SLOVENSKA RELIGIJA- BOGOVI, KULTOVI, RITUALI
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
matricaria
Tragalac

Pridružio: 13 Sep 2008

Poruka Poslao: 20 Nov, 2008 21:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"Toki-No-Ge

Godinama
kopao sam zemlju
tražeći plavetnilo neba
samo uspevši da osetim
gomilu prašine
kako me guši
sve dok jednom u gluvo doba noći
ne posrnuh o slomljenu ciglu
i bacih je u vazduh
i videh da sam bez misli
zdrobio kosti praznog neba"
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa Yahoo Messenger MSN Messenger
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 21 Nov, 2008 23:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Srećna slava svima koji danas slave Aranđelovdan,
i neka vas Sveti Arhanđeo Mihajlo uvek štiti i pomaže vam !
Srce si!

.
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zasto me mati rodi?

Jer,ovdi ima vislje laznog suncevog zlata no snova,vislje vjetra no dobrih rijeci,vislje praznine no ljubavi,vislje lazi no istine,vislje uzimanja no davanja.

Jer,dani ovdi nisu ispunjeni vrimenom vetc morom,notci nisu zdjele pune slatkih sanja vetc burad puna gortcine.

Zasto me mati ti rodi?

Da budnem zedan,da budnem gladan,umoran,tujzan,....i da me ti vode napojis,sirom i hljebom nahranis,cistom posteljom odmoris,osmijehom razveselis.

O mati,sve bi to bilo isto,a potpuno drugatcije,da to hotce da uradi Kosara.Al` ona to netce.Hotce,al` drugomu.A ja hotcu samo nju.

I zbog toga zgiboh.Al`,mati,nije to bilo zalud.Jer,kad ona budne i stara i ruzna i zla,i kad se za njom,mati,nitko ne budne okretao,a onaj njen Juroje je iz kutce istjera,i kad ne budne imala ni gdje ni kud,tad ce se mene mlada sjetiti,mene i moje ljubavi.

Al` ja tad,mati,iz neba nejcu doc.Ozgo tcu sve to samo glidati.

Zbog tog zmreh majko mlad.Al` zbog toga budutceg trena,vridlo me i rodit.

Ti putnice,koji moju patnju sada znas,ne privali mi biljega,a privalis li ga Bog ti jos terzi na tvoje tijelo stavio.

1167 godne,kad bjehu pune vlkova sume.

Evo i ostalih zapisa sa stećaka, da dopunimo kolekciju.
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STECKA IZ 1205 GODINE

Ocevlje,Ilijas
A se ne lezi junak Bogcin Radinic iz Bosne Srebrne.Tugdje na njegovoj plemenitoj bastini uz kameni biljeg otca mu i djeda i djedovog djede djeda,lezi samo biljeg njegov,jer je on zagibo i zalegho u tudjoj zemlji,tamor gdji je i Sonce drugatcije i vjeter drugatciji i Bog i voda i vazduh i ljudi tudji i dusi mojoj strani.

Kulinu,matchu i kopju bjeh vjerniji no Radaci i ni mi togda stid ni zal.

I kadah bih bil,kakor vi jeste,opeta bih bil isti kakor ja bih.

Vi nikdar necte biti kakor ja,a ja ne mogu biti ko tsto nekdar bi.

Blagosloven ko procita i zmisli se,a lud koji privali.

Ljeta 1205,godnu nakon tsto v zemju leze Veliki Ban Kulin..
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STECKA IZ 1273 GODINE

Banjevici,Bratunac
A se lezi Dobri Gost Misljen,prave vjere Bosanske.Biljeg postavi ksci Korija i na mi i na mojim milu kucnicu Badacu.

Ti,koji prolazis,projdi u miru i ne spominji si i ne gonetaj grijehe nase.Zalud ti je taj posao.Nasi su dani izbrojani,nase notci potrosene,nasi grijesi dim.

Svojih koraka se plasi,oni tce ti glave dojci,na putu kojim hodis.

I da znas,vise vrijedi crv koji se sad kretje,no sva dobra djela koja zajedno ucinismo za zivota svojih i Badaca i ja.Kam nam usjecen je godne 1273 po Gospodu u Kocerini,na plemenitoj zemji,a pisa Dabisa..
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STECKA IZ 1303 GODINE

Ravanjska Vrata,Kupres
A se lezi Prijezda Viganj,na svojini,na plemenitoj ukraj Jajca.

Hodih,al` ne dojdoh.Gradih,al` ne zgradih.Sadih,al` ne znjeh.Govorih,al` ne iskazah.Voljeh,al` ne bijah voljen.

Sad odoh,a ne pise mi se za vratit.A stio bih,jer nist ne zavrsih.

Ne ticaj mi ovi kam,jerbo tce isti Bog na tvoje kostji stavit.Ni ti nisi zavrsil sve sto si zmislil.1303 po vremenu Gospodina,a Stjepana Bana trinaesta v Bosni..
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STEĆKA IZ 1327 GODINE

Radimlja, Stolac

A se lezi Dinko Vlkac,mladji od dvaest proletja,a berzi od jesenjeg vjetra.

Ubi me na nevjeru Semrad, lojs sin od gorjega otca Zleba izdanek.

Bozje,Ti ak hos,i ak moz,oprosti im.Ja nit molgu,nit hotju,nit njem,ni teb ni ojnom kog kam ovi pokriva.

Kam usijetce Vitaca,a biljeg upisa Miltos vojenom ruhkom,ali samo ono tsto mu ona rijetce.

Boze,ako ovud projdes i projtcitas Dinkov kam jos dulgo cemo se glijdati u otci.
U godini Gospoda našega 1327,kad u Bosni bješe Stjepan Kotromanić Ban..
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STEĆKA IZ 1402 GODINE

Donja Zgošća, Kakanj

A se lezi Linil,Gostja Hotjena najstarsi sin.Mlogo sam hotjeo,al sad vidjim da liscem u lisce s` kami nejma razlika izmedju lisca.

I dervo mojze bit ogromno ko hum,al` listje mu pajda uz korijenje.

Kuda ijdes človječe? Zar ti je vetja pamet u noghami no u glavji?!

Biljeg usjetce najstarsem bratju najmladji Borjen,a pisa dijak Sanko.V Vrhbosni

Ljeta Gospodina naseg 1402...
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STEĆKA IZ 1422 GODINE

Radimlja, Stolac

A se lezi Asta, Bogcina Zlousica ksci,a ne lezi mi se.

Kako bih rado sad pred vetce s tebom krojz livade projsetala i onaj poljubac sto si isko,a ne dobio, ti dala.

Pa da i nebo pukne.

Ne bi mi bilo zal, ni stid.

Namjernice,ne tici mi kam, nek oni koji netcine utcine tsto ja ne utcinih,jer ja tek sad znam kako dusu perze neispunjena davanja.

1422 ljeta, kad se radovše sretni, a ja zmreh.
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:32 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STEĆKA IZ 1447. GODINE

Hodovo, Stolac

A se leze Krksa i Kalija na svojini,na plemenitoj u Ključu. Voljesmo se i iz ljubavi postasmo muz i zena i Bog nam dade mnogo djece.

A onda dvaest godin poslje naseg prvog zajednickog listopada gledasmo dugu i vidjesmo da je vidimo razlicito i pozeljesmo razlicite zelje.

I zatcudismo se da nas zajednicki zivot utcini razlicitijim nego sto ranije bjesmo.

Kad Krksa zmre, za njim isti dan zmre moje srdce i zmroh i ja.

Ne preturi nam ovi kami,jer nam se i sad na mjesetcini kostji raspravljaju ko je i kolko u pravu,a ko ne,pa i u smerti svojoj postajemo jos i vetci stranci,no sto u zivljenju bjesmo.

Al` ako nam kostji razdvojis jedno bez drugog bi zmreli ponovo i konatcno i u nasoj drugoj smerti.

1447 godine,kad Kraljem Bosne bjese Stjepan Toma(љ) Ostojic..
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 22 Nov, 2008 23:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ZAPIS SA STEĆKA IZ IZ 1174. GODINE

Humsko, Foča

A sej je kam od Trtise.

Živjeh mirno, Boga moleć i zla ne misleć.

Ovden,gdi mi je kam, ubi me grom.

Zašto Bože?

Da su klete i proklete ruke, koje bi ovo preturile,
dok odgovor ne dobijem.

1174 godne po Gospodu nasem.

Zašto, Bože?
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 28 Nov, 2008 23:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

talerman ::
22 slova kao i u hebrejskom kao i maloj arkani kao i u mnogo cemu drugom, kao i u razlicitim putevima koji povezuju sefirote u Drvetu zivota, kao i o 22 cakre koje cine nase ukupno bice...
Ocito se Vuk Karadzic nije ni najmanje povezivao na mistiku i misticnu tradiciju kada je reformisao srpsko pismo.
Ovo je jako interesantno. Hvala Protomajstore.
Ustvari, prava je istina da je bilo 44 slova, koliko mi je poznato.
U sadašnjoj Azbuci ima 22 istovetna slova sa Vinčanskim pismom.

Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 29 Nov, 2008 01:17 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
Proto care,
bravo za ovu uporednu sliku pisama !
Baš sam je tražila po netu ...
Pozdrav
Pozdrav

.
Boolet
Na duhovnom putu

Pridružio: 09 Feb 2008

Poruka Poslao: 09 Dec, 2008 16:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ljudi hvala vam za ove odlicne informacije o Slovenima!
Evo bas poceh da ih proucavam! Vrlo interesantno.... Very Happy
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 11:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ево једног интересантног текста Весне Пешић, надам се да неће замерити што га овде објављујем, боље речено популаризујем, много може да нам помогне у схватау нашег порекла и саме суштине нашег духовног словенског бића, посебно је занимљив део о Божићу, у духу данашњег дана. Ово пишем посебно за нашег Проту. Додаћу и пар божићних песама. Срећан Божић.

Религија Словена предхришћанског периода

Пише: Весна Пешић за часопис »Српско Огледало« бр. 86

ВЕЛЕСОВА КНЈИГА је један од најстаријих записа о Словенима, писаној на брезовим дашчицама, словенским писмом и језиком који познаје најдревнија традиција. Један од делова ове књиге посвећен је теми словенске религије предхришћанског периода који ми данас иначе површно познајемо, а запостављањем познавања о религији која је представљала најизворнији супстрат живота наших предака, пропуштамо да разумемо много тога о прошлости. Каква је заиста била религија наших предака, јер се у њој одражава и душа нашег народа?

Словени нису себе сматрали божјом творевином, већ Божјим потомцима.

Словенска предхришћанска религија има доста сличности са хришћанством, што је и разумљиво, јер је хришћанство бројне позитивне законе уградило у свој систем из система који су му предходили. Тако имамо чињеницу да се древна словенска религија базирала на једнобоштву, а не на многобоштву како се до скора сматрало, јер су многи њени богови заправо само различита лица једног јединог Бога. Сличност са хришћанством огледа се и вером у Тројицу, бесмртност душе, загробни живот... Међутим, особени печат словенске религије је да Словени нису себе сматрали божјом творевином, већ божјим потомцима, називајући себе Дајбоговим унуцима те нису Бога видели само на небу и недостижног, него је он био непрестано присутан међу њима и на земљи. Отуда је и чињеница да није било посебних грађевина у смислу данашњих храмова, већ се Богу обраћало непосредно и свуда и посебна места постојала су само са циљем заједничке молитве а не из разлога што су сматрана светим.

Многи редови “Велесове књиге” читаоца враћају најстаријим погледима на свет, на поетски, непоновљив осећај за свет. Древно знање није у потпуности уништено. Оно је преживело све недаће прошлих епоха и досегло до наших дана. А велики, најважнији део овог знања сачували су словенски жреци. То се пре свега односи на три основне категорије старих Словена: Јав, Прав и Нав.

ЈАВ је представљао видљиви, материјални, реални свет. Он је отелотворење земљског битисања, човековог постојања у земаљском животу и опредељење будуће душе после смрти. Као сушти, суптилни свет, он је и сам небески свет из кога се под разним именима јављају богови. То су отац неба Сварог, Дајбог, Перун и други. То је и велика богиња Матер Слава.

НАВ је свет онострани, нематеријални, свет мртвих. У њему душа пребива сагласно човековим делима у земаљском свету. Душа човека који се одвојио од моралних начела одређена је на вечно страдање и удаљена од душа предака да се са њима никада не сједини. Веровање у Нав одржано је до данашњих дана, мада је изгубило јасне црте (познат је “Нави дан”, то јест, дан покојника.)

Прав је истина или закон Сварога који управља читавим светом. У Праву се одређује судбина људи и означавају будући догађаји. Прав је савет и суд богова.”

УНУЦИ ДАЈБОГА

Општи поглед на свет код Словена је естетски и у њиховој религији нема фриволности које срећемо код Грка и Римљана. Нема ни персонификације у тој мери, као ни преношења људских особина на богове који се представљају надљудима.
Словенски богови су пре свега били симболи природних појава. “У том смислу природа је била пуна сила – богова и древни Словени су са њима непосредно општили. Необично тесна веза са природом у свим њеним испољавањима, била је изражена и кроз сам ток религиозног живота. У различитим периодима током године, молитве су биле различите, у складу са променама у природи. Како се периодично мењала природа, тако су се мењали и религиозни ритуали.”

За разлику од богова везаних за поједине сезоне, стални богови делују у свако доба. Сварог (Исвара код Ведејаца) је Прадед или Праотац васељене. Словени су себе сматрали његовим унуцима, називајући се “унуцима Дајбога”, док су се појци, музиканти називали “Велесовим унуцима”. Према томе, лепе вештине су биле под заштитом Небеског Пастира који је терао звездана стада и облаке, јер Велес није био само заштитник стада земаљских, већ и стада небеских. Звезде су представљале душе предака које живе у Наву, “где је све као и овде, где ору и жању и млате и требе”. Перун је међутим, био окружен херојима палим на пољу славе. Слава је богиња Земља, а поље славе исто је што и поље земље. Древни Словени славили су и бога ветра, Стрибога. Словени-Руси славили су Стрибога, који је, преображен у птицу Стратим, могао да изазове или обузда невреме. Важни храмови Стрибога налазили су се на морским острвима, у близини речних ушћа, где би трговачки бродови често пристајали (на пример, на острву Березањ, недалеко од ушћа Дњепра). Пред сам излазак на отворено море, руски бродови би пристајали на њему, а трговци би Стрибогу приносили богате дарове.

Према предању, Стрибог је рођен из даха бога Рода. Попримивши обличје ветрова, Стрибог се по земљи жестио, а са Перуном је заједнички управљао громовима и муњама. Стрибог, бог ветра, долетао је на поље славе и задахњујући лица рањених, олакшавао им последње часове живота. Крв је натапала земљу и зато је земља на којој је проливена словенска крв, такође била словенска.

Словенски витези у бој полазе на саможртвовање, а не на убијање

Јуриј Мирољубов, велики руски научник, посебно поглавље свог истраживања посветио је предхришћанској словенској религији и из његових радова сазнајемо да су тиркизна боја, огрлице, прстење и други украси омиљени код Словено-Руса, јер је то боја Јаворуна, Аврана (Варуна код Ведејаца). Авран-Јаворуна-Варуна је божанство које делује увек и свуда. Он је врховни давалац и одржавалац живота, он је Дајбог или, код балтичких Венда, Подага. Сва племена Словена веровала су у Подагу-Дажбога-Добрату-Дајбога. На северу су постојала и друга божанства, на пример Семик (Сома код Ведејаца), коме је на југу одговарао Самосвјат или Всебог, Самобог, Добрат или Свјато (Свенто на западу), јер су у народу Самосвјат и Огњебог били синоними. Световид и други богови исти су код свих Словена и то доказује њихово етничко религијско јединство. Словени су веровали да борбе богова происходе из њихове суштине. Па ипак, сви богови су Сварогова деца.

Међу њима је и Огњебог (Агни код Ведејаца), који у виду и лику Сварога прима себи људски род и зато је прибежиште рода и чувар Нава. Ту је и бог гостопримства Радгост. Велес, као покровитељ стоке, светлости и топлоте, такође је увек присутан. У време несрећа, ратова и крви, Перун лети са својом коњицом јунака у помоћ Словенима. Мач Перуна (Индре), такозвани Мач-Извор доносио је победу над непријатељем. Погинуле у боју, Перун је примао у редове своје бесмртне коњице, стављајући их на беле коње, давао им је у руке Сварогов мач. Перун је свеприсутан и понекад грми како би показао да је “Перун овде”. Перун као заштитник земљорадника и пастира даје траву, кишу, гром, сноп, храст, хлеб. У редоследу ових појмова постоји узајамна веза јер једно зависи од другог. У време рата, Перун одлази у помоћ Словенима, али он нема ништа заједничко са германским богом рата Тором. Долазећи у помоћ, он не подстиче на убијање као такво, јер словенски витези пред својом војском у бој полазе на саможртвовање, а не на убијање. С тим у вези је и непостојање људских жртава код Словена.

Једно полузаборављено божанство на које подсећа Велесова књига јесте Вим. Себо или Всебог имао је три лица: Себо, Вим и Дим. Ово тројство помиње Мирољубов, записујући предања из древне Русије. Вим и Дим су епитети у вези са ведским Шивом. Треба приметити да се Шива код Веда значајно разликује од Шиве код Индуса, јер је током протеклих миленијума Шиви Индуса, придодато много тога страног. Током тог времена је Брама, божанство недовољно јасно у ведизму, постало главно у Индији, тако да чак и религија Индуса носи назив браманизам, који се наравно, дели на многе секте. Код Словена, међутим, Брама представља “врата за небо”, која су огњена и зато везана за Огњебога (Анги), Перуна, Јарила, Дајбога и Хороса. Кроз Браму долазе до Вишњег сви они који су достојни божје љубави.

Слава Вишњем Богу

Уопште је словенска религија блиска ведизму, како по именима божанстава, тако и по погледу на свет. Ведизам је мисаона религија у којој закони Мане одређују моралне постулате, а остатак чине хвалоспеви. Слава, као дан славе у Србији, указује на основу нашег пређашњег битисања, јер смо као и Ведејци, превасходно славили богове не трежећи много од њих. Догмата није било у ведизму нити код Словена. Било је прослављања богова којима су приношене мирољубиве жртве и у чију су се славу певале химне.

Свевишњи или Вишњи је један вид означавања Бога у хришћанству. Вишну је такође Вишњи у директном значењу те речи. Он је са Перуном (Варуном) чувар небеса и будући да је небо изнад свега видљивог, самим тим је Вишњи. У словенском скупу богова, као и у ведизму, он је врховно биће изнад свега видљивог и невидљивог. Аналогијом сличности имена богова: Исвара-Сварог, Варуна-Перун, Дајбог-Питаре Даја, Тримурти-Триглав, Земе-Земља, Иерор-Јаро, Арија-Иреј, Веда-Вјада, имамо основу за закључак да сличност речи Вишну-Вишњи, није само пука коинциденција. Таква блискост у називима ведских и словенских богова, представља знак блискости Словена и Ведејаца.

Подсетимо се чињенице да се једно од главних словенских племена, још до прошлог века називало Венди, а друго Венети. “Венде” припада западно-словенским језицима, што значи “водичи”, или “предводници”. Катехизис говори о Христу као “светлост од светлости”. Празновање Божића симболично означава рађање светлости и топлоте које долазе од Сунца, одозго из вишњег, односно Вишњег. Према томе, да је Вишну близак Вишњем, у овом случају је јасно и без посебног коментарисања. Вишњи и Вишну повезује и назив светог дрвета вишње. Из многих записа и предања о словенској митологији, налазимо податке да је дрво вишње сматрано светим, а његовим цветовима су украшаване божићне иконе, што је директно упућивало на народно поимање “рођења” света. Плодови вишње имали су религијско значење, јер су се по традицији стављали уз мед који се правио на Бадње вече, уочи Божића. Даље, када се припремало жито за покојника, на њему су се правили крстићи од вишања. Страци на југу Русије поштапају се вишњевим штапом, јер се сматра да то дрво даје снагу итд. Када се блиски и драги благосиљају, обично се то пропрати речима: “Нека те Вишњи чува”, или “Нека ти Вишњи подари срећу...” Божићна песма анђела преведена на словенски гласи: “Слава вишњем Богу”. Могуће је да су под појмом Вишњи, Словени подразумевали све богове и у том случају Вишњи означава становника неба.

.
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 4 od 6

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89667 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40343 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30220 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29266 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42690 11 Maj, 2008 23:06 pm
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11226 11 Apr, 2008 02:22 am
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25559 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)