IZBRISANA ISTORIJA SLOVENA I SRBA
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 11 Feb, 2010 23:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
ISTORIJA SRPSTVA

Draško Ščekič u knjizi "Sorabi - istina o srpstvu od iskona",
na osnovu verodostojnih svedočanstava i predanja, otkriva niz zanimljivih detalja

U 21. vek srpski narod usao je pomalo umoran od istorije, u stvari umoran od istorija. Bilo ih je nebrojeno. Svaki Srbin imao je svoju verziju ove nauke. Neretko, mnogi su je koristili za ostvarivanje najprizemnijih ciljeva dnevne politike i mnogima su je ogadili.

Knjiga Draška Ščekića, "Sorabi - istina o srpstvu od iskona", jedna je od retkih kojoj je uspelo da skrene paznju javnosti i strucnjaka da je doslo vreme da se preispita istorija Srba.
Ko su Srbi ? Odakle su ? Kada su se doselili na danasnje prostore, i da li je moguće da su tu oduvek bili ?

Kako rece jedan od recenzenata, akademik Drago Čupić, ova knjiga nas, ako nista drugo, navodi na potrebu drugacijeg razmisljanja o nama samima, nasoj proslosti i buducnosti.
- "Sorabi - istina o srpstvu od iskona" je istoriospis koji na osnovu verodostojnih svedocanstava i predanja osvetljava zatamnjene dubine proslosti, u kojoj je nastao koren nasih praroditelja, koji su se nazivali Sorabi. To bi u prevodu znacilo sabraca, odakle je kasnije nastalo danasnje ime - Srbi - kaze za "Svedok" autor Drasko Scekic.- Napisao sam "Sorabe" samo da bih pokazao, ne istoricarima, ne akademicima, vec onima koje zanima poreklo Srba, ko su i da ne bi trebalo da se stide sto su bas oni rodjeni na ovim prostorima. Da sam zavrsio istoriju, da sam, mozda, postao, samozvani kvalifikovani istoricar, verovatno knjigu, sa ovom temom, ne bih nikada napisao. Dosta mi je lazne istorije, falsifikata i poluistina o srpskom narodu.

Sve je pocelo davne 1966. kada je u Zagrebu Drasko dobio pozutelu, iskrzanu, staru knjigu od prijatelja, pesnika Grigora Viteza.
- Dao mi je knjigu uz reci "neka se nadje kod tebe". Nisam ni slutio da ce ta knjiga odrediti moj zivot. Kazu da cudo stvaranja lezi u sicusnom semenu. Seme stvaranja "Soraba" lezalo je u knjizi "Povjesnica Srba od nastanka do danas", autora Sime Lukin Lazica, koji je meni do tada bio potpuno nepoznat. Potpuno me je opcinila. Krenuo sam u avanturu da saznam nasu istoriju. Trajala je punih 30 godina, verovatno ce jos trajati - tvrdi Drasko Scekic.
Kao mali, objasnjava, voleo je istoriju. Majka je umela najlepse da prica o Svetom Savi, o Nemanjicima. Slucajno ili ne, predavao je i Scekic ovu nauku u nekoliko mesta u Bosni.
- Tumacio sam je slikovito, na svoj nacin. Naravno, drzao sam se cinjenica, ali deci nisam zeleo da ogadim istoriju, da predavanje lici na nabacani broj cinjenica. To je prelepa nauka, ako umete da je priblizite djacima. Mogu s ove distance da kazem, da mi je uspelo. Radio sam kao novinar, pisao putopise i reportaze, bio fasciniran starim zapisima i gradovima. Sve je to nasa istorija, koja se nazalost pogresno interpretira - kaze Scekic.

Podaci, do kojih je dosao, o nasim precima, vise su nego interesantni. Prema njegovim recima Srbi su ziveli na ovim prostorima vise od 7.500 godina. Ovi podaci, tvrdi autor "Soraba", dolaze otuda jer su Srbi poceli da broje godine i mere vreme od 5508. godine pre Hrista. Na to ukazuju srednjevekovni zapisi i natpisi gde pise da je despot Stefan DJuradj poginuo 6935. godine, da je knez Lazar poginuo na Kosovu 6893. godine... Ako bi se tako brojale godine, 2002. bi bila 7510. godina ( sada - 7518.g.).
- Ako se imaju u vidu nulta vremena, od kada pocinje brojanje godina kod raznih starih naroda, dosao sam do saznanja da su Srbi poceli meriti vreme pre starih Mesopotamaca, Egipcana, Rimljana, Grka, pa i pre nego sto je Bog, po Bibliji, stvorio svet. Mesopotamci su brojali godine oko 3200, Egipcani oko 3000. godine pre Hrista, Rimljani broje godine od osnivanja Rima 743, Grci od prvih olimpijskih igara 776. g. pne - objasnjava Scekic.
Čudno je, smatra, sto retko ko zna da je ime Srbin, prethodilo imenu Sloveni. Na to ukazuju brojni slavisti, slovenski i neslovenski, koji su pomno istrazivali korene i poreklo ovog, po mnogima interesantnog naroda. Prema Scekicevim saznanjima, u prastaro vreme, srpskim imenom, nazivali su se svi tadasnji Sloveni.
- Sva danasnja slovenska plemena bila su ujedinjena pod danasnjim imenom Srbi, govorili su opstim, zajednickim jezikom, iz kojeg se, postepeno, prilikom mnogih kretanja, razvilo 12 razlicitih govora. Imena Sjurb, Sjjarb, Sjjarbin, Serb, Srb... samo su oblici imena Srbin, svi sa slicnim znacenjem - rod, rodjak, srodni narod... Kada je rec o prakolevci srpstva, prema arheoloskim nalazima, a na osnovu toponima i hidronima, to je Azija odnosno Indija. Tvrdi se da je tamo nastala i prva Srbija, pod imenom Sarbarska. Odatle su, oko 4.500 godina pre Hrista otpocele seobe, koje traju i danas. Seobe su se kretale u tri pravaca - jedna grupa zaputila se u rajsku zemlju, Mesopotamiju, gde je, prema predanju, ucestvovala u izgradnji Vavilonske kule, druga grupa kretala se ka srednjoj Aziji, a treca je u severnoj Aziji, danasnjoj Rusiji, stvorila plemensku drzavu pod nazivom Sirbidija, Sirbirija ili Sirbija - Sibir. Steta je za nasu decu da se to ne zna - kaze Scekic.

Najvise je kivan na dosadasnje vidjenje istorije koje je, prema Scekicevom misljenju, prevazidjeno, nekriticno, zasnovano na falsifikatu Porfinogenita o navodnom dolasku Srba u 7. veku na Balkan...
- To je sračunata podvala. Ne mogu, a da se ne zapitam, zar nikoga nije interesovalo sta je bilo pre tog, prokletog 7. veka. Nije moguce da je samo to meni palo na pamet, da nikoga vise nije zanimalo. Becka i berlinska skola pokusavale su da dokazu da su Sloveni dosli na Balkan, a ne da je to autohtoni narod. Čak su i vizantijske diplomate zelele da spreče ujedinjavanje svih Slovena. Trebalo bi reci da su uspeli da ubede ruske istoricare, a zapadni prepisuju ono sto su Grci napisali.

Istorija nije samo saznanje prošlosti, već i oružje budućnosti.
Nasa istorija je iskrivljena, krivotvorena, puna nejasnoca, netacnih podataka.
Stojan Stanojevic i Stojan Novakovic su medju onima koji su iskrivili nasu istoriju. Obojica su protagonisti nordijsko istoriografske skole i berlinsko-becke, koja je u 19. veku nametnula srpskim istoricarima da prihvate 7. vek za pocetak nase istorije, cime je ucinjen falsifikat da Srbi nisu autohton narod u Podunavlju i na Balkanu - objasnjava Scekic.
Razocaran je Drasko Scekic koliko Srbi ne znaju svoju istoriju, ali za to ima opravdanje. Ne mogu je, kaze, ni znati, kada je ima toliko, kada se non-stop menja u zavisnosti kada i ko dodje na vlast.
- Srbi, nazalost, nemaju pravu istoriju, pa je ne mogu ni znati. Zasto? Srpska istorija nema sopstvene temelje na kojima bi se dalje gradila. Nasadjena je na ukleti 7. vek, koji su nasi kvazi kvalifikovani istoricari prihvatili. To mi izgleda kao da smo sleteli s neba i poceli da obitavamo na ovim prostorima. Gde smo bili pre 7. veka? Sta smo radili? Koja nam je vera? Sta je s nasom tradicijom? Upravo, knjiga "Sorabi - istina o srpstvu od iskona" govori o tome sta smo, ko smo i gde smo bili pre tog sumornog 7. veka - kaze Scekic.

Za sve sto je napisao,Draško ima potkrepljive dokaze. Srecan je jer je narod izvanredno prihvatio "Sorabe", ostali ga ne interesuju.
- Knjigu nisam napisao da bi mi se neko divio. Za to se ne radi 30 godina. Zeleo sam da, pre svega, moja deca, znaju sta su njihovi koreni. Niko me do sada nije demantovao, ali bih voleo da se neko od istoricara oglasi. Svi ćute. Ne znam čega se plaše. Prodati tiraž relevantan je pokazatelj da nisam uzalud radio. Knjiga se čita i u Australiji, to dovoljno govori da ima zainteresovanih za upoznavanje svojih korena.
Sto se tice istoricara, o njima ne zelim da govorim. Oni su se dovoljno pokazali. Bili su i ostali prijatelji vlasti - kaže Draško Ščekić.

.
daya
Tragalac

Pridružio: 14 Dec 2009

Poruka Poslao: 17 Jun, 2010 08:01 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naisla na ovaj clanak, pa ko velim neko ce voleti da procita...
http://www.ilustrovana.com/tekst.php?broj=2680&tekst=01

ИСТРАЖИВАЧ: РОБЕРТО САЛИНАС ПРАЈС СРУШИО ЈОШ ЈЕДАН МИТ
Илијада на старословенском
Пре неколико деценија је, попут торнада, продрмао историјску позорницу тврдњом да Троја није у Малој Азији, већ у долини Неретве, а сада је нашој новинарки открио да чувена Хомерова дела нису настала на старогрчком језику

Где год да се појави, Мексиканац Роберто Салинас Прајс изазове пажњу научника, новинара и заљубљеника у далеку прошлост. И не чуди ако се зна да је овај светски путник и трагалац за тајнама древних култура успео да, попут торнада, продрма историјску позорницу тврдећи да Троја није у Малој Азији, како се веровало, већ у долини Неретве. У Београд је стигао готово непримећено, у потрази за новим коцкицама које му недостају да склопи још један од историјских мозаика.

У последње време, како каже, гужве избегава, све мање даје изјаве, а све више пише.

- Дошао сам да видим пријатеље и да се информишем шта је до сада урађено у нашим заједничким припремама за Међународни скуп археолога у Сан Антонију у јануару 2011. године - објашњава Роберто због чега је накратко стигао у нашу земљу. - Циљ ми је да кроз овај скуп, али и иначе, упознам Америку с историјом и лепотама Србије. Наравно, искористићу прилику да прикупим још неки податак којим ћу да поткрепим своје теорије о значају ових подручја у рађању светске цивилизације.

Један од најинтригантнијих људи на свету, када је реч о историјским догађањима, научно тло заљуљао је пре две деценије, тврдећи да је античка река Скамадер заправо Неретва, а стари град Габела у њеној долини Троја. Наша публика га и памти по књизи „Хомерова слепа публика”. Те 1984. године ниједног научника није оставио равнодушним својом храбром теоријом. Слично је било и приликом последње посете нашој престоници 2007. године, кад је представио нову књигу „Хомерска шапутања” у издању издавачке куће „Пешић и синови”. Прича о Троји и рату због лепе Јелене, жене краља Менелаја коју је Парис отео Спартанцима, ни после више од тридесет векова никога не оставља равнодушним.

Ни кишно хладно мајско поподне није успело да скине осмех са лица седамдесетчетворогодишњег мексичког истраживача. Загледан пут Калемегдана, каже да се на овдашњим просторима променила само власт откако је срушио један од најстаријих историјских митова. А да ли се променио и став стручне јавности, која је својевремено наоштрила пера и заузела гард, одговара:

- Све је подложно променама ако се изнесу ваљани аргументи. Додуше, много тога иде тешко, некад су потребне деценије, па и векови, има оних који ни за живу главу не би дозволили да им се пољуља теорија. Али, пред аргументима све пада, кад-тад.

Подсећамо га на његово четрдесетогодишње дружење са Хомером који је опевао чувени рат у својој „Илијади” и „Одисеји”. Продрмао је Роберто својим истраживањима и новим сазнањима и лингвистичко тло, тврдећи да су заправо два светски позната спева написана на старословенском дијалекту и касније преведена на старогрчки. А да ли још верује у то, кратко одговара:

- За непуне две деценије истраживања апсолутно сам сигуран да су „Илијада” и „Одисеја” првобитно написане на словенском дијалекту, а тек касније преведене на старогрчки који није био класичан, већ Хомеров језик.

Објашњава Роберто како је после много поређења помоћу старословенских обичаја потврдио своју тезу да је спев писан на језику наших предака. Пронашао је наш саговорник многе сличности између Хомерових ликова и људи из долине Неретве. Одисеј, јунак рата чија лутања познају сви, од школараца до научника, добио је име по свом деди, што је један од старих обичаја са ових простора. И поткрепљује своју теорију још и овим податком:

- Својевремено сам пронашао и текст академика Милана Будимира који говори о веома старом српском обичају да се дете спусти на колено да би се представило свету, што се десило и Одисеју.

Прича о Троји би вероватно потрајала да нам се није придружио и Робертов четворогодишњи унук Хуго. „Тато, тато”, дозивао је свог деду, задовољно се смештајући у крило. И већ вероватно навикао на дедине дуге приче, ушушкан као да све разуме, постаје пажљив слушалац. Стичемо утисак да њему историја Балкана и није тако компликована.

Заљубљеник у хотелијерство, угледни власник ланаца ресторана који је све напустио да би се посветио Хомеру, наставља причу са дугим паузама. Остало му је још неколико идеја да, како каже, „исполира” и заврши до краја године „Атлас Хомерове географије”.

- Новост у овом делу су чињенице које се односе на Тројански рат. Јавност ће да сазна колико је тачно било бродова, учесника на обе стране и како су се битке водиле на подручју Јадрана.

Враћамо Роберта у нешто ближу прошлост, истраживачки гледано. Питајући за коментар о чувеним недавно откривеним босанским пирамидама поред Високог, као да нестаде онај осмех. Накашљава се, руке полако полаже на груди и стрпљиво објашњава:

- Не постоји могућност да пирамиде буду игде у Европи саграђене, како тамошњи такозвани истраживачи кажу. Нису људи у том подручју у то време, а босански истраживачи кажу да је то било пре десет и више хиљада година, били на тако високом нивоу да подижу тако импозантне грађевине.

Подунавље јесте колевка

А какав би разговор са Робертом био, а да не споменемо и наше Подунавље, за које он верује, као и велики број научника, да је колевка европске цивилизације. Питамо га како је повезао Винчу, праисторијске руднике на тлу Србије и тројанску културу?

- Од леденог доба, обале Дунава су биле најбоље место за живот јер је цела Европа била окована ледом. Ту је и настала величанствена лепенска цивилизација пре девет хиљада година која је наставила да живи кроз старчевачку, винчанску, а потом и тројанску културу.

Гаји наш саговорник велике симпатије не само према монументалним фигурама Лепенског вира, него и према српском народу. Кад су се НАТО бомбе 1999. године обрушиле на нашу земљу, Роберто ју је бранио речју и пером, пишући чланке о сатанизацији Срба. И сада верује да је стао на праву страну.

Попут Одисеја, залутао је на Балкан још давне 1967. године, а од тада му се враћа бар два пута годишње.

- Кад сам први пут пробао вина, мућкалицу, ћевапчиће и уштипке, помислио сам да овде људи живе боље од Парижана. У Београд се свако ко дође брзо заљуби, ни сам не знам зашто, вероватно због људи, хране и живота у њему.

Жали се наш саговорник једино на величине порција, како каже, код нас се све служи дупло. И шеретски додаје:

- Увек су приватни ресторани имали бољу понуду. Увек је домаћа лоза била боља од оне фабричке, државне. Ето, сада разумете и мој став према недодирљивој, јакој држави. Због ње је и Троја пропала. Пријам је једноставно изгубио везу са својим народом.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 17 Jun, 2010 13:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Baš dobro!

Bila sam nedavno na Neretvi, i to onako kako treba, vozila se čamcem po njoj negjde do sredine, tu smo stali u jednom "restoranu" koji je uz samu rijeku, pa onda natrag. Ima neki običaj da se proglašava kraljica i kralj Neretve, pa sam tako dobila i krunu od lopočevog cvijeta...

Sve je prepuno trstike i lopoča, koji su baš cvjetali.
ali ono što me je fasciniralo bio je pogled, kasnije kad smo došli do ušća, s jedne visoravni, kojise pružao na dolinu i ušće: u sredini je bilo savršeno okruglo brdašce,okruženo kanalom vode, oko kojeg su se kao zrake sunca protezali redovi zemlje i redovi kanala...ne znam zašto ali pomislila sam kako to što vidim nije samo puka priča i mandarinama i plodnoj zemlji.

Naime, domaćin nam je pričao kako su mještani starosjedioci, a i on potiče odatle, štovše, odrastao je u jednoj onakvoj kamenoj kući uz samu rijeku do koje se može doći jedino rječnim putem - bili siromašni; živjelo se po nekoliko familija u kući a onda su kopali mulj s nda rijeke i nabacivali ga; tako su dobili zemljane oaze, gdje su mogli saditi bilje. I takva je cijela dolina, ali toga ima olala, na hektare i hektare, satima se voziš autom....

Ima nečeg čarobnog kad se čovjek tamo nađe, samo ako gleda....
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 17 Jun, 2010 18:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica ::

ali ono što me je fasciniralo bio je pogled, kasnije kad smo došli do ušća, s jedne visoravni, kojise pružao na dolinu i ušće:
u sredini je bilo savršeno okruglo brdašce, okruženo kanalom vode, oko kojeg su se kao zrake sunca, protezali redovi zemlje i redovi kanala...

Možda te je podsetilo na ovo ?

Atlantida

Ili ovo ?

Atlantida

Poslednji izmenio Vesna dana 08 Avg, 2010 01:03 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 01 Jul, 2010 03:58 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
Niko Župančič:
,,SRBI PLINIJA I PTOLOMEJA''
http://www.scribd.com/doc/21727581/Dr-Niko-Zupanic-Srbi-Plinija-i-Ptolomeja

ORIGINALNE PTOLOMEJEVE MAPE ( iz II veka n.e.):
http://bdigital.sib.uc.pt/bg1/UCBG-R-55-15/UCBG-R-55-15_item1/P1.html

Ptolomejeva mapa Balkanskog poluostrva:
http://www.stormfront.org/forum/t692265/
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 07 Avg, 2010 03:23 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
ХРОНИКЕ И ХРОНОГРАФИ

Историских дела има у нашој средњевекозној књижевности доста, али великих историских дела нема. Монашко-хришћански дух влада и у историји: више се води рачуна о религиозним подвизима, него о правој историји. Византиска књижевност и овде је дала обрасце нашој. Код нас су преведене три познате византиске хронике: Хамартола, Зонаре и Манаса. То су опште историје које излажу догађаје од стварања света до времена кад је хроничар живео.Хронографи су слични хроникама, у њима се такође излаже историја света, само што у њима има и - словенске историје која се описује упоредо са догађајима из светске историје.

ИЗ ХРОНИКЕ ЈОВАНА ЗОНАРЕ

Цар Трајан и Срби

Трајан

Цар Трајан (53.-117.), punim imenom Marko Ulpije Nerva Trajan, бејаше од рода иберског, као Хиспанац био први цар рођен у некој провинцији. Прими царство у 42-ој години живота свога, да буде добар у обојем: у души и телу, и да се не узноси великом мудрошћу, пошто не беше ни веома млад, нити пак стар, да би изгледао немоћан. Поштоваше, дакле, добре људе и према свима добар се показиваше, не бојаше се никога, нити нападаше на људе, нити вероваше опадачима, нити беше гневљив, и свагда се брињаше и подизаше општа покојишта; разори и римско тркадар и благоразуман и на путовима и на стаништима, обнављаше и грађаше општа покојишта; разори и римско тркалиште и начини боље и веће; и написа људима римским и рече: Довољно учиних позориште према Риму" и више му угађајући. Беше му смер да га сви воле, а не да га поштују; према непријатељима се страшан показа; и беше изучио и науку књижевну; поуке, науке и целомудрености добро вршаше пијаше и вино добро, али га не савлађиваше; никога не ожалости, волео је и ратове, много битака почини, јер забрањиваше да други буде охол, него пак да је смеран. Жену његову зваху Плотина.

Војевао је Трајан против Дачана, то јест Срба, као што сведочи и Апијан ретор у двадесеттрећој речи историје римске, јер не трпљаше да даје данке овима сваке године, него се хтеде осветити. 100.-106. године Трајан је водио два рата против Дачана.
Hачелник српски, звани Дећевал (Decebal), cазнавши да иде Трајан на њ, знађаше да је добар и изабран војник; бише битке, многе Србе убише Фрузи, многе ранише и Римљани, и падоше, али се не добиваху и њихове обавезе, него и сам Трајан раздра одело своје, придобивајући их; узев земљу њихову на силу, приближи се и па лати српскога начелника. И видев ово Дећевал, посла му посланика и рече: Предајем ти оружје и вештине наше, и све молбе твоје испунићу ти". После дошав и сам, поклони му се до земље као самодршцу. Потом се врати Трајан у Италију, водећи собом српске посланике. И, дошавши у Сабор, скидоше оружја своја, и начини свечаност Трајан ради оне победе , што победи Србе. И назваше га Римљани Дакић.

Izvor: http://www.freewebs.com/omorika/srednji-vek/zonara.htm

Poslednji izmenio Vesna dana 08 Avg, 2010 02:20 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 07 Avg, 2010 11:25 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

[quote Vesna]
Možda te je podsetilo na ovo ?

Atlantida

[/quote]

Je, VEsna, tako nešto, slično je.
dok se ovdje krugovi šire koncentrično oko brdašca, tamo je bio jedan koncentričan kanal vode, a od njega su se onda okomito odvajali kanali s vodom, a između njih je zemlja koja se obrađuje. Od tih kanala se dalje malo po malo odvaja voda dalje, ali dominantni element u slici je dakle brdo, koncentrični kanal od kojeg se okomito u pejzaž odvajaju kanali, kao zrake sunca.

.
 Nazad na vrh »
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 08 Avg, 2010 00:36 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

hmmmm ....opet neko kao što sa mna prvi pogled brzo proletio kroz tekst, pokušava da objašnjava nešto hipotetićki i brzo.... (mislim na onu knjigu o izvoru srba).
zašto opet mješa današnji narod sa ljudima, koji su na vašom terotoriju živjeli npr. 7000 g nazad?
može to da argumentira genetićki?
nije mi jasno, zašto se tako jako tuće po interpretacijama iz 19. veka: jasno je, da su se plemenske seobe/promjene dješavale već od uvjek i zašto ne bi bilo valjano da bi i u 7. veku na današnji srpski teritorij došlo nekvo slovensko pleme koje bi zapoćelo kasniji razvoj srbije?

opet trebam naglasiti, da nije nužno da se jednaće i usporedjuju kulturni, etnološki, jezikovni i geografski aspekti jednog naroda ili teritorija, a što manje i genetićki. ali izgleda, da ovaj autor samo oće da proširuje senzaciju i da pridaje na vatru onima, koji su bili nadvladani u prošlom sistemu i sada danas dobili su na društvenoj ulogi i da i on sam želi da bude prepoznajen kao originalni autor. to sve pa ne znaći, da prića istinu.
već i meni je jasno, da imate vi dole najstarije rudnike od bakra/hemijski Cu) na svetu koji su poznati danas - ali da su ih napravili današnji srbi bilo bi ludilo da bi tako prićali. ko zna u koji genetićki pravac su se razvili oni ljudi, koji su ih tada napravili odn. su živjeli kod vas. da su se ljudi poćeli seliti u brončanom periodu širom europe, poznano je iz svih genetićkih atlasa a da ne naglasim sve one narode, koji su na vašom teritoriju živjeli i kasnije u antićnom ili srednjevekovnom dobom. možda odredjeni % vaših gena jeste autohton, ali to je i sve u tom pogledu. ni jedan narod u europi ili na svjetu nije "ćist prema svom izvoru" tako da u tom pogledu spekulacije mogu da se pojavljuju baš svakojake.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Avg, 2010 14:32 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

talerman ::
Nešto mi je palo na pamet dok sam ovih dana razmišljao: po mišljenju modernih istoričara, prve velike civilizacije su nastale uz doline velikih reka poput Eufrata, Nila i Jang Cengjanga.

Ako je tako, zašto bi civilizacija Dunava bila manja u odnosu na velike civilizacije Eufrata ili Nila?

Ko zna šta zemlja oko Dunava sve krije? Lakše opstaju materijalni dokazi o ranijim civilizacijama na pustinjskom pesku Nila i Eufrata nego li u šumama i njivama u slivu Dunava.
Meni se čini da civilizacija Dunava nije bila ništa manje napredna od egipatske pre nekih 4000 ili 3000 godina.
Dunav ima bolju klimu nego Egipat.
Pa i klima predstavlja jedan od faktora nastajanja i razvoja civilizacije.

.
Podunavlje, prva srpska postojbina
( Autor studije: dr Simo Jelača )

Miloš Milojevć pise da su Srbi od iskoni ziveli na svojim sadašnjim zemljama, od Italije ili Sredozemnog mora do Grčke i od Jadranskog do Crnog mora, tu su imali svoje sveštenstvo i uređenu crkvenu upravu u licu svojih arhiepiskopa sa sedištem, izmedju prvog i četvrtog veka n.e. u Sirmijumu, drugoj rimskoj prestonici, danasnjoj Sremskoj Mitrovici. U cetvrtom veku, pod navalom Huna, povukli su se u Zvecan, na Kosovo, gde su takodje stvorili Kosovsku Mitrovicu. Po Milojevićevim nalazima srpska crkva starija je od rimske i grcke.

Zna se da su Srbi u prastara vremena bili monoteisti (verovali su u jednoga Boga), dok je mnogoboštvo nastalo kasnije u Grčkoj. Prema Veselinu Čajkanovicu, srpska religija pretezno je indo-evropska i u njoj ima najvise elemenata iz indo-evropskih vremena. Kazimir Šulc navodi pismo apostola Pavla, prema kome je on (apostol Pavle) propovedao "Hristovo Jevanđelje", Hristovu veru kod Srba, od Jerusalema do Italije.

Draško Sćekić u svojoj knjizi "Sorabi - istina o srpstvu od iskone" iznosi da su Srbi na nasim danasnjim prostorima ziveli vise od 7500 godina.
On takodje tvrdi da su Srbi zvanicno poceli da broje godine od 5508 godine pre Hrista, prema cemu se navodi da je despot Stefan Đurađ Branković poginuo 6935.godine i da je knez Lazar poginuo na Kosovu 6893.godine,kako je navedeno u crkvenim arhivama.

Prema tome, autor ovoga teksta pise ovo godine 7511-e u Kanadi. Scekic takodje navodi da su Mesopotamci poceli brojati godine 3200 a Egipćani 3000 godina pre Hrista, Rimljani od 743 (godina stvaranja Rima) godine pre n.e, Grci od 776 godine pre nove ere, od prvih olimpijskih igara.
Prema tome Srbi su poceli meriti vreme davno pre svih.
Prema starom srpskom kalendaru Car Dušan je proklamovao svoj Zakonik na praznik Vaznesenja, 21. Maja 6857. godine.
Dušanov Zakonik ima gotovo svetovni karakter, bazira na hiljadugodisnjim tradicijama srpskog naroda, koje se nalaze u Vedama, a one nose pecat neprolazne mudrosti izvan vremena i prostora (Srbi i danas imaju slavu VaVedenje 4.decembra).

Svi danasnji slovenski narodi bili su ujedinjeni pod imenom Srbi, govorili su zajednickim jezikom, iz koga se kasnije razvilo 12 razlicitih govora. Sćekic takodje prikazuje, kad je rec o prakolevci srpstva, Indiji, da je tamo nastala prva Srbija, pod imenom Sarbarska. Odatle su oko 4500 godina pre Hrista zapocele prve seobe i to u tri pravca: prva u pravcu rajske zemlje Mesopotamije, druga ka srednjoj Aziji, a treca ka severnoj Aziji, danasnjoj Rusiji, gde je stvorena plemenska drzava nazvana Sirbidija, Sirbirija ili Sirbija - Sibir.
Ovo je u saglasnosti i sa drugim autorima koji ce dalje biti prikazani.

U traganjima za srpskim korenima Ognjen Radulović navodi da je Balkansko poluostrvo bio prvi naseljeni region iz koga su kasnije naseljavani ostali delovi Evrope. Srbi se ovde nisu doselili, vec su tu ziveli od svoga pocetka i odatle su se raseljavali. Podunavlje je kolevka evropske, pa i svetske civilizacije.
Prema tome, sadasnji stanovnici Balkana su potomci plemena Raščana (predaka Etrurščana), koji su tu ziveli od najstarijih vremena. Istoriju Tribala(drevnog srpskog plemena), trinaest vekova pre Hrista, Herodot smesta u Pomoravlje, kako kaze zapadno od reke Istkar, gde iz ilirske zemlje reka Angro tece na sever i uliva se u Astkar. To prema sadasnjem stanju odgovara slivu zapadne i velike Morave i Dunava.

U knjizi "Civilizacija Germana i Vikinga" izdata 1976 u Švajcarskoj, Patrik Lut (Patrick Louth) pise da su 2000 godina pre Hrista u Skandinavske prostore dosli narodi iz Podunavskih ravnica. Za mnoge istrazivace ostali su "misteriozan" narod. Drugi Švajcarac Judzin Pitar (Eugene Pittard) kaze da su ti "misteriozni" narodi naselili i obale Norveske i Skotske, a smatrali su ih pripadnicima dinarske rase, bili su visokog stasa i lepi. Po Pitaru kretali su se od Venecije, preko Centralne Evrope i Nemacke, do Svedske i Norveske, a druga grana presla je moreuz Kale i nastanila Britanska ostrva. Sve su to bili nasi preci, Srbi.

Čuveni Obelisk iz Ksantosa (Ksantos je grčki izraz za STRANCA - NEGRKA) je natpis uklesan u kamenu, koji pretstavlja zbirku zakona starih Srba. Ovaj zakonik stariji je nekoliko vekova od Mojsijevog.
Prema Ptolomejevoj "Azijskoj i Evropskoj Sarmatiji i delu Indije" u Grčkoj na ostrvu Halkidici jedno mesto, na kome je Kserks preveo 1,700.000 vojnika u V veku pre Hrista, jos uvek se zove Prevlaka.

Senzaciju u svetu izazvao je ruski istoricar Jurij Miroljubov 1954. godine kada je počeo da objavljuje prevode "Velesove knjige", koja pretstavlja hristove daščice na kojima je urezana slovenska hronika od 650 godina pre Hristovog rodjenja.

Svetislav Bilbija prvi je dešifrovao etrursko pismo, primetivsi da etrurska slova potsecaju na slova Vukove ćirilice. Kada ih je počeo da čta s'desna u levo uspeo je da sklapa reči koje su imale isti koren kao mnoge reci u savremenom srpskom jeziku.
Tako je nadjen kljuz za etrursku bravu.
Bilbija je zatim nasao da se cirilica razvila iz klinastog pisma Nizana, naroda u literaturi zabelezeni kao Hiti (Heti ili Geti - vojnički stalež kod drevnih Srba) iz Male Azije, koji su 2000 godina pre Hrista u oblasti Likiji podigli grad Srb.

Uporedivsi zapise sa Obeliska iz Ksantosa sa znacima Vukove ćirilice Bilbija je procitao sve spomenike etrurskog naroda, i time utvrdio da svi ti narodi potiču iz Podunavlja, sa područja na kome danas zive Srbi.
A zna se da su Etrurci pre Latina ziveli u danasnjoj Italiji i sebe su nazivali Raščanima(Rašanima-Rasenima). Opste je prihvaceno tumacenje naucnika da rec Ras oznacava rasu, pripadnost plemenu koje govori istim jezikom. A mi danas znamo da su Rasani bili zitelji Nemanjine drzave i jos postoje rusevine grada Ras. Prema tome govoriti o Etrurcima, znaci govoriti o Rasanima koji su ziveli na podrucju venčanske kulture, severozapadno od Prokuplja.
Komentarisuci istrazivanja profesora Deretica, Ognjen Radulovic navodi da su Rimljani prelaskom Jadranskog mora, krenuli u osvajacke pohode i naisli na Ilire, a kasnije i na Tracane, narode koji su naseljavali te oblasti. Iliri su zapravo bili Veneti ili Vendi - srpski narod, a Rimljani su im dali ime Iliri prema tadasnjem vladaru koji se zvao Ilija, u podrucju danasnje Hercegovine i dela Crne Gore.
I na ostrvu Rabu postojao je grad Sarba. Za Tračane se navodi da su bili vrlo žilav narod, a po brojnosti odmah iza Indusa.

Prema istrazivanjima dr Milorada Stojica, drevno srpsko pleme Tribali su naseljavali oblasti celog srpskog Podunavlja, kompletno Pomoravlje, donju Posavinu, deo Kolubare, istocnu Srbiju, severozapadnu Bugarsku i na jug do Skoplja. Kontinuitet Tribala na ovim podrucjima traje od trinaestog veka pre nove ere pa do drugog veka posle Hrista. Imali su uredjenu drzavno-pravnu teritoriju, sto svedoci njihov grb, koji se pojavljuje posle propasti srednjovekovne srpske drzave. Srpska drzava Nemanjica imala je svoj grb: na crvenom stitu dvoglavi beli orao, a grb Tribalije se javlja od sedamnaestog do osamnaestog veka kao grb Šumadije.

U novije vreme brojni istrazivaci smatraju da su Iliri i Sarmati, odnosno Sloveni jedinstven etnos. Herodot je tvrdio da su Veneti i Iliri isti narod, a Ptolomej da Veneti cine deo Sarmatije. Milan Budimir opisuje pojave Veneta na obalama Atlantika, Baltika, u Alpima, u dolini reke Po, na Balkanu (Dalmacija, Tesalija, ušće Dunava) i u severnoj Anadoliji i Andaluziji..

Nas knjizevnik Miloš Crnjanski naveo je na desetine geografskim pojmova u Britaniji koji odgovaraju nazivima na tlu nase zemlje. Anonimni autor iz sedmog veka pisao je da su postojale tri Srbije: jedna do Grčke, druga u Dačiji, a treća u Sarmatiji.
Celokupnu ovu oblast osvojili su Rimljani, pod svojim imenom Ilirik. Upravni centar bio im je u Sirmijumu, gde vladavina "ilirskih i dačkih careva" traje od 248 do 392 godine nove ere.

( Autor: dr Simo Jelača )
.
Dreammer
Gost

Poruka Poslao: 13 Avg, 2010 18:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U Sloveniji ikad nisu živjeli Srbi - pa Italija je država pored Slovenije. Kada budeš prestala provocirati Vesna sa citiranjem tako glupih autora? Šta oćeš time postići?

Citati i citati itd ali nijedan od njih nije naućno argumentiran nigde nemaš originalnog citata iz npr. grćkog ili rimsko-latinskog jezika. Ja sam već prije mjesecima oabjestio našu vladu, šta se ti ovdje ideš i takisto naše unutarnje ministarstvo i naše druge intelektualce. Jer ti živiš od senzacija i provociranja odnosno šta žele postići ovi nacionalistićki autori?
To sve je stvarno glupo ali brisanjem mojih postova koje iumam sve već odavno kopirane u posebni mapi, možem ti ih staviti nazad bilo kada, dokazuješ da ti želiš stvarati ovdje samo jednoznaćnu nacionalistićku istinu.

stvarno - hvalabogu, da smo mi u Europi i nemamo ništa više zajednićkog potom teritorija EX YUge sa vama - ako bi kod vas tako mislila većina naućnika i većina ljudi. Sama si rekla da je to samo neprihvaćena istina.
Ali ako ti je tako strastno i udano sa devocijama propovjeduješ - želiš ti da bude opet kod vas na vlasti nacionalizam kao je bio nekada u vremenu Miloševića?
Ko te sponzorira Vesna da si tako predana tom bluzarenju?
Stvarno ti vjeruješ u sve te fantazijske priće i još više glupe argumente?
Mi smo se ućili u školi, da vi Srbi ste imali već odavno Velesrpske težnje ka dominaciji nad ostalima EX Yugonarodima - pa sada vidim, da su nas ućili istinu. Stvarno ste orto megalomanski ako svi tako mislite i vjerujete u takve fantazijske priće.

I kod nas ne volim naših nacionalista ili onih kvazi intelektualaca koji se hrane izkljućivo sa izmišljavanjem novih fantazija i senzacija samo radi senzacije i samo radi opozicije vladajući naućni paradigmi. To je jako jeftino naivno i apsurdno kod nas i kod vas.
Post je skopiran ako ga brišeš.

Mi nismo vi a vi ste vi i tako je bilo i tako će ostati i hvaklabogu, da medju nama je Sehengen.

Poslednji izmenio Dreammer dana 13 Avg, 2010 18:41 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Ovaj post je izmenjen!
Možete pogledati prethodne verzije...
 Nazad na vrh »
Giba
Mesija

Pridružio: 20 Sep 2008

Poruka Poslao: 13 Avg, 2010 18:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Drimer, zar nisi primetio da jedino tebi smetaju ove teme?

Koliko ljudi posećauje ovaj forum, a samo ti si zapeo za isterivanje pravde.

Koga zanima neka čita- koga ne- preskoči.

Ima toliko pametnijih stvari kojima bi mogao da se baviš...

Postaje očigledno da ti uživaš u ovome. Ti voliš da se valjaš u ovim raspravama. Navučen si na dramu, zavisnik. Da nema Vesne ti bi popizdeo i razlupao kompjuter. Toliko ti je stalo do rasprave.
 Nazad na vrh »
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 13 Avg, 2010 19:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Dreammer:
Kada budeš prestala provocirati Vesna sa citiranjem tako glupih autora?

Ja mislim da ono sto Vesna iznosi nije provociranje, nego ona iznosi ono sto misli da je korisno.

Nema potrebe da vredjas te autore. Ako imas argumente protiv onih iznetih u textovima, ti iznesi argumente, ali ne vredjaj.

Imas dokaze (ili reference, pokazatelje, naznake) da ono sto je Vesna iznela da su to fantazije? Molim lepo iznesi, a ne vredjaj nikog.
Sta ako se drugi nece slagati da su tvoji argumenti ispravni? Nista, njihov izbor. Nema potrebe da vredjas i ponizavas.

Citat:
Šta oćeš time postići?

Ovo pitanje ti je u redu.

Ako imas argumente protiv onog sto je iznela Vesna - iznesi, ali ne napadaj Vesnu.

Citat:
Ko te sponzorira Vesna da si tako predana tom bluzarenju?
Stvarno ti vjeruješ u sve te fantazijske priće i još više glupe argumente?

Ova dva pitanja nisu primerna. A ima jos par neprimernih recenica u tvojoj poruci.

Savet za Vesnu - da ne brise Dreammeru postove, nek se ispuca covek, nek isprica svoj problem. Pa posle, kada se sve smiri (ako se smiri)
onda moze moderacija da obrise nepotrebne postove neprimernog sazdrzaja.
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Avg, 2010 23:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Almsivi ::

Savet za Vesnu - da ne brise Dreammeru postove, nek se ispuca covek, nek isprica svoj problem. Pa posle, kada se sve smiri (ako se smiri)
onda moze moderacija da obrise nepotrebne postove neprimernog sazdrzaja.

Hvala na savetu Almi, poslušaću te.
Neka Dreammera, nek se ispuca, ali bolje da ne mlati praznu slamu, nego da kači i on neke tekstove o Slovencima.
Barem je korisnije.
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 15 Avg, 2010 10:54 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Lingvistica Kordić: U Hrvatskoj, BiH, Srbiji i Crnoj Gori govori se istim jezikom

SNJEŽANA Kordić, lingvistica iz Osijeka, u svojoj knjizi "Jezik i nacionalizam" piše o tome da se u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori govori istim jezikom. Naime, Kordić je u intervjuu za Slobodnu Bosnu kazala da se spomenuti narodi međusobno razumiju i da govore jednim jezikom. Lingvistica napominje kako je u lingvistici definirano da se radi o istom jeziku ako je najmanje 81 posto osnovnog rječničkog blaga zajedničko. "A Hrvati, Srbi, Bošnjaci i Crnogorci, kad govore standardnim jezikom, imaju 100 posto zajedničko osnovno rječničko blago", kazala je Kordić.

Prije nekoliko godina Kordić je bila optužena da "potkopava temelje hrvatske države" zbog svojih radova i stajališta o jeziku. Ona kaže da je do toga došlo jer "domaći jezikoslovci uvjeravaju ljude da država i nacija ne može postojati ako nema zaseban jezik sa zasebnim imenom. "To je, naravno, besmislica jer inače ne bi postojala čak ni američka država i nacija, ne bi postojala švicarska nacija i država, ni kanadska, argentinska...", smatra Kordić.

Lingvistički dokazi o postojanju zajedničkog jezika ne ugrožavaju postojanje zasebne države

"Čovjek stvarno mora biti potpuno neuk, da ne kažem slijep, pa da misli da lingvistički dokazi o postojanju zajedničkog standardnog jezika ugrožavaju postojanje Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore kao četiri zasebne države, ili da ugrožavaju postojanje četiriju nacija", smatra Kordić.

Kordić u svojoj knjizi navodi kako se radi o standardnom jeziku koji je policentričan, odnosno da nekoliko nacija govori istim jezikom pa on ima nekoliko centara. "Sve četiri varijante su ravnopravne, nije jedna od njih nekakav `pravi` jezik, a druga `varijacija` tog jezika. Policentrični su svi svjetski jezici, a i brojni drugi. Razlike između njihovih varijanti su često veće nego u našem slučaju", smatra.

Jezična netolerancija je politički prihvatljiva maska za netoleranciju prema drugoj naciji

Lingvistica naglašava da pojedinci koji razdraženo reagiraju na neke riječi koje prepoznaju kao znak druge nacije izražavaju jezičnu netoleranciju. Ona se slaže s tim da je jezična netolerancija često politički prihvatljiva maska za netoleranciju prema drugoj naciji. "Ta maska se koristi jer je u današnjim društvima politički prihvatljivije govoriti o jezičnoj čistoći nego govoriti direktno o neprijateljstvu prema drugoj naciji", kazala je.

"Tipično je da mislimo da nacionalizam postoji uvijek samo kod drugih, a naš nacionalizam predočavamo kao 'patriotizam', koristan i neophodan", kazala je Kordić.

Kordić smatra da su naši lektori postali cenzuristi. "Ono što rade domaći lektori, to nije posao lektora, nego cenzora. Ni u kojem slučaju lektori u inozemstvu ne vrše odstrel riječi navedenih na nekakvim listama nepodobnosti, a upravo to čine domaći lektori", smatra Kordić.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/lingvistica-kordic-u-hrvatskoj-bih-srbiji-i-crnoj-gori-govori-se-istim-jezikom/506995.aspx
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 16 Avg, 2010 11:55 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dreamer je ovde na forumu izlio more gorčine, ali je ipak dosegao dno, što je dobro za njega,
jer, biće da je time malo bolje spoznao sebe i da je već sada drugačiji čovek. Živeo!
Forum je još jednom bio na visini zadatka.

Ja, lično nisam mogao ništa da mu zamerim, iako je povremeno baš zatezao, jer ne mogu da zamerim čoveku čiji narod je iznedrio Bernardu Marovt. Very Happy

Bez obzira na tu prolaznu ostrašćenost, kojoj je povod najverovatnije bilo nešto iz njegovog okruženja čemu nije mogao da parira, Dreamer je svestan svojih korena i izvornoj pripadnosti Slovenima (Latini namerno degradiraju veličinu tog pra-naroda koristeći izraz “pleme”).
Uostalom, koliko god bežao od toga, svaki put kada popije šljivovicu, koreni u njemu progovore. To je jače od bilo kakve indoktrinacije.

Dreamer je isto tako svestan da su Slovenci bili Gospoda u Titovoj Jugoslaviji, gospoda kakva više nikada neće biti. Biće da je baš to ono što ga toliko poražava.

Jer, svi mi, južnije od Alpa, pomno pratimo šta se dešava sa Deželom. Sve kroz šta ona prolazi, to isto, prije ili kasnije, čeka i nas.

Kao što se slovenačko nacionalno bogatstvo odliva, navodno kroz hrvatsku firmu “Atlantik”, a zapravo kroz Rheiffeisen banku u Evropu, tako će isto i kod nas, gro toga, da ode kroz “Deltu”.

Ono što je preostalo u Sloveniji, to će papa svojim vekovnim potraživanjem da pripoji Vatikanu (a, traži pola slovenačke teritorije). Vrlo brzo će da se ispostavi da je Slovenija čardak ni na nebu ni na zemlji. A to nije dobro. Jer kao što rekoh, sve to čeka i nas.

Kada isisaju sve što vredi sa ovih teritorija dobićemo status čira na dupetu Evrope.

Ostaćemo bez zemlje i bez ekonomske moći, u potpunoj zavisnosti od stranih sila, potpuno nesposobni da bilo šta uradimo sami.

Bio jednom jedan narod, kako se ono zvaše, Hazari, Sloveni…ne znam, nije ni bitno!
Tako će neke buduće priče da otpočinju.

Sada se smatra političkim uspehom osnivanje zajedničke železnice izmedju Slovenije, Hrvatske i Srbije. Kao da se neki akademik hvali da je opet položio sve ispite za osnovnu školu.
Hajde, to je dobro za narod, treba putovati, treba se povezivai i družiti. Pozdravljam tu inicijativu.

Konačno se neko setio da zalepi polomljenu skupocenu vazu.
Ali, ne dozvolimo da nas prave slepim i glupim, jer mi već sada znamo u čijim će rukama ta ista vaza završiti.

Tako, bez zemlje, bez nečega svoga utemeljenog u ovom svetu, prvi će nas vetrovi oduvati.
Zajedno sa svim sećanjima i legendama.

Plašim se Dreamer, da smo već pripadnici naroda kojeg nema.
Danas samo retard najviše vrste može da se raduje kada komšiji crkne krava.
Cela naša (slovenska) istorija samo je dokaz kako smo manipulisani tehnikom “zavadi pa vladaj”.

U svetlu tih činjenica, barem poštujmo jedni druge, jer samo nam je to preostalo.
Poštujmo napore da se održi svest šta smo bili, da brižljivo čuvane istine, sakrivane od nas i sveta, izadju na videlo, neka odjeknu, makar na prvi pogled bile i preuveličane.
Jer to naše “preuveličavanje” nije ni za dlaku manje od samoveličanja onih koji su nam se nametnuli i zagospodarili nama. Po čijem je diktatu pisana danas opšteprihvaćena istorija.

Neka nas barem sećanja nadžive, možda nekome u budućnosti pomognu da izbegne naše greške.

Pozdrav!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SLOVENI - RELIGIJA, ISTORIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeci
Strana 4 od 8

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka JAHAČI APOKALIPSE 583 ENEMOON 241675 23 Avg, 2011 19:53 pm
ENEMOON Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DUHOVNOST za početnike..a i one koji misle da to nisu 111 5.element 57695 16 Dec, 2010 06:55 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Deset Božijih Zapovesti- DRUGA ZAPOVEST 139 Vera Bojičić 60544 17 Apr, 2010 23:33 pm
woman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SVETA ZNANJA - MESTA MOĆI - dr sci. Ljubiša Stojanović 64 drugar 47049 17 Apr, 2010 13:58 pm
drugar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka KYMATICA - KIMATIKA - film koji treba obavezno pogledati!!! 3 ENEMOON 19841 21 Sep, 2009 18:50 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka IZVODI IZ OBJAVA 73 plavizrak 43270 25 Apr, 2009 23:40 pm
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zimski začini koji griju tijelo i duh 0 Vakan Tanka 16875 22 Jan, 2008 10:08 am
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)