Deset Božijih Zapovesti- DRUGA ZAPOVEST
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » POTRAGA ZA SVEZNANJEM
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 11:55 am    Naslov: Reci jednog vaisnave i reci Gurua..
Odgovoriti sa citatom

Eh, pa da kada okrenu bogu ledja i posvete se samozadovoljavanju i zabavljanju onda im se desavaju mnoge nezgode jer zaborave svoj prirodan polozaj i izgube utociste.. Treba da se pomogne na pravi nacin.. treba da im se da prasadama pa da dobiju makar ljudska tela u sledecem zivotu. Inace cekaju ih mnogo gore patnje od toga.. pogotovo ako jedu meso.. nema nijednog zivog bica u materijalnom svetu koje ne pati. Ovde ima tri vrste patnje i to su:
1- Patnje koje osoba sama uzrokuje svojim postupcima
2- Patnje koje donose druga ziva bica iz okoline. Poput insekata..
(Mada idemo po travi i ubijamo mrave.. naravno da imaju pravo na osvetu i nas piknik obrok)
3- Patnje koje uzrokuje priroda iliti bozanski plan. To su vremenske nepogode koje su uglavnom posledica bezboznog stanovnistva.

Tako da svako zivo bice ovde pati, ako neko kaze da ono ne pati onda laze.
Jer to nije moguce.
Svrha ovog ljudskog zivota i jeste da se prevazidju ove 4 velike materijalne bede.. Ove bede nemogu da se prevazidju u zivotinjskom telu vec jedino u ljudskom. To se radi tek kada ozbiljno hocemo da saznamo ko je Bog i koji je nas odnos sa njim, kako se treba postupati.
Ovo je ucenje Srila Prabhupada koje je iz priznate ucenicke loze. Koja ide sve do samog Krishne.
ZNaci guru nemoze da ima svoje misljenje jer onda nije guru vec prevarant.
Ono sto Prabhupad predaje je isto sto su i svi pre njega u ucenickom nasledju predavali sve do Caitanye mahaprabhua i samog Krishne tako da nema tu neke razlike izmedju predavanja Prabhupada i samih Krisninih reci. Ako Guru sam hoce da tumaci Krishnine reci drugacije nego sto jesu ili da smislja nesto, onda je prevarant.. Jer ko moze nesto bolje da kaze od Krishne, samog Boga? Dokle god se ima svesnost sluzenja sluge i njegovog sluge onda je uredu i veoma dobro.. ali kada osoba odjednom pomisli e sada sam ja Gospodar! onda ide u pakao.. odnosno onda je vec u paklu..

I tako Posto je meni u umu stalno Guru Prabhupad i Krishna onda skoro svaka tema koju zapocnem mora da ima spominjanje Krishne inace mi je bezvredna. Jer ako nema spominjanja bozanskog imena u mojim recima, onda su poprilicno bezvredne u porednjenju sa onima koje imaju..
i da.. nemoze da bude dva Gurua.. jer u ovom ucenickom nasledju svi gurui su jedno, prenose isto poruku Caitanye mahaprabhua i same Bozanske licnosti Krishne.

hehe.. vlasnik foruma: "aha perma ban tog vaisnavu previse prica o Krishni!" Embarassed
Pa nemoze pricanja o Krishni nikada da bude dosta, uvek se javlja jos veca zelja za slusanjem i jos vece zadovoljstvo.. Very Happy
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Vera Bojičić
Mesija

Pridružio: 27 Okt 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 12:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nemam nista protiv da jedno ucenje tebi bude uzor i nacin tvoga razmisljanja. Moje saznanje je da smo svi jedno i da niko ne moze preci na visi nivo dok celina za to ne bude spremna. proslost, sadasnjost i buducnost zavise od jedinstva. Ako u sadasnjosti nestanemo, nestace i proslost a buducnosti za nas, jedan delic celije, nece ni biti. Jedno ucenje moze biti put ali nikako i cela istina.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
PANTER
Iskušenik

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 13:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sto se ratova tice

jasno je da ne bi bilo ni jednog ratnog zarista u svetu da su ljudi vegetarijanci,jednostavno ne bi bilo ko da vodi ratove,da puca masovno i ubija... ne bi mogle postojati dve zaracene strane.

Verovatno bi bilo individualnog ludila,il cak neke bande al to bi se relativno lako dalo resavati na lokalnom novou,ali ne bi bilo ratova to je ocigledno.

Tako da ne verujem da mogu nesto u ovom trenutku uciniti za ljude koji su na drugom kraju zemljine kugle,al verujem da tamo ima mnogo ljudi koji mogu nesto da ucine... verujem da trebam da delujem u rejonu gde zivim,i da na primer umesto da sam putujem u neko podrucje i platim avionsku kartu,da taj novac mogu da ulozim ovde i organizujem radionice za povecanje svesti ovog stanovnista i pokrenem neke projekte koji bi pomogli ovde.

Naravno,davanje licnog primera je primarna stvar...
bez toga je iluzorno i pomisliti da ikome pa i sebi da mozemo pomoci,...
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 14:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ratovi se vode zbog izuma svojine i vlasti nad tom svojinom. Ishrana sa ratom nema bas mnogo veze.
Slazem se, da se samo licnim primerom u sopstvenom okruženju može delovati na okolinu.
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 14:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dragi Panteru

ljudskom bicu ne prilici da bude mesozder.

Potpuno si u pravu,

da ljudi nisu mesozderi ne bi bilo rata.

To je cela istina.
PANTER
Iskušenik

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 14:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Draga Vera,
kazes da rat nema nista sa ishranom,i da je sve pitanje zbog prisvajanja svojine.

Al reci mi: koliko vegetarijanaca je spremno da ubije neko ljudsko bice,kada niko od njih ne ubija zivotinje? ja mogu ubiti coveka al ne zelim,kao sto ne zelim ubiti ni zivotinju,i pre bih isao u zatvor nego opet sluzio u vojsci gde su zastavnici,vodnici ,i drugi oficiri stalno pijani i ruglo za ideju o coveku...

Dakle ljudi koji stite zivotinje,ne ubijaju ih,ne zele ni ljude da ubijaju to je jasno.
Da niko ne ubija zivotinje,samilost bi bila na mnogo vecem nivou,slucajevi ludila bili bi izolovani.. ne bi bili uobicajeni u formi bojnih polja.
To cak potvrdjuju i sveti spisi,al mislim da je to stvar logike i prakse Smile
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 14:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Slazem se sa vegetarijanstvom kao nacinom ishrane. Cak idem do granice da se ni biljke ne smeju ubijati, da zato postoje plodovi i zitarice, koje zive dok ne sazreju. Ta ishrana iskljucuje ubijanje. Energenti za vatru, da smo skromniji bili bi dovoljni da se koriste samo otpatci i suvo granje,
medjutim i u takvim uslovima bi se potukli oko toga ko je vlasnik livada.
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 14:55 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Drugo, ne dozvoljavam sebi da budem iskljuciva. Ako posmatram planetu i sve sto na njoj zivi, namecu se zakljuci drugacije prirode. Zivi svet, na kopnu i u moru ima svoj eko sistem koji je odrziv sam po sebi. Ljudi su jedina bica koja ga ugrozavaju, zbog pohlepe.
Svaka vrsta, cak i ljudi, ima svoj put opstanka i prilagodjavanja sredini. U kamenjarima gde nista ne radja ljudi se hrane kao osnovnom hranom ribom. Na planinama je osnovna hrana mlecni proizvodi, na livadama zitarice.
Zemlja ima spreman odgovor na svaku varijantu zivota, da bi opstala. Posast je pohlepa.
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 15:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

STo se tice biljaka kao prvo one su u meditativnom stanju i osecaju bol hiljadu puta manje od zivotinja.. ali ipak jeste do odredjenog nivoa gresno jesti i biljke mada je gresnije recimo gaziti po travi i ubijati mrave i druge insekte. Zato se uzima utociste Boga i njemu se licno nudi sva hrana a mi jedemo samo ostatke te hrane. On je sam rekao sta mu se moze nuditi od hrane a to su plodovi i zitarice, voce i mlecni proizvodi.. zapravo stavicu ovde dole citat iz prvog pevanja srimad bhagavatama gde je to detaljnije opisano kako se radi.
"
Moze se ponuditi list, cvet, plod ili malo vode..
Mogu se Krsni nuditi mlecni proizvodi, povrce, voce, orahe, lesnike i zitarice. Nekoliko vrsta povrca je takodje zabranjeno - kao crni i beli luk, koji su u guni neznanja. (postoje zamene za luk u obliku zacina poput Hing, asafetide i sl.)
Takodje ne mozete ponuditi Krisni kafu i caj koji sadrze kofein.
Kada kupujete budite svesni da mozete naci proizvode od mesa, ribe, jaja ili luka pomesane sa ostalom hranom; zato pazljivo procitajte sastav.
Na primer neke cokoladice poput Kidy-ja imaju zelatin materiju napravljenu od rogova, kopita i kostiju zaklanih zivotinja. Takodje cesto ima jaja u testeninama i u instant supama iz kesice ili kocke.

Izbegavajte hranu koju je kuvao neko ko nije bhakta. Prema finim zakonima prirode, kuvar utice na hranu ne samo fizicki, vec i svojim mislima. Tako hrana postaje posrednik za suptilne uticaje na vasu svesnost. Princip je isti kao pri slikanju: slika nije samo zbirka zamaha na platnu, vec izraz stanja umetnikovog uma, sto utice na posmatraca. Tako ako jedete hranu koju su kuvale osobe koje nisu bhakte - na primer, fabricki radnici - zasigurno cete sa tim dobiti i dozu materijalizma i karme. Zato, sto je vise
moguce koristite samo sveze, prirodne sastojke.

Prilikom pripremanja hrane, cistoca je najvazniji princip. Posto Bogu ne bi trebalo ponuditi nesto sto je prljavo, odrzavajte svoju kuhinju veoma cistom. Uvek dobro operite ruke pre ulaska u kuhinju. Dok pripremate hranu, nemojte je probati, jer ne spremate obrok za sebe, vec za Krisnino zadovoljstvo.
Pozeljno je imati poseban posluzavnik i posudice koje cuvate posebno za tu priliku; niko osim Gospoda ne bi trebalo da jede iz tih posuda.
Najlaksi nacin nudjenja hrane jeste jednostavno moliti se: "Dragi moj Gospode Krisna, molim Te prihvati ovu hranu," i izgovarati svaku od narednih molitvi tri puta dok zvonimo zvoncem:

1. molitva Srila Prabhupadi:

nama om visnu-padaya krsna-presthaya bhu-tale
srimate bhaktivedanta-svamin iti namine

namas te sarasvate deve gaura-vani-pracarine
nirvisesa-sunyavadi-pascatya-desa-tarine

"Odajem svoje ponizno postovanje Njegovoj Bozanskoj Milosti A.C.Bhaktivedanti Svamiju Prabhupadi, koji je uzeo utociste lotosovih stopala Gospoda Krisne i veoma Mu je drag. Duhovni ucitelju, slugo Bhaktisidhante Sarasvatija Gosvamija, odajemo ti svoje ponizno postovanje! Ti ljubazno propovedas poruku Caitanjadeve i oslobadjas zapadne zemlje, pune impersonalizma i voidizma."

2. molitva Gospodu Caitanji:

namo maha-vadanyaya krsna-prema-pradaya te
krsnaya krsna-caitanya-namne gaura-tvise namah

"O najvelikodisnija inkarnacijo! Ti si sam Krisna koji se pojavljuje kao Sri Krisna Caitanja Mahaprabhu. Poprimio si zlatnu boju Srimati Radharani i svima delis ljubav prema Krisni. Odajemo ti svoje ponizno postovanje."

3. molitva Gospodu Krisni:

namo brahmanya-devaya go-brahmana-hitaya ca
jagad-dhitaya krsnaya govindaya namo namah

"Odajem svoje ponizno postovanje Gospodu Krisni, Bozanstvu kojeg obozavaju sve brahmane, dobrocinitelju krava i brahmana i dobronamerniku citavog sveta. Iznova i iznova odajem svoje ponizno postovanje toj Bozanskoj Licnosti, poznatoj kao Krisna i Govinda."

Zapamtite da je prava svrha spremanja i nudjenja hrane Gospodu pokazati Mu vasu predanost i zahvalnost.
Krisna prihvata vasu predanost a ne samu fizicku ponudu.
Bog je potpun u Sebi - nista Mu nije potrebno - ali iz Svoje neizmerne milosti dopusta nam da Mu nudimo hranu i tako razvijamo cistu ljubav prema Njemu.

Posto ste ponudili hranu Gospodu sacekajte makar 5minuta da On proba razna jela, Zatim prebacite hranu iz posebnih posuda za Krisnu i operite te posude i ostalo posudje koje ste koristili za ponudu. Sada vi i svi vasi gosti mozete jesti prasadam.
Dok jedete, trudite se da cenite duhovnu vrednost hrane. Setite se da je ta hrana, posto ju je Krisna prihvatio, ne razlikuje od Njega, i tako, jeduci je, i vi cete se procistiti.

Sve sto ponudite na oltaru postaje prasadan, milost Gospodova. Sve sto ponudite za zadovoljstvo Gospoda je produhovljeno - cvece, mirisljavi stapici, voda i hrana. Gospod ulazi u ponudu i tako ostaci se ne razlikuju od Njega. Zato ne samo da treba duboko postovati to sto ponudite, vec i deliti sa drugima. Deljenje prasadama je osnovna delatnost pri obozavanju Bozanstava.
"
Kao sto vidimo iz gore navedenog texta Krishna sam nam govori sta mu mozemo ponuditi i kako.
Kao sto nemozemo okriviti vojnika za nacin na koji je ribao pod, vec njegovog narednika koji ga je tako uputio.. Tako i sva karma od zgazenog mrava do posecenih biljaka ide do Krishne i biva sprzena Krisninom energijom jer na njega ne utice karma. To se desava kada uzmemo utociste lotosovih stopala Krishne i njegovih slugu. Jer dok delis i prodajes prabhupadove knjige za njegovo zadovoljstvo i kao sluzbu, cak iako zgazis jednog mrava dok hodas po travi deleci te knjige neces imati posledice toga. Ako ides travom sluzeci sebe i zarad sopstvenog zadovoljstva onda ces svakako imati posledice od slucajnog gazenja mrava.
Ipak i svi ovi mali grehovi poput ubiranja plodova su jako mali u poredjenju sa ubijanjem zivotinja. Sam Bog je rekao ne ubij, rekao je da ne prihvata meso i opste poznato je da coveku uopste nije potrebno meso niti jaja u ishrani. Tako da nema klanica nebi bilo ni ratova a ovo je receno i u bhagavad giti. Da nema ubijanja zivotinja uopste, ova planeta bi bila veoma slicna nekoj rajskoj planeti.

Dovoljno receno.. ostalo je na inteligenciji i volji citalaca.. mada mozda sam mogao reci jos ponesto mada nakon citata iz srimad bhagavatama sta se jos moze reci.. mozda citat iz bhagavad gite..
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 15:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mnogo mi smeta kada se unistvaju biljke. Za moje poimanje one su jednako osetljive kao zivotinje.
Ne bih sporila tvoje ucenje i put kojim si krenuo, samo napred,
Kada odlucujem da nesto eliminisem iz zivota kao mogućnost, odmah sebe postavim u ekstremnu situaciju. Zamislim oko sebe pustoš, da sam sama ne bi bilo problema, ali tu je gomila dece koja je pustoš preživela. Iscrpljeni, gladni i žedni stigli smo do potoka, napili se vode, ali deca su iznemogla. Razmisljam kako ne bi radi sebe nista više učinila, ali to su zadnja deca koja su preživela na Planeti. Pomislim, Bog nas je doveo na pravo mesto da preživimo.Uđem u potok i počnem da lovim ribu.
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 16:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Licno radije bih sebi otsekao ruku i dao im da jedu moje meso nego meso nekog drugog bica koje bih morao da ubijem..
ALi to je samo nacin kakav sam. Inace da u toj situaciji obicno u potoku ima jos nesto osim ribe.. a i svakako necemo opustositi planetu ako jedemo dva krompira, jedan patlidzan i koju vocku dnevno koja bi i tako samo se ubudjala na drvetu ili pala na zemlju pa bila hrana insektima..

Znas koliko se proteina moze gajiti na hektaru pod pirincem, ili na hektaru pod sojom? pa tu se moze gomila ljudi nahraniti i svi bi bili srecni i jos bi ostalo hrane za zivotinjama da se daje..

Studija koja je uradjena u knjizi "Biljna hrana za ljudsku ishranu" otkriva da hektar zasejan zitaricama daje pet puta vise proteina nego hektar livade namenjen za proizvodnju mesa. Hektar boranije ili graska daje 10 puta vise, a spanaca dvadesetosam puta vise.
Stvarno ne vidim kako tu moze da dodje do te extremne situacije da dodje do takve pustosi da nema nigde nicega. Jedino ako ti nesto zaposedne telo pa poludis i odvedes decu u pustinju saharu mada tamo uglavnom nema vode.. ali ima kaktusa.
Tamo gde ima izvora i vode ima i drugih stvari poput biljaka koje rastu pored vode a koje se mogu konzumirati.. gde ima vlage ima i pecuraka..
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 16:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nema nista, treba da prodje godina da poraste, da se priroda oporavi i livade zazelene, Prva kisa ce biti kisela. Samo potok i nista vise. Ti mozda ne bi prekrsio svoje uverenje, ali ja bih ako to znaci da ce deca preziveti.
Ako im dam deo sebe, plasila bih se da ne pomisle da je to normalno pa postanu ljudozderi.
Pozdravljam te nepokolebljivi.
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 12:01 pm    Naslov: Akcija-Reakcija.. Ubica dobija sansu da bude ubijen
Odgovoriti sa citatom

AKo nema nista zelenila ni biljaka vec samo taj potok od kisele kise, tu nebi bilo ni ribe. Nema ribe sta da jedu.. Takodje zivotinje su osetljivije od biljaka pa brze umru.. Nema sanse da bude zivotinja bez biljaka.
STo se tice kanibalizma pa to nije tako daleko od jedenja mesa.. samo je za malu razliku drugacije. Tracak nasilja u srcu je za samo jednu nijansu jaci i to je jedina razlika izmedju ubijanja coveka i zivotinja.. U principu je skoro isto.
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 13:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ima ribe i nista drugo. Prezivele su kao i grupa ljudi u pecinama. More je daleko da bi se do njega stiglo.. Dogadja se tri dana posle udara meteora.
Stvar je u odlucivanju. Mozes pustiti da deca umru od gladi, ili da pecas ribu da bi preziveli. Sta je ubistvo u takvoj situaciji. Jedno i drugo, a sta je manje zlo.
 Nazad na vrh »
PANTER
Iskušenik

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 13:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

kako su ribe iz potoka bile u pecini gde i ljudi ?
slazem se da su zivotinje osetljivije od biljaka i da je veca sansa da su prezivele biljke nego zivotinje.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » POTRAGA ZA SVEZNANJEM
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Strana 8 od 10

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: BESEDE I BOG GOVORI SU PONOVO DOSTUPNE NA OBJAVAMA 0 adminfob 8283 11 Jan, 2010 21:27 pm
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PREDSTAVLJANJE NOVIH ČLANOVA 690 Vesna 205957 24 Avg, 2011 17:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka U mojoj glavi stanuješ.... 8 Vakan Tanka 10131 01 Maj, 2011 09:19 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŠALJIVI TEKSTOVI 34 Zockey 24504 07 Mar, 2011 14:31 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE POHVALE 79 Mladen 48085 07 Jan, 2011 11:12 am
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVEJEDNO, SVE JE JEDNO 175 Analeta 51243 13 Apr, 2010 17:56 pm
Ans i Eva Jargi Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Iluzija - sve je iluzija 2 Zockey 7776 30 Dec, 2008 22:37 pm
Zockey Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)