MATRIKS
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » OBJAVLJIVANJE SE NASTAVLJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 20 Jul, 2009 04:17 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kod Plavog Zraka smo se raspričali o Matrixu, pa bi smo mogli da nastavimo diskusiju na ovoj temi, ako tako želite...
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 20 Jul, 2009 04:26 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

VESNA

draga Kamilice, imala sam tu sreću što nikad nisam prestala sebi da postavljam pitanja,
pošto mi niko iz moje okoline nije mogao dati odgovor koji bi me zadovoljio.
Pitanja koja su mi najviše pomogla u buđenju su bila -
Ko sam ja ? Da li je ovo san ? Koja je svrha života ?

Zaboravila sam da pomenem još jedan ,, okidač '', koji je u međuvremenu, za ovih proteklih nekoliko godina,
postao masovni okidač za Buđenje.
To je naravno, sad već kultni film ,, Matrix ''
Nikad neću zaboraviti onu jezu duž kičme,
koju sam osetila gledajući čuvenu scenu Neovog surovog buđenja iz Matriksa ...
Predosećala sam i pre toga da nije sve onako kako izgleda,
i da nešto sa ovim svetom nije u redu, ali tad sam konačno postala sigurna u to.

Ako zanemarimo komercijalne efekte i preterivanje sa virtuelnim borbama u filmu, tipa igrica,
njegova najveća vrednost je upravo ta poruka i pitanje koje se nameće posle gledanja filma :
Da li je sve onako kako izgleda ?
.

kamilica
Da, ima dobrih filmova koji osvešćuju...
Jedan od njih je i Blistavi um. Matematičar koji je u svojoj glavi stvorio troje ljudi s kojima vodi jedan drugačiji život. Oni su realni za njega, iako za druge nisu.
Onda sam se ja spontano pitala, jednom kad sam razgovarala sa nekim, kako ja ustvari mogu da znam da ja zaista razgovaram sa tom osobom? Možda zamišljam. Možda je ta osoba samo "u mojoj glavi" i ceo razgovor je izmišljen.
I onda sam se pitala kako ja stvarno mogu da znam da je sve što se dešava oko mene stvarno. Odgovor je: nikako!
Ja sve mogu da zamišljam, osobu sa kojom razgovaram, scenu oko mene, ovaj forum, ceo život. Isti mehanizam koji je u glavi Džona Neša stvorio te ljude i celu akciju (špijunažu, razbijanje kodova), može u mojoj da stvori sve drugo. I tako dođete do veoma zanimljivog zaključka...
Glupa pitanja su ustvari najzanimljivija.
Nadam se da nisam ovo mnogo iskomplikovala.

talerman
Treba se prisetiti starog dobrog Platona koji je govorio da je materijalni svet samo nesavršeni odraz savršenog sveta ideja.

U tom smislu, taj odraz u kome živomo i jeste i nije iluzija...

Kamilica

Može biti iluzija. Sasvim je jasno, sad i sa stanovišta racionalnog uma da može biti iluzija...
Ne treba ga odbacivati zbog toga, jer i on ima smisla. I naš život u toj iluziji mora imati smisla.

talerman
Mora, zato što, ako ćemo tako da gledamo, nije samo ovaj svet iluzija.

Iluzija je onda i eterični svet i astralni svet i mentalni svet. Tek duhovni svet nije iluzija...Tek je duhovni svet to što je Platon govorio kao o Svetu ideja. Najviši nivo duhovnog sveta je Keter. U tom Keteru nema polarnosti. Tamo je sve istina. Po tome tek Keter nije iluzija.

Ali do Ketera je uspon dug i zahtevan.

Keter je prvi manifestovani oblik ispod nemanifestovanog Ništa.

Striktno govoreći, možda tek to Ništa nije iluzija.

Možda je svaki manifestovani oblik iluzija, makar to bio najfiniji oblik duha.

Mislim da većina duhovnih tragaoca počinje da oseća uznemirenost i neku vrsta grča pri budjenju i jasnoj spoznaji da živi u matriksu. Počinje da oseća nelagodnost i da sebi postavlja pitanja poput: Au, šta ja radim ovde? Pa kada malo bolje razmislim, vidi kakav sam, pa nije ni čudo što sam ovde! Pa kako sam sebi uopšte dozvolio da budem ovakav i da budem ovde? Pa, kada sam već dospeo ovde, šta sada da radim? Gle, šta moji prijatelji rade, pa oni uopšte ni ne znaju da su u matrixu? Pa, zar je moguće da sam toliko usamljen u toj spoznaji da smo u matriksu? Šta da radim? Kako sada da počnem da osmisljavam svoj život posle ovog budjenja? Pazi, molim te, šta me sve nisu učili u školi? Gle, samo šta to rade svi ovi ljudi oko mene? Kakve su ovo zgrade i soliteri? Čemu to sve služi? ŠTA SE OVO DEŠAVA!!! I tako....

Ja sam po tim pitanjima do sada dobio brojne poruke od svojih vodiča i većina njih se svodi na sledeće:

Igra. Igrajte se sada kada ste se probudili. Budite opet deca.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 20 Jul, 2009 04:30 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dodao bih ovde još samo to da grubo gledano, postoje dve duhovne škole po pitanju iluzije ovog sveta: jedna je istočna, a druga zapadna.

Po istočnoj školi, ovaj svet je MAYA, iluzija...

Po zapadnim mističnim školama (pre svega mislim na one koje se naslanjaju na hermetizam), ovaj svet je nesavršen i predstavlja odraz viših svetova, ali je i pored toga poprilično realan.
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 20 Jul, 2009 12:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pro et contra. Ipak, uglavnom kontra.

Iluzija je...sve zavisi sa koje strane nje stojiš.

Iluzija je nadati se ako je to uspelo jednom neuspelom stolaru, da će to poći za rukom i svakom drugom neuspelom stolaru!
Nekima ni to nije dovoljno.

Odmah nakon pojave parne lokomotie najstručniji konzilijum je izjavio da ljudsko telo nije sazdano da izdrži brzine veće od 30 km/h i da će izloženo većoj brzini sigurno eksplodirati od unutarnjeg pritiska.

Odgovor jednog od direktora IBM-a svojim saradnicima koji su predložili program „PC“.
Vi hoćete da poverujem u tu glupost da će ljudi kupovati i držati po svojim kućama kompjutere?

Stvarnost je pretekla iluziju. Zato, dajte da malo govorimo o stvarnosti.

Zamislite, dodje klinac od nekoliko godina, tek je naučio da „plica“, stane ispred oca i kaze:
-Tata, ti si glup.
Otac se nasmeje i pomisli u sebi: Jesam sine, jesam.

Inžinjer napravi parnu lokomotivu. Ponosan je na svoje delo. To što je napravio, to delo njegovih ruku i njegovog genija predstavlja realnost. „Manifestaciju“, kako volimo da kažemo. Ako iko misli drukčije, ako veruje da je to iluzija, neka slobodno čukne glavom o lokomotivu pa onda posluša odgovor „unutarnjeg glasa“.

U početku svega...neka viša svest stvori materiju, pa oblik. Pa onda život. Eonima je razvijala telo kao nosioca života. Na kraju, kao vrhunac svog dela, stvori čoveka (još uvek tako zamišljamo). Čovek se pogleda i kaže: Ovo je ipak sve iluzija. Materija ne postoji. Ja ne postojim.
I s nevericom ga slušamo kako dalje izgovora: „Tata, ti si glup!“

Heh, sve se vraća.
Odnosno, sve vreme prolazimo kroz jedna te ista iskustva, samo na različitim nivoima svesti.

Ja mogu da zamislim razočarenje tvorca kada na Zemlju pošalje maleno biće, zametak budućnosti, a mi ga dočekamo rečima: Iluzija.

Šta je onda realnost?
Ako smo sve do sada na Forumu pričali o iluziji, hajde da sada malo pričamo o realnosti.

Evo, počeću:

Sazdan sam od krvi i mesa. Telo sam od materije.
Pored toga sazdan sam od još dve sile: jedna je život, a druga je svest.
Moguće je da je to u biti jedna te ista sila.

Totalno zavisim od materije. Od vode i hrane. Ako su mi uskraćeni umirem.
To je moja realnost.
I žitna polja su moja realnost. Ako suša ili grad ubiju letinu, moj život će biti doveden na ivicu egzistencije, a možda i okončan.

Jednog dana ću da umrem (tužna je istina da i oni „večito mladi“ kao što su to Sara, Mischell i Zosim, jednom moraju da umru).
Moje materijalno telo se raspada i vraća u zemlju.
Šta se dešava sa onom silom? To je veliko pitanje.
Da li i ona umire sa mnom, ili odlazi nekuda?
Da li ona sila ima mogućnost života tj. opstanka i mimo moga tela?

Šta ako se ta sila prenosi dalje samo kroz potomstvo?
Ako je, recimo, ta sila kao vatra. Dokle god je širiš, ona opstaje, jednom kada se ugasi, nema je.
Ako je to tako, onda mi je jasan smisao evolucije.
Čemu inače služi razvoj i brižljiva selekcija tolikih oblika života, tokom miliona godina, čemu unapredjenje talenata i mogućnosti tela ako sve to nema smisla, ako je samo iluzija?
Šta ako je evolucija drugo ime za Boga?
Ko je u tom slučaju vernik, a ko nevernik?
I da li će to oni koji su u zabludi ikada priznati?
Pogotovu mogućnost takve jedne grešeke koja se hiljadama godina prezentira kao istina.

Koliko je crkvi trebalo vremena da prizna svoju zabludu po pitanju oblika zemlje?

I na kraju..., a trebalo bi da bude početak svega:

Čijih se to istina držite? Kako ste došli do njih?
Da li ste ih prihvatili samo zato što su bile drugačije od onih nametanih?

Da li ste ikada polupali sve svoje stare tablice (naučeno, servirano znanje) i oformili nove,
onako kako je to uradio Ničeov Zaratustra, postavljajući svoj poredak stvari?
I svoj tok istine! Ima li u vama još sumnje ili sve znate?
Ako ima, povodom čega?
Ako nema sumnji...šta da vam kažem? Treba li uopšte nešto da vam kažem?

Čuvena Ničeova misao: Smejem se ljudima koji misle da su dobri samo zato što su im šape nemoćne.
Da li da je prevedem u ovo: Smejem se ljudima koji misle da su tragaoci, a nikada ne napuštaju utabane staze (ne utabane staze, nego asfaltirani autoput!).

Onog momenta kada prestanete da sumnjate i sve znate, izgubili ste mladost.
Ali ne samo nju.

Tata, zašto je nebo plavo?
- Sada će tata to da ti objasni. Vidiš, ova bela svetlost koju vidimo sastoji se iz mnoštva boja i sve zajedno pomešane daju belu svetlost. Medjutim, svaka od boja ima posebne karakteristike koje...bla, bla, bla, bla.
Jel ti sad jasno?
-Tata, ti si stvarno glup ako si mislio da ću ja u to da poverujem.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 24 Jul, 2009 08:39 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zosime, napisao si stvarno nadahnut tekst...

Ja mislim da ovaj svet i jeste i nije iluzija.

Baš kao što i ostali svetovi i jesu i nisu iluzija.

Teško da se objasni drugačije.

Mislim, možemo pokušati.
majstor
Mistik

Pridružio: 14 Mar 2009

Poruka Poslao: 24 Jul, 2009 20:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mozda bi adekvatan izraz bio virtuelna realnost, stvarnost u nestvarnom
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 24 Jul, 2009 22:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
Dobrodošao nazad Majstore !

talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 04:46 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

majstor ::
Mozda bi adekvatan izraz bio virtuelna realnost, stvarnost u nestvarnom

Lepo te je videti Majstore ponovo na forumu,
i ja sam baš intenzivno razmisljao o ovome ovih dana i došao do istog zaključka kao ti u prvom delu tvoje rečenice- da je ovo virtuelna realnost;
ali u drugom delu rečenice sam došao do drugačijeg zaključka da je: ovo nestvarnost u stvarnom.

No, ko će ga znati, treba da radimo i da se igramo istovremeno, pa ćemo u medjuvremenu i dolaziti do nečeg.

U suštini, najverovatnije je celokupan univerzum sa svim svojim nivoima postojanja u stvari jedna jedinstvena celina, a mi smo u matrixu zato što nam je saznatljiv samo jedan mali njegov deo, onaj fizički, jer njega percepiramo uz pomoć svojih čula i razuma.
majstor
Mistik

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 08:48 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

nestvarno u stvarnom ili stvarno u nestvarnom, poenta je u uglu posmatranja, oboje je tacno, poenta je da nista nije onako kako izgleda

pozz
 Nazad na vrh »
michelle
Hodočasnik

Pridružio: 19 Sep 2008

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 11:11 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

To mu sve dodje kao "Trumanov show"..samo sto je razbijanjem jedne iluzije upao u drugu, a nije svestan..
A koliko slojeva postojanja postoji? I svaki nam izgleda realno kad se nadjemo u njemu..
No, sto kaze Tale, ne zaboravimo da se usput igramo..

A.Einstein
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 14:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

michelle ::

A koliko slojeva postojanja postoji?
I svaki nam izgleda realno kad se nadjemo u njemu..

Pošto je univerzum u obliku sfere,
nivoi postojanja su paralelne realnosti, različitih frekvencija, kao ,,slojevi luka'',
a u srcu svakog univerzuma je crna rupa,
sa čije druge strane se stvara, kroz crvotočinu, novi univerzum...i tako u beskrajno...
Zato su verovatno i moguća putovanja kroz te paralelne nivoe (svetove),
isključivo Vremenskim ili energetskim tunelima.

.
kamilica
Hodočasnik

Pridružio: 29 Dec 2008

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 15:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mislim da cela poenta tog saznanja da je svet iluzija, nije u tome da mi sad mnogo razbijamo glavu oko toga kakva je ta iluzija, da li je dovoljno tvrda ili nije itd. Stvar je u tome da prepoznamo svoj sopstveni um kao kreatora svega toga. To automatski skreće fokus sa spoljašnjeg sveta na unutrašnji, jer sad shvatamo gde se cela radnja dešava.
A mi ne možemo da izbegnemo tu stvarnost-iluziju, to je jasno. Ako ste čitali Beskrajnu priču, tamo se spominje jedan lav koji nosi pustinju sa sobom. Sad zaboravila sam detalje, ali valjda, kako se lav kreće, tako se pustinja pomera, menja oblik i boje. E, pa mi smo taj lav, i svi nosimo svoju pustinju sa sobom. I sve naše male pustinjice kad se sastave, dobijemo jednu veliku, šarenu pustinju, koja je ovaj svet.
Mi ne možemo da se odvojimo od stvarnosti, tj. sopstvene kreacije.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 15:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kamilica ::
Mi ne možemo da se odvojimo od stvarnosti, tj. sopstvene kreacije.

Da, mi tu samostvorenu kreaciju uvek nosimo sa sobom, jer je svet koji vidimo oko sebe kreacija našeg uma. S tim da tu kreaciju ne možemo da odbacimo (Kamilice, kako si ovo lepo rekla Very Happy) već samo možemo da je zamenimo drugom kreacijom, drugom "stvarnošću".

Dve osobe mogu da žive u potpuno istom okruženju a da žive u totalno različitim svetovima. Primer je moja komšinica iz prizemlja koja se neprestano nervira zbog ogovaranja komšiluka, dok mene ogovaranja ne dotiču. I ona se čudii meni kako mogu da budem ravnodušna na sve priče koje komšiluk priča o meni, a ja se čudim njoj kako može da se nervira zbog stvari na koje ne može da utiče i samim tim da ih promeni. Jedino što ona može da promeni je ugao gledanja na stvarnost, ništa drugo.

Ovaj svet je kao kaleidoskop - mala promena ugla i dobijamo sasvim novu sliku.
majstor
Mistik

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 21:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pravo pitanje je kako izaci iz tog vilinskog kruga? Dici svest iznad, o tome razmisljam dugo vremena, mali broj ljudi kroz celu istoriju ljudskog toda je to uspeo, mada je moguce ( 1:100 000 000 000).
 Nazad na vrh »
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 25 Jul, 2009 21:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

majstor ::
Pravo pitanje je kako izaci iz tog vilinskog kruga? Dici svest iznad, o tome razmisljam dugo vremena, mali broj ljudi kroz celu istoriju ljudskog toda je to uspeo, mada je moguce ( 1:100 000 000 000).

Mislim da u tom slučaju bivstvovanje na zemlji gubi svaku svrhu.

Dobar primer za to je Ju Dži u knjizi "Um je mit"
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » OBJAVLJIVANJE SE NASTAVLJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeci
Strana 6 od 9

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: Pravilnik foruma OBJAVE.COM 0 adminfob 30980 07 Jan, 2008 07:29 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 97084 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 44782 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 43707 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 31482 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 32304 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 43986 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)