Tehnike i tekstovi Jivana Mukte
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » DUHOVNE TEHNIKE
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 06 Okt, 2008 14:07 pm    Naslov: Tehnike i tekstovi Jivana Mukte
Odgovoriti sa citatom

...
TEHNIKE ZA PODIZANJE SVESNOSTI

- Evo nekih TEHNIKA koje su veoma delotvorne za širenje SVESTI
a preuzete su sa odličnog Tantra bloga JivanaMukte -

http://www.tantra.bloger.hr/

GLEDANJE

Shiva rece:
Gledaj jednu zdjelu a da ne vidis njene strane i materijal. Budi u roku od nekoliko trenutaka svjestan.

Komentar:

Tehnika je veoma jednostavna za izvodjenje. Trazi od posmatraca da paznju usmjeri na neki predmet.. zdjela.. stolica.. stol.. bilo sta... nebitno. Kada je paznja usmjerena, mozete neko vrijeme razlgedati strane tog predmeta. Nekoliko ternutaka posvetite tome..
Nakon toga.. jednostavno zaustavite pogled negdje na sredini ili negdje gdje se on prirodno zaustavi. Morate prosiriti percepciju.. vidjeti cijeli predmet bez pomjeranja ociju. Nemojte nikako djeliti tu stvar .. na materijal.. na djelove.. vec sagledajte cijelinu stvari. Vidite oblik te stvari. Ne materijal.
Ono sto ce se desiti nakon toga.. jeste da na nekoliko trenutaka postajete svijesni sebe. Svoje sopstvenosti. Svoje sustine. Na nekoliko trenutaka...samo.. ali ako israjete to ce se vremenom produzavati.
Mi smo navikli kada gledamo nesto da gledamo djelice.. materijal.. i slicno.. Oci nam se stalno krecu. Odustanite od pokreta ociju. Tim odustajanjem cete dozivjeti i djelomicno zaustavljanje misli.. jer su misli i pokreti ociju povezani. Kada se to desi.. dolazi do sagledavanja svoje cjeline.. SEBE..

Javiće se specifičan osjećaj.. osjećaj radosti, ljepote..

JivanMukta
.

Poslednji put izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:35 pm, izmenio ukupno 3 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 06 Okt, 2008 14:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

VJEČNOST ŽIVOGA

Shiva rece:

O, ti sa lotosovim očima, čiji je dodir tako sladak, budi svjesna da jesi, kad pjevas, kada gledas, kada probas i otkri vječnost Živoga.

Komentar:

Sličnu TEHNIKU je koristio i Gurđijev.. što je Uspenskog dovelo do iskustva Buđenja.. i novih pogleda na svijet i stvarnost.

Tantre kazu da životinja moze biti svjesna najvise 4 sekunde..tada zapada ponovo u nesvjesno prirode. Čovjek moze biti svjestan od 4 – 44 sekunde.. To je prosjek. Sve preko toga je samo privilegija ljudi koji ulažu napor u rad na sebi.
Naravno, Tantre govore i o svjesnosti koja prelazi te ogrančenje.. i tačno imenuju sta se zbiva tada.. ali to je nebitno za nas.. barem trenutno.Veoma je tesko ostati svjestan sebe... na pravi nacin.. a da se vec nakon nekoliko trenutaka ne zapadne u nesvjesno... u novu misao.. ali kazu oni koji su prosli.. “padni 1000 puta ali ustani 1001 put.” Bilo koja misao da se pojavi i da se mi upetljamo u nju je, skretanje sa putanje svjesnosti.
Svjesnost sebe nije mentalni proces. Svjesnost se ne sadrzi u tome da kazes sebi: “Sada sam svjestan... ili Ja jesam.. “ ili ko zna sto vec. Morate osjetiti to Ja Jesam. Ili samo Jesam. Osjetite da jeste. Nema misli.. vec osjecaj.
Kada hodas, sjedis, jedes, vodis ljubav... (iako je ovo malo teze), bilo sta da radis osjeti tog koji radi. Neko te dotakne.. osjeti to.. udji potpuno u to. Osjeti dodir.. predaj mu se.. ne zaboravljajuci sebe. ...

Ako setate u prirodi... zastanite na trenutak.. osjetite to sto radite.. osjetite toga koji radi.. Postanite svjesni sebe i procesa hodanja.
Bez obzira na posao.. ili sto vec radite.. uvijek mozete na trenutak da osjetite sebe iza tog procesa. Znajte “Ja jesam” ili samo “Jesam”. U pocetku cete moci biti samo svjesni tjelesnog procesa. Kasnije vec mozete ici i u dubinu osjecaja. Naravno naicice i misao.. i verbalizacija tog.. ali nebitno.. ostavite je po strani i osjetite toga koji misli.... Probajte da osjetite cjelinu .. sebe cijelog.. ne djelica..
Ako uspijete osjetiti sebe.. sjetiti se da “Jeste”... taj ternutak ce razbiti mehanicnost i poistovjecenost sa stvarima.. mislima.. emcijama.. djelima.. i svako novo sjecanje ce produbiti mogucnost za dalje.. dace pogonsko gorivo.
Ono sto je potrebno u ovoj tehnici jeste ulaganje napora...
Disciplina u tantri se sastoji od svjesnosti .. bilo cega.. u pocetku je to samo paznja.. kasnije se kristalise centar.. i pojavljuje svjesnost.. Ali o tome malo kasnije.
To je ono sto se trazi od učenika u Tantri....

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:38 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 06 Okt, 2008 14:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

TAMA KAO OBLIK OBLIKA

Shiva kaze:

Na kiši, u tamnoj noć, uđi u tu Tamu kao Oblik Oblika.

Tama ovdje predstavlja odraz Ništavila, kao krajnje Stvarnosti. Uroniti u to Nistavilo, znaci shvatiti samu srz Univerzuma kao i Sebe samog.

TEHNIKA je jednostavna.

Prvi dio se sastoji od toga da izadjete u tamnoj noći bez mjesečine, bez svijetla. Tako da vas tama potpuno okruzuje. Vecina ce osjetiti strah, jer dolazi do gubitka vida kao oslonca. Ali znajte to je samo apstraktni strah. Nista lose vam se ne moze desiti.
Otvorenih ociju apsorbujte tu tamu oko sebe. Kada to odradite, zatvorite oci i osjetite tamu unutar sebe. Naposljetku kada nakon nekoliko minuta bude proveli u unutrasnjoj tami okruzeni vanjskom tamom, osjetite kako nema razlike izmedju unutrasnje i vanjske tame.

Shiva kaze:

Kada nema kisne noci bez mesecine, zatvori oci i otkrij tamu pred sobom. Otvorivsi oci, vidi tamu. Tako zauvek nestaju nesavrsenosti.

Ova TEHNIKA se radi, kada nismo u mogucnosti da odemo u neki neogranicen prostor i da odradimo prvu tehniku.
Ipak ona trazi da ste to barem nekoliko puta dozivjeli.

Znaci. U ovom dijelu vi projektujete tamu iz sebe ka van. Osjetite tamu u sebi, beskrajnu i crnju od noci. Uzivite se u taj osjecaj, tada otvorite oci vidite tu tamu i oko sebe. Naposljetku kao kod prve tehnike, osjetite da nema razlike izmedju unutrasnje i vanjske tame.

Ove tehnike jako brzo uklanjaju ogranicenja koja imate. Uklanjaju sve sto smeta Vama da se ispoljite, a pod tim mislim na sve mehanizme licnosti koje imate.

Osjeticete mir, spokoj, samocu, ne usamljenost.
Osjeticete jednost sa svim oko sebe, a postepeno ce se smanjivati i strah.

Ova tehnika, narocito zadnja, se moze praktikovati bilo gdje. I bilo kada. Cak i u pola bijela dana. Desavace se na bljeskove da zaista vidite tamu oko sebe.
Nemojte se zacuditi ako uvidite da vas se neki ljudi boje bez razloga.
Nistavilo guta sve. Sve sto niste VI, sto je laz. Ljudi ce ponekad imati osjecaj da ispred vas ne mogu nista da sakriju, a to izaziva strah.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:39 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 06 Okt, 2008 14:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

SRCE SVJETLOSTI

Shiva reče
"Na javi, u snu i u snovima spoznaj Sebe kao Svijetlo."

Zamisli kao da u tvom SRCU gori plamen, a tijelo nije nista drugo do Svijetlo oko tog plamena.
Neka prožme tvoj duh.
Zamisli samo jedan plamen, a tvoje tijelo kao svjetlosni prostor oko njega, ne kao fizicko tijelo, nego kao električno tijelo, kao svijetlosno tijelo.

Drugi stepen se sastoji da se to prenese u SNOVE.
Dok padaš u san, nastavi da misliš na plamen, vidi ga uvijek pred sobom i osjeti da si TI Svijetlo.

Inače ova TEHNIKA se radi tokom DANA. I kao zasebna meditacija, i kao predmeditacija, i kao svesnost Svetla tokom dana.
Zasebna je kao meditacija, jer doprinosi Svesnosti i sirenju Svesti, sto vodi u meditaciju.
Zasebna je kao i pomoć vec nekoj izabranoj tehnici. Onda se radi prije te tehnike. Sto vodi dubljem opuštanju.
A zasebna je kao i Svesnost tokom dana.
Dok hodate, dok pričate, dok jedete.. itd. Nebitan je čin koji vršite.
Daje mirnoću, stabilnost i Svesnost.

Drugi stepen, radi se posle nekoliko mjeseci prakse tokom dana. I kada se Svesnost "sna" spontatno počne događati.
Takodjer dobro mjerilo kada da se pređe na drugi stadij, jeste kada ljudi oko vas počnu da primjećuju promjenu. Koja se dešava već nakon nekoliko mjeseci.
Tek tada, prebacite se sa radom ove tehnike i prije spavanja i ulaska u san.

Pozdrav
Nirvaan ( JivanMukta )
.

Poslednji put izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:41 pm, izmenio ukupno 3 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 06 Okt, 2008 23:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

TOK STVARNOSTI

Živuca stvarnost, je ono sto odlikuje iskrenog tragaoca koji odbacuje sve oblike vjerovanja i imitacije sa sebe te se direktno upucuje ka sebi kao izvoru stvarnosti koju vidi oko i unutar sebe. Zivot je tok, u svakom trenutku je promjenjiv. Dovoljno je obratiti paznju na nekoliko godina unazad i posmatrati tok koji je prosao, da bi se doslo do zakljucka da stvari i dogadjaji bilo unutrasnji ili vanjski nisu nesto sto je mrtvo i sto je zatvoreno u neki koncept.
U svakom trenutku mi izgradjujemo svijet oko sebe koji u povratku izgradjuje nas unutrasnji svijet. Naravno, ovo se desava i obrnuto, cak bi mogao reci da je cijela nasa spoljasnja zbilja ovisna o unutrasnjem pokretu, o unutrasnjem zbivanju. Ako posmatramo tu unutrasnju zbilju, otvoreno i bez predrasude i pokusaja da je stavimo u koncept, primjecujemo kako sve oko nas vibrira istom vibracijom i tokom kao nasa unutrasnja stvarnost. Prvi pocetci tog suocavanja sa unutrasnjom stvarnoscu, znaju biti i najcesce jesu, puni neprihvatanja, puni osude, jer prvenstveno mi imamo sliku kakvi bi mi zelili biti. Ako ta slika nije onakva kakvu smo zelili, ili nam spoljasnja stvarnost pokazuje ili ne pokazuje dovoljno da je to tako, upadamo u samoosudu, nipodastavanje i sve sto je vezano za to.
Nemojte misliti da to nije "normalno". Sve je normalno, samo nesto je normalno iz takozvane normalnosti koju smo prihvatili i za koju su nam rekli da je normalna, a nesto iz normalnosti razbudjivanja.
U svom traganju, da to tako nazovem, prosao sve te stadije. Od nipodastavanja, neprihvatanja, mucnine sa onim sto sam vidio u sebi... Do trenutka kada sam poceo shvatati da ja zelim sebe upoznati. A to znaci da zelim vidjeti sve sto cini to Sebe. Svaki moj kutak, bio on okarakterisan kao dobar ili los. Reakcije na sve to su bili i tjelesne i emotivne i mentalne.
I često puta, me je odrzavala samo jedna rečenica koju sam davno čuo, koja mi je rečena u jednom od takvih trenutaka: Kada ne znas sto da radis, samo posmatraj. To je tvoja unutrasnja priroda, to si ti. Tvoja stvarnost.

Uvijek kada nisam znao sto da radim sa svim tim slinim sadrzajem koji sam primjecivao, sjetio bih se te recenice, i porudio se da se tako postavim. Na neki nacin ti mi je bila zastita od sadrzaja koji nije bio prihvatljiv sa moje strane, zbog ocekivanja neceg sto sam isprojektovao, iz slike koju sam stvorio o onom sto je i kako je trebalo biti. Naravno, sva unutrasnja iskustva i budjenja koja sam imao pomagala su mi da se suocim sa svim tim.

Svi tragaoci prolaze kroz periode jakih kriza identiteta. prvenstveno zbog vidjenja da ono sto su nam nametnuli, kroz okruzenje, kroz zivot koji vodimo, skolu, obrazovanje, roditeljsko ubjedjivanje i nadmudrivanja, a naposljetku kroz ono sto smo usvojili kao stvarnost i iz tog usvojenog materijala smo poceli da kreiramo slike o sebi i svijetu u kojem se nalazimo, stvorili smo identitet koji mislimo da jesmo i koji pokusavamo odrzati u svakom momentu. Kada seciramo, nemilosrdno, zivot koji imamo, uvidjamo te cinjenice i suocavamo se sa njima u svakom momentu. Rijetki su oni koji mogu sotjecki te cinjenice uvidjeti i suociti se sa njiima stojecki, hrabro i direktno. Cesto puta pribjegnemo jedinom rijesenju koji nam je u nasoj prirodi, kao jedan od dijelova nas, ono sto bi nazvali zivotinjski nagon, BJEŽANJE.
Da se rauzmemo, to nije lose. To nije manje ljudskije od suocavanja sa sadrzajem koje imamo. Prventsveno sto smo mi spektar svesti koji se ispoljava. A drugo, sto je to dio prirode u kojoj se nalazimo. Dok god ne naucimo i ne spoznamo vise od onoga sto sada znamo, treba znati iskoristiti i tu prirodnu zastitu koja se zove Bjezanje. Ponekad su krize jake i tesko se sa njima suociti (iako ni jedna kriza nije jaca od naseg trenutne snage da se suocimo sa njom, ali da bi to znali trebamo prici mnogo kriza i suocavanja sa sobom).
Um je pokret. Energija koja se krece u svakom momentu. Nasa Svest je prestanak pokreta. Nase bice jeste transcedencija oboga. Ali ono se ispoljava i kroz pokret i kroz prestanak pokreta. I jedno i drugo je dio nase Stvarnosti. I ni jedno ni drugo nije manje vrijedno ili vise vrijedno. Oboje ima svoju vrijednost. Oboje je potrebno da bi se u potpunosti upoznali.
Kada kroz vas nekim cudom (uvijek nekim cudom), prodju sve idealizacije, i kada vas prodje najjaca manipulacija u onom sto zovemo duhovnost, a to je ideja Probudjenosti, ideja savrsenstva, ideja prosvjetljenja, tek tada se pocinjete suocavati sa onim sto jeste. Probudjenje, savrsenstvo, upoznavanje boga, sebe i sta sve ne, su samo ideje koje su nametnute nasem um. Lazi. Ali mogu ih nazvati slatke lazi. Jednom mi je receno, kada sam primjetio lazi kod jednog Majstora, i pitao ga u vezi toga, odgovorio mi je ovako: Kada se probudis, znaces koliko sam te lagao. Ali neces mi zamjeriti, jer sve te lazi bile su potrebne da bi se probudio.
Zanimljivo je primjetiti da su nas lagali i ucitelji i Majstori, i Gurui a najvise mi sami sebe.
Prvo, ja nisam hio da cujem pravu istinu, ja sam htio da cujem istinu koja odgovara mom poimanju istine.
Drugo, ja nisam htio da budem budan. Dapace, htio sam fin i dobar san. Pa stoga, kako su mi mogli dati budnost, kada je nisam prihvatao.
Trece, od Majstora sam ocekivao da se moram ponasati u kalupima koje sam mu dao. Ako nije bio u tom kalupu, on nije bio Autentican ili nije bio Istinski Majstor. (Ovo izaziva bujicu smijeha)
I da ne nabrajam dalje, svi znate koji su vasi demoni.
Onog trenutka kada se spremni da se suocite sa sobom, prvo sto pada u vodu jeste sve ono sto se stvorili sami od sebe. Vasi filmovi, zelje, cestitke i pozdravi.
Ponekad me pitaju, zasto sam protiv tehnika, mantri, tehnickih i vodjenih meditacija, meditacija na muziku ili ko zna kakvu buku, pranajami.. i slicno.
Nisam protiv toga. Jednostavno znam jednu jebeno istinitu stvar, sve to mora da ode u p.. materinu prije nego sto se suocite sa sobom. A to obicno pitaju ljudi koje sam ili inicirao u neku od tehnika, ili koje sam poslao kod nekog ucitelja ili neki koji su vezani sa neke sisteme, nikada ne pitaju oni koji su prosli i sada znaju prostu cinjenicu: Zivog suocavanja sa svojom sopstvenom Stvarnoscu, koja se ispoljava kroz tok i pasivnost u isto vrijeme.
Ne, ja nisam protiv tehnika. Dapace. Znam da su preko potrebne, znam jer znam da zelite da se lazete. Sve te tehnike su u isto vrijeme najveca laz, ali i najveca istina.
Laz ako vas zarobe, kao sto su zarobile neke moje poznanike. Istina ako vas dovedu i oslobode.
Naposljetku, morate "ubiti" sve lazne idole. I znam kolko je tesko proci kroz ono sto se zove Tamna noc Duse, a ja ga zovem Sumrak Idola.
Da bi ste naucili i spoznali ono sto stvarno jeste, morate sa sebe skinuti svu odjecu, biti goli ispred sebe i suociti se sa golotinjom, jer pobogu TO JE SVE VASE, ALI TO NISTE VI.
Kada krenete u tu finalnu "borbu" a to nije ni malo borba, to je potpuno PRIHVATANJE morate sve ostaviti i pustiti da ostane daleko iza vas. Suociti se sa tokom koji se zove ZIVOT a sam ZIVOT to ste VI. Sto znaci, suociti sa se samim sobom u potpunosti, izvan tehnika koje vas vode u ono sto niste vi, izvan svih mantri i ucenja i ucetelja koji samo sluze kao smjernica, prst koji pokazuje mjesec, ali nije mjesec i jebeno smjelo se zagedati u sebe i vidjeti sve sto to Sebe nosi, proci kroz to i ostati samo kao cisto JA.
Znam koliko je petlje i hrabrosti potrebno za to. Ali znam da laz boli daleko vise od istine iako i istina boli, ali da bi razbudila, ne da bi uspavala.
Jer jedina stvar u ovom cijelom univerzumu koja je bitna, jeste, ZNATI KO STE I STO STE.
Sve ostalo je manje vrijedno i nema nikakvu vrijednost sem razbudjivanja.
Budite toliko svesni SEBE, bez imalo okrevanja ili zadrske, i otkricete da sve ovo sto ste zivjeli i sto zivite, nije ni lose ni dobro, ako vas razbudi. Otkricete strahovito jak TOK, koji nosi cijeli zivot, a najzanimljivije ce biti otkrice DA STE VI TAJ TOK ALI I ONAJ KOJI POSMATRA TAJ TOK, a pre svega znacete da je to vasa priroda ispoljavanja, a ono sto ce u pozadini da tinja i da se sve vise budi bice VASE PRAVO, ISTINSKO, AUTENTICNO BICE koje je u isto vrijeme i dio toka ali i izvan njega.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Okt, 2008 01:21 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

MEDITACIJA I JASAN CILJ

http://www.tantra.bloger.hr/

Mladi monah je stajao izvan kruga ljudi koji su nesto trazili po zemlji pijace u selu, i posmatrao zbunjenu gomilu. Nekolicina je trazila ljevo, nekolicina desno.. a neki su zvjernjali ka nebu. S vremena na vrijeme sudarili bi se, malo posvadjali i nastavljali traziti. Svaki cas neki od njih je viknuo da je nesto nasao.. ostali bi pogledali i zakljucili da to nije to. Onda bi se svako malo posvadjali, da li je neki to nasao ili nije nasao, da li je to sto je nasao to sto svi traze, ili je to nesto individualno ili nije. Onda je tamo negdje u ljevom kutu primjetio ucitelja i troje ucenika kako posmatraju i ne mesaju se kao ni on sam. Prisao im je i upitao Učitelja: "Šta traže?"

Učitelj reče: "Sveharamnijedohan".
Monah ga začudjeno pogleda: "Šta je to?"
"Ne znam!"
"Pa znaju li oni?"
"Ne znaju!"
"Imaju li barem ideju što je to?"
"O imaju, imaju mnoge ideje što je to, ali što god da nađu, nije to!"
"Pa kako znaju da to što nađu nije Sveharamnijedohan?"
"Kako da znaju? Da bi nesto nasli prvo moraju znati sto je to sto traze, ako ne znaju sto traze, kako će naci? Ako kojim slucajem i nadju Sveharamnijedohan a ne znaju da je to Svehramnijedohan i odbace ga, možemo li reci da su ista nasli?"

Da bi nasli moramo znati što tražimo, a ako i nađemo, moramo znati da je to to sto smo i tražili. Drugim recima, moramo znati sto hocemo, sto zelimo, sto trazimo, inace cemo liciti na gomilu sa pijace. Potrosili smo živote na potragu, i da li smo nasli to sto smo trazili?
Nismo!
Da li ćemo naći?
Zavisi!
A zavisi od toga što to tražimo.
Znate li sto trazite? Gdje to trazite? Zasto bas to trazite? Na koji nacin trazite?
Morate znati jasno i glasto sto je to sto trazite, gdje to trazite, zasto bas to trazite i kako to da nađete.
Bez toga, Meditacija ce biti sve samo ne ono sto ona i treba biti, Opusteno poviseno stanje Svesnosti, Jedinstvo za Izvorom, Jedinstvo sa Visim Ja, Jedno, Ja Jesam.. itd.. itd..
Skakutanje po dvoristu uz ponavljanje mantre dok vas vas vjerni pas posmatra i konta: "Kad god se ovako ponasam, daju mi nesto protiv glista!", nece vas bas daleko dovesti.
Dobro da ne cjepidlacim, bicete malo radosniji, ufurani u svoj film o Sveharamnijedohan ko ljudi sa pijace, i to je to. Povremeno cete se sudariti sa nekim komsijom koji također skakuće, i posvađati se ko je nasao, ili nije nasao Sveharamnijedohan, i to je to.

A da li ćete naci to sto vijekovima pjesnici slave, Mistici hvale, Probuđeni zive kao smisao Zivota.. ne znam.. sumnjam.. ali, mozda vrijedi pokusati. Nemojte mi vjerovati, mozda ja gresim.
Pre svega, definisite sebi sto zelite i onda se ka tome usmerite svom svojom snagom.
I nista, apsolutno nista nije vrednije od toga.
Znam, ne moram da verujem niti da promisljam da li sam u pravu kada kazem da cete to i pronaći. Znam da hoćete.
Mozda vam je cilj da upoznate svoje pravo Bice, pravog Sebe. Mozda vam je cilj da pronadjete Mir, istinski Mir u vama samima. Nekom je mozda cilj upoznati sve sto on kao čovjek jeste u dobro i losem. Nekom cilj ne mora biti izrecen pozitivnim recima. Mozda vam je dosta buke misli i emocija i hocete nauciti da ih kontroliste, mozda zelite da se resite svega onog sto vas tisti, mori, svega za sto ste zakljucili da vise ne zelite. Nebitno za pocetak. A i na ovom blogu i forumu puno je puta pisano o motivima, potrazite malo tekstove i nacicete o tome masu postova.
Primjeticete da ovdje nisam nabrojao metafizicke i sveopste duhovne ciljeve kao sto vecina tragaoca navodi a zovu se prosvjetljenje i probuđenje.
Prvo, ne znate sto je to. Kako cete naci nesto sto ne poznajete.
Drugo, ne znate gdje to da trazite.
Trece, zasto to trazite.. i naposljetku ne manje vazno,
Na koji nacin da nađete to sto ne znate, sto ne znate gdje je i sto ne znate zasto trazite?????

Kada ste definisali svoj cilj i motiv zasto se upustate u tragalastvo, trebate znati gdje je to. Motiv i cilj koji ste definisali govore vam gdje da to i trazite. Mir je u vama kao suprotnost nemira. Odustajanje od buke je suprotnost od pravljenja buke, rijesenje problema je OPET u vama, jer spoznacete da ste VI tvorac problema. Koji god cilj ako je pravilno definisan i kristalisan, govori vam gdje cete naci rijesenje.
Takodjer motiv i cilj vam govore i zasto to trazite. Mir trazite jer ste proveli zivot nemirni. Odustaje od buke jer ste proveli zivot u stalnoj buci misli i emocija, rijesenje problema jer ste proveli zivot u problemima i poistovjecivanjima sa njima.
Ostaje jos nacin na koji to da nadjete.
No ukratko, nabrojao sam neke od glavnih nacina potrage. Afirmativni - nacin KA necem. Njegovanje vrlina, meditacije na vrline, pravila ponasanja, pravila morala, budjenje visih centara svesti, kao sto je ljubav, molitva (ne onaj poznati prevarantski nacin molitve), osjecaj jedinstva sa svim oko vas, vidjenje Boga, Zivota, Postojanja oko vas.. itd.
Destruktivni ili negacijski - temelji se na posmatranju i odustajanju od svega sto niste vi. Ne gaje se nikakve vrline ili pravila jer sve te vrline i pravila afirmativnog puta vremenom osvestavate u sebi kao temelj sebe, trazenje onog pravog sebe u mnostvu lazne licnosti.. itd.. itd..
No, postoji jos jedan. Niti je afirmativan niti je destruktivan, ali ima karakteristike oba.
A to je Put Svesnosti.
On sam moze imati nekoliko podnacina. Taj put je put pazljivosti i osvestavanja svega kroz sto se vi ispoljavate. Ali u isto vrijeme nacin direktnog dolaska do Sebe. Nalazenjem i trazenjem tog Sebe. Obicno taj put kao i ostali iako za te ostale i nije toliko bitno u pocetku, zahtjeva da znate sto je to Sebe ili da imate nekog ko zna to Sebe. Jer od svega onog sto u sebi nosite, sto osvestano, sto neosvestano, lako je zameniti to Sebe. Morate imati nekog ko ce vas moci usmeriti na to Sebe. Dakle morate imati Budnu osobu pored vas, ili nekog koje je vec u dovoljnoj meri Budan da zna sam "odgovore" na to pitanje i slicna pitanja.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:55 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Okt, 2008 19:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

VEŽBA - ŽUTA SVESKA

Kako da saznamo kakav zelimo da nam bude zivot? To nije bas tako lako otkriti. Vecina misli da zna sta zeli, a ispostavi se da samo ponavlja vec neuspesne matrice. Koliko ljudi je moralo da u zivotu susrece osobe od kojih je uporno pokusavalo da se otarasi?

Predlazem da svako uradi vezbu sa ŽUTOM SVESKOM.
Nabavite obicnu žutu svesku i debelu crnu olovku. Olovka mora biti debela. Ne treba da dozvolimo da se u nasu kreaciju infiltriraju neodlucnosti. Sada zapisite sve sto volite, u cemu uzivate, sta vam se svidja, za cim ceznete, cemu se divite. Sve ono sto u vama izaziva topla i prijatna osecanja. Nemojte nista da propustite. Ako niste popunili barem dvadeset pet strana, niste se ozbiljno trudili. Uopste nije lako sastaviti iskren spisak koji istovremeno ima i integritet. Sve nas, drustvo je isprogramiralo da treba da imamo skromne zelje. Postoji tendencija da se manje "validne" stvari zature negde izmedju misli i papira. Zapamtite- to nije dozvoljeno!
Vrlo je tesko osloboditi se tendencije da se na listu uvrste stvari koje "treba" da budu tu. "Mora" i "treba" su vam majka i otac ubacili u banku podataka, niste vi. Zapamtite- bez "treba".
Procenite svaku stvar pre nego sto je zapisete. Da li to zaista želim? Kada bih imao sve sto želim, da li bih i dalje želeo baš tu stvar? Da li je to nesto sto "treba" da zele sve osobe mojih godina ili ja to zaista zelim?
Sta je prikladno staviti na listu? Vi odredjujete pravila. Vi odlucujete. Stavite stvari koje se odnose na vase licno okruzenje, gde biste voleli da zivite, sta volite da radite, kako volite da provodite vreme, kako volite da se ljudi ponasaju prema vama, itd?secate se pesme Tom T. Hall-a "Volim"?
Evo delica moje liste: volim da prozori imaju divan pogled, da osecam travu izmedju noznih prstiju, pivo u ledenoj krigli, leptire. Volim da razgovaram sa ljudima, "Polje snova", da vozim sam kroz pustinju, kolace iz kalupa. Volim da slusam razgovore o "novoj fizici", da zivim jednostavno, devojke, meksicku hranu. Volim slobodu koju donosi novac, meditaciju, tisinu, i moju zenu. Volim da letim avionom, cvece, postovanje prema drugim ljudima, neogranicenu viziju, i zivot. Volim harmoniju, smeh, elegantne vecere, da gledam kako se moja planeta isceljuje. Volim da gledam u oci ljudskog bica kada "shvati", Volim zagrljaje, da zivim sporo, reke, i planine. Volim smiren um, da dodirnem somot, da vodim ljubav, kompjutere, i tebe.
Vasa lista ima dve funkcije, Prvo, pomaze vam da naucite da pravite izbor u zivotu. Veoma pazljivo je pogledajte i naucicete mnogo o sebi. Da li vas posao sadrzi mnoge ili samo nekolicinu stvari sa liste? Da li vasa sadasnja veza obuhvata i osnazuje stvari sa liste kao i vase licne karakteristike? Kakav posao i kakva veza bi trebalo da budu pa da obuhvate vecinu stvari sa liste?
Druga svrha ove liste je da usmeri kosmicki zakon da radi u vasu korist. Ono sto je u vasem umu, materijalizuje se. Zalepite vas spisak na ogledalo u kupatilu ili na frizider (ili ga fotokopirajte i polepite gde god hocete). Sto se cesce budete potsecali na stvari koje volite, one ce brze postajati jedino iskustvo u vasem zivotu!
Ponekad se desi da, kada ljudi otkriju da pozitivne misli zaista funkcionisu, pomisle da moraju da stvore sve dobre stvari u svom zivotu. "Boga mi, danas moram da stvorim zdravu jetru". Sednu i "osvetljavaju" jetru. To ce, naravno, da funkcionise. Ali, sutra ce biti na redu stomak, pa pankreas. To je iscrpljujuce za um- odrzavati savrseno zdravim jedan po jedan organ. Onda dodje na red bogatstvo. "Boze, treba da kreiram dovoljno novca za kucu i kola i za hranu. Ne smem da zaboravim da napravim mapu sa blagom i vizualizujem kako se novac uliva u nju?" To bi bilo krajnje iscrpljujuce!
Zasto ne bismo jednostavno prihvatili da je univerzum na nasoj strani! Otac zna koje stvari zelimo i pre nego sto zatrazimo. On uziva da nam da kraljevstvo. Ne moramo sami to da kreiramo. Samo treba da uradimo ono sto je predlozio Isus. "Neka tvoje oko vidi samo Boga" a univerzum ce se pobrinuti za ostalo. U ovoj recenici rec "Bog" znaci Dobro, onu vasu "ja volim" listu.
U nekom trenutku pozelecete da stvorite odredjenu stvar, situaciju ili neko isceljenje kako biste se uverili da svest zaista kreira realnost. Za vecinu ljudi ovo je sustinski korak. Mozda cete odluciti da materijalizujete nov automobil tako sto cete ga vizualizirati i osecati kako je on vec vas. I kada se to zaista materijalizuje, imacete nepobitan dokaz da zakon stvaranja funkcionise. Da li zaista zelite da ponavljate isti proces za svaku kasicicu, za svaki komad namestaja? Ima puno stvari za kreiranje i moze da postane veoma dosadno. Mnogo je zabavnije slobodno se ukljuciti u zivotni tok.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Okt, 2008 22:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

..
ENERGETSKE VEŽBE

U ovoj ravni energija je nosioc. Kazu tamo gdje je energija tu je i svest kao i obrnuto.
Onaj koji kontrolise energiju kontrolise u velikoj mjeri sebe i svoju svest.

Iako svest je onaj koji diktira, ali uceci da gospodarite sa energijom, razvijate i svest o toj energiji, sto dovodi do gospodarenja sa njom. Vise ona nece biti haoticna u organizmu, vec cete je moci usmjeriti, siriti, skupljati, koristiti prilikom svakodnevnog zivota, u seksu itd.

Vjezbe mozete raditi sami, ali i sa partnerom, takoda da ako ih radite sa partnerom to polako prelazi u seksualni rad.

Muskarci su obicno kulturno uslovljeni, i samim tim su energetski odvojeni. Kod zenena je situacija suprotna. Muskarci se plase sjedinjenja, osjecaja mekoce, topljanja i stapanja.

Kada naucimo da se sjedinimo sa svojom energijom unutar sebe, kada sebi dozvolimo zadovoljstvo sa samim sobom, s drugim ljudima cemo se ujediniti sa postovanjem, a kada je rijec o seksu to nece vise biti seksualne gladi vec zadovoljstvo sjedinjenja.

Vjezbama koje ovdje nadjete mocicete povecati energetski naboj, smanjiti ga, prosiriti, skupiti.. itd.

Energiju osjecamo na vise nacina, svako to osjeca na svoj nacin.
Ali..
Najlakse cete osjetiti energiju do cent ili cent i pol ispod koze. Kao lagano strujanje, lagane trnce u dijelu tijela na koji se koncentrisete.

Za pocetak najbolje je uzeti neke od ekstremiteta.. kao recimo ruke. Osjetite energiju ispod svoje koze. Kada u tome uspijete osjecajte je nekoliko minuta da steknete "osjecaj" koji prati koncentraciju na energiju.
Kasnije probajte da energiju ojecate i u drugim dijelovima tijela, sve dok ne uspijete da je osjetiti kao jedinstveno polje u cijelom organizmu.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 21:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Okt, 2008 22:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

ENERGETSKE VEŽBE ( 2 )

Iz energetske perspektive granice energije su proizvoljne i naucene. A to govori puno. Za onog koji zna da cita izmedju redova, a za one koji ne znaju, to govori da sve granice smo sami sebi nametnuli. Cilj svih vjezbi jeste da razbijete te granice.
To je takozvana TAJNA svih inicijacija i tehnika.

Mi smo nauceni da osjecamo i imamo tacno onoliko energije koliko sami sebi dozvoljavamo ili prihvatamo od nasih autoriteta koji su nam posredno i neposredno nametnuli te granice.
Nauceni smo da osjecamo razdvojenost od svoje energije. Nauceni smo da ne osjecamo jedinstvo sa svijetom oko sebe, razdvojeni na pola u samima sebi. Sve tehnike su napravljene da nas nauce novom osjecaju i da nas nauce da se ne ogranicavamo energijom.

Materija, koja nam je trn u oku, je zgusnuta energija..
To je prvo sto moramo usvojiti. Kada to shvatimo i razumemo, energetski proboj ce se desiti manje vise sam od sebe. Stoga i ove vjezbe koje posredno nas uce kako da razumemo, shvatimo i primjenimo.

Za one kojima je prva vjezba malo drastična, evo druge.
Nju također mogu svi raditi. Cilj je upoznati vas sa vasim energetskim tijelom.

Vježba sa energetskim telom:

Posmatrajte kako vam se energetsko tijelo siri ili skuplja zavisno od okolnosti i dogadjaja. Dokle se pruzate dok sjedite i citate ovu tehniku, ili gledate televiziju.. ? Stojeci u redu na kasi? Setajuci u prirodi? Dok vodite ljubav?
Da li se u nekom trenutku protezete u nedogled ? Posmatrajte promjene u prostoru koji zauzimate ZAMIŠLJAJUĆI sve situacije iz gornjih pitanja. Nemojte se ogranicavati sa prostorima koja sam gore iznio..

Da bi naucili da pokrecemo energetsko tijelo, moramo proci temeljne vjezbe. Trebamo imati temeljno iskustvo tog polja energije.

NE ZABORAVITE UPISATI U DNEVNIK TO STO RADITE.

JivanMukta
.

Poslednji put izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 22:01 pm, izmenio ukupno 3 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Okt, 2008 23:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

ENERGETSKE VEŽBE ( 3 )

Pokusajte da odredite koliko je vase polje energije. Ako ne osjecate nista, zamislite ga. Koliko se proteze izvan granica vase koze? Pola metra, metar.. vise ili menje. Ako i dalje ne osjecate nista, zavirite izvan granica sobe ili duboko ispod sopstvene koze. Da li je polje vece ispred ili iza vas? Iznad ili ispod?

Energetsko polje moze da bude gusto ili rijetko.

Pokusajte da odredite gustinu svog polja. Da li je gusce od vazduha oko vas? Da li je maglovito? Mozda je rijedje od vazduha sobe? Da li su unutar tijela neka mesta gusca od drugih?

Također, polje se širi i skuplja.

Osetite ili pogledajte (vidite) da li ima kretanja u vasem polju, i dokle doseze. Da li polje prati vašu namjeru i volju? Da li reaguje na misao i emociju? Npr: Sta moje polje radi?
Zamislite da iz ormara, ispod kreveta, sa vrata na vas skace besna gorila. Da li se energija povukla i uvukla unutra? Kuda?

Ljudsko energetsko polje se pruza do neke ugodne daljine.
Također se siri i skuplja. Kao i dah.

Također kada dublje osmotrite primjeticete da ono posjeduje vlasitite otkucaje kao damare, kao sto kuca i pulsira vase srce, tako pulsira i energetsko polje. Ono je ponekad uskladjeno sa radom srca, ponekad nije, ponekad u skladu sa dahom, ponekad nije.. itd.
Skladan rad polja izaziva zadovoljstvo i radost. Kada je neuskladjeno izaziva nezadovoljstvo, tugu, depresiju.. itd.
Kako osjecate energetsko polje, naucicete kako da ga pomerate po zelji. da ga skupljate, da manipulisete s njim. Pomocu njega cete moci menjati emocije, misli, energiju koja je trenutno u okolini u kojoj ste.. itd.

Vazno je da dobro upoznate svoje polje i kako ono radi, i zasto radi u odredjenim situacijama na nacin na koji radi.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 22:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Okt, 2008 23:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
ENERGETSKE VEŽBE ( 4 )

Zazmirite i usmerite svesnost Unutra. Koje delove svog fizickog tijela mozete da osjetite? Da li osecate stopala? Unutrasnjost stopala? Kosti? Ruke, noge, kicmu? Koje delove opce ne osjecate? Koji dijelovi sam oprividno postoje, kao utvare? Gdje ste vi u svemu tome? Kada kazete "osjecam svoje noge", gdje ste tu vi? Odakle svesnostt koja u vama govori?

Ljudi obicno "borave" u jednom dijelu sebe. Cilj svih ovih vjezbi je da nauciti biti prisutni u cijelom svom tijelu. Na taj nacin mnoge psihicke granice koje ste postavili, će otpasti.

Udjite u prostoriju u kojoj se osjecate prijatno (ili za koju pretpostavljate da cete se u njoj osjecati prijatno). To je granica u okviru koji cete da radite na sebi. Stanite na sredinu sobe (to je korisno u pocetku, mada kasnije nije neophodno). Pogledom predjite po prostoru da biste ga fizicki osjetili. sada ispunite prostoriju; ispunite je SAMIM SOBOM.

Zamislite sebe, vizualizirajte se, pevajte, igrajte, osjetite sebe. Uradite sve sto treba da biste osjetili da sipunjavate prostor.
Kada ste ga do kraja ispunili, pocnite da skupljate energiju oko sebe, kao sferu. Skupljajte je dok ne osjetite da ste okruzeni samim sobom, svojim energetskim tijelom, na oko metar i po okolo. Sfera zalazi i ispod i iznad vas. Skupljanjem zgusnjavate energiju. Energiju vidite, cujete i osjecate njen ukus.
Kada ste energiju uneli u tu sferu, ostanite neko vrijeme tako, a onda gurnite ivice napolje ili ih uvicute unutra. Onda pustite da energija ispuni celu sobu. Sada je to lakse uraditi. Posmatrajte osjecanja koja prate vase sirenje u prostoru.
Zatim ponovo uvucite energiju ka tijelu. Sada je jos gusca neko prvi put. U nekoj tacki mozda ce se odupreti daljnjem skupljanju. Osetite njenu eleasticnost, protegnuce za sirenjem. Zadrzite se na toj tacki, a onda samo jos malo uvucite energiju. Drzite i gurajte ivice svog polja. Pustite da se granica rasiri jos desetak centimetara, zatim je uvucite za deset centimetara, onda ponovo je pustite, unutra i napolje, kao perje na krilima ptice. Ponovo je pustite da se siri.

Iprobajte sirenje i skupljanje u razlicitim prostorima. Mozete ovo odraditi bilo gdje. Na taj nacin izgradjujete energetsko polje.
U aikidou se nalazi jedna varijnta: Rasirite svoju energiju tako da obuhvati ceo prostor i vrijeme, Privucite energiju do tačkice. Onda i tačkica nestane. Ponovite to nekoliko puta.

Bez obzira koju granicu postavite, univerzum ili špajz, ova vjezba ima trostruko dejstvo: razvija mogucnosti izbora granice; jaca energetske misice; uvodi vas u dva od tri moguca energetska "daha": unutra - napolje i gusto-rijetko.

JivanMukta
.

Poslednji izmenio Vesna dana 11 Sep, 2009 22:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 14 Okt, 2008 01:50 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

TEHNIKE DOKLE ?

Dokle su nam potrebne tehnike i učenja?
Kada smo spremni da ih odbacimo?
Kada postaju bezvrijedne?

Kada shvatiš da oni nisu ključ za tvoje Probuđenje.

Tehnike i učenja su pomoć da sazriš. Ali ne i način razbuđivanja.

Kada ti sat ujutro zvoni, on je pomoć, ali ne i uzrok buđenja. Ti si taj koji mora da otvori oči, ti si taj koji mora da ustane, umije se, obuče i ide na posao. Ne sat.

Uvijek možeš da se okreneš na drugu stranu i nastaviš da spavaš. Kada zakasniš na posao, nije sat kriv, već ti.

Ista stvar je i sa tehnikama.

Da bi radio tehnike potreban si TI. I sve dok si zauzet sa tehnikama nečeš se probuditi. Jer očekuješ od tehnika da te probude. Nikada i nikom se nije desilo da su se probudili od tehnika. Al im se desilo da su im tehnike buku u glavi učinile akutnom. I baš to, baš ta buka koju tehnike pojačavaju, dovodi do toga da ih odbaciš i napokon sagledaš direktno i bez posredinika ono Što Jesi. I samo to direktno sagledavanje dovelo ih je do buđenja.

Znači tehnike jesu pomoć dok ne shvatiš ovo što sam ti rekao. Nakon toga, one postaju prepreka. Na nesreću, jako malo je onih koji su to shvatili.

I zato na ovoj planeti imamo tako malo BUDNIH. I tako će ostati sve dok buka u nama ne postane akutna. Sve dok sami sebe ne dovedemo do istrebljenja.

Nikakva 2012. ili neki tamo VAL koji se približava Zemlji neće niti može da nas razbudi. To je san somnabulista (onaj koji ne zna da sanja).

Sve dok potpuno ne udješ u budnost, nije na odmet koristiti tehnike. One ti pomažu da vežeš um da ne skače kada nisi sposoban da budeš opušteno svjestan.

Iako i to trebaš polako početi izbacivati.

Kao što djetetu polako izbacuješ korištenje dude, kao metoda smirivanja i uspavljivanja.

Sve tehnike su metode smirivanja UMA. I ništa više.

Ali ja nisam sposoban da vidim sam sebe.

Stvarno?

Ko to kaže?

Pa ja.

Znači neko vidi. Znači postoji neko "ja" koje kaže: Ja nisam sposoban da vidim sebe. Možda je došlo vrijeme da malo više pažnje obratiš na to "ja" koje kaže da nije sposobno da vidi sebe. Možda je ono ključ.

Gurdžijev kaže da mi nemamo stalno "ja". Već da imamo mnoštvo "ja" koje čine našu ličnost.

Da.

Tako kaže Gurdžijev. A šta ti kažeš?

Slažem se sa njim.

Koliko "ja" imaš?

Koje "ja" je dominantno i zašto?

Kako dolazi do smjene "ja"?

Ko vidi sva ta "ja"?

Šta koje "ja" predstavlja u zajednici "ja"?

Možeš li mi odgovoriti na ta pitanja?

(tiho) Ne mogu.

Ali zato jako dobro znaš što je Gurdžijev rekao.
Kao i što su razno razni drugi Gurdžijevi rekli. Jako dobro.
Citiranje ti daje dojam da si nešto naučio.

Čitanje također.

Niti šta znaš niti ti je to pomoglo.

Da si malo uložio snage u posmatranje tih "ja" o kojima Gurdžijev govori sada bi imali o čemu da pričamo iz tvog iskustva.

Ne možeš reči da je to beskorisno. Da niko ništa nije naučio iz riječi ljudi koji su budni. Da Gurdžijev i njemu slični nisu u pravu i samo da ti znaš istinu.

Mogu i ne mogu.

Mogu zato što malo onih koji su ih čitali ili slušali su nešto naučili.

Ne mogu zato što su oni u pravu, ali ti ne znaš.

U svemu ovom TI SI NAJBITNIJI.

Gurdžijev zna, TI ne znaš.

Sve dok ti Gurdžijev i ostali služe kao uspavanka, nećeš imati koristi od njih. Niti je imaš.

Eto, upravo sada, koje "ja" je bilo povređeno, i koje "ja" je reagovalo i zašto?

Znam masu ljudi koji čitaju Gurdžijeva i kada im nešto kažeš sa čim se ne slažu, reaguju baš kao i ti sada.

Ne trebam više ništa dokazivati, dokazao si sam sebi. Ako imaš oči. No, možda si i njih posudio od Gurdžijeva. Možda si sljepac i dalje. Samo se ubjeđuješ da nisi.

Imaš li petlju sageldati sebe, bez obzira što će sa tim sagledavanjem da izađe ispred tebe?

Ako imaš, kreni da je upotrebljavaš.

Prestani pričati o tome što je Gurdžijev rekao ili što je rekao ovaj ili onaj.

TI si sljep, ne oni. TI ne vidiš, ne oni.

TI si problem, ne oni.

JivanMukta
.
jadranka
Iskušenik

Pridružio: 21 Jul 2008

Poruka Poslao: 12 Nov, 2008 17:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

OSNOVNE MUDRE

Mudra na sanskritu znači zatvaranje, pečat. To su položaji prstiju, šaka i ruku koji izazivaju vibratorno-energetske procese kod čoveka. U većini knjiga su opisane pojedinačne mudre proizašle iz osnovnih, a mi smo se opredelili da pojasnimo ove osnovne mudre kojima smo dali naš naziv, opis, sliku i efekte delovanja.

Prilikom primene pet osnovnih mudri treba imati u vidu:

- položaj – najbolje je zauzeti sedeći položaj na stolici, neki od joga položaja za meditiranje i sl, ali se može praktikovati i za vreme gledanja TV, u pozorištu, autobusu, vozu ili na sedeljci... kada će efekti biti manji;

- vreme – značajniji efekti postižu se nakon 3 minuta, a mogu se praktikovati neograničeno.

I mudra:
naziv: mudra Životne energije

opis: prste leve i desne šake sastaviti u krilu kao da držimo manju loptu

efekti delovanja: pojačava ravnomerno konstituisanje Životne energije (ki, chi, prana) u fizičkom telu

II mudra:

naziv: mudra Životnog stuba

opis: spojiti palac i mali prst leve šake u krug, zatim provući mali prst i spojiti sa palcem desne šake u lanac, a ostale prste spojiti i staviti u krilo

efekti delovanja: pojačava konstituisanje Životne energije u Životnom stubu u fizičkom telu stimulišući tri osnovna „nadi“ kanala, Centralni kanal čakri i čakre čime utiču na Kundalini i Bindu
III mudra:

naziv: mudra pročišćenja

opis: spojiti palac i domali prst leve šake u krug, zatim provući domali prst desne šake i spojiti sa palcem desne šake u lanac, a ostale prste spojiti i staviti iza glave na potiljak

efekti delovanja: eliminacija sopstvenih negativnih emocija i misli

napomena: vidi položaj desne šake Isusa na ikonama
IV mudra:

naziv: mudra osvešćivanja uma

opis: spojiti palac i srednji prst leve šake u krug, zatim provući srednji prst desne šake i spojiti sa palcem desne šake u lanac, a ostale prste spojiti i staviti na čelo u nivou trećeg oka
efekti delovanja: harmonizacija emocija i misli, sazrevanje trećeg oka
V mudra:

naziv: mudra sazrevanja Duše (mudra duhovnog srca)

opis: spojiti palac i kažiprst leve šake u krug, zatim provući kažiprst desne šake i spojiti sa palcem desne šake u lanac, a ostale prste spojiti i staviti na grudi u predelu četvrte čakre
efekti delovanja: harmonizacija odnosa sa sobom i drugima.
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 11 Sep, 2009 21:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Konkretizacija Uvida
(Autor Jivan Mukta)

Pre svega, što je to Uvid ? Ili bolje reći što podrazumjevam pod tom riječi: Uvid ?

Uvid je intuitivni trenutak kada nam bljesne jasnoća razumjevanja neke konkretne situacije, unutrasnje jasnoće, razumjevanje uzroka i posljedice vezane za neki konkretan dogadjaj, osjecaj ili "problem". To je na dubljem nivou Bica, prepoznavanje stvarnosti, izvan cula kojim funkcionisemo. Trenutak izjednacivanja Bica i Stvarnosti.

Svi manje vise, koji su na Stazi, imaju Uvide u Stvarnost te na taj nacin uvidjaju povezanost unutrasnjeg Ja i Spoljasnjeg Ja ili spoljasne Stvarnosti. Drugim recima Unutrasnje Stvarnost i Spoljasnja Stvarnost se u tim trenutcima poklapaju i izjednacavaju te nam nude rijesenja za bolje funkcionisanje, "bazdarenje" na Stazi kojom putujemo, utvrdjivanje "ispravnosti" Staze i nacina na koji hodamo njom.
Pretezno Uvidi koje imamo nazivamo ponekad i Iskustvom. Iskustvom postajemo zreliji, ispravljamo motive, ulazemo vise ili manje napora, u zavisnosti od onoga sto nam je postalo jasnije.

Ono sto je bitno, koliko mozemo i da li uopce to radimo, konkretizovati Uvide koje imamo?
Koliko sa tim Uvidima mozemo kokretizovati Stvarnost i nas same?
Nemalo puta sam cuo kako vecina tragaoca misle i govore, te na taj nacin i djeluju, kako Duhovnost nema nikakve veze sa Materijalnim svijetom u kojem zivimo. Te na taj nacin jasno razdvajaju Spiritualno i Materijalno. Te kao posljedicu toga razdvajaju Spiritualno iskustvo sa zivotom koji vode. Ono sto iza njih ostaje, jeste neuskladjen zivot koji vode. Teskoce pri balansiranju, sto sa svijetom oko sebe, sto sa svojom Unutrasnjom i Spoljasnjom Stvarnoscu. Te na taj nacin iskazuju bazno neznanje u Jednosti toga dvoga.
S druge strane, nije mi cilj kritikovati, ili bolje reci kriticizirati (razlika izmedju te dve reci je ogromna), taj izbor i nacin na koji ljudi ispoljavaju Iskustvo Sebe, ili kako bi neko rekao svoje Spiritualnosti.
Cilj mi je izreci suprotno od toga sto rade i kako zivi vecina Spiritualnih Tragaoca.
Cilj mi je ukazati na pogresne motivacije i pogresne kristalizacije Bica koje na taj nacin nastaju. Pogresna shvatanja Spiritualnosti, kao i pogresne onih od kojih uce. Jer je pitanje koliko ti koji pisu knjige i koji uce druge ljude, sami shvataju razliku ili imaju konkretno Iskustvo toga. Iako koliko sam skuzio dosta ljudi ima to iskustvo, ali im ti takozvani znalci, knjigama i savjetima uniste Prirodno i Spontano ispoljavanje Intuicije.
Da se razumijemo, ne mislim da ima nesto pogresno i u tome. Dapace, znam da nista nije pogresno. Ono sto bih mogao reci, a da ima veze sa "pogresnim" jeste, koliko dobro i brzo mozemo ispoljiti evoluciju na djelu. Koliko "ispravno" i konkretno mozemo da se ispoljimo na najbolji i najoptimalniji nacin u svijetu kojem zivimo i to iskoristimo za prelazak na visi nivo postojanja i ispoljavanja. Stvar izmedju pogresnog i ispravnog nije u losem i dobrom. Vec u konkretizaciji toga, ucenju iz toga, brzini evolucije i ispoljavanja svog Stvarnog stanja Bica, te ispoljavanju samog Postojanja kroz Bice, Um i Tijelo. To je za mene pogresno i ispravno. Stoga kada pricam ili pisem o tome, kao pogresno i ispravno, mislim na ovo sto sam sada objasnio sto to znaci za mene.

Vecina Ucitelja, nista ne govori i konkretizaciji u ovom svijetu. Vecina i ne govori o problemima s kojima se tragaoci susrecu na Stazi. Vecina govori samo o blazenstvu koje se ponekad dozivljava ili koje se na kraju Staze zivi, miru koje se zadobija kokretnom praksom i slicno. Vecina Ucitelja govori ono sto su i njima govorili. Vecina prepricavaju price o onom sto su i sami culi. Vecina izvan toga ne zna prenesti iskustvo koje imaju, ako ga uopce i imaju.
Majstori su druga prica. Ucitelji vas uce, Majstori oducavaju. Ogromna razlika izmedju toga dvoga.
Majstor vas uci konkretizaciji, jer je to jedini nacin da se uskladi Unutrasnje i Spoljasnje Ja. Unutrasnja i Spoljasnja Stvarnost. Ucitelji vas uce kako da iskusite stanje, ali kao i oni u velikoj mjeri ne uce vas kako da ga ispoljite. Vecin Ucitelja govori o podizanju Kundalini Shakti, rijetki su ti koji govore o nuznosti njenog spustanja. Vecina Ucitelja govori o podizanju Svesti, ali ne i njenom spustanju i konkretizaciji.
Majstori vas uce o podizanju svesti tj. sirenju ali i njenom spustanju u ovo realnost, ne zaobilazeci probleme koje susrecete.

Covjek je multidimenzionalan. Funkcionise na vise realnosti od ove jedne koje je najvise svestan. Emocije su druga realnost, misli treca, namjera i volja Bica cetvrta.. itd. Nije da ne govore o tome, ali vise kroz nazive tipa Astral, Mental.. Sto je to tamo, sto je to vamo.. ali retko kada govore kako da se to dovede pod kontrolu, ispolji i konkretizuje nauceno u ovoj realnosti. Stoga ta duhovnost posjate siromasna. Sami ne razumiju manifestacije tijela koja imaju i nacine na koji ona konkretizuju realnost u kojoj zivimo.
Majstori nas uce kako da to odradimo.
Kada se to posmatra izvana ono sto nas uce Ucitelji izgleda brze, ali samo izgleda. Ono sto nas uce Majstori, izgleda sporije jer izgleda mnogo sire. Kada se prodju prvi koraci ucenja pod Majstorom, koji i jesu sporiji u pocetku, covjek zadobija mlazni pogon. Nauci kako da mental i astral podredi svojoj namjeri i volji, kako da kreiraju stvarnost oko sebe, kako da sebe ispolje, sto je najpotrebnije od toga.

Jedno je nauciti kako staviti pod kontrolu misaoni aparat ili kako ga usmjeriti tako da vam ne smeta u svako vrijeme, ili da zadrzite misao na necem duze nego inace. Drugo je to upotrebiti konkretno. Jedno je balansirati emocije, izazivati ih u pocetku, nauciti ih ispoljavati za pocetak, pa kasnije balansirati i drzati pod kontrolom (ne mislim pod tim potiskivati, vec ne ispoljavati kada nema potrebe za tim), a drugo je kako ih koristiti kao pogonsko gorivo za podrsku mislima i ispoljavanju svoje realnosti. Te na taj nacin pojacavati svesnost ili uklanjanje mehanizama licnosti koje ponekad znaju biti izuzetna teskoca na Stazi i pri radu sa osvescivanjem.

Konkretizovati uvide koje imamo a samim tim Znanje koje sa tim stjecemo je ponekad, a narocito u pocetku izuzetno tesko.
Kokretizacija uvida jeste kada ono sto razumijemo, ili sto nam je intuitivno doslo kroz znanje i uvid, upotrebimo u svakodnevnim okolnosti. To bi bilo kokretizovanje Iskstva koje imamo. Ako mentalnu kontrolu ne mozemo upotrebiti u svakodnevnim okolnostima, koliko je to onda mentalna kontrola? Ako emocije koje smo balansirali sa radom na Stazi, ne mozemo upotrebiti usred gradske vreve, koliko smo onda stvarno prosirili svoju svesnost i razumevanje.
Uvid koji nije konkretizovan, ne bih mogao ni nazvati uvidom. Iskustvo koje neko ima u dubokim stanjima meditacije ili svesnosti, ne bih mogao nazvati iskustvom, tj. Ispravnim Iskustvom, ako nije sposoban da ga konkretizuje i pokaze na djelu. Imati takava iskustva vise je mentalno emotivna potpora za dalje, nego sto su to stvarna Iskustva. Stvarno Iskustvo je konkretizacija Uvida, Znanja, Jedinstva.

Ako je tragaoc iskusio Unutrasnji Mir, u trenutcima povisene svesnosti ili meditacije, onda on mora kokretizovati to iskustvo u svakodnevnim sistuacijama, i tek kada to prodje tj. uspije konkretizovati tu iskustvo koje je imao, moramo reci da je on Objektivno iskusio Iskustvo Unutrasnjeg Mira. Do tada je to samo uvid ili trenutno iskustvo. Kada Tragaoc u trenutcima uznemirenosti moze da se spoji na Izvor Unutrasnjeg Mira u sebi i to ispoljiti u situaciji u kojoj se nalazi, tada to smatramo konkretizacijom. Naravno, za sve je potreban trening. Mozda je i Rad na Sebi ponekad bolje nazvati Trening na Sebi, nego rad. Dok se uce koraci, dok se Tragaoc uci, prolazu u visa stanja Svesti a onda i konkretizaciju, to zna biti uzasno tesko. Kasnije kada skuzi korake te nacine kako da se to koknretizuje tada zapocinje Rad na Sebi. Isprobavanje svega sto je cuo, procitao ili intuitivno spoznao. Tada to provjerava u praksi zivotne svakidasnjice. Kada to prodje, kada mu to postane lako, tada to vise nije Rad na Sebi, vec Igra na Sebi. Jasno zna sto je On to, kako se spaja sa tim sto Jeste, i kako da to kokretizuje. Pocinje spustanje Znanja, Svesti, Kundalini Shakti.
Tada skoro da i prestaje bilo koji rad sa tehnikama, meditacijama ili slicno, a naravno i ne mora, mogu se i dalje koristiti kao temelj ili kao trenutci kada smo sami sa Sobom u nekom odredjenom vremenu za to. Ali vise nema naglih prelaza izmedju toga stanja u meditaciji i svakodnevnog zivota.
Vise se ne pali na price koje cuje ili procitao od raznih Ucitelja, lako prepoznaje Majstore, ulazi u interakciju sa njima, kao i moze da prepozna dobar od loseg savjeta ili tehnike ili Istinskog Majstora i Isinskog Ucitelja. Tek tada zapocinje pravi Rad. Do tada se uce koraci i nacin kako da se uskladi sa njima. Tada pocinje da spusta Energetsku Svest u sadasnji trenutak, pocinje da manifestuje Kosmicke energije kroz sebe i postaje blagoslov za okolinu. Sto samim prisustvom, jer vidi u okolini i ljudima pravo stanje i znanjem koje ima, kojeg se sjetio i osvestio, pomaze okolini i ljudima u kontaku sa Sobom. Lako podize te ljude da se vise ispolje, da budu otvoreniji, da uvide svoje trenutke intuitivnosti, da ih ispolje u zivotu, a oni mu sluze isto tako kao usmjerenje ka sledecem Stanju, sledecoj stanici, sledecem iskustvu ili Intuitivnom bljesku.

http://putsvijesti.com/tekstovi/476
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » DUHOVNE TEHNIKE
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 200497 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118364 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 149790 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1702080 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 98911 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1412563 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1634116 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)