OBJAVLJUJEM
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
kosmička_beba
Mistik

Pridružio: 11 Okt 2010

Poruka Poslao: 02 Apr, 2011 18:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica ::
Podjela na "mi " i "oni" prije svega je odraz određene frustracije, a gneeralno, prvi i siguran dokaz da netko tko je na piutu duhovnosti nije svladao osnovnu lekciju.

Ljubav.

Kako prema sebi, pa onda i premu svemu oko sebe.

Za The Secret mnogi kau da je fenomenalna fora; drugi kažu da je obično s....
Opet, mišljenja su različita.

Prepuštam svakome da ga ima, os vemu, pa tako i o Secretu. Ili intuiciji. Ili sinkronicitetima.
Što se mene tiče, mislim da je put do nekih istina za svakog drugačiji, odnosno, da je puteva točno onoliko koliko je individua trenutno prisutno na ovoj Zemlji.

U potpunosti se slažem.

S toga nema razloga da se nerviramo uopšte.

Za svakoga ima mesta, hvala što si mi otvorila oči.

Ovo je bilo zaista osvežavajuće.

Dakle ima mesta za masovne eksperimente kao i za individualne.

Samo treba maksimalno da se usmerim i osetim sopstvenu blagodet, i to je to.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 02 Apr, 2011 19:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Uopće mi namjera nije bila da ti "otvaram oči". Naprosto, pokušavam razgovarati.
Imam dojam kako radiš grešku u komunikaciji: čini mi se da ti sve preosobno shvaćaš, da je sve i uvijek upereno direkt prema omalovažavanju ili konfliktu, zato su ti i reakcije takve. U stvari, reakcije su ti takve da ja stječem navedeni dojam.

Zašto se ne opustiš malo? I pokušaš razmislit o onome što netko kaže? Možda se iznenadiš. Ugodno, mislim.

I sad sam pažljivo tipkala da mi tipkovnica ne bi pojela neke slovo. Inače, brzo tipkam. Navikla sam se da mi netko drugi ispravlja tipfelere. premda, ni to nije za pohvalu. Ali, eto, navika je navika...
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 02 Apr, 2011 19:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da sam htela ironično da ga napišem , zvučao bi zaista ironično i to iz aviona bi bilo vidljivo.

Post sam napisala iskreno i to kao buduću vizualizaciju moga stanja.

Pa, videćemo šta će se izroditi.
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 02 Apr, 2011 19:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa, naravno da djeluje....ali to za mene nije secret.
Vjerojatno, ni za mnoge druge. Ako nije za mene, sigurno ima još hrpa ljudi koji na neki način ( o kojima ne bih elaborirala ovdje) pokušavaju živjeti u ravnoteži.

Samo, da se knjiga zove "The public" ili tako nekako, sigurno se ne bi prodavala u milijunskim primjercima.

To je taj element čistog marketinga koji mi se ne sviđa u cijeloj priči.

Da li ti kupuješ kuharicu s receptom za kuhanje pašte? Ne, pretpostavljam.

Ali!
Vjerujem da svatko u ruke dobije alatku točno onda kada treba, koju treba i kome treba kakva.
Tako da ne postoje kategorički sudovi, u stilu: to je dobro, a ovo nije. Postoje možda okolnosti.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 02 Apr, 2011 20:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 02 Apr, 2011 20:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 13:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jedna pozitivna misao je 100 puta jača od negativne.

Objava Arhangela Mihajla

April 2011.

...

Setite se vremena kada ste bili blistav svetionik , ispunjen Božjom svetlošću,

veličanstveni u vašim svetlosnim telima, slavni u vašoj veličanstvenosti,

solidarnosti , vašoj jedinstvenosti sa svom tvorevinom.

Vi se vraćate vašem stanju jedinstvenosti , nikada je niste ni napuštali,

ipak veo je čvrsto spušten stvarajući iluziju odvojenosti.

Sada je vreme , savršenost vašeg nasleđa još jednom isijava kroz iluziju,

vi više ne možete da osporavate i zanemarujete ko ste vi.

Testovi i lekcije padaju teško onima koji su zaglibljeni u niže vibracije.

Kako podižete svoje vibracije , iskusićete vaše lekcije nežnije,

a ipak ćete ih iskusiti.

Prigrlite ih, dragi moji, ovo je vaš rast.

Ovi testovi i lekcije podižu vas na nivo treperenja ljubavi,radosti , mira i hramonije,

i pitaćete se zašto je toliko bilo potrebno da se vratite vašem duhovnom putu i

nasleđu.

U ovom trenutku SADA imate sve darove i veštine koji su vam potrebni da ostvarite

sve što želite.Meditirajte u tišini vašeg svetog srca.Meditirajte na vaše veštine i

nadarenosti.Razvili ste mnoge sposobnosti u ovom sadašnjem životu, ipak kroz vaše

posvećenje i marljivost obezbedili ste mnogo talenata u prethodnim životima.

Uvidite i raspolažite ovim talentima.Koristite ih.Oni su uskladišteni u vašem podsvesnom.

-Čekajući da ih izvučete i koristite.

Kada ste ovladali veštinom u prethodnom životu, ona je dostupna i na raspolaganju

vam je da je zatražite, ali je morate tražiti od vaše supersvesti , od vaše

SVEPRISUTNOSTI da je dovede u vaš sadašnji život.Jer ona je tamo , ne sumnjajte u to.

...........................................................................................
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 13:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Message From Archangel Michael. ... April 2011 .
Through Rev. Michelle Coutant .
"Access Your Spiritual Gifts And Talents, Bring Forth Your Divine Mission"

Dear Ones,

Remember a time when you were a shining beacon of light, filled with the light of God, glorious in your light bodies, glorious in your knowing of your magnificence, your solidarity, your oneness with all creation. You are returning to this state of oneness, you have never left this state of oneness, yet the veil was tightly drawn in the illusion of separation. Now is the time, the perfection of your heritage is once again shining through, and you can no longer deny, ignore who you are. The tests and lessons are coming hard and fast for those who choose to stay mired in the lower vibrations. As you raise your vibrations greatly, you will experience your tests and lessons much more gently, yet you will experience them. Embrace them, dear ones, this is your growth. These tests and lessons will lift you up to the vibrations of love, of joy, of peace and harmony, and you will wonder why it took you so long to return to your spiritual path and your heritage.

In this now moment you have all the gifts and talents you need to accomplish all that you desire. Meditate in the silence of your sacred heart. Meditate upon your gifts and talents. You have brought forth many gifts and talents in the present life, yet you have acquired, through your dedication and diligence, many gifts and talents, in your past lives. Access these gifts and talents. Make use of them. They are stored within your subconscious mind, waiting for you to bring them forth and make use of them. When you have mastered a gift in a past life, it is available to you for the asking, but you must ask your superconscious mind, your I Am Presence for assistance in bringing it forth into the present life. It is there, dear ones, never doubt it.

You have all the qualities, abilities, virtues, and assets of the God mind stored within you. You have used them freely in the past, and you may use them feely now, as you set your intention to make use of them for your highest good and the highest good of all. These gifts and talents will assist you in the bringing forth of your divine mission, a mission which will bring you great joy and make your heart sing. Ask in meditation, "What is my divine mission? What do I enjoy to such a great extent, that my heart sings, when I think of it, when I do it?" Therein lies your answer, and it may surprise many of you. Be open to receive from your God Self, your inner wisdom. Your God Self has been patiently awaiting the time when you would activate your divine mission, your special piece of the puzzle which will ensure your earthly legacy. It is a gift for humanity and the earth which no one else on the planet has been given. Your gift is unique to you, offered in a way which will assist the earth and all life forms, in great love and joy, as the tapestry of life receives another perfect thread, a perfect addition through you, the divine God Self, stepping forth to enrich the All That Is. It is most magnificent, dear ones. Embrace it, it is why you are here, to experience the fulfillment of the All That Is, to experience great love, great joy, as you "Be" your God Self through the expression of your divine mission.

It is also possible for you to bring forth new gifts and talents, as you expand your horizons. There is no limit to what you may have, do, and be. Release the struggle, release the limitations you have set upon yourselves, and allow. Allow the abundance of all creation to flow through you, which includes new spiritual gifts offered to you. You must ask for these gifts and then you must go the distance, work with them, incorporate them, and make them your own, as you go forth joyfully fulfilling your divine mission, knowing that you have all the wisdom, the knowledge, the gifts and talents available to you to rise to the occasion, to manifest your divine mission on earth.

Be present, right now, dear ones. There is the tendency to want to lift up and return home, as you yearn for the perfection you once knew. That perfection is here now, and it is each one of you who are to anchor it upon the earth, to create heaven on earth, and to assist the earth to return to perfection also. Go within, into the deep knowing of who you are, go within to the stillness of the All That Is. Go within to the determination, the fortitude, the strength, the courage, the wisdom that is you. Go within and feel the expansion of you, the expansion of the God mind within you. Feel the flow, the radiation of the God mind within you going forth before you, radiating love and joy, peace and harmony, as you bring yourselves into this balance and harmony. Breathe deeply as you fill yourselves with the prana, with the Adamantine Particles, drawing forth more and more as you bring yourselves into balance and harmony. The prana fills your very being with life force energy, assisting you to return to perfect vibrant health and assisting you in remaining centered in the love of your sacred heart.

Each step you take to raise your vibrations, assists you daily as you stay centered, expecting a miracle and the highest possible outcome. The master knows their divine mission and brings it forth into perfect expression, with great determination, joy, and passion. Step forth into the greatness of who you are, step forth into the fulfillment of your divine mission. Step forth, daily releasing all that no longer serves you and the highest good of all creation. You will clear yourselves of the lower vibrations, allowing in the higher vibrations which will assist you to bring forth your divine mission to fruition, as you each create heaven on earth for yourselves, and ultimately, heaven on earth for all life forms.

I am with you. Call on me to assist you in the fulfillment of your divine mission, your heart's desire. Know that you are loved and surrounded by all those of the higher realms, ready to assist you also.

I am Archangel Michael, and I bring you this truth.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 13:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vi imate sve kvalitete, sposobnosti , vrline i resurse Božijeg uma pohranjenje unutar vas. Wink

..........................

Kako širite horizont, moguće je da izvučete i nove nadarenosti.
Wink Very Happy

.................

Budite prisutni , baš sada.

..................

Pristupite napred, oslobađajući sve ono što više ne služi vama kao ni najvišem dobru

sveopšte KREACIJE.

..................

Ja sam sa vama.Pozovite me da vam pomognem da ispunite vašu božansku misiju,

vašu ŽELJU SRCA.Znajte da ste okruženi svima sa viših realma, spremnim da vam pomognu.

......................
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 15:12 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

SAUL ~ God does not override your will .
04/03/2011 channelled,by John Smallman .
As humanity awaits expectantly for the great event of its awakening and the dissolution of the illusion in which it has hidden and disguised itself for so long, God’s Love is enveloping you with increasing strength and intensity as its magnificence, peace,
and compassion becomes irresistible for you. Once you allow yourselves to start experiencing the Love which enfolds you constantly and eternally, all your doubts and anxieties will fall away, as will your fear of awakening into the brilliant Light of divine Reality.

You have been hoping and praying for this return to Reality, your awakening from this traumatic nightmare for eons, and your prayers and hopes have always been heard and responded to instantly, as soon as you uttered them. The reason that this has not appeared to be the case is that you were terrified that God was a very stern Father Who could never forgive you for all the terrible sins you thought that you had committed.

For you the illusion seems absolutely real, a place other than God’s Heaven where execrable sins of an appalling nature are forever being committed in defiance of His Will. How could you possibly be forgiven for this constant unacceptable behavior? Obviously you could not, and so you were doomed to experience pain and suffering without relief for the foreseeable future which stretches out interminably before you.

The intense conflict that you hold within yourselves between your hope for God’s Love and a return to His Presence to enjoy eternal life, and your belief in your unutterable sinfulness, has made it practically impossible for you to consider approaching Him to seek that Love which you so desperately need and desire. But God and His Love for you is all that exists. Everything else is illusory, built by you in your fear, and forever crumbling and collapsing, despite your most strenuous efforts to maintain it, back into the nothingness from which you made it. Now the rate of decay exceeds your ability to rebuild it, and this is adding to your state of almost constant anxiety.

However the ongoing dissolution of the illusion is giving you brief glimpses, through the cracks that are appearing in it as the dust of its dissolution clears briefly in the wind, of the wonders that await you when its disintegration is complete. Nevertheless many of you are still attempting to repair and rebuild it, but the fear that encourages you in this activity is weakening rapidly. God does not override your will, so it is up to you to stop your rebuilding and support operations in ineffectual efforts to maintain the illusion. Its time is past, and all around you are signs that this is so. Your collective fear is falling away, and you are beginning to recognize with joy and wonder the image of God in one another.

Your awakening is divinely assured, and you are finally becoming aware of this. The inevitability of this wonderful event is becoming apparent to most of you and intensifying the the rate at which your belief in and support for the illusion dissolves.

You have, it seems, been traveling on a long, arduous, and endless journey through a waste land filled with despair, misery and suffering. Now that imaginary, but extremely convincing journey is drawing to a close as you make the collective decision to awaken into the glorious Light of Reality, your eternal Home that in truth you have never left . Boundless joy will soon be yours as your eyes open and behold all the wonders that are God’s eternal and indestructible gifts to you, stored up for you since the moment you dreamed of separation and closed your eyes on Heaven, to be revealed to you once more in all their divine glory when you chose to return from the illusion. Rejoice! That moment is approaching.

oprostite što ovo radim, vadiću prevode kasnije, ali nisam mogla da ne primetim sinhronicitet.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 15:19 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

''Kad se u materijalnom realmu rodi novo biće,

ono zatalasa površinu ovog sveta.

Kao nova kap kiše,

kao novi lepet krila,

načne tišinu .....

Svojim postojanjem iz naprsline univerzuma rađa se novo područje u koje treba sliti

svetlost.

Ono se zvukom probija u ovaj svet stavljajući do znanja sa svojom pojavom da više

ništa nije kao pre.

Ceo život pokušava da objasni da nije ''došlo'' da se savije i povinuje , uklopi u gužvu

koja je sve veća i veća,već da pomogne da se vidi da zidovi nisu Božanskog porekla.

Između razloga potištenosti stoji jedan koji je najveći od svih-nisam došao ovde da se

sakrijem od kiše pod betonski zid, već da krotim Posejdonove talase golim rukama. ''

However the ongoing dissolution of the illusion is giving you brief glimpses, through the cracks that are appearing in it as the dust of its dissolution clears briefly in the wind, of the wonders that await you when its disintegration is complete.

...Međutim , raspadanje iluzije koje je u toku daje vam kratke uvide , kroz pukotine koje se pojavljuju u njoj(iluzji) - kao da se prašina raspadanja raščisti na vetru na kratko,
uvide u čuda koja vas očekuju kada se raspadanje završi.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 22:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nemam komentar na ovo,

osim suza smejalica.

Ne mogu da se setim na koga me podsećaju,

ali entuzijazam im je zarazan.

Link
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 23:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I Won`t Let The Sun Go Down On Me lyrics

forty winks in the lobby
make mine a G&T
then to my favourite hobby
searching for an enemy

here in your paper houses
stretching for miles and miles
old men in stripey trousers
rule the world with plastic smiles

good or bad, like it or not
it's the only one we've got

i won't let the sun go down on me
i won't let the sun go down

mother nature isn't in it three hundred million years
goodbye in just a minute
gone forever, no more tears

pinball man, power glutton
vacuum inside his head
forefinger on the button
is he blue or is he red?

break your silence if you would
before the sun goes down for good

i won't let the sun go down on me
i won't let the sun go down

Smrznula sam se na ove reči

Link
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 03 Apr, 2011 23:32 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link

Sitting here feeding all these nimbers into my machine
A number for every little thing I see
I execute and they come dancing in
Dresses black and green
I recognise the number shining out at me
Telling me

One world, one love, one reason why
One hope, one dream, one reason why
One world, one love, one reason why
One hope, one dream, one reason why
One reason why

Many a good man stops to reason and pause for a while
Many a big man doesn't even try
And those who shold know better love the
Word in praise and letter
They wonder how and when
When I just wonder why I wonder

They're crying in future tenses
Tearing down the walls and fences
No matter how I count
It still comes to the same amount
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 04 Apr, 2011 00:20 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21  Sledeci
Strana 12 od 21

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 248392 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koliko imate godina i šta želite reći o sebi? 34 Zockey 21213 09 Jun, 2010 07:38 am
MarkoJakšić Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŠTA VIDITE U DRUGIM LJUDIMA ? 84 kamilica 24320 28 Maj, 2010 17:32 pm
BelaGalaktickaDamo Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ISPOVEDAONICA - UĐITE I NAPIŠITE ŠTA STE DOBRO URADILI 90 Olivera Stevanovic 28594 25 Jan, 2010 17:13 pm
Olivera Stevanovic Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SAMOSPOZNAJA 16 Vakan Tanka 16845 13 Jan, 2010 12:55 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Šetnjom protiv nasilja 46 Vakan Tanka 19131 01 Okt, 2009 22:27 pm
Petar iz Podgorice Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NERA dijeta- Čišćenje organizma sirupom javora 16 mokosh 29902 07 Sep, 2009 19:08 pm
Vijaya Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)