE, UVELIKO, PROMENIO.
I SVEST, KAO KLJUCNA REC!
Pa i znanje.

Koliko profesori i oni koji odredjuju sta ce i kako da se uci PRATE PROMENE U SVETU?
Ovde ne uracanuvam najnovije - kao ubrzanje vremena, globalizacija, itd...

pozz

sta o ovome misle Plavi, ali i Ti Rex?
i jos neki ucenici, nadam se da ih ima na sajtu.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 14:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

^^T-rex^^ ::
Evo da se malo priključim temi..

Kao učenik 3. razreda srednje škole prolazim vjerojatno ono što ste i vi prolazili dok ste se školovali... sustav koji me tjera samo da učim učim učim učim....

I naravno,uopće mi se više knjiga ne otvara...jednostavno mi se gadi da moram "bubat" 60-70 stranica nekog predmeta u detalje kako bi dobio dobru ocjenu...a opet, nije mi svejedno da dobijem negativnu pa još moram i ispravljat...

Ehh,a velike li koristi..ionako se većina toga i zaboravi...

A onda kad kažem obitelji da ne namjeravam ići poslije na faks...pritisak okoline je ogroman..Samo ti pametuju kako trebaš završit školu da budeš NETKO!

Tu sam u dilemi.. Može savjet? Very Happy

pozz

T Rex,

tu smo svi isti. Svi smo prošli kroz ono što ti sada prolaziš, pa ništa. I daljesmo živi i zdravi i nosimo uglavnom ljepe uspomene iz škole.

Što se tiče bubanja, potpuno te kužim. Ex katedra sistem je kod nas toliko ukorijenjen a zbog svega što se događa danas, profesori su većinom izgubili svaku volju da budu kreativni imalo i naravno, tu onda najviše doista pate generacije učenika.

Napr. ja sam povijest obožavla dok nisam došla u srednju. A onda se prva dva razreda sve doista svelo na bubanje onih sitnih lekcijica iz udžbenika i nikada mi nije bilo jasno zašto moram napamet znati godine bitaka na Mohaču, Marici itd jer je to čista mnemotehnika.
U 3. (mi smo se opredjeljivali za zvanje tek u 3. razredu) dobila sam novu profesoricu, onu starog kova, bila je već legenda u gradu po strogoći ali su je svi redom cijenili!
Žena je negdje usput, na prvim satovima, rekla: povijest se ne buba.. Povijest je niz kauzaliteta, uzročno-posljedično povezanih događaja i to je osnovni dinamički princip, pokušajte učiti tako, bit će vam puno lakše da to što sada učite ima koristi za vas a ne da učite za ocjenu.
Žena me spasila.
Naravno, i njena predavanja su se bazirala na tom principu, tako da je učenje postalo lako. Kad ti netko ispričaviše okolnosti, da i neki onodobni trač, onda postaje sasvim jasno zašto je hedervari dobio nogom u guzicu ili sretenski ustav i danas kamen smutnje mnogima, kao prvi dokument tog vidana ovim prostorima,a godine se lako uklope u memoriju. Doduše, mi smo uz običnu povijest imali i predmet: povijest civilizacija, tako da je profesorici bilo puno lakše da utječe na naš način učenja, kroz dva predmeta. Povijest civilzacija je bila toliko zanimljiva, da bismo svi par sati prije kontrolnog pročitali predavanja iz bilježnice cijelog polugodišta i svi uglavnom sve znali.
Onda je došao pred kraj 4. novi profa koji je bio mlad (?!) i nekreativan. Kod njega smo za kontrolni, jer je tražio sve napamet, nosili ranije napisane (prepisane) poglavlja iz knjiga i jednostavno bismo te papire umetnuli na kraju kontrolnog i predali mu. Zamisli, bilo je tu i 3, 4, a bogami i 5. Ma nemoj! A svi iz knjige prepisivali.

Osloni se na profesore za koje vidiš da su dobri, kvalitetni, poslušaj-nikad ne znaš kad će nešto usput reć što će ti bitno olakšati život.
A ove druge zaobiđi u širokom luku, daj im ono što traže - bubanje je ipak nezaobilazno i u idealnoj situaciji, napr. nastavke u latinskom moraš naučit napamet, kako drukčije? - i pokušaj dok učiš apstrahirati profesora: vidi šta ima u tom gradivu a da je korisno za tebe. Bitće ti lakše.

Šteta bi bila da ne završiš faks iz više razloga: to je jedan sasvim drugačiji način života, šteta bi bilo da se lišiš tog iskustva, a benefiti su na kraju višestruki. Sad kad je Bologna, mislim da je malo lakše studira i traje kraće ako ne ideš na Master. Drugo, upoznat ćeš nove ljude, kolege, koji će za 5 do 10 godina postati štošta i nikad ne znaš, možda će netko od njih biti u prilici da ti pomogne......Ima vremena za posao, vidiš da ga i ovako nema previše.

Ja bih na tvom mjestu, sada, upisala faks, a dok sam u srednjoj, radila na tome da muku učenja preoblikujem u pristojnu razinu podnošljivosti.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 14:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

u ovim razmatranjima ne moze a da se ne zaobidje jos jedna, jako bitna komponenta, koja nije najnovija, i koja je mogla da se predvidi pre barem desetak, dvadeset godina:

INFLACIJA!

Diploma, diplomiranmih studenata, magistara, doktora nauka,
univerziteta.

Naime, poznato je da vec svaki malo veci grad, a u buducnosti mozda i selo, IMA SVOJ NEKI UNIVERZITET.
To ja jako dobro i pozeljno, sa idejom decentralizacije moci, u glavnom gradu.

Ali, vec danas je vise nego ocigledno da imamo strucnjake, skolovane i diplomirane ljude - KOJI, POSLE ZAVRSENIH STUDIJ
NEMAJU POSAO!
Trazi se ucesce I DALJE U ISTOJ IGRI, SAMO SADA IDEMO NA VISI LEVEL:
JOS VISE STUDIJA, JOS VISE MAGISTARA I DOKTORA, kako bi, po tome moglo da dodje do konkurencije i dobijanje odgovarajuceg posla.
Pre 30 i neku godinu, kada sam ja upisao fakultet, doduse pozeljan u strucnosti, elektrotehnicki, znalo se, unapred, da postoji poprilicno potrebe za ovim kadrom. I posao je bio gotovo obezbedjen, cak i izbor izmedju vise opcija.
Da li je, danas, isti slucaj ili, kao sto ima informacija - nije?
Iako je uvedena sloboda pom pitanju privatnog sektora, oko 60% privatnih firmi, trenutno, u Srbiji
IMA BLOKIRANE RACUNE!
Sto znaci da skoro da nikako ne posluju, ili je to opste natezanje, da se prezivi.
dakle, govorim o mogucem zaposljavanju, posle 16, nekada 18, pa cak i 20 godina
SEDENJA U SKOLSKIM KLUPAMA!

TO JE ENORMAN DEO - ZIVOTA! Posebno kada se uzme u obzir da je to deo zivota koji ima i svoje POSEBNE ZAHTEVE.
20 godina zivota izmedju 6- te i 26 - te ili poneka i 30 - te, je sasvim razlicit od 30 - 55 godine, u mnogo cemu.

dakle to vreme toliko, provesti u necemu u cemu nema radosti, ima opterecenja, i jos, na kraju, kada se zavrsi, u godinama kada je normalno da se ostvare i emotivne veze sa suprotnim polom, brak, zajednica, deca,
sve to ostaje pod VELIKIM ZNAKOM PITANJA!?

Dakle, KUDA IDU - DIVLJE SVINJE, sto rece naslov jednog filma?

i, da li se, ovde, vidi, NEMOGUCNOST DALJEG PUTA ISTIM, JEDNIM SMEROM?
SLEPA ULICA?
Imamo i magistre koji su, svojevremeno, prodavali carape na buvljacima. A mozda i danas.
Ili mastere, koji sede kod kuce i zive, i dalje, na racun bakine penzije, ili plate jednog od roditelja.
a, barem da su bili radosni, u skoli, pa bi i svoju radost PRENELI - DRUGIMA.
I naravno - zadovoljni - sobom, kako god.

pozz
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 15:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma ne bih se složila s tobom, Alex.
Možda tako djeluje na prvi pogled, da je inflacija diplomiranih, međutim statistike govore da je još uvijek razina visokoobrazovnog kadra u vrlo malom postotku u odnosu na sve građane.

A to što među njima ima dosta onih koji su kupili diplome, i to što posla nema pa ni za visokoobrazovane ne znači da netko ne bi trebao upisati faks i završiti ga uz učenje.

To su dva različita problema; prvi ima veze sa rasapom društvenih vrijednosti koje je kod nas primjer za udžbenike. Kako ne treba.
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 15:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

p.s. dok sam pisao post, Zvoncica je postovala svoj.

dakle, ne bih hteo da budem nerazumljiv, i da sam protiv studiranja, posebno ako je pitanje i odgovor i za T. Rexa.
Naprotiv, slazem se ssa Zvoncicom - studiranje ima svoje prednosti, kao i lepa i korisna i zivotna iskustva.
I posebno druzenja.
ali i odnos profesora na faksu je drugaciji prema kolegama. A pogotovo, pretpostavlja se, da ce i biti izabran faks
KOJI VOLIS, t.j. koji tebe inspirise, sa mogucnoscu i istrazivackog rada.
Pogotovo sto citas forum objave, aha...
pa je t jos, sigurno, neki vid tvog usavrsavanja i druzenja, kako god da se okrene.
Ovde smo ravnopravniji, barem bi trebalo da budemo, iako cesto i nismo.

ali, ono sto sam istakao je da je bitnije KAKO SE OSECAS, da je to, ipak, TVOJ ZIVOT, i da ti i treba da se organizujes tako da bude zabavniji, radosniji, inspirativniji, i sa nekim i slobodnim vremenom i za druge aktivnosti, posebno - za emotivne odnose sa suprotnim polom.
A to opet najvise zavisi - od tebe.
i tvoje mudrosti, plivanja u skladu sa vremenom i okolnostima.
dakle, posto na regresoterapijama spremam i ucenike, i za pojedniacne predmete, ali i pomaze im se i emotivno, u odnosima sa drugim ljudima, najcesce je to pitanje - ODVOJITI BITNO OD MANJE BITNOG.
Dakle ako bas mora bubanje, treba odmeriti sta i koliko je neophodno.
Ali, prednost da ti onome sto je bitnije za tvoj zivot, kao i za buducnost. Ona znanja koja ce da ti ostanu duze, i koja ces, prakticno, da imas koristi.
Secam se spremanja studenta medicine sa predmetom, na prvoj godini, najobuhvatnijim, najsirim, sa i bubanjima - o svim kostima, nazivima... kako se zvase?
i andjeo je lepo prikazao ceo predmet kao jednu kuglu, i onda je STAO SVOJIM STOPLAIMA, NA NEKO MESTO, I PREKRIO.
ONda je rekao: ovo sto sam prekrio ti nije potrebno u zivotu, to mozes samo da preletis, da imas informacije.
Onda drugi deo - ovo je potrebno, ali - MANJE BITNO, to mozes da malo vise obratis paznju i naucis.
ALI - OVO - I ONDA JE POKAZAO I KOJE - JE NESTO JAKO BITNO, za kasnije, pa je to i ono cemu treba da posvetis i najvise paznje, vremena i - DA NAUCIS.
Dakle nekakva sistematizacija.

pozz

Elem, ja ovde pricam o kvantnom ucenju, povezivanju sa uciteljem, profesorom, na astralnom nivou.
tako da i tu treba potraziti moguce promene u predstojecem periodu, u skladu sa ovim vremenom i buducim.
dakle ne samo i ne vise ISKLJUCIVO SPOLJASNJI SVET, 3D...
i spoljasnji profesori,
nego i oni na suptilnijim nivoima, koji PRENOSE I CISTU, BOZANSKU LJUBAV, I RADOST, KAO I UCENJE - KROZ ZABAVU!
Nesto o cemu ovde pokusavam da pricam, kao o novim tendencijama u zivotu.
i skolstvu.
naravno - ne o BEZLICNOM ASTRALNOM ILI UNUTRASNJEM UCITELJU,
NEGO O OSOBI, LICNOSTI, SA SVOJIM EMOCIJAMA, I SA - ODNOSOM DVA BICA.
I sa preduslovom povezivanja, njega, sa jos visim bicima, Bozanskim energijama - najbolje.
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 16:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ok, ja pak pričam o ovozemaljskom učenju, jer T rex je koliko sam shvatila mislio na to, kada nas je pitao za savjet.

A što se tiče astralnog učenja ili učenja u astralu, pa sad....ne znam, nikada nisam svjesno probala, ali možda ne bi bilo loše prije početka učenja "bubanja" malo zatvoriti oči i pozvati anđele, od svog čuvara preko anđela učenja da dođu i pomognu, ali onako iz srca ih pozvati i reći im šta je tu problem: dosada, koncetracija, gradivo....pa, nek lociraju problem i malo ga amortiziraju anđeoskim energijama da čovjek lakše svlada kvotu, ispit, tremu, posao....

vidiš,vidiš...mogla bih to i češće primjenjivat. Ne mora nužno se odnosit samo na traženje pomoći anđela dok se uči za školu.
A pošto znam da fercera....jedino, rijetko prakticiram, rijetko ih zovem...
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 16:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

pa, da, Zvoncice, o tome i pisem, ovde.

Ideja i jeste ta - bilo da je sa andjelom, sto je, po meni, najjaci ucinak, inace cemu astralne projekcije, ako ne shvatimo da nas , i one, poducavaju, necemu.
Druge ponude su - bilo koje meditacije, pre ucenja - TM, ili bilo sta sto smiruje, fokusira paznju, inspirise za ucenje. I ne samo za ucenje, nego i za sve.
To i jeste poenta.
Ne mozes da se naucis toliko kad je covek uznemiren, pod stresom, misli rastrkane na sve strane, osecanja nelagonosti, moranja, napetosti... MANJE VREDNOSTI, NEDOSTATAJ SAMOPOUZDANJA, STRAHOVI, BOJAZNI...
kao kad je covek opusten, smiren, i POVEZAN I FOKUSIRAN - TAMO GDE IONAKO ZELI DA IDE.

a, DOVOLJNO JE, ZA POCETAK I - SAMO PRIZVATI SVOG ANDJELA, pa ce, vremenom, i da se bukvalno i fizicki oseti njegovo prisistvo.
A to znaci i lep osecaj, inspiracija, JASNOCA - UVIDA.
I brze i jednostavnije, lakse, ucenje, ili sve druge realizacije.

pozz
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 16:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozzz....
odoh ja na drumtidam, ples, ples, ples, jedino me zeza nefokus, nikako da pronađem "the" kombinaciju odjeće Laughing Laughing Laughing a ženkso , šta ćeš....dakle, koja trenirka paše uz koju majicu a šta ću gore, a onda je li dovoljno toplo da stavim tajice, i šta ako mi se vidi salčić??? a vidjet će se 100 posto, onda sve pada u vodu Very Happy evo već sat vremena, a nisam našla....

I znam da je glupo, ali je ukorijenjeno.
a ne može čovjek zvat anđele za nešto što i sma zna da je glupo...
dajte mi pameti, anđeli!!!!
baj
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 17:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica
Citat:
Pozzz....
odoh ja na drumtidam, ples, ples, ples, jedino me zeza nefokus, nikako da pronađem "the" kombinaciju odjeće Laughing Laughing Laughing a ženkso , šta ćeš....dakle, koja trenirka paše uz koju majicu a šta ću gore, a onda je li dovoljno toplo da stavim tajice, i šta ako mi se vidi salčić??? a vidjet će se 100 posto, onda sve pada u vodu Very Happy evo već sat vremena, a nisam našla....

I znam da je glupo, ali je ukorijenjeno.
a ne može čovjek zvat anđele za nešto što i sma zna da je glupo...
dajte mi pameti, anđeli!!!!
baj

zar mislis da andjeli ne vole ples?
ili da biraju garderobu,
pogotovo - zenski andjeli, andjeline? Wink
a, mozda i imaju neko zivotno iskustvo? pa i sa izborima, za svaku priliku.Izbor boja, materijala, mozda i jos nekog, skrivenog, smisla, cilja, puta.
Mozda nabace i neki muski osmeh, ili izazovu znatizelju?
Ko ce ga znati, cudni su ti andjeli.
i - nepredvidivi.

Laughing

Laughing
 Nazad na vrh »
^^T-rex^^

Pridružio: 28 Sep 2009

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 21:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

alex:
ODNOS UCITELJ I UCENIK SU - JEDNO!
To znaci i mnogo veca i dublja SARADNJA, SPAJANJE, a ne - RAZDVAJANJE, i drzanje pozicija koje su jedna drugoj NASUPROT!
To znaci - NE SAMO PRICATI DECI, NEGO I - SLUSATI!

Odnos bi trebao biti takav..ali nije..
Većina profesora šta mi predaju...prave se nedostižni..kao da stoje na vrhu Himalaje..pokušaj im se suprostavit radi bilo čega..i nećeš dobro proć..
Istina..oni imaju mnogo više znanja od učenika..pa i iskusniji su,naravno..
Ali njihov ego pari tvrd poput stijene..a udri ga u pravo mjesto..i raspast će se na komadiće..onda opet učenik loše prođe....

zvnocica:
Ja bih na tvom mjestu, sada, upisala faks, a dok sam u srednjoj, radila na tome da muku učenja preoblikujem u pristojnu razinu podnošljivosti.

Slažem se Smile
 Nazad na vrh »
Sara
Hodočasnik

Pridružio: 05 Mar 2009

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 12:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

alex radovic ::

Ne mozes da se naucis toliko kad je covek uznemiren, pod stresom, misli rastrkane na sve strane, osecanja nelagonosti, moranja, napetosti... MANJE VREDNOSTI, NEDOSTATAJ SAMOPOUZDANJA, STRAHOVI, BOJAZNI...
kao kad je covek opusten, smiren, i POVEZAN I FOKUSIRAN - TAMO GDE IONAKO ZELI DA IDE.

a, DOVOLJNO JE, ZA POCETAK I - SAMO PRIZVATI SVOG ANDJELA, pa ce, vremenom, i da se bukvalno i fizicki oseti njegovo prisistvo.
pozz

Slazem se Alex sa navedenim u potpunosti .
Samo ,brate ,kazi kako ?
Sve je ovo samo nacelno .

Kako da dete od 12 -18 godina nauci da prizove Andjela ?
Ko treba da ga nauci ?

Roditelj?
I on ne zna kako ,dete jos manje.

NAPISI KAKO ,KONKRETNO ako hoces .
Vise se ne zna ko je uznemireniji ,DECA ILI RODITELJI .
Skola tera po svome .

Test iz ovoga ,pa test iz onoga ,test ,test ,test .....po 3 nedeljno ponekada ...potpuno nenormalno .Koja usmena komunikacija ,toga nema .DEca ne znaju vise ni da "govore ".

Dobro ,necu o tome ,vec je puno receno .
Reforma ?
DA!
Ali svaka reforma trazi VREME .

A do tada ?

Deca su umorna ,depresivna ,uznemirena ,letargicna .....i sta sve ne .Mnogo od njih PIJE .
Zalosno ,jako zalosno .
Ne znam sta radi skolski psiholog ?
NISTA a moze puno toga .

Roditelji ?

Ili se razvode ili su pred razvodom .Retko gde moze da se nadje "normalna porodica "

Kako da sacuvamo zdravlje dece ?
LAKO CEMO ZA DIPLOME .

Toliko .
A mogla bih jos mnogo ,mnogo vise da kazem o svemu ovome.

Najmanje ja imam prava da o ovome govorim.
Ja sam zahvalna sto smo Ok.
HVALA BOGU !

Znaci ,ako moze nesto KONKRETNO ,kao receptura za neki kolac ili ajvar . Smile

Meditacija pre ucenja -koja i kako ?
Prizivanje Andjela -KAKO ?
MUZIKA ,koja ?

Jako bi ti bila zahvalna deca ALEX ,tebi i svima koji na bilo koji nacin mogu da pomognu .
Sa svoje strane i ja se trudim koliko znam i mogu .

herc
 Nazad na vrh »
pipilica

Pridružio: 01 Jan 2011

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 13:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Uh, mnogo kompleksna ali izuzetno važna tema! Evo i ja da se priključim, s obzirom da sam u epicentru zbivanja i da sam pokušavala na razne načine pokrenuti evoluciju i među decom a i među kolegama...slabi rezultati..
Radim u srednjoj ekonomskoj školi koja se nalazi u okviru srednje tehničke...pa imamo pravi miks obrazovnih profila...to se naročito primećuje u zbornici, jer smo bukvalno dva tabora koja se gledaju preko nišana:mi ekonomci i oni inžinjeri...
Koliko je to ukorenjeno u naš mali sistem teško je ukratko opisati..a naročito kako se reflektuje na suštinu problema: neophodnost da ovaj okoštali obrazovni sistem što pre započne tranziciju, prelazak u novo stanje kako za mlade tako i za ove starije mozgove-profesore.
Kada sam nakon serije pokušaja da sa kolegama napravim bar povetarac konačno odustala, okrenula sam se deci...tu su rezultati takođe bili skromni, ali ne i nevidljivi...pravili smo barem jednom nedeljno skupštine, na kojima smo za vreme časa umesto da radimo gradivo, razgovarali o raznim temama koje se tiču svih nas...I dok su na dnevnom redu bile aktuelne teme poput parade ponosa,opštinske odluke da kafići rade do 1h i slično, skupština je bila prava milina za posmatrati...učili smo da razgovaramo civilizovano, bez upadanja u reč, sa sve replikama..
Međutim, teme koje su zahtevale više ličnog angažovanja, u smislu dodatnog informisanja u slobodno vreme iz knjiga ili interneta, nisu baš imale prođu...
Naime, mali je procenat njih bio spreman da se skine sa fejsa i pokuša da uključi mozak u vreme koje im je inače predviđeno za gluvarenje...
Kada sam upitala da li znaju da mi definišu razloge takvog inertnog ponašanja, većina ih je odgovorila da je problem u tome što im roditelji daju previše slobode, i osim dobrih ocena u školi, ne očekuju više ništa od njih...pa od dosade samo sede na fejsu i smaraju se...
Isto je bilo i kada sam nešto starijim učenicima sa kojima sam već obradila slične teme, pustila film Zeitgeist...prvo smo monetarni sistem obradili školski, a zatim sam im pustila film, da vide i drugu stranu, ne aludirajući na to šta je ispravno a šta ne...Film je izazvao takvu nervozu, da su tražili da ga prekinem pre kraja(osim njih dvoje, troje)..Pustila sam ih da se izduvaju, ipak je to mnogo elektrošokova za njihov mladi mozak, očekujući da će se diskusije na tu temu tek započeti...
Ništa se nije dogodilo...sve što je zahtevalo njihovo VANŠKOLSKO angažovanje, prosto nije imalo prođu..navikli da idu linijom manjeg otpora, sa pokušajem da izmanipulišu što više profesora i tako dođu do nekih rezulltata, slabo su reagovali na poziv : HAJDE DA MENJAMO ŠKOLSKI SISTEM ZAJEDNO!
Dakle koreni ovog problema su toliko duboki, da će svi oni koji žele da ga barem pokrenu morati da kopaju svom snagom, na svim nivoima, jer je nemoguće poći samo od škola...pogledajte prvo stanje u savremenoj srpskoj porodici, pa onda dobro razmislite na kom mestu se vrši kretenizacija naše dece!! Veliki pozdrav za pokretača teme...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
plavizrak
Mesija

Pridružio: 07 Jan 2008

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 18:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica ::
   Napr. ja sam povijest obožavla dok nisam došla u srednju. A onda se prva dva razreda sve doista svelo na bubanje onih sitnih lekcijica iz udžbenika i nikada mi nije bilo jasno zašto moram napamet znati godine bitaka na Mohaču, Marici itd jer je to čista mnemotehnika.
U 3. (mi smo se opredjeljivali za zvanje tek u 3. razredu) dobila sam novu profesoricu, onu starog kova, bila je već legenda u gradu po strogoći ali su je svi redom cijenili!
Žena je negdje usput, na prvim satovima, rekla: povijest se ne buba.. Povijest je niz kauzaliteta, uzročno-posljedično povezanih događaja i to je osnovni dinamički princip, pokušajte učiti tako, bit će vam puno lakše da to što sada učite ima koristi za vas a ne da učite za ocjenu.
Žena me spasila.
Naravno, i njena predavanja su se bazirala na tom principu, tako da je učenje postalo lako. Kad ti netko ispričaviše okolnosti, da i neki onodobni trač, onda postaje sasvim jasno zašto je hedervari dobio nogom u guzicu ili sretenski ustav i danas kamen smutnje mnogima, kao prvi dokument tog vidana ovim prostorima,a godine se lako uklope u memoriju.

Suština onoga što sam pisao o organizaciji gradiva u vidu prikaza geneze naučnih ideja - Zvončica je dobro približila na svom iskustvu. Doduše, ovde se radilo o istoriji, gde je to profesorka mogla sama da učini, zbog prirode predmeta. U drugim predmetima bi bilo neophodno značajno "tumbanje" sadržaja, a to profesori i ne smeju (!) sami da rade.
"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 18:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sara ::

alex radovic ::

pozz

Slazem se Alex sa navedenim u potpunosti .
Samo ,brate ,kazi kako ?
Sve je ovo samo nacelno .

Kako da dete od 12 -18 godina nauci da prizove Andjela ?
Ko treba da ga nauci ?

Roditelj?
I on ne zna kako ,dete jos manje.

NAPISI KAKO ,KONKRETNO ako hoces .
Vise se ne zna ko je uznemireniji ,DECA ILI RODITELJI .
Skola tera po svome .

Test iz ovoga ,pa test iz onoga ,test ,test ,test .....po 3 nedeljno ponekada ...potpuno nenormalno .Koja usmena komunikacija ,toga nema .DEca ne znaju vise ni da "govore ".

Dobro ,necu o tome ,vec je puno receno .
Reforma ?
DA!
Ali svaka reforma trazi VREME .

A do tada ?

Razumem Alexovu dobru nameru, i ja smatram da je neka varijanta budućeg pravog školovanja vezana za jače povezivanje duhovnosti i obrazovnog procesa.

Međutim, slažem se i sa Sarom, da nam takav model nije od pomoći u sadašnjoj, KOSMIČKI PRELAZNOJ situaciji.

ZAHTEV KOJI ŠKOLA DECI POSTAVLJA, MEMORISANJE VELIKE KOLIČINE INFORMACIJA, I DUHOVNI MODEL ZA ODGOVARANJE NA TAKAV ZAHTEV ŠKOLE - MEĐUSOBNO SE ISKLJUČUJU. Može učenik i da meditira, i da priziva anđele, i da dubi na glavi - MASA INFORMACIJA KOJA SE MORA NA SILU UBACITI U MEMORIJU JE JEDAN, KAO ŠTO TREX REČE - PSIHOLOŠKI GADAN PROCES, I TU TREĆE VARIJANTE NEMA. Čak, naprotiv, svakim okretanjem duhovnosti - SVE SE TEŽE ODGOVARA ZAHTEVIMA ŠKOLE, JER SAMOPRISILJAVANJE NA MEMORISANJE NAJVEĆIM DELOM SUŠTINSKI NEPOTREBNIH INFORMACIJA JE DUHOVNO ŠTETNO, DUH ONOGA KO POČNE DA ZALAZI U DUHOVNOST SPONTANO ĆE SE ZATVARATI ZA PROCES KOJI MU JE ŠTETAN.
"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 03 Feb, 2011 18:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

pipilica ::

Kada sam nakon serije pokušaja da sa kolegama napravim bar povetarac konačno odustala, okrenula sam se deci...tu su rezultati takođe bili skromni, ali ne i nevidljivi...pravili smo barem jednom nedeljno skupštine, na kojima smo za vreme časa umesto da radimo gradivo, razgovarali o raznim temama koje se tiču svih nas...I dok su na dnevnom redu bile aktuelne teme poput parade ponosa,opštinske odluke da kafići rade do 1h i slično, skupština je bila prava milina za posmatrati...učili smo da razgovaramo civilizovano, bez upadanja u reč, sa sve replikama..
Međutim, teme koje su zahtevale više ličnog angažovanja, u smislu dodatnog informisanja u slobodno vreme iz knjiga ili interneta, nisu baš imale prođu...
Naime, mali je procenat njih bio spreman da se skine sa fejsa i pokuša da uključi mozak u vreme koje im je inače predviđeno za gluvarenje...
Kada sam upitala da li znaju da mi definišu razloge takvog inertnog ponašanja, većina ih je odgovorila da je problem u tome što im roditelji daju previše slobode, i osim dobrih ocena u školi, ne očekuju više ništa od njih...pa od dosade samo sede na fejsu i smaraju se...
Isto je bilo i kada sam nešto starijim učenicima sa kojima sam već obradila slične teme, pustila film Zeitgeist...prvo smo monetarni sistem obradili školski, a zatim sam im pustila film, da vide i drugu stranu, ne aludirajući na to šta je ispravno a šta ne...Film je izazvao takvu nervozu, da su tražili da ga prekinem pre kraja(osim njih dvoje, troje)..Pustila sam ih da se izduvaju, ipak je to mnogo elektrošokova za njihov mladi mozak, očekujući da će se diskusije na tu temu tek započeti...
Ništa se nije dogodilo...sve što je zahtevalo njihovo VANŠKOLSKO angažovanje, prosto nije imalo prođu..navikli da idu linijom manjeg otpora, sa pokušajem da izmanipulišu što više profesora i tako dođu do nekih rezulltata, slabo su reagovali na poziv : HAJDE DA MENJAMO ŠKOLSKI SISTEM ZAJEDNO!
Dakle koreni ovog problema su toliko duboki, da će svi oni koji žele da ga barem pokrenu morati da kopaju svom snagom, na svim nivoima, jer je nemoguće poći samo od škola...pogledajte prvo stanje u savremenoj srpskoj porodici, pa onda dobro razmislite na kom mestu se vrši kretenizacija naše dece!! Veliki pozdrav za pokretača teme...

Ja sam odavno došao do sasvim jasnog zaključka DA SE TEŠKA SITUACIJA U NAŠIM ŠKOLAMA NIKAKO NE MOŽE PROMENITI INDIVIDUALNIM NAPORIMA. Mogu ja ne znam koliko zanimljivo da organizujem rad na svojim časovima, PRESIJA U OKVIRU SVIH DRUGIH PREDMETA VRLO LAKO PONIŠTI SVE TO. Neka kontrolna vežba posle mog časa, zbog koje su uznemireni, neko dosadno predavanje koje ih guši - poništava efekat prethodnog časa. Odnosno, skup svih drugih obaveza u školi - to poništava. Suštinski, njima je onda svejedno da li imaju dva-tri normalna časa ili nemaju.

Na drugoj strani, i u ovome imamo slično iskustvo - problem je i u učenicima. U njihovoj pasiviziranosti, nezainteresovanosti, nepreduzimljivosti...

I tu dolazimo do posledica onih "priča" koje sam napred naveo, a koje su neke izazvale da reaguju: da imamo sistem koji kretenizuje, u žargonskom smislu, učenike. Ako su učenici od prvog razreda ukalupljeni u sistem u kojem se traži samo da budu pasivni i da samo memorišu masu gluposti - ONDA TO POSTAJE NJIHOV MENTALNI OBRAZAC I TU JE PROSTO I ČUDNO DA SE OČEKUJE DA BUDU DRUGAČIJI, DO OVAKVI KAKVI SU. NJIH JE SISTEM MENTALNO OFORMIO OVAKVIMA KAKVI SU.

TAKOĐE, SISTEM IH I DALJE, IZ DANA U DAN DODATNO UČVRŠĆUJE U TOJ PASIVIZIRANOSTI, MENTALNOJ OTUPELOSTI, KROZ ČASOVE KOJI SE SASTOJE U TOME DA SEDE 45 MINUTA ("kao panjevi") I SLUŠAJU PRIČE KOJE SU IM DOSADNE, UČVRŠĆUJE U PASIVIZIRANOSTI I KROZ PRISILJAVANJE NA "UPIJANJE" TZV. GOTOVIH ZNANJA...

JEDNOM REČJU - SILE ILUZIJA SU SE POBRINULE DA SASVIM ONESPOSOBE SISTEM KOJI JE MOGAO DA BUDE VELIKI GENERATOR PROMENA U OVIM PRELAZNIM VREMENIMA.

S obzirom na to, da ponovim svoju generalnu ocenu: nema načina da se postojeći obrazovni sistem koriguje ili poboljša. Svako, kao nastavnik ili učenik, treba da nađe neki svoj model rada i ponašanja, koji mu muke, koje proizilaze iz ovakvog sistema, svodi na najmanju moguću meru, i - da se izdrži do urušavanja ovakvog sistema. Kao što je bilo počelo da se se dešava sa svetskim finansijskim sistemom. ZA KOREKCIJE I POBOLJŠANJA JE - KASNO.

Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeci
Strana 6 od 9

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka JAHAČI APOKALIPSE 583 ENEMOON 244227 23 Avg, 2011 19:53 pm
ENEMOON Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VICEVI (+18) 832 adminfob 193827 12 Avg, 2011 08:16 am
energeticar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MISAO 30 blagovest 12671 04 Feb, 2011 18:41 pm
sfera Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka [ Glasanje ] Rangiranje glasanje za promene 27 Almsivi 12926 07 Nov, 2010 18:31 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PLETEMO LI CELINU, ILI SE I DALJE CEPAMO? 284 WORLDGENESIS 53480 14 Okt, 2010 18:38 pm
WORLDGENESIS Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vremenska dinamika - manipulacija vremenom 1 Vakan Tanka 2357 23 Jan, 2009 12:34 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MOGUĆNOST PROMENE VELIČINE SLOVA 5 adminfob 5246 14 Feb, 2008 00:01 am
Dušan Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)