ZDRAVLJE MISLI I EMOCIJA
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » LJUDSKO TELO I NJEGOVE POTREBE
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 06 Maj, 2008 20:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sad sam pokušala naći izvor odakle sam ja skinula knjigu, ali sam ga očito obrisala. Ako hoćeš, javi mi na pp svoju email adresu, pa ti prebacim kompletnu knjigu u PDF formatu. Imam je u svom kompu.

Pozdrav.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Dušan
Hodočasnik

Pridružio: 02 Feb 2008

Poruka Poslao: 06 Maj, 2008 22:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Very Happy
Ćao Jaco,
prosledio sam ti svoju mail adresu i čekam knjigu.

Hvala ti sto si tako vredna i nesebična.

VELIK pozdrav i želim da brzo ozdraviš.
Very Happy
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 07 Maj, 2008 17:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav svima,

Evo linka za ovu knjigu i za sve ostale zainteresovane

http://www.4shared.com/account/file/27172847/f1167da7/LHay_-_Kako_iscijeliti_Duh_i_Tijelo.html
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Maj, 2008 17:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Još nešto da dodam,
Ako vas interesuje link za neku knjigu, uvek prvo pogledajte na našem forumu,
u rubrici DOWNLOAD LITERATURE, pod temom Moj duhovni put.
I ovaj link koji sam malopre dostavila je odatle.
Pozdrav, Vesna.

.

Poslednji put izmenio Vesna dana 23 Nov, 2008 01:14 am, izmenio ukupno 3 puta
 Nazad na vrh »
Dušan
Hodočasnik

Poruka Poslao: 07 Maj, 2008 17:44 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Very Happy

Hvala lepo, Vesna.

Very Happy
Hodočasnik

Poruka Poslao: 08 Maj, 2008 11:10 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

jasna ::
Sad sam pokušala naći izvor odakle sam ja skinula knjigu, ali sam ga očito obrisala. Ako hoćeš, javi mi na pp svoju email adresu, pa ti prebacim kompletnu knjigu u PDF formatu. Imam je u svom kompu.

Pozdrav.

nigde jasne, ni od korova . . .
Glavni urednik

Poruka Poslao: 11 Maj, 2008 18:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

LEKOVITA MOĆ GOVORA

- Da radost zameni tugu -

Piše Spasoje Vlajić

Pravilnom upotrebom misli i govora svako može biti sopstveni lekar i iscelitelj.
Misao prethodi govoru. Hteli to ili ne, misli (reči) - ostavljaju svoj trag u našoj svesti i biohemiji tela. Na tome se zasniva lekovita moć misli i govora.

Posebna energija

Reč sadrži poseban vid energije koja ima značenja. Reč je najviši simbol i po tome se razlikuje od sivh ostalih pojava. Drevni mudraci smatraju da je reč prauzor stvaranja, a prevođeno čedo reči je svetlost. “I reče Bog: “Neka bude svetlost”. I bi svetlost” (I Moj. 1,3).
Taj praobrazac stvaranja neprekidno se ponavlja u našem mozgu gde misli, zapravo reči, pokreću živčane struje i moždane talase koji su elektromagnetne, svetlosne prirode. Dakle, koristeći misli i reči mi se lečimo prauzorima i praobrascima stvaranja.
Zahvaljujući značenju, energija reči je spojena sa svešću – osvešćena je. Preko reči, energija razume samu sebe. Uz pomoć čarolije govora, beslovesno je postalo slovesno.
Svaka reč ima dve vrste poznate energije i jednu još neobjašnjenu. Poznate energije su mehanička i elektromagnetna, a ona treća, tananija od njih, povezana je sa značenjem.
Dakle, svaka reč ima svoj zvuk, a posle delovanja na bubne opne, i svoju boju, svoj električni treptaj i elektromagnetni talas koji se prostire do moždanih ćelija. Prostiranje se vrši živčanim kanalima, ali i kroz samo tkivo. Moždane ćelije prepoznaju tu boju reči i od nje zavisi učestalost (frekvencija) živčanih struja i moždanih talasa.
Preko svetlosne formule se na osnovu zvučne energije izračunava i odgovarajuća boja reči (videti knjige “Lečenje zvukom i bojama” i “Nova metafizika”). To prevođenje zvuka u svetlost, a svetlosti u živčane struje i moždane talase, upotrebili smo za odgovarajuće misaone i zvučne obrasce koji dovode do opšteg poboljšanja, lečenja napretka, uspeha... Praktične oglede sam vršio i sa pirmarijusom Tihomirom Jovanovićem, neuropsihijatrom, dugogodišnjim upravnikom poznate beogradske klinike za duševne boleseti “ Doktor Laza Lazarević”. Saradnja je izuzetno uspešna, a učinci povoljni.
Kao i u prethodnim slučajevima obrasce dajemo u ritmu broja sedam, gde se za svaki dan u nedelji, počev od ponedeljka, ponavljaju ovi sadržaji: smirenje, radost, zdravlje, napredak, uspeh, ljubav, duhovnost.

Čudesna moć

Delovanje misli i reči na zdravlje i opšte poboljšanje, ostvaruje se preko zvučnih obrazaca, datih u obliku jezgrovitih rečenica, i uz odgovarajuće misaone slike.
U odnosu na srodne pristupe (autogeni trening, psihoterapija rečima i slično), mi smo, upotrebom svetlosne formule, dobili značajna poboljšanja: uz značenje reči, birane su i one sa najpogodnijim energijama, zapravo bojama. Recimo, ako je potrebno smiriti srce, biraju se reči plave i žute boje, čiju energiju prihvata parasimpatikus – deo živčanog sklopa koji usporava rad srca. Međutim za ubrzavanje bila (puls) koriste se reči crvene i zelene boje čiju terapiju prihvata simpatikus.
Dakle, uspostavili smo skladniji odnos između energije zvuka, živčanih struja i odgovarajućeg značenja, nego što je to bilo do pojave svetlosne formule.
Snagu tih zvučnih obrazaca pojačavaju i odgovarajuće misaone slike. Povoljan uslov da se na ovaj način ostvare puni učinci je i u moćnom obrascu za uspeh: Veruj! Zamisli! Oseti! Učini!
Kad je u pitanju zdravlje, onda veruj u izlečenje zamisli i oseti da si isceljen i unapred učinkom pokaži da se to već desilo.
Da bi bilo jasno o čemu se radi, opisaću jedan od praktičnih slučajeva.
Posle saobraćajnog udesa gospodin Boško je imao jake bolove u leđima. Jedva se kretao, a stanje se pogoršavalo. To se desilo krajem januara meseca. Posavetovao sam ga šta da čini i on je poslušao. Uz fizičke vežbe, koje su mu odredili lekari, primenio je i ovaj postupak. Svakog dana se molio Bogu za oproštaj grehova i sve dublje verovao da će biti izlečen. Zamišljao je i gotovo osećao da je na moru, da se sunča, pliva, šeta bez napora. Takođe je i “razgovarao” sa svojom kičmom, u smislu: “Dobro jutro, osećam da si bolje nego juče. Sve što ti treba za ozdravljenje uzmi iz energije mojih misli, živčanih struja, krvi, tkiva, kostiju...” Žive misaone slike su ga toliko ponele da je obezbedio boravak u Herceg Novom i Igalu za juli mesec. Znači, on je u potpunosti primenio osnovni obrazac za uspeh: Veruj” Zamisli! Oseti! Učini!
Lekari su se čudili brzini njegovog oporavka, a on se u julu mesecu stvarno kupao na moru trajno izlečen.

- Nastavak sledi -
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 11 Maj, 2008 19:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

LEKOVITA MOĆ GOVORA - II deo

Uputstva za vežbe

Sada prelazimo na opšta uputstva za vežbe lečenja, napretka, uspeha. Dobro je da se pre svake vežbe um smiri molitvom “Oče naš” ili nekom drugom koja odgovara vašem verskom opredeljenju.
Vežbe se izvode bar dva puta dnevno u trajanju od po desetak minuta. Pogodno vreme je pred spavanje i posle buđenja, ali i svako ostalo koje vam odgovara.
Svaka vežba se sastoji iz četiri koraka: molitva, smirenje, primena odabranog obrasca i povratak u čulnu stvarnost.
Postepeno ću objasniti svaki od koraka.
1.Zauzme se udoban položaj i počne sa molitvom Bogu za oproštaj grehova. Molitva je jednostavna i glasi: “Bože milostivi, oprosti mi grehe. Tebi slava i hvala vavek. Amin”.
Ova molitva traje oko tri minuta.
Dok se moliš, savetuju sveti oci, zaboravi svoju bolest i druge telesne potrebe, nego se iskreno moli za oproštaj grehova. Bolest, patnju, tugu i sve druge teškoće treba prihvatiti kao melem za ostavljanje grehova i okretanje Bogu koji će pomoći.
2.Posle molitve postepeno pređite na vežbu za opuštanje i smirenje. Kao i molitva, ova vežba prethodi svim ostalima.
Zažmurite i u sebi polako izgovorite obrazac:
“Celo moje biće, duh duša um i telo, svaki organ i svaka ćelija, su opušteni, smireni, sređeni, zadovoljni, zdravi, snažni, odmorni i podmlađeni. Čeka me još jedan radostan i uspešan dan”.
Dok izgovarate osećajte da se opuštate, smirujete.
Ova vežba traje oko dva minuta.
3.Posle prva dva koraka, koja se uvek urade, prelazite na odabranu vežbu za zdravlje, opšte poboljšanje, napredak, uspeh...
Svaka od tih vežbi se sastoji iz dva dela:
a) Zvučni obrazac
b) Misaona slika
Vežba traje oko pet minuta, a ako vam prija može i duže.
4.Svaku vežbu završavate na ovaj način:
U sebi polako izgovorite: “Zdrav, svež i radostan, krećem ka novim uspesima”. Zatim ispružite ruke, duboko dišiti i otvorite oči.
Ova četiri koraka traju desetak minuta, a ako se osećate prijatno, najduže do tridesetak minuta.
Važne napomene: vežbe treba raditi blago, neosetno, bez napora. One vam ne troše energiju nego vas otvaraju da je primate iz okruženja.
Kad je u pitanju zdravlje, vežbe se koriste kao dopuna onoga što je predložio lekar.
Uz navedeni način lečenja mislima i rečima, neophodno je da sebi pomognete i odgovarajućim ponašanjem koje pogoduje boljem zdravlju. Recimo, oslobađanje od briga i strahova, pravilna ishrana, umeren život, boravak na vazduhu, fizički rad i slično.

Oslobađanje od briga

Sada prelazite na praktične vežbe za poboljšanje zdravlja i sticanje sigurnosti.
Ponedeljak, (smirenje). Briga i strah su naopaka vera – vera u nepovoljno tamno. Zato briga i strah prethode gotovo svim bolestima. Osobađanjem od brige i straha uklanjate osnovne uzročnike bolesti.
Zvučni obrazac glasi: “Uzdam se u Gospoda, mog zaštitinika. Pošteno radim čuvajući se od nedela i grehova”.
Misaona slika: i dalje opušteni zamišljate kako odlučno odbijate da učinite nedelo. Živo osetite da čišćenjem od nedela i grehova nestaju brige i strahovi, a time i osnovni uzročnici bolesti.
Ovu vežbu podržite odgovarajućim ponašanjem čije je smisao da nestankom grehova nestaju brige, a time i osnovni uzrok bolesti.
Zbog značenja za zdravlje, povremeno ćemo se vraćati obrascima za oslobađanje od briga i strahova.

Lek je u vama

Od sada, za svaki dan, dajemo po jedan ili više obrazaca za poboljšanje zdravlja i opšteg stanja.
Utorak, (radost). Obrazac za današnji dan glasi:
“Zdravog tela i uma sve sam radosniji. To me nadahnjuje, daje polet...”
Nečujno izgovaranje ove želje treba da isprate misaone slike radosti, napretka, uspeha... Recimo, sveži i zadovoljni odlazite na posao, ili nasmejani sklapate povoljan ugovor, radujte se novom poznastvu i slično.
Sreda, (zdravlje): Ovde predložen način lečenja se primenjuje i kao dobra dopuna ostalim metodama. Njegova prednost je što snaži prirodna svojstva naših ćelija za samoodbranu, samoizlečenje i samoobnovu, a ne ostavlja štetne posledice.
Sada dajemo obrazac za opšte poboljšanje zdravlja.
Rečenica glasi: “Zdrav sam svež i čio, rad i red me vesele...”
Posle nečujnog izgovaranja ove poruke, stvorite misaonu sliku sebe kao zdravog, snažnog, odmornog, podmlađenog... Recimo, čilo se penjete uz oštar uspon, trčite pored reke, ubrzano hodate udišući čist vazduh i slično.
Četvrtak, (napredak): Danas dajemo obrazac za sticanje sigurnosti.
Rečenica: “Smiren sam i suguran. Uspešno rešava svaki zadatak...”
Misaona slika: osoba do koje vam je stalo zadivljeno vas gleda, ili mirno primate primedbe na vaš rad, uvereni da ćete ga poboljšati i slično.
Petak,(uspeh): Danas dajemo obrazac za opšti uspeh.
Rečenica glasi: “Moj uspeh, moj trud. Napred ka uspehu...”
Misaona slika: Zadovoljni ste, ozareni unutarnjim osmehom. U vama kipti polet, odlučnost. Verujte u uspeh, ali ste i potpuno pomireni sa konačnim ishodom, spremni da pokušate ponovo.
Subota, (ljubav). Zvučni obrazac: “Volim i voli me, ljubim i ljubi me...”
Misaona sika: ispunjeni zadovoljstvom i toplinom radujte se susretu sa voljenim bićem.
Kad želite da utvrdite već postojeću ljubav, onda stvarajte misaonu sliku poznate osobe. Ako tražite ljubav, onda neka to bude više uzvišeni osećaj nego slika. Čuvajte se trenutne zanesenosti, nego pustite da vam više sile dovedu biće koje vam stvarno odgovara.
Nedelja, (duhovnost): Danas dajemo obrazac za opšte poboljšanje umnog stanja.
Rečenica glasi: “Umni me rad raduje. Lako učim i lako rešavam zadatke...”, ili “Um mi je jasan, uvidi sve potpuniji...”
Misaona slika: predano učite i lako polažite ispite, radosno saopštavate svoja dostignuća, izlažete rešene zadatke i slično.

Pomozite sebi

Nastavite da se u ritmu broja sedam dižete na čudesnoj spirali života. U narednom periodu posebnu pažnju posvećujemo zdravom, uspešnom i radosnom životu.
Ponedeljak, (smirenje). Danas dajemo obrazac za dobar san.
Rečenica glasi: “Dišem duboko dišem polako, dolazi san dubok spokojan...”
Nečujno ponavljajte poruku, a onda zamišljajte kako blago tonete u prijatno plavetnilo.
Utorak, (radost). Vežba za otklanjanje potištenosti (depresije).
Zvučni obrazac: “Ustajem svež i čio, pun radosti. Dajem i dobijam ljubav. Zadovoljan sam svojim poslom i očekujem još bolji...”
Misaona slika: hrabro se suočavate sa teškoćama i uspešno ih rešavate. Odredite jedan od zadataka koji imate i u mislima stvorite sliku da ste ga uspešno rešili. Budući da će se to i desiti, osetite lepotu i radost života.
Na javi prionite na posao. Vrlo brzo će se ustaliti ono divno stanje koga već osećate: potištenost se pretvorila u unutarnji mir, zadovoljstvo i radost.
Sreda, (zdravlje). Danas se molite da lekari uspešno pomognu vama ili onima za koje se molite:
“Bože, molim ti se, prosveti lekare da valjano urade svoj posao...”
Molitvu vršiti posle prva dva koraka (molitva i opuštanje).
Misaona slika: zadovoljni ste zbog uspešnog izlečenja onog za koga ste se molili.
Četvrtak, (napredak). Vežba za stišavanje uzbuđenja.
Zvučni obrazac: “Srce kuca mirno i sigurno. Potpuno spokojan, dišem blago i skladno”.
Misaona slika: blagim pogledom smirujete uzrujane ljude. Osećate unutrašnji ozarujući osmeh.
Petak, (uspeh). Vežba za jačanje volje.
Zvučni obrazac: “Volja mi podržava želju. Uspešan sam. Ljudi me poštuju, ponosim se...”
Misaona slika: posle čvrste odluke postižete uspeh i zadovoljno se smešite.
Subota, (ljubav). Vežba za plodnost.
Zvučni obrazac: “Spokojno se radujem svome čedu pomiren(a) sa voljom Božjom.
Misaona slika: u umu živo gledajte sebe sa bebom, prinesite je grudima, tepajte joj...
Nedelja, (duhovnost). Danas desetak minuta obnovite prva dva koraka (molitva i smirenje) sa kojima počinju sve ostale vežbe.
Narednih dana dajemo obrasce za lečenje bolesti, datih po azbučnom redu, od “a”do “š”. Ove vežbe su u praksi dale izuzetne učinke o čemu detaljno piše u knjizi “Moć je u mislima”.

Mogu se koristiti za pojedinačno i zajedničko lečenje, za sebe i za druge.

http://www.treceoko.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=182&editionId=11&articleId=47
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 27 Jun, 2008 12:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

OTAC TADEJ -

"KAKVE SU TI MISLI, TAKAV TI JE ŽIVOT

Deo zapisa prof. Vladete Jerotića o jednom od naših najuglednijih duhovnika

Duhovnik iguman Tadej, osvojio me je već posle nekoliko rečenica koje smo izmenili u bašti manastirskog konaka u kome stanuje. Rođen je 1914. godine, od mladosti je monah. Boravio je više godina u manastirima u Peći, Gornjaku, Vitovnici, dok nije dospeo u ovaj manastir. Omanji rastom, suvonjav, prosede, skoro već sede brade i kose, blagih kestenjastih očiju, razgovara smireno i vedro. Oseća se da je nečim ispunjen, što iz njega zrači i što ljude privlači, sa željom da budu u njegovoj blizini.

Govorili smo, najpre, poduže o bolestima, o raku naročito. Bio je ovog leta u Prolom-banji, pored Kuršumlije, koja je već izlečila nekolicinu od raka. O jednom pacijentu koji je imao rak nosa, u već poodmakloj fazi, otac Tadej priča da je posle nekoliko meseci provedenih u banji, od raka ovog bolesnika ostao, tako reći, samo ožiljak. "Treba, naravno, i verovati u lekovitost banjske vode", kaže otac Tadej, "u čiju stvarnu vrednost nema razloga da se sumnja. Od svega je najvažnije kako bolesnik prima istinu o svojoj bolesti. Da ne ulazimo u haotičnost emotivnog života ljudi koji su dobili rak, veoma je značajno da saznanje o bolesti prime mirno. Ako se bolesnik ne uplaši i ne uznemiri, rak neće brzo rasti, ili neće uopšte da raste. Naprotiv, emotivna uznemirenost, preterana briga i strah ubrzavaju rast raka. Ako neko može još i da se upita za dublji smisao nastanka svoje bolesti, biće na najboljem putu mogućeg izlečenja, ali što je važnije - ispravljanja krive staze svoga dotadašnjeg života."do; Setio sam se skorašnjeg čitanja referata japanskih lekara koji su oni izneli na Svetskom kongresu psihosomatičara u Rimu. Saopštili su istorijat desetorice bolesnika sa rakom, uglavnom u poodmakloj fazi bolesti, koji su, osim dvojice, bez ikakvog lečenja izgubili svoju bolest i posle duže od deset godina, od kada je bolest bila histološki dijagnostikovana, ostali zdravi. Skoro svi ovi bolesnici bili su religiozni ljudi, svi su znali od čega boluju, svi su ovo saznanje primili mirno, a većina i kao znak potrebe za korekcijom dotadašnjeg života. Otac Tadej kaže da je prelest najteža čovekova bolest i pošto je svaki čovek sklon prelesti, telesne bolesti su popravljači i opominjači čovekovi. čovek se buni protiv bolesti, sklon je roptanju i odbijanju davanja smisla bolestima, pa ipak, zdrav čovek, potpuno i uvek zdrav čovek, lakše gubi vezu sa duhom nego bolestan.

Druga česta tema naših razgovora bila je čovekova težnja i čežnja prema Bogu i duhovnom usavršavanju. Otac Tadej, slično ocu Justinu Popoviću, misli da nije potrebno prihvatiti ideju reinkarnacije, jer se svaki čovek usavršava posle smrti počevši od onog stepena svoga duhovnog uzdizanja do koga je dospeo na Zemlji. "Nema nikakvog spavanja do Strašnog Suda, kao što uče neki sektaši. Kako Duh može spavati? On je neprestano budan i aktivan. Naše telo nije u stanju da prati Duh u ovoj aktivnosti, otud dolazi san, za vreme koga se telo na izvestan način odvaja od Duha i prepušta odmoru i oporavljanju. Za to vreme Duh je u svome svetu. On može tamo doći u dodir sa umrlim duhovima ili duhovnim svetovima uopšte. Retko se desi da se čovek ujutru nečega seti. Ima, naravno, i običnih snova koje proizvodi tkanje duše. Ono čime se duša u budnom stanju najviše bavi, to se doi noću, kao na filmu, odvija. (...)

Nije svejedno šta je ko želeo i za šta se borio na Zemlji. Duhovan čovek borio se za duhovno, za izlaz u nebo, telesan čovek borio se za zemaljsko. Izgleda u prvi mah da je mala razlika između nekoga ko je verovao u ideju pravde ovde na zemlji. Razlika je ipak velika, pa zato i pored prividne vere, poštenja i žrtve nekoga ko traži pravdu na zemlji, on i posle smrti produžava da želi pogrešno, i naći će se u pogrešnom društvu. Srodne duše se traže i ovde i tamo. Kada nađete neku srodnu duhovnu dušu ovde, ostanite sa njome, jer je velika radost družiti se sa istomišljenicima". Kada sam na ovo primetio da se kaluđeri u nekom brojnom manastiru ne slažu baš najbolje međusobno, otac Tadej se nasmejao i uzvratio da je to tačno, ali da je to zbog toga što su oni samo prividni istomišljenici. "Većina i u manastiru zadržava svoje navike, egoističke ciljeve i želje. Otud su mnogi svetitelji odlazili iz manastira i povlačili se u usamljenost isposnica." Da li je to bilo pogrešno, ili je pogrešno ostati sa monasima u manastiru, upitao sam. "Ovo su hteli da saznaju i sami duhovnici i dobili su iz duhovnog sveta odgovor da su oba puta ispravna - kada je duh LJubavi prisutan". (...)

Treba li da napomenem da otac Tadej nije školovan čovek, jedva da je završio monašku školu, što ne znači da nije voleo da čita knjige, iako ne preterano. Ono što govori, pre bi se reklo da je plod njegovog unutrašnjeg sazrevanja, nego posledica pročitanih knjiga. (...)

Kako se treba boriti protiv gneva? Na ovo pitanje došao je sam otac Tadej u razgovoru, kao da je znao da je to problem koji sam mislio da mu postavim. Naveo mi je primer dvojice svetogoraca koji su se četrndoaest godina morali boriti protiv iskušenja gneva. Jednom se od njih pojavio sam Hristos i rekao mu da se gnev pobeđuje odricanjem želja i svoje volje. Otac Tadej kaže da se mi gnevimo, ili zbog toga što nam se ne ispunjavaju želje, ili što sebe izdižemo nad onim na koga se gnevimo. "Ako prestanem da se postavljam prema ljudima kao sudija i kao neko ko je vredniji, gneva neće biti. Isto je tako i sa našim nemirima. Nemirne misli izazivaju haotično stanje kod drugih ljudi sa kojima dolazimo u dodir. Moramo naučiti da vladamo svojim mislima, da unosimo red u njih, onda nam neće moći ništa da naude nemirne misli drugih ljudi. Treba da se učimo jednostavnosti i prostoti Hristovoj. Kada negde hoćemo da idemo i nekoga posetimo, pa unapred mislimo da ćemo možda smetati, onda naša poseta neće ispasti kako treba, jer već dolazimo sa zbunjujućim mislima koje će proizvesti negativno dejstvo na onoga kome idemo.

Nema smirenja dok se srce ne umiri i ne počne da prima utiske spolja bestrasno. Ovakvo stanje nije lako postići i ono ne znači preosetljivost prema bolovima i patnjama drugih ljudi, već samo prema sopstvenim prohtevima koji i dalje izazivaju našu patnju. Kako sebe lišiti sebe, a i dalje ostati osetljiv za bolove ljudi i sveta? Samopregorevanjem. (...)

Samo blagost i ljubav spasavaju i čoveka i ceo svet. Ništa se nije nikad postiglo nasiljem. Silom možeš samo izazvati otpor i mržnju. Zar nije tako u porodici, široj zajednici i u državi? Starac Amvrosije, kod koga sam u manastiru u Miljkovu bio mlad kaluđer, i sam učenik starca Amvrosija u Optina-manastiru, bio je neobično blag iguman. Nikad nikog nije kažnjavao. Od nas tridesetak kaluđera, većinom Rusa, a bilo ih je svakojakih, bio je jedan koji se povremeno gubio iz domanastira, po sedam dana pio, i opet se vraćao u manastir. Ni njega nije kažnjavao. (...)

Pričali smo malo i o nedavnom srpskohrvatskom ratu i međusobnom ubijanju nevinih. Otac Tadej, najpre, kaže da je višegodišnje otvoreno ili pritajeno potpirivanje mržnje jednog naroda protiv drugog, sve više ličilo na otvoren poziv Srbima da se svete za ustaške zločine u Drugom svetskom ratu. Znajući da su krivi, mnogi Hrvati plašili su se osvete, zato su se naoružavali i spremali se ne samo za odbranu, već i za napad. Uvek su takve reakcije u onoga ko je kriv i uplašen, ali sve se, ipak, odigrava, uvek, po Promislu Božijem. "Nevine žrtve seme su pokajanja i čistijeg života onih koji ostanu. Pouka ovakvih strašnih događaja takođe je uvek ista: na zlo ne može se i ne valja uzvratiti zlim. Posledice su uvek nedogledne. Već jedna jedina zla misao čoveka šteti i njemu samom i njegovoj okolini. Ako na zlo ne odgovorimo dobrim, mi vređamo i ožalošćujemo samog Hrista". Tim povodom otac Tadej ispričao mi je nedavno svoj san. U nekoj je velikoj crkvi u kojoj celiva ikone. Pred ikonom Gospodnjom pojavi se sam Isus plačući. Na njegovo pitanje zašto plače, Isus odgovara da je to zbog ljudi koji na zlo odgovaraju zlim.

Čovek treba da bude dobar radi svoga dobra

T KAO OTAC TADEJ
Zapisao : Slobodan Milovanović

U tišini manastira Vitovnice, narod Homoljskih planina, gde se masiv Homolja spušta prema Stigu, sa svih strana sveta, veliki broj ljudi skuplja se ne samo za blagdan, da čuje jednog čoveka i njegova kazivanja kao odgovor na hiljade pitanja koja stoje pred svakim čovekom suočenim sa sve surovijom svakodnevicom. NJega zovu, jednostavno, Otac Tadej.

"Takva duša i kad ćuti zrači plemenitost i dobrotu. Takvi su malobrojni na zemaljskoj kugli, ali zbog njih sunce greje"

Čovek treba da bude dobar radi svog dobra. Da se bavi mirnim, tihim mislima. Ako je domaćin opterećen mislima, ni malo dete neće imati mira ni spokoja od njih. A Gospod se trudi, neće nas ostaviti ni gladne, ni žedne, ni gole, ni bose. Je li tako? Zato se i treba potruditi. Mirne misli, pune dobrote i ljubavi.
Mi smo neverovatno precizan misleni aparat, čoveče. Naše misli, zbog toga, utiču ne samo na nervni sistem razumnih bića, već i na životinjski i biljni svet. Svi od nas očekuju pažnju i ljubav, a mi ne shvatamo da su naše misli ogromna snaga. Samo malo pribranosti treba da bi video da li ti bližnji upućuje misli pune dobrote i ljubavi ili one druge. Zato i treba biti u molitvi, jer ko se koristi ljubavlju, daće mu Bog i sreću i korist.
Mi sada, u našoj zemlji pa i u svetu, beremo plodove naših misli i želja. Nisu nam dobre želje, nisu nam dobre misli, ne može ni dobar plod da bude. Potrebno je da se pokajemo, da izmenimo život. Pokajanje nije samo da odemo kod sveštenika, već je potrebno da se duša oslobodi te misli i depresije u koju je upala zbog krivudavih linija u svom životu. Pokajanje je izmena života, okretanje prema apsolutnom dobru, ostavljanje negativne strane. Toga slabo ima i kod pobožnih i zbog toga stradamo. Kad bi se naš narod pokajao, ne bi doživljavao ovo stradanje sada, jer mi sami, svojim željama i mislima komplikujemo sebi život. Ja to pre nisam znao, ali sad vidim da sam sam kriv za sve i te kako sam kriv za sve. Ja sam se začudio da su Sveti Oci sebe smatrali najgorim od svih ljudi.

Sveti Oci o mislima kažu :

"Koja god misao razara mir i od koje misli nemamo mira, to je od pakla i treba je odbaciti i ne prihvatiti."
Mi treba da se trudimo za svoje dobro, da se u nama učvrsti mir, radost, ljubav Božanska. Otac naš Nebeski želi da njegova deca imaju Njegove Božanske osobine, da smo puni ljubavi, mira, radosti, utehe, istinitosti, plemenitosti. Gospod, a i svi mi želimo da budemo krotki i smireni, jer ona duša koja je krotka i smirena ona zrači plemenitost i dobrotu. Takva duša i kada ćuti emituje iz sebe uvek mirne, tihe talase pune ljubavi i dobrote. Takva se duša ne vređa kad je vređate i grdite, možete da je i izudarate, a ona vas žali što se tako mnogo mučite. Takvi su malobrojni na zemaljskoj kugli, ali zbog njih Sunce greje i Bog nam daje blagoslov da živimo i da imamo sve što nam je potrebno za život. Mi treba misleno da se izmenimo.
Vidite i sami kako mi u porodici stvaramo harmoniju ili disharmoniju, zavisno od naših misli i želja. Ako je domaćin u kući mnogo opterećen brigama i mislima o nekoj teškoći, on tim mislima stvara nemir, ne samo sebi već i celoj svojoj porodici. Svi su u kući utučeni, nemaju mira niti utehe. On kao domaćin treba da zrači dobrotom pa da se iz njega emituje na sve ostale u kući. Takvi smo mi misleni aparat.

--------------------------------------------------------------------------------

Otac Tadej (85),
Iguman manastira Vitovnica kod Homolja, ovako vidi budućnost i poručuje u "Nedeljnom telegrafu":

"Upropaštena je omladina u celom svetu i nema nade da se išta promeni nabolje. Mnogi hrišćani, muslimani, budisti i bramanisti postali su satanisti. Dok Jugoslavija nije razbijena, znalo se da samo u Zagrebu i Ljubljani ti AMERIČKI SATANISTI imaju svoju organizaciju, a sada ih ima svuda. Za 20 godina svi oni biće držadovni funkcioneri, ne samo kod nas nego u celom svetu.

....
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 27 Jun, 2008 13:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

ŠTA MISLIMO - TO I POSTAJEMO

Autor Valas D. Vejtles

Način na koji čovek čini stvari direktna je posledica načina na koji misli o stvarima. Misliti ono što želite da mislite znači misliti ISTINU, bez obzira kako to izgleda.

Svaki čovek ima prirodnu i urođenu moć da misli ono što želi da misli, ali to zahteva daleko više napora nego da misli one misli koje mu sugeriše POJAVNOST. Lako je razmišljati u skladu sa pojavnošću; misliti istinu bez obzira na pojavnost je naporno i više od bilo kog drugog posla koji je čovek pozvan da obavlja zahteva da se na to utroši i mnogo više moći.
Nema nijednog napora od koga većina ljudi beži kao što je to napor stalne i neprekinute misli; to je najteži posao na ovom svetu.
To je posebno istinito kada je ISTINA SUPROTNA POJAVNOSTI.
Svaka pojavnost u vidljivom svetu sklona je da proizvede odgovarajući oblik u umu koji je posmatra; a to se može sprečiti jedino održavajući misao o ISTINI.

Prevazići pojavnost

Kad se posmatra pojavnost bolesti, ona će proizvesti oblik bolesti u vašem sopstvenom umu i na kraju i u vašem telu, osim ukoliko ne održavate misao o ISTINI, koja glasi da bolest ne postoji;
to je samo pojava, a stvarnost je ZDRAVLJE.

Gledanje pojavnosti siromaštva izazvaće odgovarajuće oblike u vašem umu, osim ukoliko ne održavate misao da nema siromaštva; da postoji jedino OBILJE.

Misliti zdravlje kad ste okruženi pojavnošću bolesti, ili misliti bogatstvo usred pojavnosti siromaštva, zahteva MOĆ; ali onaj ko stekne takvu moć postaje GOSPODAR UMA. On može da pobedi sudbinu; on može da ima ono što želi.

Ta moć se može steći jedino ako se ovlada osnovnom činjenicom koja stoji u pozadini svih oblika; a ta činjenica je da - POSTOJI SAMO JEDNA MISLEĆA SUPSTANCA OD KOJE JE NAČINJENO SVE ŠTO POSTOJI.

Potom moramo da pojmimo istinu da svaka MISAO koja se održava u toj supstanci postaje OBLIK i da čovek može da tako utisne svoje misli u nju da dovede do toga da poprimi oblik i postane vidljiva stvar.

Kada to shvatimo, gubimo svu sumnju i strah, jer znamo da možemo da stvorimo ono što želimo da stvorimo; možemo da dobijemo ono što želimo da imamo i možemo da postanemo ono što hoćemo da postanemo. A prvi korak ka tome da se obogatite jeste da morate da verujete u tri osnovne tvrdnje izrečene u ovom poglavlju; a da bih ih naglasio, ovde ih ponavljam: -

Postulati usmerenog mišljenja

Postoji Misleća tvar od koje su načinjene sve stvari i koja, u svom izvornom stanju, prožima, ulazi u i ispunjava sve međuprostore u univerzumu.
Misao, u toj supstanci, proizvodi stvar koja je zamišljena tom mišlju.
Čovek može da formira stvari u svojoj misli i utiskujući tu misao u bezobličnu supstancu, može da dovede do toga da stvar o kojoj misli nastane.

Morate ostaviti po strani sve druge zamisli Univerzuma osim ove monističke; i morate da se bavite njome sve dok se ne učvrsti u vašem UMU i dok ne postane vaša uobičajena misao. Čitajte ove izjave verovanja stalno iznova; učvrstite svaku reč u vašem pamćenju i MEDITIRAJTE na njih sve dok ne budete čvrsto verovali u ono što kažu.

Ako vam se javi sumnja, odbacite je kao greh; ako postanete zbunjeni u svojoj veri, svi vaši napori biće uzaludni.

Tekst preuzet iz knige “Tajna životnog uspeha” u izdanju Zdravog života. Knjiga se moža nabaviti u Zdravoj svaštarici ili naručiti na telefone 011/2186-827 i 065/505-1234

www.zdravzivot.com
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 02 Avg, 2008 15:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

GLOBALNO ZAGREVANJE, STRES I VI

Posledice globalnog zagrevanja primjećujemo prvenstveno u promjeni vremena. Nekada davno nije bilo tornada na Jadranu, imali smo više od tri godišnja doba (sjeća li se itko zime?), nije bilo vremenskih prognoza za meteopate i ježevi su imali svoje bodlje.

Česte promjene vremena su posebno neugodne meteopatima, ali djeluju stresno i na zdrave ljude. Ljudi koji se redovito opuštaju, bilo to fizički - kroz sport ili jogu - ili psihički - kroz meditacije - su otporniji na sve vrste stresa. Kako su ove stranice namijenjene istraživanju tehnika za promjenu svijesti, predstavljam vam jednu jednostavnu i brzu tehniku opuštanja pod nazivom Sunčev sjaj.

Vježba “Sunčev sjaj”
1. Sjednite udobno, bez osjećaja nelagode u bilo kojem dijelu tijela.
2. Zatvorite oči i zamislite veliku, sjajnu vatrenu loptu iznad glave. Ona pulsira toplotom i čistom energijom.
3. Spuštajte tu loptu kroz vaše tijelo, osjećajući kako izgara sav stres, nečistoće i nezdravu energiju u vašem tijelu.
4. Pustite loptu da kroz vaša stopala izađe u tlo, noseći sve negativnosti sa sobom.
5. Ponovite postupak još dva puta.

Ova vježba traje samo nekoliko minuta, ali ćete se nakon nje osjećati znatno bolje i opuštenije nego prije.

http://alkemija.wordpress.com/

...
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Avg, 2008 02:35 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

UPOZNAVANJE SA TAMNOM STRANOM

Autor - JivanMukta

(Jedna davna konverzacija sa covjekom pod spiritualnim imenom, V.I.T.R.I.O.L.)

Upoznavanje sa Tamnom stranom stvarnosti, kako svog bića tako i univerzuma u sebi krije dva izlaza.

Jedan je ostati tu gde smo ili vratiti se unazad, zatvoriti vrata za sobom prepustivsi se svojoj iluzornoj sigurnosti u poznatom.

Druga strana medalje je - preći preko granice poznatog i zakoračiti u novu dimenziju.
Medjutim, to novo je istovremeno i nepoznato a to blokira ličnu kreativnost kod mnogih ljudi, jer strah od nepoznatog je duboko implantiran u ljudskom genu. Uljuškani u lažnu sigurnost svoga sveta, radije se prepuštamo poznatom nego nepoznatom. Posledica toga je stvaranje raznih kalupa po kojima funkcionišemo na različitim nivoima.
Mrak je priprema za skok u nepoznato, prolazak kroz zavesu zabluda koja skriva sa druge strane jednu nezamislivu mogućnost doživljaja sebe.
Nije potrebno ne znam šta učiniti da bi se dogodio ulazak u nepoznato. To se s’ vremena na vreme prirodno dogadja u životnim etapama unutrashnjeg rasta, kada chovek dolazi pred mogucnost, preci preko praga ili ostati ispred i nastaviti po starom.
Ako pažljivo pratite događaje u svome životu, takve trenutke u kojima se otvara PORTAL za ulazak u nepoznato koje je istovremeno i novo, obicno je u obliku ozbiljne krize.
Jedna od klasičnih je kriza identieta ili recimo prihvatanje nečeg drugačijeg od onog na shta smo sebe navikli. U zhivotu pristupamo vecini stvari ili ih chinimo manje vishe kako su nas uchili da treba, da je ok, ali to istovremeno znachi da gushimo mogucnost za spoznajom vlastitih a ne samo preneshenih standarda ljudskih vrednosti i mogucnosti spoznaja.

Medjutim, svako u sebi ima svog anđela ali i demona. U odredjenim uslovima, (pod)svesno otvaramo TAMNU stranu nashe prirode. Kada se rampa uslovljenih autocenzura podigne, sebe ispoljavamo podjednako kroz svoju dvostruku prirodu prepuštajuci se do tada sputanoj i nagomilanoj sirovoj psihičkoj energiji.
Na površnom, spoljašnjem nivou, OKIDAČI za takva iskustva su po pravilu povezani sa svim što je društveno neprihvatljivo po civilizacijskim normama. Najblaže rečeno - prevazilazi pravila lepog ponašanja.
Kršenje tabua znači - otvaranje jedne mogucnosti na dubokom unutrashnjem nivou i otkrivanje stvari kojih do tada nismo bili svesni. Medjutim, to je upravo ono što čovekovu Tamnu stranu čini tako teško dostupnom prosečnom pojedincu.
Zato što se opire svakoj promeni pravca kojim se krece njegov život, iskomplikovan i opterecen svakakvim navikama i zabludama.
Do Tamne strane se može doci raznim načinima i ne zahtevaju se nikakve nebulozne radnje. Spiritualnim treningom, odredjenim drogama, emocionalnim ili telesnim stresom, seksualnim činom, povlačenjem u izolaciju(retreat).
Za neka takva iskustva dovoljni ste samo sebi. Medjutim, ona dublja iskustva do kojih se dolazi u kontrolisanim uslovima zahtevaju iskusnog suervajzera. To znachi da nije problem otkljuchati “Pandorinu kutiju” vec staviti pod kontrolu oslobodjenu energiju. Nedovoljno iskusan praktichar pre svega, nikada se nece petljati sa Tamnom stranom, ukoliko pre toga nije zagospodario SOBOM, tj. u najmanju ruku nižim aspektima svoga bica.
U suprotnom, postace umesto lovca - plen, zbog svoje nesposobnosti da proceni koliko je spreman za susret sa nekim arhetipom, atavizmom, ili svojom senkom.
Činjenica stoji da nijedna priča ili objashnjenje nije u stanju da zameni lično islustvo.
Inicijacija Tame poradja u svesti sposobnost uvida u iskustvo nedeljenja stvari na crno i belo, dobro i zlo.
Buduci da oslobodjenu energiju na početku nije lako drzhati pod kontrolom, prva iskustva mogu biti NEPRIJATNA ili zatražujuca za osobe koje imaju naviku da sve stvari drzhe pod svojom kontrolom.
Zar ima neshto shto sa sobom mozhes poneti tamo gde nishta i sve postoji kao čista energija. Sveprožimajuca/totalna svest je sve što JESI u dosezanju konačnog cilja. U takvom stanju nema mesta za ništa osim onog što JESTE.
Onaj ko teži najvišem, dospeva do Jednog ujedinjen sa svojim suprotnostima.
Pa ipak u takvom ostvarenju ako i postoji nešto čega se ne bi odrekao, najpre to nešto moraš da ostaviš iza sebe sve dotle dok se ne dosegne TAČKA JEDINSTVA, u kojoj se tvoje biće stapa sa IZVOROM jednog koje je izvan svakog dvojstva.

www.tantra.bloger.hr
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Okt, 2008 13:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
KAKO BITI ZDRAVIJI
Autor orion
ImageKad stojite, držite se uspravno! Mnogi imaju iskrivljenu kičmu, ispupčeni trbuh, spuštena ramena, a da to i ne primjećuju. Stoga stanite pred ogledalo i dobro se razgledajte. Jeste li pogrbljeni ili iskrivljeni? Hajde, uspravite se!

Možete li primijetiti razliku? Sad su trbuh i stražnjica manji, izgleda kao da ste već smršavili, istog časa ste bolje, pozitivniji i dinamičniji. Pluća će vam bolje proraditi a i probavni sustav.
Hodajte kad god možete. Ostavite automobil kod kuće i proše-ćite do trgovina ili kioska s novinama, ili posjetite prijatelje. Putujete li autobusom, izađite stanicu prije odredišta i pješačite.
Ne čekajte dizalo, nego se uspinjite stubama, izbjegavajte pokretne stepenice i penjite se običnim stepenicama.
Jedite najmanje pet komada svježeg voća i povrća na dan, po mogućnosti organski uzgojenog.
Jedite jela u kojima ima puno vlaknastih tvari kako bi pomogli tijelu da se što brže oslobodi otrova i otpadnih tvari.
Svakog dana pijte što više tekućine kako biste ispirali bubrege, osvježili kožu iznutra i pomogli bjeloočicama da budu što bjelje.
Uživajte u novootkrivenom osjećaju zdravlja. Čestitajte si, što ste uspjeli sebe dovesti u takav red.
Mislite pozitivno - a o tome govoire i ovi redovi.

KAKO POBJEDITI NEGATIVNO RAZMIŠLJANJE

Zapanjili biste se, kad biste znali koliko si štetite negativnim razmišljanjem. Ako uvijek mislite crne misli, ako se uvijek omalovažavate ili pretjerano bavite svojim nedostacima i propustima, a odbijate prihvatiti svoje plus poene, uskoro ćete povjerovati sami sebi. S druge strane, vjerujete li sebi, čestitate li sebi kad god nešto dobro obavite i prizivate svoju snagu volje i psihičke sposobnosti da biste nešto postigli, zračit ćete pozitivnom energijom i prema unutra i prema vani.

Negativno razmišljanje može uništiti dobru vezu, brak, posao, zdravlje i um. Svi znamo takve osobe koje uvijek nešto prigovaraju, kojima ništa nije dovoljno dobro, i uvijek pronalaze u drugima samo mane. Kad znate da ćete uskoro biti u društvu takve osobe, da li željno očekujete susret ili vam srce zamire u grudima pred očekivanjem još jedne večeri ispunjene dugim popisom prigovora i žalbi? (A jeste li se ikad zapitali što takva osoba govori o vama iza leđa?) Budite iskreni prema sebi. Ako uživate biti u društvu tako negativne osobe, zašto je to tako? Je li to zato što umjesto vas obavljaju posao neprestanog tuženja ili zato što su privlačni vašoj negativnoj strani? Takve su osobe često jadne i nesretne i nažalost prebacuju tu svoju nesreću na vas, jer je vi upijate poput spužve. Kad jednom krenete obuzdavati svoje negativno razmišljanje, može se dogoditi da više nećete toliko željeti biti u društvu takvih ljudi.

Kako postajete pozivivniji. tako privlačite sebi druge pozitivne osobe. Oni, koji se neprestano žale i tuže, uskoro će se zamoriti od vašeg vedrog osmjeha i sposobnosti da na život gledate s njegove vedre strane, pa će potražiti nekoga drugoga koga će bacati u depresiju.

Kako gledate na svoj život? Kako gledate na svoju budućnost? Ako ste skloni pesimizmu već ste na putu da izgradite negativnu sliku svoje budućnosti, ali kako znati što će se dogoditi? Nitko od nas ne zna što nas čeka iza ugla jer život je prepun iznenađenja. Ali, jedno je sigurno -provodite li život u negativnim osjećajima i mislima da će vam se zbiti samo loše stvari, onda je vjerojatnije da će to tako i biti.
Dva su razloga tome. Prvo, toliko ste zarobljeni u negativitetu da ni ne vidite dobre stvari u svojemu životu i usredotočujete se samo na loše - uvijek očekujete da crijep padne s krova. Drugo, mi privlačimo ono što iz sebe zračimo, pa tako neprestano odašiljajući negativne vibracije, natrag i ne možete primiti nego isto tako negativne. Na vrlo jednostavnoj razini, ako se prema ljudima nasilnički i grubo odnosite, tada će i oni tako vama odgovarati. Ali ako ste dobrodušni i pozdravljate ljude s iskrenim osmijehom na licu, i oni će automatski odgovarati na isto tako prijateljski način. Ne vjerujete li mi, pokušajte sami i provjerite. Bit ćete zapanjeni.

Sve ono što slijedi iz negativnog razmišljanja strahovito šteti, i mentalno i fizički. Doslovce pritišće na vas mentalno, jer sve te crne misli ometat će vaš energetski uzorak i pritiskati vas prema dolje. Zato i kažemo da smo depresivni - pritisnuti u rupu - duh nam je stije-šnjen negativnim emocijama. Na fizičkoj razini, depresivnost vas zamara i oduzima energiju, udovi bole, sve je previše naporno, ne možete spavati, jelo vam ne prija ili jedete ono što ne biste smjeli, budite se usred noći u lokvi znoja od briga, a ako se depresija još pogorša onda bi mogli imati i napadaje panike koji će potpuno narušiti vaš život. Negativnost vas stavlja pod stres, a svi znamo da stres može prouzročiti cijeli niz bolesti, od jednostavnih stvari kao što su glavobolje i prehlade, do opasnih boleština koje vam mogu ugroziti život kao što su to rak, čir na želucu ili srčane bolesti.

Pa što da radite s negativnim mislima?
Zamislite da je vaš um nuklearna centrala a vaše negativne misli su nuklearni reaktor koji treba izolirati svaki put, kad se pretjerano zagrije kako biste ga spriječili da opasno zagadi okoliš. U vašem slučaju, zagrijavanje znači osjećaj depresije - morate naučiti kako izolirati svoje negativne misli kadgod vam prijete da će zagaditi vaš život.

Moja tehnika je sljedeća;
odaberem neko vrijeme dana da u miru porazgovaram sa sobom o svojim negativnim mislima i da ih obradim tako, da se ne prelijevaju u moje druge dnevne poslove. Kad završim razgovor sa sobom, odložim svoje negativne misli u drugu sobu u UMU.
Trik je u tome da znate kako ćete tako zatvoriti vrata na toj sobi da misli ne bježe.

Odaberite ono vrijeme u danu kad su vam prijatelji ili obitelj zaokupljeni nečim drugim, isključite telefon ili uključite automatsku sekretaricu, i sklonite se u neku mirnu sobu. Vodite li buran i zaposlen život, možda će jedino vaše vrijeme biti ono kad ste u kadi ili pod tušem; ali i to je u redu. Dozvolite da vas preplave vaše negativne misli i pažljivo ih poslušajte. Počnite ih razlagati. »Zašto o tome mislim? Moram li o tome razmišljati? Je li to jako važno? Ako jeste, zašto? Precjenjujem li važnost toga?« Kad jednom počnete tako raditi, oduševit ćete se kad vidite koliko je negativnih misli jednostavno isparilo i nestalo. Moći ćete ih prosijavati kroz sito razuma i razabirati one koje su zaista važne. One nevažne, koje su tu samo da vam zagorčavaju život, a napuhali ste ih kao da od mrava radite slona, odbacit ćete bez žaljenja. Život će vam se jako popraviti.

Nemojte ovu vježbu izvoditi kad se iznenada probudite usred noći jer je to vrijeme kad se i najmanji problem može napuhati preko svake mjere. Ako vam se to često događa, ili ste u periodu života kad se grizete nad svakom sitnicom, tad morate zamisliti kako sve te brige stavljate u KUTIJU i brzo zatvarate poklopac. Recite si odlučno da ćete se s tim mislima baviti ujutro kad se probudite, ali da ćete sada dobro odspavati. Krene li vaš um natrag prema brigama, ponovite si da ćete se njima baviti ujutro, a da sad idete spavati. Možete se poslužiti MANTROM da biste zaspali. Pokušajte nešto u stilu: »Sad idem spavati. Sad idem spavati.«

Kad ne mogu zaspati, vizualiziram veliki svjetlosni prekidač svjetlosti iznad glave i mentalno ga gasim a uz to sebi govorim da sam time isključio i svoj um i da ću sad zaspati. I tada redovito zaspim dubokim snom. Pokušajte i vi - doista djeluje!

Kad ste se već izvježbali u ovoj tehnici zaključavanja briga u kutiju, vidjet ćete da se mnoge rješavaju same od sebe. Neke će jednostavno nestati, a druge će se iznenada razrješiti nakon što vam na um prije toga kao iz vedra neba padne ideja o tome što trebate učiniti. To je zato, što je vaš PODSVESNI UM radio na razrješavanju a da vaš svijesni um toga nije bio ni svjestan. Vaš um je daleko sposobniji nego što mislite.

Drugi dobar način razrješavanja negativnih razmišljanja je da svoje brige povjerite nekome u koga imate povjerenja i čije mišljenje cijenite, a za koga znate da će vas saslušati. (Pokušate li se povjeriti nekome tko je željan da se vama povjeri moglo bi to dovesti do toga da se osjećate još gore.) Recite im svoja negativna razmišljanja o sebi, svoje brige o vašoj budućnosti, vaše strahove o vašoj obitelji ili bilo što drugo što vas muči. Kad skinete brige s grudiju postajete lakši, jer brige sagledavate drugim očima.

Ako je problem izrazito osobne prirode a skrivate ga od svijeta, morat ćete ga sami svladati osim ako nije nešto tako jako da bi vam moglo nauditi, pa se onda zaista morate povjeriti nekome drugome.

Ako ste imali užasan dan i osjećate da ćete eksplodirati ako ne ispričate partneru ili prijatelju sve što vas muči, ali ne želite da cijelo veče pričate samo o tome, dobra tehnika je da si odredite VREMENSKI LIMIT za vašu priču ili žalopojku. Navinite budilicu da zvoni za pet ili deset minuta a onda se koncentrirajte na to da sve to skinete sa srca. Recite, kako se doista osjećate, kakav ste užasan dan imali i zašto, i prestanite o tome pričati onog časa kad budilica zazvoni. Mnogo ćete se bolje osjećati a nakon toga ćete nastaviti s nečim što je veći užitak i donosi vam više radosti. Riješite se iritacije i idite dalje!
Fizikalna terapija također može mnogo pomoći pri raspršivanju briga i preradivanju nakupljenog bijesa kojeg ne možete odagnati na neki drugi način. Izgubite se u nečemu što doista volite raditi, kao što je to vrtlarenje, stolarija, šetnja s psom, miješenje kruha, džoging - spisak beskonačan. Ovo će vam posebno donijeti zadovoljstvo ako taj težak posao još i koristi nekome drugome koga volite.

Razgovarajte sa životinjama

Svaki ljubitelj životinja razgovara s njima. To je prirodni poriv. Ali koliko ih doista vjeruje da ih životinja razumije? Tko nije vidio kako pas odmah reagira kad čuje da se o njemu govori. Uši mu se podignu i načule a pas se okrene prema nama da bi nas bolje promotrio. A jeste li primijetili da ni psi ni mačke ne vole da ih ismijavate ili im se smijete? Bolno vas pogledaju, kao da ste ih razočarali, i udalje se što dostojanstvenije mogu.
Životinje razumiju što im govorimo. Umiju se uskladiti s našim mislima a posebno im dobro ide telepatija. Naših pet pasa zna kad spremamo na put i postanu žalosni.
Ne trebate životinji glasno govoriti da bi vas razumjela. Možete s njom komunicirati bez riječi, samo u glavi. Izdajte jednostavne zapovijesti i čekajte da vidite što će se dogoditi. Životinji će trebati neko vrijeme da odgovori, ali ne odustajte. Imam prijateljicu koja voli mačku živi u susjedstvu njezine majke. Kadgod namjerava posjetiti majku, pošalje mački koja se zove Piksi, mislima poruku da dolazi sa zamolbom je Piksi čeka u određeni sat na vrtnim vratima. I to obično djeluje!
Ne reagiraju na naše moždane valove samo kućni ljubimci. Kad sljedeći put šećete poljima i naiđete na krdo krava ili stado ovaca, pokušajte im poslati mentalnu poruku u kojoj ćete reći da im nećete nauditi. Provjerite neće li se životinje drugačije ponašati nego inače.
Većina ljudi voli kad ima oko sebe domaće životinje, ali što sa nepozvanim gostima poput kukaca i muha? Što ćete s njima? Možete ih poprskati otrovom iz spreja, ali time niste pridonijeli zaštiti okoliša. Sljedeći put kad dobijete uljeze, otvorite širom ulazna vrata ili prozor i zamolite ih da napuste prostoriju. Pokušajte to ako to niste vec i ranije-radili; mogli biste se ugodno iznenaditi!

Razgovarajte sa biljkama

Neki ljudi imaju tako »zelene prste« da bi im i daska za glačanje propupala u vrtu kad bi je posadili. Drugi ne mogu imati biljke u kući jer im brzo uvenu i umru.
Mnogo je razloga zašto se to događa ali vjerujem da je jedan od njih osobni stav prema biljkama. Jer i biljke doista reagiraju na nas. Znanstvenici su vodili niz pokusa na bilju koji su pokazali da su biljke u stanju prepoznati neke osobe kao svoje vlasnike, da reagiraju na glazbu da vole kad ih se miluje. Ako netko loše postupa prema biljci - ako joj netko otrgne list ili im uporno govori da su ružne - energetsko polje oko te biljke dramatično će se promijeniti sljedeći puta kad ta osoba ude u prostoriju. Želite li da biljke dobro rastu i da budu sretne, svirajte im stalno neku blagu i nježnu glazbu a zatim promatrajte kako napreduju.

Možete i sami pokušati s jednostavnim pokusom ako vam sve ovo zvuči suviše fantastično. Kupite dvije lončanice istog uzrasta i vrste i provjerite jesu li u dobrom stanju. Donesite ih kući i jednu stavite u sobu gdje se mnogo boravi a drugu u neku zabitniju prostoriju. Razgovarajte s prvom biljkom i pitajte je svaki dan kako je (nemojte je previše zalijevati jer biste je mogli ubiti). Ne obraćajte se uopće biljci koja je sama u onoj zabitnoj sobi. Morat ćete je zalijevati ali kad to činite, radite to preko volje ili ljutito. Zatim promatrajte što se događa s biljkama. Pokusi koji su vodeni s biljkama pokazuju da će prva biljka vjerojatno odlično uspijevati i tjerati izdanke s puno zdravog lišća, cvasti ako može i općenito izgledati zadovoljna sa životom. Zapostavljena biljka opustit će grančice, doimati se tužno i neće cvasti.
Prije nekoliko godina princ Charles je priznao da je razgovarao sa svojim biljkama a tisak se o tome toliko bjesomučno razgalamio kao da je upravo priznao da je Jack Trbosjek i bostonski davitelj u jednom. Kad je priča prvi put izašla u javnost, zapitao sam dva vrtlara koji brinu o mojem vrtu, razgovaraju li oni sa svojim biljkama. »Naravno, mentalno«, odgovorili su. »Mnogi to vrtlari čine.«

www.joschua.rs.ba
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 23 Nov, 2008 01:31 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Tekst je preuzet sa sajta
www.isceljenjetrauma.com

NASTANAK TRAUMA

Osim onih koje nastaju usled nesrećnih slučajeva, sve ostale traume, bez obzira na svoju međusobnu različitost, imaju jednu zajedničku osobinu - uvek postoji nasilna osoba (ili više njih), koja uzrokuje traumu. Namerno usmereno nasilje ka nekoj osobi sa ciljem da se ona povredi i da joj se nanese bol, dovodi do nastanka traume, pri čemu je žrtva izložena nekoj vrsti mentalnog, emocionalnog i fizičkog zlostavljanja.
Ovo nasilje može biti kratkotrajno i visokog inteziteta ili pak, dugotrajno i niskog inteziteta bola. Iako su ovo dva potpuno suprotna načina delovanja, nažalost, izgleda da oba veoma uspešno i rušilački deluju na osobu koja je izabrana za žrtvu.

Često puta se stiče utisak da do nasilja dolazi uzgred i nenamerno, međutim, najčešće to nije slučaj.
Nasilnik smišljeno i ciljno traga za odgovarajućom žrtvom, jer ga na to pokreće neka vrsta unutrašnje gladi za nasiljem, zbog čega se on oseća razdraženo, nervozno i agresivno. U tom stanju on je lovac koji traži svoj plen-žrtvu koju će moći da ponižava i zlostavlja onoliko dugo, sve dok ne zadovolji i nahrani svoju unutrašnju glad. Naravno, nasilnik će za zlostavljanje obično naći razumno opravdanje: žrtva je uvek zbog nečeg kriva, a on je slučajno određen da izvrši "pravednu" kaznu.
S obzirom da nasilnik NEMA izražen osećaj griže savesti, ovaj izgovor savršeno funkcioniše.

VRSTE TRAUMA

U životu svake osobe često puta dolazi do teških životnih iskustava, koja vremenom mogu prerasti u ono što zovemo trauma.
Traumu možemo definisati kao "jako negativno iskustvo, koje kod osobe uzrokuje trajna i duboka oštećenja psihe i organizma".

Nemoguće je nabrojati sve vrste trauma, ali u suštini možemo ih svrstati u nekoliko grupa:

- porodična trauma predstavlja onu vrstu traume koja nastaje usled dugotrajnog nasilja u porodici, gde je nasilnik uglavnom muškarac, a žrtve su supruga i/ili deca. Često puta se dešava da supruga koja je žrtva nasilja, izvrši prenos svoje traume na decu, tj. da ona sama postane nasilna prema njima, čime se uspešno osobađa (barem za izvesno vreme) sopstvene traume.

- emocionalna trauma nastaje kao posledica raskida dugotrajne ili intenzivne emotivne veze.

- seksualna trauma nastaje kao posledica incesta u ranom dobu deteta od strane roditelja ili neke druge odrasle osobe ili kao posledica produženog seksualnog zlostavljanja i silovanja u odraslom dobu.
Često puta se dešava da se žrtva seksualne traume oseća krivom (ili joj je tako sugerisano od strane nasilnika) i toliko poniženom, da o tome iskustvu ne govori nikome, te pokušava da ga potisne duboko u podsvest.

- fizička trauma nastaje usled teških fizičkih povreda (hirurške operacije, saobraćajnog udesa, prirodnih katastrofa i sl...).

- ratna trauma nastaje kao posledica dugotrajnog straha od smrti, usled zarobljavanja i mučenja, ranjavanja, nevoljnog učešća u ratnim dejstvima, prisustvovanja ubistvima članova svoje porodice, proterivanja i uništavanja lične imovine i sl.

- zlostavljanje i mučenje - traume nastale usled policijskog i zatvorskog zlostavljanja i mučenja.

- parapsihološka trauma nastaje usled dejstva magije, prokletstva, ljubavnih čini, energetskog vampirizma i drugih pojava koje su uzrokovane negativnim dejstvom parapsihološki obučene osobe.

Osobeno za sve traume jeste, da iako je sama trauma lako uočljiva, njeno izlečenje je vrlo teško i neizvesno, pa često puta traumatizovana osoba ostatak života provede progonjena svojim bolnim iskustvom, nikada ne uspevši da ga zaboravi, isceli i nastavi život normalno. Samoisceljujući sistem svake osobe uglavnom uspeva da sve fizičke, emocionalne i mentalne povrede vremenom isceli, ali sa traumom je to skoro nemoguće jer se nalazi na nivou Razvojne Svesti Duše, gde osoba nema skoro nikakav uticaj.

UZROCI NASILjA

Šta pokreće neku osobu da postane nasilna i da učestvuje u zlostavljanju drugih?

Iako bi psihologija, sociologija i medicina mogle da ponude zadovoljavajuće odgovore, pokušaćemo da ovaj problem osvetlimo sa energetske tačke gledišta.
U knjizi "Celestinsko proročanstvo", Džems Redfild opisuje kako se pri svakom kontaktu između dve osobe odigrava energetska razmena. Ukoliko je taj odnos pozitivan i ispunjen ljubavlju i razumevanjem, onda se obe osobe osećaju prijatno i doživljavaju pojačan priliv energije - raspoložene su, nasmejane i imaju osećaj da se granice njihovog bića šire. Međutim, ukoliko između njih dođe do sukoba ili pak, ukoliko je jedna osoba negativno raspoložena prema drugoj, onda se energetski protok zaustavlja i započinje borba za prisvajanjem energije. Ona osoba koja u tom sukobu ostane poražena, istovremeno gubi i onaj deo sopstvene energije koji je uložila u vezu i tu energiju sada prisvaja pobednik, čime uvećava svoj energetski potencijal.

Ovo bi ukratko bila osnovna ideja knjige, a osim nje, u knjizi je kroz 8 uvida objašnjen pristup opažanju energija u prirodi, četiri osnovne strategije pomoću kojih svaka osoba privlači energije drugih ljudi i mnogo drugih korisnih stvari, te da je ovde ne bih prepričavali, preporučujemo vam da je pročitate.

Dakle, sada se postavlja pitanje zašto uopšte dolazi do međusobne borbe za energijom?

Izgleda da postoje tri osnovna uzroka:

1 - Spontano uspostavljanje energetske veze između dve osobe i borba za prisvajanjem i kontrolisanjem uvećanog energetskog sistema

2 - Prenos traume

3 - Prekid veze sa energijama sopstvene Duše

1 - SPONTANO USPOSTAVLjANjE ENERGETSKE VEZE IZMEĐU DVE OSOBE I BORBA ZA KONTROLISANjEM ZAJEDNIČKOG ENERGETSKOG SISTEMA
Svaki odnos između dve osobe dovodi do međusobne razmene energija, i ukoliko je ta razmena intenzivnija, tada automatski dolazi do stvaranja energetske veze koja je - iako nevidljiva ili baš zbog toga, trajnija i čvršća od bilo koje druge fizičke veze. Što je u neki odnos uloženo više misaone, emocionalne i fizičke energije, time je veza između te dve osobe jača i čvršća.
Pre nego što su uspostavile međusobnu vezu, obe osobe su postojale odvojeno i nezavisno - jedan ego sa svojim energetskim sistemom i drugi ego sa svojim energetskim sistemom. Međutim, uspostavljanjem veze taj odnos se menja i sada dolazi do sledeće situacije: i dalje postoje dva ega, ali zato što su spojeni vezom njihovi energetski sistemi sada funkcionišu kao jedan uvećani zajednički energetski sistem.

Karakteristično je i to da tada dolazi do pojave onoga sto zovemo "srednja vrednost uvećanog energetskog sistema".
Ako zamislimo da jačina energetskog sistema jedne osobe iznosi recimo 80 energetskih jedinica, a jačina drugog energetskog sistema iznosi 50 jedinica, onda uspostavljanjem veze dolazi do prelivanje energije iz jačeg u slabiji energetski sistem i njihovog izjednačavanja, pa sada srednja vrednost uvećanog energetskog sistema iznosi 65 jedinica. Ovo se uglavnom dešava kod harmoničnih veza, gde obe osobe poštuju jedna drugu.

Verovatno ste i sami čuli da (najčešće) za nekog muškarca kažu: "Bože, otkako se oženio, potpuno se promenio i smirio, prosto ne mogu da ga prepoznam", i to se upravo dešava zbog uspostavljanja srednje vrednosti uvećanog energetskog sistema.

Međutim, u vezama koje nisu harmonične i gde osobe ne poštuju jedna drugu, tada one pokušavaju (uglavnom nesvesno) da raskinu (energetsku) vezu koja je već uspostavljena, jer sve dok postoji, ona služi kao dvosmerni kanal za međusobnu razmenu negativnih energija. Tada dolazi do borbe, pri čemu obe osobe pokušavaju da očuvaju i zadrže što veći deo zajedničke energije za sebe i da ujedno raskinu vezu.
Na koji način se to odigrava i šta se dešava pri tome, objasnićemo detaljno u jednom drugom poglavlju.

2 - PRENOS TRAUME
Trauma sama po sebi predstavlja izvesnu količinu energetske samosvesti određenog napona, čiji koeficijent inteliginecije ne iznosi više od 3-4 poena, a čije osnovno i jedino stanje svesti, jeste bol.

Zato u slučajevima kada dođe do uspostavljanja trajne ili privremene veze između energetskog sistema dve osobe (svađom ili zlostavljanjem), tada trauma automatski prelazi (ili ostaje) u onaj energetski sistem koji emituje veći stepen bola, stoga što se od strane njene svesti on doživljava kao prijateljska životna sredina, puna energije-hrane od koje se sastoji i sama svest te traume.
Na taj način trauma ovim prelaskom ili uvećava svoj energetski naboj (ukoliko su slične), ili svoju energiju-svest udružuje sa drugim traumama (ukoliko su različite), gradeći time jak blok negativnih energija.

Do ovog prelaska traume sa jednog u energetski sistem druge osobe, dolazi kada Zlostavljač vođen mržnjom oseti potrebu da nekome nanese bol, te namernim zlostavljanjem kod žrtve proizvede visok stepen bola, što njegova trauma - usled istih vibracija, koristi kao most koji joj služi da automatski preskoči u energetski sistem žrtve.
Zlostavljač posle toga oseća vidno emocionalno olakšanje, zato jer je uspeo da se oslobodi sopstvenog bola, dok sama žrtva tone u stanje produžene traume.

S obzirom da je Zlostavljač na takvom stepenu duhovnog razvoja pri čemu on sam - najčešće zavišću i mržnjom, stalno proizvodi sopstveni bol, posle izvesnog vremena kada se on nakupi i ponovo se pojavi opasnost da preraste u novu traumu, on pronalazi istu ili neku drugu žrtvu, kako bi joj ponovljenim zlostavljanjem preneo svoj iznova nakupljeni bol.

* * *

Iako smo ovde koristili izraz "trauma", ovaj prelazak se najčešće odigrava sa bolom koji se nalazi u bliskoj predtraumatskoj fazi, mada se u izvesnim slučajevima to dešava i sa samom traumom.

3 -PREKID VEZE SA ENERGIJAMA DUŠE

Ovde ćemo koristiti izraz "Duša", ali ukoliko vam više odgovara, umesto njega možete koristiti bilo koji drugi naziv, koji predstavlja opis vaših viših duhovnih energija: Više Ja, Biće, Atman...

Zašto bi kontakt sa Dušom bio toliko značajan?
Mada je sve religije pominju, naše znanje o Duši - njenoj prirodi i ulozi u čovekovom životu, skoro je nikakvo. Zamolite svoje prijatelje ili kolege da vam objasne šta je to Duša i videćete da će to uglavnom biti uopšten opis u stilu: "duša je nešto najlepše u čoveku" i slično.

Činjenica je da čovečanstvo ne zna skoro ništa - uključujući tu i sebe, o njenoj ulozi i važnosti u životu svake osobe.
Svako ograničavanje i definisanje Duše verovatno bi bilo manjakvo, ali da bi stekli barem približnu predstavu o tome šta ona jeste, mogli bismo da je opišemo kao "Trajnu Energetsku Svest, koja stvara tri privremena tela: Misaono, Emocionalno i Životno (Eteričko) Telo, kao pomoćna sredstva, kako bi Razvojna Svest Duše mogla da stiče iskustva i postepeno prepoznaje sve one kvalitete, koje sama Duša već sadrži u sebi."

Energije duše ne samo da su isključivo pozitivne i ispunjene Ljubavlju, već istovremeno predstavljaju energije koje imaju jako isceljujuće i regenirišuće dejstvo. Ona je izvor Ljubavi i svih pozitivnih osećanja koja nas prožimaju i to je možda i glavni razlog zašto nas prisustvo beba toliko razneži i ispuni ljubavlju, jer one tada još imaju jaku i široku vezu sa svojom Dušom, čiju energiju nesvesno osećamo i reagujemo na nju.

Stoga, najvažnija posledica koju ostavlja trauma jeste gubitak veze sa svojom Dušom, zbog čega se osoba oseća potpuno bezvoljno, iscrpljeno i depresivno, jer Duša je za čoveka kao motor za automobil - ako je on isključen, onda koliko god da je auto dobar, od njega nećemo imati nikakve koristi.

Uzroci koji dovode do prekida veze sa Dušom
Iako samim rođenjem svaka osoba automatski ima uspostavljenu vezu sa svojom Dušom, tokom života većina nas uspe da je - najčešće nesvesni toga, prekine.
Razlog za prekid ove veze je krajnje jednostavan - svako izražavanje ljubavi, nesebičnosti, dobrote, iskrenosti, plemenitosti, poštenja...što sve jesu neke od osobina Duše, u ovom svetu - Egolendu, bivaju od strane drugih ljudi surovo kaznjene.

Ukoliko je ta osoba punoletna, od strane drugih bit će smatrana mentalno zaostalom ili u najmanju ruku budalom, te će se ostali tako i ponašati prema njoj. Zato da bi zaštitila sebe od društva, ostvarila svoje životne potrebe, ciljeve i bila prihvaćena s njihove strane, ona je prisiljena da se delimično ili potpuno odrekne ovih osobina-energija, čime nesvesno kida vezu sa svojom Dušom.

Prekid energetske veze s Dušom dovodi do nedostatka "dobrih" energija u njenom energetskom sistemu, što je čini nervoznom, razdražljivom, agresivnom i nesrećnom, pa jedini način nadoknađivanja ovih energija sada postaje njihova krađa ili otimanje od onih osoba, koje još nisu prekinule vezu sa svojom Dušom.

http://isceljenjetrauma.com/index2.html
Šomika
Tragalac

Pridružio: 27 Jan 2009

Poruka Poslao: 28 Jan, 2009 10:19 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da li je neko čitao knjige S. N. Lazareva ?
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » LJUDSKO TELO I NJEGOVE POTREBE
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 2 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 213431 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 124030 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 156563 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1799551 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 103128 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1505709 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1734543 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)