TIHOVANJE ...
Idi na stranu
1, 2, 3, 4  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vakan Tanka
Hodočasnik

Pridružio: 21 Jan 2008

Poruka Poslao: 20 Nov, 2008 16:31 pm    Naslov: TIHOVANJE ...
Odgovoriti sa citatom

.
TIHOVANJE...Nekad jako prija....

Monah Nikolaj

.
Gde je nesloga da donosim Jedinstvo!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Aleksandra-Caca
Mesija

Pridružio: 23 Sep 2008

Poruka Poslao: 20 Nov, 2008 17:12 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Koja je razlika izmedju meditacije i tihovanja ?

Ps. ja baš i ne znam šta se podrazumeva pod tihovanjem !?

Vakane pozdrav i cmokić ! Pozdrav Poljubac...
lazicmaja
Gost

Poruka Poslao: 20 Nov, 2008 18:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
TIHOVANJE...

Da li vam je potreban mir?

Odvojite pažnju od čula - tihovanjem...

Kao i sve istočnjačke meditacije, tak i hrišćanska ishastička, molitvena tihovanja uspostavljaju ravnotežu unutrašnjeg života usmeravanjem pažnje od svega čulnog ka vančulnom.

U tihovanje se ulazi sužavanjem čulnog polja, svođenjem broja, obima i inteziteta senzacija koje primamo iz materijalnog sveta na minimum, uz umirenje unutrašnjeg svega, misli osećanja do potpunog mira. Iz toga se i izvodi naš naziv „tihovanje“, kao što se u osnovi pojma „isihasta“ nalazi grčka reč mir.

Nema sumnje da se u osnovi mediteranja i molitvenih tihovanja nalazi nastojanje da se dosegnu viša stanja. Ponegde se, pre svega na Istoku, naglasak stavlja na više stanja svesti - svesnosti i „potpunog prisustva“, a negde, kao kod nas, na stanje duše i njeno sjedinjenje sa Duhom svetim, pri čemu se razume da se to postiže i kroz čistotu tela takođe, kao i da se i telesno oseća blagodat Duha svetoga, koja prožima telo i čini mu dobro. U svakom slučaju, sve to se postiže kroz primanje neobičnih energija.

U svim religijama i civilizacijama se slažu da su ove energije višeg porekla, da su „nestvorene“, bar na ovom svetu, u ovoj dimenziji, da su životodajne, da deluju blagotvorno, lekovito, i da nas opremaju snagom za svakodnevni život. Smisao vere i verovanja je objašnjen upravo takvim uzdizanjem, otklanjanjem bola i dostizanjem blaženstva, ne pukog zadovoljstva u uzbuđenju, već u odsustvu uzbuđenja, u miru. „Isključivanje svih želja, sem želje za blaženstvom, koje je naša prava priroda i drugo ime za hindu boga (postojanje - svesnost - blaženstvo)“ - kaže šri šri Paramahansa Jogananda, koji je među prvima Zapadu približio elemente hindu duhovnosti i religije, i dodaje da „samo tako religija može biti univerzalno neophodna“.

Postoje različiti nivoi religioznosti, a na Istoku govore o tri, navodimo ih od najniže ka najvišoj:

Intelektualna religioznost (znanje o Bogu) ispoljava se kao umnovanje, razmatranje, pokušaji da se umom, pameću, analogijama, pojmovima mišljenjem dokuče Bog i njegova suština - gnoza.

Pobožnost je viši nivo religioznosti, istovremeno i najčešći, i ispoljava se u molitvama kao u razgovoru s Bogom. Molitva je često lična, raspričana, sa rasutom pažnjom, izraženim traženjima i očekivanjima od Boga. Dakle, pobožnost se živi delimično umom, delimično duhom, čime je i ograničena, pa su i dobrobiti od obične pobožnosti ograničene;

Meditacija, i analogno kod nas - tihovanje predstavlja vrlo visoku duhovnost i religioznost (mada se meditiranje, kako smo naveli, kod nas predstavlja kao nereligiozna, laička tehnika).

Mada se na raznim meridijanima nalazi u različitim fazama razvoja, ljudski rod je jedan. U razvoju individue i društva postoje opštevažeće zakonomernosti koje se, kao u kakvoj arheologiji, prepoznaju poput godova u „preseku" svake kulture i civilizacije.
I kao što se svaka individua razvija kroz istovetne faze (mada kod individua ishod nikad nije istovetan, već u detaljima uvek neponovljiv, ali u prepoznatljivim okvirima i zakonitostima), tako se i društva razvijaju po fazama i na veoma sličan način. Ono što postoji u jednoj autentičnoj kulturi, postoji i u drugoj, isto tako autentičnoj kulturi, ali se drugačije naziva i ispoljava.

Da, meditacija je povezana sa verom

Tačno je da su meditacije, molitve i druge tehnike duhovnog uzdizanja istovremeno i religijski elementi, i deo puta ka Bogu, ka višim sferama postojanja i sopstva.
Ali, zar svaka kultura nije sistem mera, postupaka, verovanja i rituala pomoću kojih se čovek otima svojoj nižoj prirodi, u težnju ka višim oblicima postojanja? Zato osnovu svake kulture čini sistem verovanja - religija, a u osnovi svake religije je poimanje života kao svetinje (po čemu se sekte razlikuju od religija), te sistem mera za obezbeđivanje zdravog života. Nema autentične religije koja sebi kao cilj ne postavlja spasenje čoveka i na ovom i na onom svetu, putem zdravog života, brige o telu i duhovnog uzdizanja kroz udaljavanje od patnje i dostizanje blagostanja, što je drugo ime za uspostavljanje veze sa višim svetom, entitetima, energijama, sve do sjedinjenja sa Bogom, koji je na ovom svetu prisutan i delatan, delotvoran u obliku energija, strujanja, topline, boja, mirisa, što sve spada u energije.

Meditiranje je prisutno u svakoj kulturi

Pošto su kulture (kad su nerazorene i neometane u autentičnom razvoju) celoviti organizmi, razume se da svaka ima iste vitalne „organe", koji je čine živim organizmom. To znači da i ono što nas kod drugih kultura plaši ili konsternira možda postoji i u našoj kulturi.
Meditiranje je jedna od pojava koje zapažamo kao nešto tuđe, iako ono postoji u svakoj kulturi.
I ne radi se samo o vremenu molitve (jer svaka molitva je vrsta meditiranja), niti o zauzimanju određenog položaja tela, već o brojnim momentima spontanog poniranja u sebe, za koje kažemo: „da se sastavim sa sobom", ili umirivanja strastvenog i zagriženog proživljavanja svakodnevice, za šta se u narodu kaže: „ravno mi sve odavde do...". Jutarnja kafa u samoći, dok čeljad još nije poustajala, predstavlja to „sastavljanje sa sobom" svake domaćice.

Tihovanje - za svakog

Ali, naša vekovima stara praksa isihastičkog tihovanja ima daleko veće sličnosti sa sistemom istočnjačkog meditiranja. Naše tihovanje se od istočnjačkih meditiranja razlikuje manje suštinski, a više formalno, po tome što se kod nas više praktikuje u monaštvu nego kod svetovnih ljudi. A to je prava šteta.
Razume se da bi naši ljudi koji se opredele za unapređenje života i zdravlja kroz duhovno uzdizanje daleko više postigli u svojoj nego u nekoj dalekoj kulturi. Referentni okvir, ceo sistem verovanja, mišljenja i vrednovanja, zasnovan je na kulturnim temeljima, pa tehnikama daleke kulture možemo završiti samo „početne razrede", a u svojoj kulturi nemamo ograničenja u napredovanju.

www.zdravzivot.org

Ovaj post je izmenjen!
Možete pogledati prethodne verzije...
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 23 Nov, 2008 16:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ISIHAZAM - (gr. ησυχια, ćutanje, tihovanje i unutrašnja usredsređenost): asketska tradicija monaškog porekla (IV - V vek), koja se kao pokret duhovnog i bogoslovskog preporoda organizovala uvođenjem "Isusove molitve" kao načina postizanja stanja unutarnjeg usredsređenja i mira u kojim duša sluša i otvara se Bogu.

Sveti Grigorije Palama je uspeo tek u 14. veku da uvrsti ovu molitvu kao način ličnog traženja Boga u kanone Pravoslavne crkve. Interesantno je da se ovaj visoki crkveni zvaničnik osim sa Svetogorskim isihastima, družio i sa bogumilima, te je zbog toga popio čak i anatemu!
Kasnije je ipak proglašen za svetitelja zbog svoje uspele reforme crkve.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 23 Nov, 2008 16:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tihovanje moje radovanje

Kao i sve istočnjačke meditacije, tako i hrišćanska isihastička, molitvena tihovanja uspostavljaju ravnotežu unutrašnjeg života usmeravanjem pažnje od svega čulnog ka vančulnom.

U tihovanje se ulazi sužavanjem čulnog polja, svođenjem broja, obima i intenziteta senzacija koje primamo iz materijalnog sveta na minimum, uz umirenje unutrašnjeg sveta, misli i osećanja do potpunog mira. Iz toga se i izvodi naš naziv "tihovanje", kao što se u osnovi pojma "isihasta" nalazi grčka reč mir.

Meditacija, i analogno kod nas – tihovanje predstavlja vrlo visoku duhovnost i religioznost.

Razume se da bi naši ljudi koji se opredele za unapređenje života i zdravlja kroz duhovno uzdizanje daleko više postigli u svojoj, nego u nekoj dalekoj kulturi. Referentni okvir, ceo sistem verovanja, mišljenja i vrednovanja zasnovan je na kulturnim temeljima, pa tehnikama daleke kulture možemo završiti samo "početne razrede", a u svojoj kulturi nemamo ograničenja u napredovanju.

dr Dabić
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 23 Nov, 2008 17:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Arimandrit Sofronije (1896-1993) ''O molitvi''

''Puna formula molitve glasi: Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj me grešnoga. Početniku se preporučuje upravo ova formula. U prvom delu molitve mi ispovedamo Hrista-Boga, koji se ovaplotio radi našeg spasenja. U drugom – pokajnički priznajemo naš pad, naše grehovno stanje, i molimo za izbavljenje. Sjedinjenje dogmatskog ispovedanja i pokajanja čini molitvu potpunijom u njenom pozitivnom sadržaju.

Mogla bi se utvrditi izvesna postepenost u delanju ove molitve. Molitva je:
1) GLASNA: mi naglas izgovaramo molitvu, usredsređujući pažnju na Ime i sadržaj reči.
2) UMNA: ne pokrećemo usne i jezik, nego Ime Isusa Hrista i ostali sadržaj izgovaramo u mislima.
3) UMNO-SRDAČNA: um i srce su sjedinjeni u svom dejstvu; pažnja je zaključana unutar srca i tamo se izgovara molitva.
4) SAMOPOKRETNA: molitva se ustalila u srcu i bez posebnog napora volje sama se izgovara, privlačeći i pažnju uma.
5) BLAGODATNA: molitva deluje kao nežni plamen u grudima, kao nadahnuće Odozgo koje naslađuje srce osećanjem Božije ljubavi i uznosi um do duhovnih viđenja. Ponekad je praćena viđenjem Svetlosti.

U tu svrhu monah, postavivši telo u udoban položaj, i naklonivši glavu prema grudima, u sebi izgovara molitvu, lagano udišući vazduh sa rečima: „Gospode Isuse Hriste, (Sine Božiji)”, a zatim pri izdisaju završava molitvu: „pomiluj me (grešnog)”. Pri udisaju, pažnja uma u početku prati pokret vazduha i zaustavlja se na gornjem delu srca. Posle izvesnog vremena provedenog u takvoj molitvi misli bivaju sabranije, a um se smešta u blizinu srca, ili čak može i ući u njega. Iskustvo pokazuje da ovaj način molitve pruža umu mogućnost da vidi na samo fizičko srce, nego i to što se u njemu dešava; kakva osećanja se u njemu rađaju; kakve misaone predstave nailaze spolja. Takva praksa može dovesti do toga da monah bolje oseća svoje srce i da u njemu prebiva uz punu pažnju uma, nemajući više potrebu da pribegava „psihosomatskoj tehnici”.
Ovaj veštački postupak može da pomogne početniku da nađe mesto na kome treba da se usredsredi pažnja prilikom molitve, i uopšte u svako vreme.
Opasnost psihotehnike, kako pokazuje dugo iskustvo, sastoji se u tome što ima veoma mnogo ljudi koji samom metodu pridaju suviše veliki značaj. Kako bi se izbegle moguće deformacije duhovnog života onoga koji se moli - početnicima se od davnina preporučivalo da se mole na drugi način, kudikamo sporiji po svojim efektima, ali zato neuporedivo korisniji i pravilniji: da usredsrede svoju pažnju na Ime Isusa Hrista i na reči molitve.
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 10 Dec, 2009 08:01 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jednom davno bio jedan sadhu i kada su ga ucenici pitali u vezi odvojenosti, odlucio je da im da lekciju.
Odveo ih je do jednih stepenica na obali gange i tu su se mnogi sanyasiji i sadhui kupali.
Sadhu i njegovi ucenici su im pokrali skoro svima papuce a nekima izmesali, pokrali su im i malo odece (sadhui i sanyasiji nose samo jedno veliko parce platna ogrnuto oko sebe).
Kada su ovi ljudi izasli i videli da im nema papuca i odece, poceli su se svadjati i mrstiti ko je to ukrao?
Sadhu je rekao ucenicima da zapamte to sto su videli i odveo ih je do jedne porodicne kuce u kojoj su ziveli muz i zena koji redovno idu u hram Radha Krishne i zive poboznim zivotom.
Bila je noc i svi ucenici a i sadhu su usli u kucu kroz prozor i sav nakit u kuci pokrali, pa su onda dosli do zene (koja je spavala sama u kuci) i sa nje su krali nakit, prstenje pa i jednu mindjusu su skinuli. U tom trenutku zena se blago okrenula na drugu stranu a ucenici i sadhu se uplasise pa pobegose napolje.
Sadhu rece ucenicima da sacekaju malo i posmatraju sta se desava u kuci.
Ubrzo je dosao muz kuci i video da su pokradeni pa je pitao zenu sta se desilo.
Zena mu je odgovorila: "Dosli su oni ljudi iz hrama dok sam spavala i uzimali su nakit iz kuce, odmah sam pomislila da ako ti ponizni ljudi su spali na ovo onda im zaista ocajnicki treba novac pa sam se okrenula na drugu stranu tako da mogu da mi skinu i drugu mindjusu, ali su pobegli"
Muz je tada rekao zeni zasto se nisi sporije okrenula, kako si mogla to da uradis tako dobrim ljudima i tada su se raspravljali oko toga sto nisu im dali vise.

Sve ovo su ucenici videli, a sadhu se blago nasmejao i odveo ih natrag.
(Naravno sve su vratili sto su uzeli)

Nadam se da ce vam ova prica malo pomoci.
Samo sam je prepricao iz secanja.
woman
Iskušenik

Pridružio: 16 Apr 2009

Poruka Poslao: 23 Jan, 2010 08:05 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

tihovanje uistinu prija
SrbinPravoslavac
Iskušenik

Pridružio: 15 Mar 2010

Poruka Poslao: 08 Apr, 2010 13:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Два пута сам разговарао са монахом Николајем(горе на првој слици) и рекао ми је да би било добро да имамо свог духовника који ће нам одређивати у којој мери да изговарамо Исусову молитву.
Каква су ваша искуства што се тиче Исусове молитве?
Hodočasnik

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 08 Apr, 2010 14:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Cesto tihujem.
Cak u autobusu se prepustim mislima i kao da nisam tu i tek povremeno se pogledam gde sam. To tihovanje je drugacije od meditacije u smislu da ne smeta ako misli prorade i sto povremeno pogledam gde sam.
Kao mali sam tihovao cesto i nesvesno i uvek sam to voleo a najvise kada se nadjem u prirodi. Ali priznajem da ima trenutno slabiji efekat od meditacije ali cini mi se dugotrajniji.

A tiha voda roni breg...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 15 Apr, 2010 22:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

SrbinPravoslavac ::
Два пута сам разговарао са монахом Николајем(горе на првој слици) и рекао ми је да би било добро да имамо свог духовника који ће нам одређивати у којој мери да изговарамо Исусову молитву.
Каква су ваша искуства што се тиче Исусове молитве?

Niko nije ni vise ni manje duhovan od tebe....
Isusova unutrasnja molitva u originalu glasi:
GOSPODI ISUSE HRISTE SINE I SLOVE BOZIJ, BOGORODICE RADIJ, POMILUJ MENE GRESNA.
Ovako izgovarana u sebi uz svakodnevne normalno obavljanje svih poslova pomoci ce ti uveliko da napredujes na tvojoj duhovnoj stazi.
ZATO SAMO HRABRO NAPRED I POCNI DA JE U SEBI IZGOVARAS...
Sara
Hodočasnik

Pridružio: 05 Mar 2009

Poruka Poslao: 16 Apr, 2010 11:02 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KRATKO MOLITVENO PRAVILO PREP.SERAFIMA SAROVSKOG

Ustavsi od sna ,neka svaki Hriscanin stane pred svete ikone i procita ove molitve :
1.Molitvu Gospodnju -"OCE NAS ",tri puta
2.Molitvu Bogorodici -"Bogorodice djevo ",tri puta.
3.Simvol vere ,jednom

Izvrsivsi ovo pravilo ,neka se zanima poslom na koji je postavljen ili prizvan .A dok radi u kuci ili putuje ,gde god da se nalazi ,neka tiho izgovara Isusovu molitvu :
"Gospode Isuse Hriste ,Sine Boziji ,pomiluj me gresnog "! ili
"Gospode Isuse Hriste ,Sine i Logose (Slovo) Boziji ,Bogorodice radi ,pomiluj me "!

Ako je pak, okruzen ljudima ,neka ,baveci se svojim poslom ,samo umom govori :
"Gospode ,pomiluj !"

Pre rucka ,neka izvrsi gore opisano jutarnje pravilo .
Posle rucka ,obavljajuci svoj redovan posao ,neka tiho izgovara :
"Presveta Bogorodice, spasi me gresnog !"Ili "Bogorodice Djevo ...."
Odlazeci na spavanje ,neka opet ocita ,gore ukazano pravilo ,ogradjujuci se krsnim znakom ,tiho ili samo umno izgovarajuci "Isusovu molitvu " dok ne zaspi .

Pored ovog molitvenog pravila ,Sveti Serafim ,svakome je savetovao cudotvornu molitvu "Bogorodice Djevo "-da svaki dan pazljivo procita odjednom sto i pedeset puta .
Svako ko je po savetu Oca Serafima drzao ovo pravilo ,ostao mu je zahvalan citavog zivota .

Po smrti Sv.Serafima pronadjena je njegovoj kelij sveska sa opisima cuda koja su se dogodila onima sto su se drzali ovog pravila .

Izvod iz knjige" RADOSTI MOJA ,HRISTOS VASKRSDE !"

Smile
 Nazad na vrh »
nele

Pridružio: 12 Feb 2009

Poruka Poslao: 17 Apr, 2010 21:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zamolio bih vas da mi objasnite na koji nacin nam molitve pomazu? Kako to funkcionise?
 Nazad na vrh »
Kublai Khan
Napredni tragalac

Pridružio: 12 Jan 2010

Poruka Poslao: 18 Apr, 2010 01:10 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

nele ::
Zamolio bih vas da mi objasnite na koji nacin nam molitve pomazu? Kako to funkcionise?

Molitva je nacin na koji ti usredsredjeno pustas svoju misao u etar i trazis nesto od izvora(leva hemisfera),meditacija je osluskivanje informacija(desna hemisfera),vizuelizacija je nesto izmedju(pinealna zlezda ili trece oko) Smile
nele

Pridružio: 12 Feb 2009

Poruka Poslao: 18 Apr, 2010 11:25 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zanima me sam nacin na koji neki svetac moze da nam pomogne. Da li je mozda duh sveca kome se obracamo ziv negde u vasioni te da nam, ukoliko mu se obracamo, salje deo svoje energije? Kako se to objasnjava?
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 1 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka JAHAČI APOKALIPSE 583 ENEMOON 251439 23 Avg, 2011 19:53 pm
ENEMOON Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tetoviranje maštom... Stihovi članova Foruma 228 Vakan Tanka 91319 01 Maj, 2011 00:16 am
woman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tehnike za postizanje levitacije 30 talerman 17616 03 Feb, 2010 15:22 pm
MarkoJakšić Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LJUDI- jako čudna bića! 173 Giba 45385 06 Okt, 2009 18:22 pm
istrazivac Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)