SLOVENSKA RELIGIJA- BOGOVI, KULTOVI, RITUALI
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 11:29 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ВРЕМЕ УВЕК НОСИ ОНО ШТО НАДЖИВИ
Број три уско је повезан са појмом Вишњег, односно Вишнуа. Из Рг-веде је познато да је Вишну свету показо своја три корака. Три дела дана: зора, подне и поноћ – указују на везу са причешћивањем Ведејаца сомом. (Првобитно су сому узимали три, а тек касније пет пута дневно). Исти пример имамо и у “Велесовој књизи”, где се каже да се молитве и умивања упражњавају три (пет) пута дневно. Пантеон словенских богова је подељен на тријаде и такође је у вези са бројем три. У смислу схватања Триглава, на врху целокупног скупа богова налазио се, како смо већ рекли Сварог, који је са Перуном и Световидом чинио прву тријаду за којом се налазио тандем: Белобог-Црнобог и нова тријада: Хорос, Стрибог и Велес. Сталну борбу Црнобога и Белобога одозго је надзирао Сварог, а одоздо, из спољашњег круга, на њих су мотрили Хорос, Стрибог и Велес. Тиме је Велесу дата велика улога у одржавању равнотеже и као знак тога, два аспекта – духовни и материјални. Као давалац вуне и конопље, Велес указује на своје сточарско и земљорадничко значење. Име Влес, Велес, Волос, налази се у уговорима Словена са Грцима из 907. године. Сличан исказ срећемо и у уговору Олега са Византијцима из 911. године. На генезу Велеса указао је још Нодило: “Источни Словени заклињу се Перуном и Волосом... па Волоса прикрише хришћанским свецем Василијем, чобанином и мучеником”. Суштина и природа бића Велеса је кроз његову генезу везана за териоморфно божанство плодности – мечку – родоначелницу рода, или Велику Мајку (Магна Матер), заштитницу плодности. Мечка, дакле, као божанство плодности, прародитељка рода, поштована је још у праисторији, а преживеле обичаје медвеђих светковина налазимо и до данашњих дана. У “Несторовој хроници” из XИ века, помиње се Волос као бог стоке, а у епу “Слово о полку Игорову” – Бојан као Велесово унуче, дакле потомак дедовске, старе вере – Велесовог рода. У том смислу, сасвим је оправдано мишљење Чајкановића, да се “српска религија своди на култ предака”. Велеса називају мудрим и као звезданом, дакле свеприсутном божанству, Словени му се обраћају и кроз гатања у време зимске Коладе и тај обичај се врло дуго задржао. Представе о магијском поштовању медведа налазимо у палеолитским пећинама (Мас д’ Асил, Пецхиалет, Лес Цомбареллес, Лес Троис Фререс), што сведочи о веровању у особену моћ ове животиње, која је хранилац и давалац рода. Касније, будући да је хришћанство забрањивало гатање, оно је добило мешовити карактер испољавања претходних веровања.

Својом слободном вољом, људи су се могли на различите начине опредељивати према небеским даровима, а словенски свет је изабрао свој пут. Реалност историје и јесте у томе што се различити токови животних збивања међусобно зближавају или сукобљавају, што се разлике у гледиштима међусобно обједињују или искључују. Законе животне борбе нико не може поништити, јер време увек носи оно што надживи, па тако и древна веровања, обичаји и богови наших предака живе до данас, обавезујући нас. Аутор : Весна Пешић

Драги, Протомајсторе, надам се да ће ти овај текст помоћи у разјашњавању неких личних недоумица, ако га прочиташ, наравно!
У том духу : СЛАВА ВИШЊЕМУ БОГУ!
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 19:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

lazicmaja ::
Драги, Протомајсторе, надам се да ће ти овај текст помоћи у разјашњавању неких личних недоумица, ако га прочиташ, наравно!
У том духу : СЛАВА ВИШЊЕМУ БОГУ!

Драги пријатељу,
хвала ти на овој поруци.

Истина је да су Словени покупили религију из истог извора као и Индијци, или други Индоевропски народи - Аријевци.
Ипак има ту и неких ствари које су необјашњиве...

На пример, Источни Словени су све до примања хришћанства спаљивали своје мртве. Ово је одговор на питање зашто нема земних трагова толиком народу који се ''одједном'' појавио на огромном простору.

Занимљива су и најновија открића о старости писма. Слободно се можемо зачудити, одакле се исто писмо појављује у Винчи, код Феничана и код Веда. Више није јасно шта из чега исходи.

По једној теорији, најстарија жива цивилизација је из Подунавља, те се одатле простирала по целом свету. Ово би могло објаснити и обичаје дела Словена који су изворно сахрањивали своје мртве.

------------------------------------------------------------------------------------

Ево мало илустрација које ће обогатити твој горњи текст.
Скенирао сам само мали део занимљивости из капиталног дела које је изашло пре пар месеци - ОБРЕДНЕ ПЈЕСМЕ ДРЕВНИХ СРБА ИЗ ИНДИЈЕ.
Ради се о делу песама које је по нашим крајевима скупио Милош Милојевић још пре 100 година.
Милош је сачувао од заборава неупоредиво више песама од Вука, али тек је сада дошло време да изађу на видело.

-------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------
Духовни појмови - део

Под бројем 1 је наводно најстарије писмо (феничанско) и можемо пратити његов развој у два правца.
Ван табеле су два писма која пркосе увреженим стереотипима.
Треба ли да подсећам на сличност са Србицом, или на чињеницу да је Билбија дешифровао Етрурско писмо користећи се највише матерњим језиком.

И на крају да кажем и то да се наша духовност развијала током векова у добром правцу. Покупили смо све што је део наше, али и светске традиције. Ми једноставно нисмо могли прећутати чињеницу да се Исус Христ - Логос родио/манифестовао људима.

ВАИСТИНУ СЕ РОДИО!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 19:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ево на фејcбуку је отворена група на којој има занимљивости.

Ту се може погледати и фоткица коју је Дајбог тражио.

Срећом поново се појавила.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 20:19 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Хвала ти Прото,
ето већ сам послао слику другару, као честитку ѕа Божић.

Теби желим срећан повратак --- овде међ све нас...
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vera Bojičić
Mesija

Pridružio: 27 Okt 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 20:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ВАИСТИНУ СЕ РОДИО!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 22:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Protomajstor ::

И на крају да кажем и то да се наша духовност развијала током векова у добром правцу. Покупили смо све што је део наше, али и светске традиције. Ми једноставно нисмо могли прећутати чињеницу да се Исус Христ - Логос родио/манифестовао људима.

ВАИСТИНУ СЕ РОДИО!

Naravno, samo su institucije iskrivljavale su suštinu Isusovih propovedi, ili su prosto vremenom ostale neke puke forme lišene istinskog duhovnog sadržaja. Za mene su najvažnija dva aksioma Hrišćanstva u njegovom najširem značenju : Ne čini drugom šte ne želiš sebi i ljubi bližnjega svog kao sebe. Kraljevstvo Božje je u nama, ispod kamena, na grani drveta, u letu ptice, u sili gravitacije......... Pozdrav.
PS Ima Milojevićevih pesama na ovoj temi.
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 23:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Зар опет?

Добро, 'ајде реци шта није искривљено од било чијих учења?

Или ћеш и ти да причаш о унутрашњим водичима?

По мени они нам шаљу само рефлексије нашег ништавног ''разума''.
Ко то па није следио своју интуицију кроз историју?
И докле смо стигли?
До ''спознаје'' да је Исус био обичан гуру од некаквих Есена, да су га подучавали на Тибету и да је био фин момак, али су га зли поборници који су жртвовали своје животе за њега - исплагирали и направили од његовог учења смеће!?

А сви ови спаљени од инквизиције кроз историју су били мале маце и радници светлости!?

Наравно, нису ни они ваљали! Ваљамо само ми и наша интуиција!?
Веома јака ''спознаја''!
Наравно 99% форумаша има исту спознају - да смо ми најпаметнији.
Бог је у нама!?
Тако је, али и ђаво је у нама!
'Ајде да чујем од неког овде - ђаво је у нама!?
Ма јок! Не постоји ђаво уопште...

Напомена: Знам за Милошеве песме на овој теми, али подсећам.
НН: Без љутње, знаш да сам ја онај који плане када му кажу да је затуцан.
ННН: Шалим се Лазићу - само ћаскамо уобичајено, као мејлом.
Shocked
 Nazad na vrh »
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 23:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma ne srdim se, ne brini. Naravno, Đavo je u nama kao odsustvo Boga, a Bog je Ljubav...to je to. Ti si tu da braniš svoje stavove, čemu inače diskusija? Laka noć! Wink
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 03:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Зар опет?

Бог је у нама!?
Ма јок! Не постоји ђаво уопште...

Shocked

Proto majstore, ovo si majstorski rekao.

Kako sada sledece da napisem a da ne skrenem off topik?
Postoje dva pravca unutrasnjeg rada u duhovnosti:

1. Rad na jacanju svetlosti u sebi.

2. Rad na obuzdavanju unutrasnjih demona u sebi.

To su dva, po mnogo cemu, razlicita pristupa.

Drugi pristup se potpuno zanemaruje od vecine tragaoca. Steta. O tome mozemo pricati na jednoj drugi temi, jednom drugom prilikom.
Giba
Mesija

Pridružio: 20 Sep 2008

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 21:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Meni, Proto, zapravo nije jasno šta ti želis da kažes?

Da ogolim malo ovo okolisanje, pitanje se zapravo svodi na to: "Da li je đavo autonoman ili deluje pod okriljem Boga?"
To je velika razlika...

Ja smatram da je pod okriljem Boga, sve u korist Bozije zamisli koje smo i mi jedan mali deo.
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 21:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Giba ::
Meni, Proto, zapravo nije jasno šta ti želiš da kažeš?

Da ogolim malo ovo okolisanje, pitanje se zapravo svodi na to: "Da li je đavo autonoman ili deluje pod okriljem Boga?"
To je velika razlika...

Ja smatram da je pod okriljem Boga, sve u korist Bozije zamisli koje smo i mi jedan mali deo.

Deluje autonomno, dok ne dođe vreme da mu se autonomija ukine, zbog egoističnog, razarajućeg, elementa svoga postojanja i pretnje potpunim unišetenjem. Ko neće da vidi, ne mora, teže će mu pasti suočavanje sa stvarnošću, teže će mu pasti saznanje da ništa od njega ne zavisi.
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 21:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Наравно 99% форумаша има исту спознају - да смо ми најпаметнији.
Бог је у нама!?
Ма јок! Не постоји ђаво уопште...Shocked

Ево како сам ја видео то ствар са ђаволом.
Пошто ми неможемо да гледамо светлост Божју јер нас заслепљује,ми се окрећемо и гледајући сенку која је недостатак Бога тј место где Бога нема, па кроз недостатак Бога схватамо Бога.
Дакле ђаво је сенка Бога који живи у нама.
Бог је то тако уредио свестан чињенице да би нас његова светлост убила ако бисмо је одједном сагледали.
Дакле ако је Бог у нама онда је и ђаво у нама.
Занимљиво је како је Бог везао ђавола на небу пре него га је бацио на земљу.
Наиме Бог је за седам дана створио све а онда ја ушао у покој.
Упокојити се значи смирити се, јер погледајмо своју сенку, кад ми мирујемо и сенка мирује, цим се покренемо и сенка се креће.
Дакле Бог се смирио и на тај начин везао и ђавола.
То је уједно путоказ за нас ратнике светлости да знамо како да победимо
 Nazad na vrh »
Giba
Mesija

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 21:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da, autonomno ali samo u domenu Bozije zamisli... autonomno kao covekova "slobodna" volja.
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 21:50 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Giba ::
Da, autonomno ali samo u domenu Bozije zamisli... autonomno kao čovekova "slobodna" volja.

Neću ulaziti u raspravu, ali slobodna volja je bila izbor Đavola za gospodara. Bog Živi u svakom Čoveku, ali živi i đavo koji je mnogo, mnogo manji, ali za sada još vlada. Zato čovek ne poznaje svoje prave sposobnosti i moći Božijeg bića.
Sve bi bilo u redu da imamo vremena za osvešćenje, i da još milenijumima spoznajemo Boga u sebi i da ga nikada ne spoznamo, da nema elementa uništenja u vladavini đavola. To znači da nemamo vremena, i da ćemo se prisilno osvestiti. Zbog nevolje, a ne što hoćemo i želimo da tako bude.
Pogledaj sve ljude na Planeti i samu Planetu, šta se dešava, to prenesi na sebe jer isto se dešava i u tebi, u svakome od nas.
Slobodna volja i izbor je sa kime ćemo biti povezani u celinu, sa Malim ili Velikim mozgom. Malii radi bez našega uticaja, a Veliki prikuplja saznanja i uči.
 Nazad na vrh »
Giba
Mesija

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 22:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Necu ulaziti u raspravu, ali
Zasto ljudi stalno imaju potrebu da se ograde, ALI ipak udju u raspravu? Smile Smile
Opusteno Vera, nije rasprava losa stvar... Dok se drzimo necega sto ima svrhe.

Mozemo i tako da gledamo, da je slobodna volja, a ne Bozija volja u nama nasa veza sa djavolom. Ubrali smo vocku i probali je... sad "znamo" sta je dobro i lose...

Ali ja sam mislio na ono prvobitno odvajanje, kada se Bog "odvojio" da bi spoznao sam sebe. Zar nismo mi samo "instrumenti" u rukama Bozijim za tu svrhu? Da iskusimo sami sebe i vratimo se kuci?

[/quote]
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 5 od 6

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89632 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40331 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30215 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29250 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42688 11 Maj, 2008 23:06 pm
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11221 11 Apr, 2008 02:22 am
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25559 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)